Garden Blog

Lepszy niż koper? Oto jak uprawiać koper włoski na swojej działce

Koper włoski w Polsce nie jest tak popularny jak wiele innych rodzajów pikantnej zieleni. Jednak zainteresowanie nim wśród ogrodników rośnie, więc nadszedł czas, aby blog Garden Number One opowiedział o tej bardzo interesującej kulturze. Wśród jego cech można wyróżnić zarówno oryginalne cechy smakowe wraz z aromatem, jak i właściwości lecznicze. Jeśli chodzi o agrotechnikę uprawy, nie wszystko jest tak proste, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka, dlatego przed samodzielną uprawą kopru włoskiego zalecamy przeczytanie naszego małego przewodnika. Dowiedz się, czym jest ta roślina, jak uprawiać koper włoski na otwartym terenie i jakie negatywne rzeczy możesz napotkać.

Koper włoski: czy można go uprawiać w Polsce?

Ogrodnicy i ogrodniczki też mają swoje trendy. I to właśnie koper włoski stał się modnym trendem w ostatnich latach, dzięki czemu zainteresowanie nim znacznie wzrosło. Jeśli wcześniej przytłaczająca większość Polaków wolała kupować nasiona kopru włoskiego w aptece lub specjalistycznym sklepie, a kiełki kopru włoskiego - w supermarkecie, teraz wiele osób próbuje uprawiać koper włoski w daczy lub w ogrodzie warzywnym na wsi.

Wizualnie koper włoski to praktycznie 1 w 1 zwykły koper, który jest łatwiejszy w uprawie i może być częścią ogródka kuchennego na parapecie. Ze względu na uderzające podobieństwo, popularnie nazywany jest koprem aptecznym. Wśród różnic jest tylko charakterystyczny, jeszcze bardziej wyraźny aromat z nutami anyżu. Smak kopru włoskiego jest bardziej wyrafinowany i wielowymiarowy, za co jest uwielbiany.

Młode gałązki kopru włoskiego mogą być używane jako alternatywa dla kopru do pikantnych potraw, marynat, przetworów itp. Gałązki są również używane do gotowania (obróbka cieplna), a nawet spożywane na surowo.

Koper włoski może rosnąć w zwykłym ogrodzie warzywnym, ale już na etapie planowania nasadzeń mogą pojawić się pierwsze trudności dotyczące sąsiedztwa kultur. Faktem jest, że najpopularniejsze w Polsce pomidory i marchew reagują bardzo negatywnie na takie sąsiedztwo. Tutaj pojawia się kwestia priorytetów: należy sadzić koper włoski na osobnej działce lub w ogóle odmówić jego uprawy.

Z natury koper włoski jest dość ciepłolubny. Potrzebuje stosunkowo dużej ilości światła. Z tego powodu na naszych szerokościach geograficznych jest uprawiany wyłącznie jako roślina jednoroczna, jeśli mówimy o otwartej działce. Należy liczyć się z osobliwościami klimatycznymi.

Kiedy, gdzie i jak prawidłowo sadzić nasiona kopru włoskiego?

Jeśli nie przeraża Cię dość dwuznaczna liryczna dygresja, a Twój nastrój jest pozytywny, to przechodzimy bezpośrednio do praktyki. Jak więc uprawiać koper włoski na działce? Pierwszą rzeczą do zrobienia jest zakup nasion kopru włoskiego. Często reputacja sklepu jest bezpośrednio związana z jakością materiału do sadzenia, więc kupuj tylko od zaufanych sprzedawców. W rzeczywistości istnieją dwa rodzaje: zwykły (koper apteczny) i warzywny (zwany włoskim). Najczęściej ogrodnicy wybierają koper włoski Zefir, który zachwyca łagodnym smakiem i słodko-korzennym aromatem.

Nasiona wysiewa się wiosną lub zimą. Druga opcja, biorąc pod uwagę trudne warunki pogodowe w zimie, jest mniej odpowiednia. Można próbować, ale istnieje wysokie ryzyko niepowodzenia. Ogólnie rzecz biorąc, występują problemy z kiełkowaniem nasion nawet podczas siewu wiosną, ponieważ koper włoski ma wysokie stężenie inhibitora - jest to olejek eteryczny, który zapobiega szybkiemu kiełkowaniu. Taka jest specyfika tej kultury. W każdym razie materiał do sadzenia należy wcześniej namoczyć (użyć ciepłej wody), owinąć gazą i pozostawić na kilka dni.  

