Garden Blog

Jesienny zbiór roślin okopowych: terminy zbioru marchwi i buraków oraz zasady przechowywania

Ważne jest, aby zebrać jesienną roślinę okopową na czas - jak określić czas dojrzewania, najlepszy czas zbioru i jak najdłużej zachować świeżość i smak marchwi i buraków – odpowiedzi w naszym artykule. Cechy zbioru roślin okopowych i układania ich do przechowywania jesienią.

Wraz z nadejściem jesieni przychodzi czas na zbiór roślin okopowych, buraków, marchwi, selera i innych zdrowych warzyw, które można przechowywać przez całą zimę i dostarczają nam świeżych witamin aż do wiosny, a nawet do następnych zbiorów. Przy wyborze terminu zbioru pożądane jest znalezienie równowagi między chęcią ogrodników do pozostawienia roślin okopowych w ziemi, aby zgromadziły więcej witamin, a groźbą popadnięcia w poważne mrozy, a to jest niepożądane, ponieważ zmniejsza czas i jakość przechowywania. Istnieje powszechne błędne przekonanie, że im więcej roślin okopowych podlewa się jesienią, tym lepiej. To złudzenie. Bliżej jesieni rośliny okopowe przestają nawozić i podlewać. Podmokłe, dojrzewające marchewki i buraki nie będą zdrowe, ale mogą pokryć się białymi małymi korzeniami lub po prostu zacząć się psuć.

Główne kryteria: określania terminu, jesienne zbiory warzyw i owoców

Nie tylko początkujący, ale i doświadczeni ogrodnicy co roku decydują, kiedy rozpocząć zbiór buraków i marchwi. Te wspaniałe rośliny warzywne mają bezpośredni związek z ich jakością i bezpieczeństwem - od terminu siewu, pielęgnacji, letniej i jesiennej pogody. Dlatego ważne jest, aby znać pewne znaki, dzięki którym ogrodnik może łatwo nawigować w czasie zbioru. Jest to ważne, ponieważ jeśli usuniesz rośliny okopowe w niewłaściwym czasie, grozi to nie tylko utratą objętości plonu, ale także jego jakością:

  • Na każdym opakowaniu nasion znajduje się szczegółowy opis wyhodowanej przez Ciebie hybrydy lub odmiany. Zobacz, jakie daty dojrzewania są wskazane, będzie to pierwsze kryterium dat zbiorów. Należy pamiętać, że istnieją mieszańce i odmiany, które wcześnie wysiane dają wczesne warzywa, a późno wysiane dobrej jakości rośliny okopowe. Ważne: nie wszystkie wczesne i średnie odmiany z późnym siewem dają owoce nadające się do przechowywania, dlatego musisz znać cechy uprawianej odmiany.
  • Pogoda to jeden z najważniejszych czynników. Wskazane jest zbieranie roślin okopowych przy suchej i chłodnej pogodzie. Dlatego ważne jest, aby śledzić prognozę pogody. Jeśli jesień jest deszczowa i zimna, nie należy opóźniać zbiorów. A jeśli nadchodzi łagodna, ciepła i długa jesień, nie należy się spieszyć. W taką jesień buraki zbiera się wcześniej, gdy dni są ciepłe, ale marchew może stać w gruncie prawie do listopada, a na południu – do grudnia.
  • W dojrzałych roślinach okopowych dolne liście pęczka wierzchołków zaczynają wysychać. Oznacza to, że rośliny okopowe są dojrzałe.
  • Ważne: większe warzywa okopowe zbiera się wcześniej, małe później.

Termin zbioru marchwi i buraków do przechowywania

Na podstawie sumy kryteriów można określić czas zbioru. Nie warto też zbytnio zwlekać, ponieważ bliżej zimna gryzonie zaczynają wykazywać aktywność, zaczynają gromadzić zapasy na zimę i oczywiście szkodzą roślinom okopowym. Z drugiej strony jest to kryterium, że nadszedł czas na żniwa.

Uprawa marchwi i  ją przechowywanie

Możesz zacząć kopać marchew później niż buraki, nawet gdy były już lekkie przymrozki. Marchew, bez uszczerbku dla smaku i zachowania jakości, toleruje lekkie przymrozki, ale nic poza tym. Mrożone rośliny okopowe nadają się tylko do szybkiego przetwarzania. Nawet spod śniegu można było zobaczyć, jak zbierane są marchewki. Jednak są dwa ważne punkty sukcesu takiego późnego czyszczenia. Jeśli planujesz przeprowadzić takie czyszczenie, pamiętaj o wcześniejszym zmiażdżeniu wierzchołków (to zaizoluje wierzchołki marchwi), a ziemia pod śniegiem nie powinna zamarznąć. Marchew bardzo dobrze przechowuje się po wyjęciu z podłoża, czyli w temperaturze zbliżonej do temperatury przechowywania, około +5°C - +7°C. 

Jak wybrać ten moment:

  • rano zaczyna zamarzać, ale do południa wszystko topnieje;
  • trzepocze pierwszy śnieg, ale temperatura jest przeważnie dodatnia. 

Marchewki po wykopaniu nie muszą być specjalnie suszone, ale można je od razu umieścić w skrzyniach i opuścić do piwnicy. Skórka marchwi jest gęsta, dobrze zatrzymuje wilgoć, chroni rośliny okopowe. Ważne: magazyn musi być dobrze wentylowany. W domu marchewki można długo przechowywać w pudełku z mokrym piaskiem. Warstwę piasku wylewa się na dno pudełka, następnie układa się marchewki, a następnie ponownie piaskuje jako warstwę wierzchnią. Utrzymuj piasek lekko wilgotny.

 

 

Uprawa buraka i przechowywanie buraków

W przeciwieństwie do marchwi buraki nie znoszą ujemnych temperatur, więc nie zwlekaj, postaraj się zebrać buraki na czas. Przy dobrej jesieni bądź gotowy do kopania buraków już w połowie końca września. A jeśli jesień jest zimna, pamiętaj, aby usunąć buraki przed długotrwałymi deszczami, a tym bardziej przed mrozem. Jedną z oznak dojrzałości buraków są charakterystyczne małe guzki na jego powierzchni. W ciepłą i umiarkowanie deszczową jesień zostaw buraki w ziemi, tak najlepiej się je przechowuje i czyść je w oczekiwaniu na chłody.

Kiedy zbierać buraki:

  • jest już chłodno, ale temperatura nie spada poniżej +5°C nawet rano;
  • zbliża się pora deszczowa;
  • na roślinach okopowych pojawiły się bulwy;
  • dolna część wierzchołków zaczęła już blaknąć.

 Jeśli planujesz przechowywać buraki w domu, możesz je przechowywać w pudełku z piaskiem lub jeszcze lepiej zanurzyć każdą roślinę okopową w płynnej glinie i wysuszyć. Oczywiście najwygodniejszym sposobem przechowywania jest przechowywanie. Aby to zrobić, buraki są po prostu składane w pudełka lub kosz, najpierw są suszone z nadmiaru wilgoci. Wybierz do przechowywania tylko buraki z całą skórką. Łodyga nie może zostać złamana. Przy dobrym przechowywaniu buraki leżą i pozostają smaczne do następnych zbiorów, a nie tylko do wiosny.

 

 

 

Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023