Garden Blog

To jest interesujące! Jak prawidłowo sadzić groszek w otwartym terenie

Słodki i soczysty w postaci surowej, gdy jest młody. Aromatyczny i odżywczy w postaci gotowanej, gdy jest dojrzały. A jeśli proste i w pigułce - pyszny groszek! Jego uprawą zajmuje się całe terytorium Polski. Po pierwsze, nie jest to trudne. Po drugie, wynik jest zawsze wart wysiłku. 

Najważniejsze jest, aby wiedzieć, jak prawidłowo sadzić groszek w ogrodzie warzywnym lub w innym miejscu. To właśnie od sadzenia w dużej mierze zależy dalszy los uprawy. Jeśli jesteś zainteresowany tym tematem - dołącz do dyskusji. Dziś rozmawiamy o tym, jak prawidłowo sadzić groszek!

Uprawa grochu: prawidłowe sadzenie zaczyna się od przygotowania gleby

Na początek powiemy, że możliwe jest uprawianie zarówno grochu cukrowego, jak i łuskanego. Pod względem technologicznym są one różne, ale pod względem agrotechnicznym różnice nie są zbyt duże.

Kiedy sadzić groszek w otwartym terenie? Sadzenie groszku wiosną w gruncie rozpoczyna się wraz z pierwszymi ciepłymi dniami. Świetnie jest, jeśli częściowo przygotowałeś miejsce od jesieni - kopanie i trochę nawozu. Jednak wiosną wszystko to można zrobić. To, kiedy sadzić groszek na sadzonkach lub w otwartym terenie, zależy między innymi od odmiany. Większość odmian ma niesamowitą odporność na zimno, ale są wyjątki. Zazwyczaj połowa lub koniec kwietnia to optymalny czas na sadzenie w Polsce.

Gdzie sadzić groszek cukrowy? Najlepszym miejscem do sadzenia jest miejsce chronione przed podmuchami wiatru, ale oświetlone. Można również sadzić w półcieniu. Groszek wyrośnie, ale strąki mogą być małe. Idealna opcja - gdy groszek jest sadzony wzdłuż ścieżek. Uwierz mi, jest to bardzo wygodne i przyjemne - chodzić po terenie, odrywać strąki młodego groszku z domowej uprawy bez chemii i natychmiast je jeść. Dzieci są zachwycone!

Czego potrzebuje groszek: sadzenie i pielęgnacja działki? Ważne jest, aby wcześniej uwolnić działkę od chwastów. Ponieważ groch wysiewa się w gęstym układzie i rośnie pełnoprawny zielony las, późniejsze usunięcie chwastów będzie niezwykle trudne. Pod względem składu gleby preferowane są gliny. Jeśli chodzi o kwasowość gleby, to optymalnie - lekko kwaśna lub obojętna.

Czy sadzeniu grochu w ziemi powinien towarzyszyć nawóz? Groch jest bardzo samowystarczalną rośliną, która dzięki swojemu masywnemu systemowi korzeniowemu może otrzymywać niezbędną ilość składników odżywczych z gleby. Jeśli nie dodałeś obornika i superfosfatu poprzedniej jesieni, niewielka ilość nawozu azotowego na początku sezonu to dobry pomysł!

Przygotowanie groszku do sadzenia

Aby uzyskać wysokiej jakości, duży i smaczny groszek, sadzenie w otwartym terenie wiosną powinno obejmować staranny wybór materiału do sadzenia. Zalecamy zakup certyfikowanego produktu. Obecnie w sprzedaży dostępne są nawet zestawy nasion przeznaczone specjalnie do przyszłego konserwowania.

Czy można sadzić groszek z własnych nasion? Tak, można użyć nasion, które pozostały z poprzednich zbiorów. Pod warunkiem, że masz do nich zaufanie. Sadzi się je w postaci suchej, ale aby uzyskać bardziej efektywny wynik, eksperci zalecają moczenie grochu przed sadzeniem w otwartym terenie. Faktem jest, że zawsze istnieją wadliwe, zepsute nasiona - łatwiej je usunąć, gdy unoszą się na wodzie.

Czy możliwe jest kiełkowanie grochu przed sadzeniem? Można, ale niekoniecznie, a niektórzy eksperci w ogóle tego nie zalecają. Skiełkowany groszek rośnie szybciej, ale jeśli zostanie posadzony wcześnie, może zamarznąć i zgnić. Jednak proste namaczanie pomaga pozbyć się owadów, jak już powiedzieliśmy. Jeśli nasiona były przechowywane w domu, prawdopodobne jest, że istnieją chwasty i inne szkodniki, które mogą żyć bezpośrednio w grochu. Ile moczyć groch przed sadzeniem? Dosłownie przez kilka godzin.

Który groch nie nadaje się do sadzenia? Te, które podczas przechowywania stały się wilgotne. Nieodpowiedni jest również ten, który leżał dłużej niż 5 lat. Pomimo faktu, że kiełkowanie grochu może trwać do 10 lat, lepiej jest używać sprawdzonych nasion.

