Garden Blog

Pomidory na balkonie: jak uprawiać i które odmiany wybrać aby uzyskać duże zbiory

Nie masz własnej działki? Chcesz cieszyć się pomidorami nie tylko w ciepłym sezonie? Bądź pewien, że jeśli naprawdę chcesz, nawet w warunkach miejskiego mieszkania możesz uzyskać dobre zbiory. Jak pokazuje praktyka, jeśli nie wszystko, to na parapecie rośnie wiele rzeczy, zaczynając od popularnych warzyw domowych, a kończąc na pikantnych ziołach. Uprawa pomidorów na balkonie jest również całkiem działającą opcją, na którą należy zwrócić szczególną uwagę!

Ten artykuł pomoże Ci dowiedzieć się, jak uprawiać pomidory na balkonie, czym są pomidory balkonowe, jakie są najlepsze odmiany itp. Nawet jeśli masz niewielkie doświadczenie w ogrodnictwie i dopiero stawiasz pierwsze kroki w tym biznesie, musisz z pewnością trafić na soczyste, smaczne i zdrowe pomidory balkonowe, których recenzje można napisać na stronie Garden Number One. Odłóżmy wszystkie informacje na półki i zabierzmy się do pracy!

Jakie najlepsze pomidory na balkonie?

Jeśli zaczniemy od dość skromnego rozmiaru pokoju, to oczywiście lepiej wybrać na balkon nisko rosnące pomidory. To nie tak dużo i nie tylko w wymiarach. Wysokie odmiany mają prawie gwarancję dobrze rozwiniętego systemu korzeniowego, więc potrzebują dużo gleby do normalnego odżywiania. Po co dodatkowe kłopoty? W końcu istnieje zwarty, niski pomidorowy balkon cud, którego nazwa mówi sama za siebie.

Nie mniej popularne są pomidory w doniczkach Red F1 (oznaczenie F1 wskazuje na przynależność do mieszańców hybrydowych). Takie odmiany pomidorów balkonowych charakteryzują się dużą odpornością na choroby i niskimi wymaganiami co do warunków uprawy. Niestraszne im zimno (mały plus) i nawet przy niezmiennie pochmurnej pogodzie rozwijają się w miarę normalnie. Walory smakowe są słabo skorelowane z brakiem nasłonecznienia i utrzymują się na dobrym poziomie.

Jaka gleba i doniczka są potrzebne do pomidorów w pomieszczeniach?

Wybierając pojemność, należy wziąć pod uwagę wielkość dorosłej rośliny, a także wielkość parapetu. Jeśli możesz sobie pozwolić na wykonanie dodatkowych półek lub stojaków na balkonie, będziesz miał okazję pospacerować z wyborem odmian (nie tylko karłowatych) oraz z wyborem doniczek. Pożądane jest, aby pojemniki miały kształt cylindryczny, a ich głębokość i szerokość w pełni zaspokajały potrzeby systemu korzeniowego jednej lub drugiej odmiany. Jeśli chodzi o glebę, lepiej kupić profesjonalne mieszanki gleby (dotyczy to każdej kultury). Często niedoświadczeni ogrodnicy zabierają zwykłą ziemię z ogrodu i zawodzą. Faktem jest, że pomidory potrzebują zrównoważonego składu gleby. Idealny w połączeniu z torfem, czarnoziemem, piaskiem i humusem poddanym wstępnej obróbce manganem. Aby zwiększyć odżywianie, często dodaje się trochę potasu (około 30-50 g na pełne wiadro mieszanki gleby).

Pomidorki koktajlowe na balkonie: jak sadzić pomidory na balkonie?

Na całym świecie nie ma specjalnych różnic w stosunku do upraw ogrodowych. Możesz siać samodzielnie lub sadzić zakupione sadzonki. W pierwszym przypadku należy stosować wyłącznie nasiona wysokiej jakości. Jest dezynfekowany, zanurzany w dobrze nawilżonej glebie i przykryty folią. Temperatura jest temperaturą pokojową lub wyższą. Kiedy pojawią się pierwsze kroki, film należy usunąć. Na tym etapie ważne jest, aby młode rośliny otrzymywały dużo światła słonecznego (od 12 godzin dziennie). Kiedy kiełki mają kilka liści, są pikowane. Możesz użyć zwykłych plastikowych kubków lub profesjonalnych pojemników. Do dalszej uprawy na balkonie w warunkach zmiennej temperatury powietrza sadzonki należy stopniowo utwardzać w domu, po czym przenosi się je na stałe miejsce.

Jak formować pomidorki balkonowe?