Najbardziej optymalnym okresem do siewu jest pierwsza połowa kwietnia w południowych regionach i druga połowa/początek maja. Działka jest przygotowywana z wyprzedzeniem. Procedury przygotowawcze obejmują wapnowanie gleby (w razie potrzeby) i nawożenie.

Aby uzyskać dobry wynik, zalecamy użycie około wiadra wysokiej jakości próchnicy na 1 metr kwadratowy ogrodu warzywnego. Dodatkowo: dosłownie półtorej do dwóch łyżek superfosfatu. Sadzenie odbywa się w oczyszczonej glebie na niewielkiej głębokości: około 2 cm. Jeśli siew był zbyt wczesny, a pogoda nie jest jeszcze stabilnie ciepła, zaleca się zbudowanie tymczasowego schronienia (rama + folia). Dosłownie do pierwszych kiełków lub do pełnego ocieplenia. Ile dni kiełkuje koper włoski? Zależy od tej samej pogody i korzystnego składu gleby, ale średnio - około 8-10 dni.

Jak dbać o koper włoski?

Jeśli chcesz uzyskać wysokiej jakości kiełki kopru włoskiego, uprawa powinna obejmować terminowe przerzedzanie nasadzeń. Dosłownie półtora tygodnia po masowym wykiełkowaniu należy ostrożnie przerzedzić grządkę: usuwamy najcieńsze pędy, a mocniejsze pozostawiamy tak, aby w odległości 15-20 cm znajdowała się 1 kopia. Przy dobrej aranżacji kiełki kopru włoskiego osiągną średnicę 10-12 cm, więc na późniejszym etapie będzie potrzeba odpowiedniej przestrzeni.

Czy koper włoski wymaga pielęgnacji? Jak uprawiać koper włoski z nasion, nie zwracając na niego uwagi? Wielu początkujących zadaje takie pytania i otrzymuje niezbyt obiecujące odpowiedzi, ponieważ uprawa kopru włoskiego jest naprawdę kłopotliwa. Jest trudniejsza niż uprawa zwykłego kopru włoskiego.

Już w drugim tygodniu po przerzedzeniu eksperci zalecają lekkie karmienie sadzonek materią organiczną. Można wziąć około 1 kg krowiego łajna i rozpuścić w wiadrze z wodą (wystarczy na kilka metrów kwadratowych grządki). Jeśli miejsce zostało jakościowo przygotowane wczesną wiosną, zasadniczo można obejść się bez obornika. Należy jednak pamiętać, że koper włoski nie rozwija się zbyt szybko. Zwłaszcza na wczesnym etapie. Później można zastosować inny nawóz organiczny: napar z zielonej trawy (często stosuje się pokrzywy). 

Aby kolby formowały się bardziej aktywnie i prawidłowo, konieczne jest przeprowadzenie kilku zabiegów w sezonie. Pierwszy z nich odbywa się wczesnym latem. Aby kiełki nie zabrudziły się i nie uszkodziły, można użyć powszechnej muchołapki - wziąć zwykłą plastikową butelkę (o pojemności 1,5 lub 2,0 l), wyciąć 15-centymetrowy pierścień i umieścić go na koprze włoskim. W ten sposób dolna część jest chroniona.

Uprawa lubi umiarkowaną wilgotność, dlatego konieczne jest monitorowanie stopnia wilgotności gleby i podlewanie, jeśli jest trochę sucha. Ważne jest, aby na czas poluzować glebę i usunąć chwasty.

Zbiory w postaci zieleni można zbierać przez całe lato. Jeśli chodzi o kiełki, dojrzewają one jesienią. Jednym z głównych wyznaczników dojrzałości jest średnica podstawy rośliny. Powinna ona wynosić co najmniej 7-8 cm lub więcej. 

Jak już wspomnieliśmy, koper włoski nie radzi sobie dobrze na tej samej działce z najpopularniejszymi uprawami warzyw w Polsce, ale jego zapach i emitowane przez niego substancje należą do zalet. Koper włoski odstrasza powszechne szkodniki, począwszy od larw chrząszcza majowego, których nie tak łatwo pozbyć się w ogrodzie warzywnym, a skończywszy na wszelkiego rodzaju ćmach i pchłach, na których najbardziej cierpi biała kapusta. Sam koper włoski nie boi się szkodników i praktycznie nie choruje. Jedynym problemem może być nadmierna wilgoć, która może powodować gnicie części podziemnej.

Zdjęcia: Depositphotos 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023