Garden Blog

Jak przechowywać buraki: 6 różnych sposobów

Burak ćwikłowy to jedna z najpopularniejszych roślin okopowych w Polsce. Różne odmiany buraka można znaleźć w naszym katalogu. Z niego gotuje się tradycyjny barszcz. Znajduje się również w przepisach na bardzo zdrowe sałatki. Jednak, jak każde warzywo, ma tendencję do psucia się później. W związku z tym pojawia się pytanie: gdzie przechowywać buraki, aby jak najdłużej zachowały swoje pierwotne walory smakowe?

Ten temat nigdy nie traci na aktualności i będzie szczególnie interesujący dla początkujących ogrodników, którzy jeszcze nie do końca wiedzą, jak przechowywać buraki zimą i jakie metody są najskuteczniejsze. Zebraliśmy najpopularniejsze pytania od czytelników i staraliśmy się na nie odpowiedzieć w tym artykule, podkreślając 6 głównych sposobów. Od razu należy zaznaczyć, że nie brano pod uwagę konserwacji – tylko surowe przechowywanie.

 

Jak przygotować buraki do przechowywania na zimę?

Przed przystąpieniem do bezpośredniej analizy metod przechowywania należy zastanowić się nad przygotowaniem warzyw, co wpływa na ich zdolność do leżenia w jednym lub drugim magazynie przez długi czas. Kluczem do dobrych plonów jest prawidłowa uprawa buraków. Ważne jest również, aby wiedzieć, jak prawidłowo czyścić buraki do przechowywania. Aby to zrobić, możesz przeczytać osobny artykuł na temat zbioru roślin okopowych. Szczegółowo opisuje się, jak siać nasiona buraka, kiedy zbierać plony i jak  przechować buraki na zimę.

Krótko mówiąc, buraki muszą być w fazie 100% dojrzałości. Lepiej jest mieć piękny, suchy dzień. Jeśli gleba jest ciężka, gęsta, lepiej wykonać ostrożne wykopy łopatą lub widłami. Staraj się nie uszkodzić delikatnej skóry podczas czyszczenia owoców z brudu (lepiej pracować w rękawicach ochronnych). Jak pokroić buraki do przechowywania? Wierchołki mają być prawie całkowicie usunięte – musisz zostawić 0,5-1 cm. Jeśli użyjesz ostrego narzędzia, procedura jest wykonywana znacznie szybciej. Odcięte główki są wysyłane do suszenia. W słoneczny dzień na dworze, w deszczowy – w zamkniętym, ale dobrze wentylowanym pomieszczeniu lub wędzone pod przykryciem. Teraz gdy pokrótce przeszliśmy przez etapy przygotowania roślin okopowych, możemy przejść do głównego pytania: jak przechowywać buraki w domu? 6 sposobów na Twoją uwagę!

 
Jeśli w piwnicy nie ma podłogi, musisz zbudować stojaki lub po prostu wziąć skrzynki.

Jak przechowywać buraki na zimę w piwnicy?

Jest to główna i najpopularniejsza metoda. Najpierw musisz przygotować samą piwnicę. Całkowicie usuń zeszłoroczne zapasy, posprzątaj pomieszczenie, przewietrz i w razie potrzeby należy zdezynfekować. W celu dezynfekcji wybielić ściany wapnem. Czasami granaty dymne są używane do wypalania małych szkodników. Jeśli w piwnicy nie ma podłogi, musisz zbudować stojaki lub po prostu wziąć pudełka. Najważniejsze jest to, że między owocami a podłogą powinna być co najmniej minimalna szczelina. W niektórych piwnicach występuje zjawisko kondensacji pary wodnej na ścianach, dlatego lepiej też nie stawiać skrzynek blisko ścian. Jeśli sam burak jest dobrej jakości, odpowiednio wyhodowany, zebrany i przygotowany na czas, będzie przechowywany w piwnicy przez długi czas bez dodatkowych manipulacji, ale jest kilka sztuczek. Zobacz następną metodę!
 
Buraki możesz przechowywać w skrzynkach wypełnionych suszonym na słońcu piaskiem.

Przechowywanie buraków w piasku?

 
Mądrzy ludzie już dawno zorientowali się, że różne adsorbenty przyczyniają się do lepszego przechowywania roślin okopowych, w tym dobrze znanego piasku. Najpierw należy ją dokładnie przesiać i usunąć nieczystości w postaci suchych liści, małych gałązek itp. Procedura pieczenia do dezynfekcji jest mile widziana. Gdy materiał jest całkowicie gotowy, możesz przystąpić do bezpośredniego układania roślin okopowych. Zajmowana jest dowolna pojemność (drewno lub plastik). Na dno należy wsypać trochę piasku. Następnie układane są główki buraków. I znowu kilkucentymetrowa warstwa piasku. Podobny algorytm działań dotyczy całej uprawy. Alternatywnie możesz wziąć popiół lub trociny iglaste. Czasami zamiast piasku używa się soli, która jest dobrym środkiem antyseptycznym. Ale ta opcja jest odpowiednia tylko dla tych, którzy nie mają zbyt wielu buraków, w przeciwnym razie okazuje się to bardzo kosztowne finansowo.
 

