Garden Blog

Jasne, słodkie i zdrowe: TOP 5 najlepszych odmian papryki dla sadzonek w Polsce

 

Czy zima zbliża się do logicznego końca? Oznacza to, że nadchodzą dni sadzenia papryki na sadzonki! Warto rozpocząć tak ciekawy biznes już w lutym, aby latem móc cieszyć się pysznymi i bardzo soczystymi owocami wyhodowanymi własnoręcznie. Na pewno takie będą, jeśli postawisz na sprawdzone nasiona. W końcu wysokiej jakości materiał do sadzenia jest podstawą udanej uprawy wszelkich warzyw. Ważne jest, aby zrozumieć, jak wybrać nasiona papryki i wiedzieć, które odmiany papryki są najlepsze na otwartym terenie. Tak, prawdopodobnie nie możesz się doczekać, aby przejść do praktyki, ale trochę teorii na pewno nie zaszkodzi, więc cała uwaga skupiona jest na naszym TOP-5.

Wybieramy najlepsze odmiany papryki do sadzonek

 • odmiana średnio wczesna;
 • potrzebuje umiarkowanego podlewania;
 • ma plony o kolorze żółtym;
 • ma mięsisty i słodki miąższ;
 • sadzi się w rozstawie 50x60 cm;
 • potrzebuje stanowiska słonecznego.
 • jest to odmiana wczesna;
 • szypułka o kolorze zielonym, rozgałęziona;
 • kolor dojrzałego plonu jest ciemnoczerwony;
 • potrzebuje umiarkowanego podlewania;
 • ma słodki gęsty miąższ;
 • preferuje słońce i potrzebuje stanowiska z wystarczającą ilością światła.
 • waga płodu osiąga 230-250 g;
 • miąższ: delikatny, cienki, soczysty;
 • kolor  ciemnoczerwony;
 • kształt prostopadłościanu;
 • niekapryśna w pielęgnacji, ale aby osiągnąć wysoką wydajność, należy preferować bardziej żyzne gleby i regularnie karmić i podlewać.
 • średnio wczesna, wysokoplenna odmiana;
 • o żółtych owocach, rozmiar 12 cm, waga 100 g;
 • krzew 40 cm, mocny;
 • owoce o doskonałym smaku, soczyste, chrupiące;
 • do świeżego użytku, konserwowania i zamrażania;
 • wysiewać sadzonki w lutym-marcu, sadzić w gruncie lub pod folią w maju-czerwcu.
 • należy do typu pomidorowego;
 • kolor – ciemnoczerwony;
 • łodyga rośliny jest sztywna i rozgałęziona w górnej części;
 • smak owocu – słodkawy;
 • potrzebuje umiarkowanego podlewania;
 • lubi słońce, dlatego potrzebuje odpowiedniego stanowiska odsłoniętego od wiatru;
 • kultura jest dość ciepłolubna, wrażliwa na zmiany temperatury.

Wow, to działa! Lifehacki, które pomogą Ci zebrać obfite plony

Choć luty jest miesiącem zimowym, wielu osobom kojarzy się z bardzo wiosennymi, a nawet letnimi słowami sadzonki i warzywa. Mądre rady pomogą Ci rozwiązać zagadkę zwaną najlepszymi odmianami papryki na otwarty teren. Warto pamiętać, że późne i średnio dojrzewające odmiany papryki można wysiewać w drugiej połowie lutego, a wcześnie dojrzewające – na początku marca. A więc życiowe wskazówki  dla tych, którzy chcą wyhodować paprykę z zakupionych nasion papryki:

Wskazówka nr 1. Przygotuj glebę pod sadzonki papryki. Jakość sadzonek zależy od jakości gleby. Dużym błędem jest ograniczanie się tylko do ciężkiej ziemi ogrodowej. Lepiej jest użyć uniwersalnych podłoży lub przygotować je w domu. Skład: darń, próchnica i torf w stosunku 2:3:5. Wynik jest tego wart.

Wskazówka nr 2. Karmić na czas. Możesz wziąć gotowe nawozy lub przygotować je samodzielnie, mieszając superfosfat i siarczan potasu z azotanem amonu (proporcja 1:1:2) i rozpuszczając je w 10 litrach wody. Z reguły takie rozwiązanie wystarcza na podlanie 100 sadzonek. Jest to doskonała pomoc dla wzmocnienia i rozwoju roślin.

Wskazówka nr 3. Utwardzić paprykę. Około półtora do dwóch tygodni przed planowanym sadzeniem w otwartym terenie młode papryki należy stopniowo dostosowywać do nowych warunków. Zacznij od 10-15 minut i codziennie zwiększaj ekspozycję roślin na zimno. Dzień przed sadzeniem sadzonki można na ogół pozostawić do spania na zewnątrz. W ten sposób uczynisz ją bardziej odporną na stres.

