Garden Blog

Jak sadzić ziemniaki pod agrowłókniną: 2 proste sposoby - cechy i zalety

Nawet najlepszym ziemniakom - trzeba stworzyć optymalne warunki do wzrostu. Zwłaszcza jeśli chcesz jak najszybciej ugotować młode, pachnące ziemniaki z koperkiem i masłem. Czy zaostrzyliśmy Twój apetyt? Zaostrzyliśmy Twój apetyt. Porozmawiajmy teraz o tym, jak uprawiać wczesne i zwykłe odmiany ziemniaków pod agrowłókniną lub folią. Materiały okrywowe mogą być wykorzystywane na różne sposoby, zarówno do uprawy najwcześniejszych plonów, jak i do łatwiejszej i skuteczniejszej pielęgnacji roślin. Jakie odmiany nadają się do wczesnego sadzenia? Oczywiście - wczesne, ale w zasadzie można sadzić dowolne. Różnica będzie polegać na czasie zbiorów. Wszystkie odmiany w naszym katalogu mają szczegółowy opis.

1 sposób. Wykorzystanie folii i agrowłókniny do wczesnych zbiorów

Głównym zadaniem tej metody sadzenia z wykorzystaniem folii i agrowłókniny jest uzyskanie jak najwcześniejszych zbiorów. Ponadto metoda ta pozwala uzyskać 2 zbiory z jednej grządki w sezonie. Oczywiście można dyskutować, czy warto sadzić ziemniaki w tym samym miejscu. Jednak jest to możliwe, jeśli przestrzegane są pewne zasady agrotechniki. Więcej na ten temat można przeczytać na naszym blogu. Ale jeśli jesteś całkiem zadowolony z jednego zbioru ziemniaków, weź pod uwagę - że przy tej metodzie uprawy twoje łóżka zostaną zwolnione w czerwcu. I nadal będziesz mieć całą połowę lata i jesieni na uprawę wkrótce dojrzewających plonów. Jest to istotne nie tylko dla tych, którzy po prostu mają mało miejsca w ogrodzie warzywnym, ale także dla właścicieli dużych działek. Dzięki optymalizacji pracy zaoszczędzisz dużo czasu i wysiłku.

W otwartym terenie ziemniaki wszystkich odmian w naszym kraju są zwykle sadzone pod koniec kwietnia i maja, jak mówią na wakacjach. Ale dzięki zastosowaniu folii i agrowłókniny można je sadzić znacznie wcześniej. Jak to zrobić?

Przygotowanie gleby

Przekop, spulchnij, nawoź, jeśli nie robiłeś tego od jesieni.

Harmonogram

Zazwyczaj sadzenie rozpoczyna się, gdy gleba ogrzeje się do +8-10°C.  Jeśli jednak użyjesz agrowłókniny lub folii, terminy mogą być wcześniejsze. W tym celu konieczne jest szybsze ogrzanie gleby. Zaczynamy, gdy tylko nadejdzie słoneczna pogoda, a temperatury w nocy nie spadną poniżej +5 ° C. Można oczywiście spojrzeć na sprzyjające dni w kalendarzu księżycowym, ale lepiej kierować się pogodą i temperaturą gleby.

Rozgrzewanie gleby

Aby to zrobić, należy stworzyć lokalny efekt cieplarniany. Rozłóż czarną agrowłókninę o gęstości co najmniej 50 g/m2 lub czarną folię o gęstości 75-80 mikronów i więcej. Jeśli to możliwe, można umieścić łuki nad łóżkami i przykryć je materiałem pokrywającym. Co się dzieje w takim przypadku? W ciągu dnia, w słońcu, powierzchnia osłony nagrzewa się, pod nią tworzy się efekt cieplarniany. Ziemia w ciągu dnia jest silnie nagrzana, znacznie bardziej niż otwarty teren. A w nocy ochładza się znacznie wolniej. W rezultacie kończymy z dobrze ogrzaną ziemią znacznie wcześniej niż zwykle. Gdy tylko do rana ziemia będzie stale utrzymywać temperaturę +8-10 ° C - można rozpocząć sadzenie ziemniaków. Może to nastąpić nawet pod koniec marca i na początku kwietnia, w zależności od pogody.

  • Zalety folii: pod folią występuje silny efekt cieplarniany. Gleba nagrzewa się szybciej.

Wady folii: jeśli w glebie jest mało wilgoci, nie zostanie ona uzupełniona. Opady nie przejdą przez folię. Być może łóżko będzie musiało być dodatkowo podlewane, aby wilgotność gleby była wystarczająca do kiełkowania bulwy podczas sadzenia. W tym celu należy zdjąć folię i położyć ją z powrotem na grządce po podlaniu.

  • Zalety agrowłókniny: w przeciwieństwie do folii - jest to materiał oddychający. Oznacza to, że przepuszcza powietrze i wodę. Dlatego nadmiar wody wyparuje, a brak - uzupełni opady.

Wady agrowłókniny: jeśli pogoda jest gorąca, ziemia pod agrowłókniną wyschnie. Chociaż ta wada jest również plusem, podlewanie można wykonać bezpośrednio na tkaninie bez zdejmowania osłony.