Jak mogę przetestować materiał do sadzenia pod kątem kiełkowania? Ponownie, należy go namoczyć i zawinąć w gazę. Powinien leżeć przez 5-7 dni. Jeśli kiełki pojawią się na zdecydowanej większości grochu - wszystko jest w porządku. Jeśli nie kiełkuje co sekundę lub więcej - lepiej nie sadzić takiego grochu i kupować normalne nasiona.

Jak traktować groszek przed sadzeniem? Ogrodnicy są zainteresowani tym, jak prawidłowo sadzić groszek w Polsce, często koncentrują swoją uwagę na wszelkiego rodzaju stymulantach wzrostu. Nie nalegamy na ich obowiązkowe stosowanie, ale możesz je wziąć na własną rękę.

Należy również pamiętać, że dla przyjaznego kiełkowania grochu istnieje dość prosty sposób - nasiona zanurza się w worku z tkaniny i umieszcza w pobliżu źródła ciepła na dosłownie 1-2 godziny, aby materiał do sadzenia był dobrze ogrzany. Metoda jest ludowa, ale recenzje są dobre.

Jak prawidłowo sadzić groszek w otwartym terenie?

Czy procedury przygotowawcze dobiegły końca? Teraz nadszedł czas, aby dowiedzieć się, jak prawidłowo sadzić groszek w daczy lub ogrodzie warzywnym. Używamy tej kolejności działań:

  1. Do końca kwietnia sadzimy suche nasiona (jak wspomniano wcześniej), a jeśli w maju, kiedy jest ciepło, można je wcześniej namoczyć.

  2. Przed budową podpór w przypadku, gdy odmiana grochu zakłada aktywny wzrost pionowy - tak, aby roślina mogła przylgnąć do czegoś za pomocą wąsów.

  3. Jeśli groszek jest naturalnie niski, wystarczy wbić półmetrowe kołki. Lepiej jest to zrobić przed sadzeniem, ponieważ gdy roślina wzrasta - pożądane jest, aby jej nie deptać.

  4. Wysiać nasiona na głębokość 5-10 cm. Głębokość zależy od jakości i składu gleby. Jeśli gleba jest piaszczysta, to głębiej. Jeśli gleba jest gliniasta, to wyżej. 

  5. Standardowa odległość między nasionami grochu wynosi 6-7 cm. W tym przypadku uzyskuje się umiarkowanie gęsty las z przypuszczalnie bogatymi zbiorami. Należy pamiętać, że odległość, w jakiej należy sadzić groszek, zależy od możliwości rozdmuchiwania przyszłych nasadzeń. Zbyt gęsto i zbyt dużo - nie znaczy dobrze. 

  6. Wczesną wiosną należy powstrzymać się od podlewania. W maju podlewanie jest mile widziane. Grządka jest lekko zagęszczona natychmiast po posadzeniu.

Jesteśmy pewni, że jeśli zastosujesz się do tych prostych zaleceń, będziesz w stanie wyhodować groszek, który możesz zebrać i przygotować na zimę.

 

Jak sadzić groszek w doniczce

Zwykłe plastikowe kubki o pojemności 100 ml nadają się do sadzenia w domu. Możesz wziąć zwykłe duże pudełka. Jak wolisz. Nie zalecamy jednak drugiej opcji ze względu na prawdopodobną stagnację wilgoci. 

Przed sadzeniem należy przejrzeć materiał do sadzenia. Usuń wszystkie wątpliwe nasiona - te z dziurami, ciemniejące itp.

Wybrane nasiona należy umyć pod bieżącą wodą, a następnie namoczyć. Jak wspomnieliśmy wcześniej, pomoże to pozbyć się owadów i wyeliminować wszelkie pozostałe zanieczyszczenia.

Ponieważ sadzimy w doniczce, w domu, gdzie jest ciepło i przytulnie, można bezpiecznie kiełkować nasiona. Moczymy je w ciepłej wodzie, zawijamy w zwykłą gazę lub płócienny woreczek. Pozostawiamy do pełnego wykiełkowania.

Nasiona, które przeszły procedurę kiełkowania, zanurzamy we wcześniej przygotowanym podłożu (specjalnym dla sadzonek). Głębokość sadzenia jest mniejsza niż w otwartym terenie. Wystarczy 2-3 cm. Odległość między groszkami, jeśli używamy dużych pojemników, powinna wynosić co najmniej 7 cm.

Sadzenie jest starannie przykryte ziemią, lekko zagęszczone i podlewane opryskiwaczem, tak aby woda była równomiernie rozprowadzana i nie tworzyła skorupy.

Po posadzeniu pożądane jest przykrycie pojemnika folią, ale systematycznie wietrzyć. Gdy pojawią się w pełni rozwinięte kiełki, należy usunąć folię i uprawiać groszek jak zwykle.

Zdjęcia: Depositphotos

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023