Wskazówka nr 4. Stymuluj wzrost. Pozostawienie wszystkiego samemu sobie nie wchodzi w grę. Odnoszący sukcesy mieszkańcy lata stosują stymulatory wzrostu. Pożądane jest karmienie nimi roślin dzień przed przesadzeniem, nie zapominając o poprzednim podlewaniu.

Wskazówka nr 5. Nie dotykać. Bez względu na to, jak paradoksalnie może to zabrzmieć, lepiej nie przenosić sadzonek papryki z parapetu na parapet i nie przesadzać ich z doniczki do doniczki. Otóż ​​papryka jest już bardzo podatna na „ruchy”. W pierwszych tygodniach po siewie potrzebuje odpoczynku.

Wskazówka nr 6. Sadzenie sadzonek papryki w otwartym terenie jest bardzo ważnym punktem. W okresie sadzenia (jeśli nie mówimy o szklarni) średnia dzienna temperatura powinna wynosić +15-17°С. Wtedy zagrożenie wiosennymi przymrozkami powinno minąć. Optymalny czas to druga połowa maja. Nie zapominaj, że sadzonki sadzi się w stałym miejscu nie później niż 60 dni po pojawieniu się sadzonek (w przeciwnym razie będzie rosnąć i słabo się zakorzeniać).

Uprawa papryki w domu? Odpowiadamy jasno, układając wszystko na półkach

Dlaczego nasiona papryki należy namoczyć przed sadzeniem?
Nawet najlepsze odmiany czerwonej i żółtej papryki mogą nie spełnić oczekiwań, jeśli nasiona nie zostaną wcześniej przygotowane. Muszą być przebudzone. W tym celu przeprowadzana jest procedura moczenia. W wyniku narażenia na wilgoć olejki eteryczne znajdujące się na powierzchni nasion ulegają zniszczeniu. Skorupa materiału sadzeniowego znacznie mięknie, w wyniku czego pojawianie się kiełków przyspiesza. Namoczone nasiona dają wcześniejszy wzrost. Około 7 dni w porównaniu do suszenia.
Kiedy sadzić paprykę, aby szybko rosła?

Konieczne jest sianie w pojemniku z otworami drenażowymi, które zostały dokładnie potraktowane roztworem nadmanganianu potasu i całkowicie wysuszone. To jest pierwsze! Po drugie, sadzenie nasion powinno być płytkie. Dosłownie 1 cm, cóż, maksymalnie 1,5. Następnie trzeba to wszystko przykryć folią polietylenową i pozostawić w ciepłym, zacienionym miejscu do pierwszych kroków, które pojawią się bardzo szybko.

Jak dbać o sadzonki papryki po wykiełkowaniu?
To, czy papryka będzie słodka, zależy nie tylko od prawidłowego wysadzenia nasion, ale także od spotkania sadzonek. Przede wszystkim musisz usunąć folię i przenieść pojemniki, w których rośnie papryka, w jaśniejsze miejsce. Młodym kiełkom należy również zapewnić szereg obowiązkowych usług, w tym ciepło i odpowiednią ilość wilgoci. Pod koniec zimy i na początku wiosny brakuje naturalnego światła, więc jeśli to możliwe, możesz zainstalować specjalną fitolampę.
Jak leczyć sadzonki papryki?
Jeśli mówimy o zwalczaniu szkodników, to nacisk należy położyć na wysokiej jakości środki ochrony skierowane bezpośrednio na mszyce, przędziorków i ślimaki. Są to najczęstsi nieproszeni goście na sadzonkach. Można również zastosować popularne metody. Na przykład wywary z piołunu lub krwawnika. Są pobierane w suchej, zmiażdżonej formie i gotowane w wodzie przez 15-20 minut, a następnie pozostawiane do osadzenia. Użyj po schłodzeniu.
Jak dbać o sadzonki papryki w domu?
Oprócz zwalczania szkodników wymagana jest oczywiście dodatkowa opieka. Ważne jest przestrzeganie reżimu temperaturowego - nie niższego niż 16°C i nie wyższego niż 26°C. Systematycznie odwracaj pojemniki, aby sadzonki papryki na parapecie otrzymywały taką samą ilość światła z różnych stron i równomiernie się rozciągały. Podlewanie jest bardzo umiarkowane - tylko wtedy, gdy wierzchnia warstwa gleby wyschnie. Woda powinna być osiadła i najlepiej o temperaturze pokojowej lub nawet cieplejszej. Musisz powoli wlewać w pobliżu ścian doniczek.
Jak pikować paprykę w domu?
Przed zabiegiem należy przygotować nowe, indywidualne pojemniki. Mogą to być zarówno wysokiej jakości doniczki z torfem, jak i zwykłe kubki. Używany jest ten sam skład gleby, która musi być wilgotna. Wykonuje się w nim niewielki otwór. Papryki są delikatnie usuwane ze swojego starego miejsca zamieszkania i przenoszone do otworu. Wskazane jest, aby po przesadzeniu nieco zagęścić glebę. Następnie podlej roztworem siarczanu potasu.


Zdjęcia: Depositphotos, Nova Photo Graphik
 
Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023