Przechowywanie buraka w plastikowych torebkach

Jeśli masz małą piwnicę, lub większość pomieszczenia jest wykorzystywana do innych upraw, to zdecydowanie powinieneś przeczytać, jak przechowywać buraki w workach. Ta metoda jest stosunkowo nowa, można by nawet powiedzieć, nowoczesna, ponieważ dziadkowie w tamtym czasie po prostu nie mieli do czynienia z polietylenem. Dziś jest to chyba najpopularniejszy materiał, w którym zarówno marchew, jak i buraki są przechowywane przez dość długi czas. Ile można przechowywać? Jest całkiem logiczne, że objętości zależą od wielkości pojemnika i pomieszczenia. Jeśli pytasz o czas przechowywania, terminy są liczone w miesiącach. Wstępnie oczyszczone i przygotowane buraki należy umieścić w workach. W każdym przypadku na polietylenowych ścianach będzie się skraplać. Aby nie powodowało gnicia warzyw, lepiej zrobić miniaturowe dziury.
 
Możesz przechowywać buraki w dużych plastikowych torebkach.
 
Lepiej jest, gdy warzywa leżą na dolnej półce, ponieważ poniżej jest chłodniej.

Jak przechowywać buraki w domu?

 
Całkiem logicznie, wielu naszych czytelników pyta: jak przechowywać buraki, jeśli nie ma przynajmniej piwnicy? To jest pytanie z gwiazdką, ale z drugiej strony nie ma takiego problemu. Faktem jest, że buraki mogą pochwalić się dość gęstą skórką (z czasem po zbiorach gęstnieje). Dlatego wilgoć odparowuje stosunkowo wolno, więc nawet w warunkach miejskiego mieszkania owoce w dobrym stanie mogą leżeć dość długo. Te same pudełka lub torby mogą służyć jako pojemniki. Jest to po prostu idealne, jeśli możesz sobie pozwolić na wydzielenie małego pokoju lub części pokoju na prowizoryczną spiżarnię. Lepiej jest, gdy warzywa leżą na dolnej półce, ponieważ poniżej jest chłodniej. Najważniejsze, aby nie trzymać plonów blisko urządzeń grzewczych, ponieważ im niższa temperatura, tym dłużej będą leżały buraki.
 

Jak przechowywać buraki na balkonie?

Balkon zwykle służy jako koło ratunkowe dla mieszkańców miasta. Jego obecność jest już dobra. Jeśli masz to ocieplone, jest podwójnie świetne. Jesienią będzie dość ciepło, ale temperaturę można regulować, otwierając okna w ciągu dnia, lub zamykając je w nocy. Zimą pomieści mały plus, który jest wygodny dla roślin okopowych. A w przypadku silnych mrozów na zewnątrz i spadku temperatury w środku, można zachować ostrożność, ocieplając plony bawełnianym kocem lub spisanymi już kurtkami zimowymi. Na pewno macie ziemniaki w workach lub siatkach? Doskonale! Na pewno zaprzyjaźnią się z burakami na balkonie i utrzymają dla siebie reżim temperaturowy. Jeśli chodzi o słońce, jego wpływ jest wyjątkowo niepożądany. Buraki należy przechowywać w ciemnym miejscu lub przykryć.
 
 
Jednym z optymalnych miejsc do przechowywania buraków zimą jest przeszklony balkon lub ocieplona loggia (temperatura nie spada poniżej zera). Ważne jest, aby promienie słoneczne nie padały na buraki.
 
Okres przechowywania buraków w lodówce wynosi 30-40 dni, po czym traci się wilgoć i użyteczne właściwości.

Czy buraki są przechowywane w zamrażarce lub lodówce?

 
I na koniec rozważmy najtrudniejszą sytuację: jak przechowywać warzywa, jeśli nie ma piwnicy, spiżarni lub piwnica jest w pełni zajęta, a balkon nie jest przeszklony? Twoja lodówka mówi cześć! Możesz liczyć na okres przechowywania do 2 miesięcy. I jeszcze jeden minus - wiele produktów na pewno nie zmieści się w lodówce. Jednak tak czy inaczej, uda się zaoszczędzić kilka kilogramów buraków. Należy go umyć, wysuszyć i umieścić w workach (dobrze, jeśli w osobnym pojemniku). Czy buraki są przechowywane w zamrażarce? Tak, pozostają tam znacznie dłużej niż w lodówce. Czy buraki można ponownie zamrozić? Nie jest tego warte. Lepiej pokroić je na kawałki i zapakować do małych torebek z minimalną ilością powietrza, aby zimą można było je dostać w porcjach na ten sam barszcz.

Zdjęcia: Depositphotos

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023
Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką ochrony prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz ją w każdym momencie wycofać lub ponowić na GardenNumberOne w zakładce Ustawienia plików cookies. Wycofanie jej nie wpływa na legalność uprzedniego przetwarzania. Polityka prywatnosci i Cookies Garden Number One