Przygotowanie bulw ziemniaka do sadzenia

Tutaj wszystko odbywa się zgodnie ze zwykłą procedurą. Na początek, około 20-30 dni przed sadzeniem, ziemniaki są traktowane środkami opatrunkowymi lub fungicydami. Bulwy pozostawia się do wykiełkowania w stosunkowo ciepłym pomieszczeniu. Aby szybko potraktować bulwy, można umieścić je w syntetycznej siatce, zanurzyć na jakiś czas w roztworze (patrz instrukcje dotyczące preparatów), pozostawić do odsączenia i umieścić w skrzynkach do kiełkowania. Możliwe jest umieszczenie ich w skrzynkach od razu i potraktowanie bulw opryskiwaczem. Problem z tą metodą polega na tym, że do 40% powierzchni bulwy pozostanie nieopryskane lub trzeba będzie je przewracać. Przy dużej ilości materiału sadzeniowego nie jest to zbyt wygodne.

Sadzenie

Wykonaj dołki lub lepiej bruzdy do sadzenia, aby było wygodniej i umieść bulwy w odległości 50-60 cm, kiełki w górę, przykryj ziemią. Co umieścić w otworze podczas sadzenia ziemniaków, aby uzyskać dobre zbiory? Naszym zdaniem ważniejsze jest, aby powiedzieć, czego nie należy dodawać. Zły obornik i zły kompost - staną się źródłem infekcji niebezpiecznymi chorobami. Popiół - sprawi, że gleba jest mniej kwaśna. Jest to złe, ponieważ w lekko kwaśnej glebie - ziemniaki rosną zdrowo. Na neutralnym i lekko zasadowym - ziemniaki zachorują. Dlatego, aby zapewnić ziemniakom podstawowe składniki odżywcze, lepiej jest stosować złożone nawozy mineralne. Jeśli kwasowość gleby wynosi pH 6,5 i więcej - konieczne jest dodanie siarki.

Można dodać kwaśny torf, siarczan potasu, siarczan magnezu lub siarczan amonu (nawóz azotowo-siarkowy).

Folia - specyfika użytkowania. Jeśli ziemia została pokryta folią bezpośrednio na powierzchni, należy ją usunąć przed sadzeniem. Niemożliwe jest sadzenie bulw bezpośrednio w szczelinach folii. Nie przepuszcza ona wilgoci i powietrza. Po posadzeniu można ponownie przykryć grządki folią na łukach, aby utrzymać ciepło. W słoneczne, ciepłe dni folię należy zdjąć, aby rośliny się nie przegrzały. Jeśli temperatury są zbyt wysokie, wzrost ziemniaków będzie spowolniony. A jeśli jest również wysoka wilgotność, to bez wentylacji - z ziemniakami prawdopodobnie pożegnasz się, umrze.

Agrowłóknina - cechy użytkowe. Jest to materiał oddychający, więc można go usunąć z łóżek przed sadzeniem i można go zostawić. Wykonaj nacięcia w kształcie krzyża - zagnij krawędzie w środku sadzenia ziemniaków. Ziemia będzie się nagrzewać w ciągu dnia i utrzymywać ciepło w nocy. Sadzonki z góry można przykryć folią, jakie są tego wady - powiedzieliśmy powyżej. Zalecamy przykrycie nasadzeń białą agrowłókniną o gramaturze od 50 g/m2. Materiał przepuszcza światło, opady, odparowuje wilgoć z podłoża, zapewnia wymianę powietrza. Jest lekki i nie uszkodzi młodych pędów bez użycia łuków.

2 sposób. Sadzenie ziemniaków pod agrowłókniną - ułatwia życie

Nie chcesz wyglądać jak leniwy ogrodnik w oczach sąsiadów i kolegów ogrodników? Jesteś zmęczony niekończącym się pieleniem i pieleniem rzędów ziemniaków? Agrofibra może pomóc. Głównym celem tej metody jest uczynienie pielęgnacji prostą, a zbiorów - wspaniałymi. Domyślasz się już, że pierwszą i drugą metodę można połączyć. Niezależnie od tego, czy chcesz wykonać wczesne sadzenie, czy zrobisz to w zwykłych warunkach - przygotowanie ziemi i sadzenie ziemniaków - takie same jak w poprzedniej metodzie.

Rozłóż agrowłókninę na grządkach, wykonaj nacięcia zgodnie z powyższym opisem i posadź bulwy. Przypomnijmy, że bierzemy czarną agrofibrę. Krawędzie można przymocować specjalnymi kotwami, po prostu przykryć ziemią lub docisnąć innymi improwizowanymi materiałami. Najważniejsze jest to, że tkanina nie podnosi się. Światło nie przechodzi przez nią, więc wzrost chwastów jest tłumiony, nie mogą rosnąć. Oznacza to, że nie trzeba stale walczyć z chwastami. Całkowita oszczędność czasu i wysiłku. Grządki można podlewać bezpośrednio na agrowłókninie, która przepuszcza wodę.

W porównaniu z konwencjonalnymi metodami sadzenia i pielęgnacji - nie będziesz musiał robić prawie nic. Jak w bajce o Kopciuszku - a róże same urosną. W naszym przypadku - ziemniaki. A zbiory będą znacznie większe i lepsze.

Zdjęcia: Depositphotos

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023