Jeśli wybierzesz pomidory balkonowe (odmiany nisko rosnące), formacja występuje głównie w dwóch lub trzech łodygach. Zostaje pierwszy i drugi pasierb. Ostatnio na balkonie popularne są pomidory ampel, które nie wymagają specjalnego kształtowania – po prostu pięknie zwisają z doniczki, pełniąc między innymi funkcję estetyczną. W warunkach uprawy balkonowej lepiej ignorować odmiany o potężnych pionowych łodygach. Jak uszczypnąć pomidory balkonowe? W każdym razie czasami konieczne jest usuwanie pędów (wyrostków, które pojawiają się w kątach liściastych) podczas ich wzrostu. Proces ten nazywa się patynowaniem, a jego znaczenie jest nie do przecenienia, ponieważ usuwając nadmiar pędów zapobiega się nadmiernemu zagęszczeniu i sprzyja lepszemu układaniu kwiatostanów.

Dlaczego pomidory nie kwitną na balkonie?

Nadmierna gęstość, tj. nieprawidłowa lub niepełna formacja jest jednym z powodów, dla których pomidory domowe nie wiążą się. Jeśli nie przytniesz roślin na czas, po prostu nie zostaną one naostrzone do kwitnienia, w wyniku czego możesz zapomnieć o dobrych zbiorach. Inną częstą przyczyną jest stres związany z zimnem. Zbyt niska temperatura powietrza spowalnia rozwój częściowo otwartych pąków i zapobiega pojawianiu się nowych jajników. Negatywny wpływ może mieć również wysoka temperatura powietrza. Upał w dosłownym znaczeniu tego słowa powoduje opadanie istniejących kwiatów, a czasami może powodować tzw. bezpłodność (pomidory koktajlowe lub zwykłe). Problemem jest również brak wody i światła, ale można go łatwo wyeliminować, znając podstawowe zasady uprawy na balkonie.

 Hodowla pomidorów na balkonie?

Dla wielu pozostaje tajemnicą, co lubią pomidory balkonowe. Jak wyhodować coś nie wiedząc co? Odpowiedź jest oczywista: nie ma mowy! Dlatego powinieneś przynajmniej kierować się preferencjami kultury, która wyraźnie kocha słońce i preferuje słoneczną stronę domu.

Typowe błędy przy uprawie na balkonie są częściowo takie same jak przy uprawie na otwartym terenie. Jeśli słońce świeci na Twój balkon przez większą część dnia - w takim przypadku wygrałeś główną wygraną! Gleby nie należy nadmiernie podlewać, ale nie należy też dopuszczać do wysuszenia. Jak często trzeba podlewać pomidory na balkonie? Po około 2-3 dniach, stopniowo, wyłącznie pod korzeniem. Najlepiej wykonać tę procedurę w pierwszej połowie dnia. Konieczne jest spojrzenie na stan gleby. Woda (+/- temperatura pokojowa) nie powinna dostać się na zieloną masę roślin, ponieważ w połączeniu ze światłem słonecznym może spowodować nieodwracalne skutki.

Jakie problemy pojawiają się w uprawie balkonowej?

W domu, gdy balkon jest przeszklony, a na oknie zamontowana jest moskitiera, czasami konieczne jest skorzystanie ze sztucznego zapylania. Doświadczeni specjaliści używają miękkiej szczoteczki, ale tylko w skrajnych przypadkach. Z reguły wystarczy okresowo wstrząsnąć krzakiem. Jeśli balkon jest otwarty, a owady zapylające mają swobodny dostęp do roślin, to nie powinno być większych problemów z zapylaniem.

Jeśli chodzi o choroby i szkodniki, największym zagrożeniem jest zaraza ziemniaczana – choroba występująca głównie w pomieszczeniach o nadmiernie dużej wilgotności. Czy zauważyłeś ciemne plamy na zielonej masie roślin? Lepiej nie zwlekać i natychmiast usuwać chore okazy, aby uratować te, które jeszcze się nie zaraziły.

Czym karmić pomidory balkonowe?

Nawet jeśli masz najlepsze odmiany pomidorów, nadal nie możesz obejść się bez przynajmniej lekkiego karmienia. Chcesz mieć dobre zbiory? Wśród tych, którzy lubią uprawiać warzywa w domu, popularne są nawozy organiczne. Stosuje się obornik z kurczaka, rozpuszczając go w wodzie o stężeniu około 15%. Doświadczeni ogrodnicy niezmiennie uważają, że najlepsze efekty dają specjalistyczne preparaty sprzedawane w sklepach. Są to kompleksy mineralne, które zawierają wszystko, co niezbędne do aktywnego rozwoju i owocowania w warunkach pokojowych. Kompozycję mineralną stosuje się po raz pierwszy około tygodnia lub dwóch po posadzeniu sadzonek na stałe miejsce, a następnie w odstępach 12-15 dni. Eksperci podkreślają również skuteczność mocznika. Wystarczy jedna łyżeczka rozcieńczona w 3-litrowym słoiku z wodą. Popiół drzewny i superfosfat stosuje się w podobnym stężeniu.


Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023