Garden Blog

Jak prawidłowo przesadzić rozsadę pomidorów na grządki: 6 kroków do zbioru

Sadzenie sadzonek pomidorów to ważny etap uprawy. Wyhodowałeś już swoją piękną rozsadę, a teraz musisz je przygotować i posadzić, aby szybko rosły i tworzyły jak najwięcej owoców. Pachnące domowe pomidory są najsmaczniejsze i najbardziej przydatne. Zrywanie ciepłego, nagrzanego słońcem słodkiego pomidora prosto z krzaka to przyjemność. Masz ulubione odmiany pomidorów? Wybór nasion pomidorów jest teraz tak duży, że nawet najbardziej wymagający ogrodnicy mogą wybrać coś dla siebie. Jak rozumieć różnorodność pomidorów oraz jakie są zalety i różnice odmian i hybrydów – przeczytaj na naszym blogu.

Jak sadzić sadzonki pomidorów – 6 kroków do zbioru

Przyszłe zbiory zależą od tego, jak prawidłowo i na czas posadziłeś sadzonki pomidorów. Większość błędów się zdarza – po prostu z powodu niewiedzy. Nie ma w tym nic skomplikowanego. Po prostu bądź ostrożny i postępuj zgodnie z naszymi radami.

1. Kiedy siać pomidory na rozsadę?

Większość pytań dotyczy czasu sadzenia pomidorów na otwartym terenie lub w szklarni. Kiedy sadzić pomidory? Kiedy można sadzić sadzonki w otwartej glebie, kiedy – pod agrowłóknem? Kiedy można iść do szklarni? Odpowiedź brzmi: temperatura gleby +10-12°C i temperatura powietrza nie niższa niż +15-16°C w dzień i 10-12°C w nocy, nasiona pomidorów można siać. Ta temperatura jest minimalnie komfortowa dla ukorzeniania się, wzrostu i rozwoju sadzonek pomidorów. To oznacza, że ​​jeśli możesz zapewnić taką temperaturę w szklarni – zacznij sadzić. Jeśli temperatura na otwartym terenie jest nadal o kilka stopni niższa, posadź pod gęstym schronieniem z agrofibry. Postępuj zgodnie z prognozą pogody, gdy istnieje zagrożenie mrozem - powstrzymaj się od sadzenia. Gdy temperatura spadnie poniżej +5°C, sadzonki mogą nie tylko przestać się rozwijać i rosnąć, ale nawet obumrzeć. Dlatego uważnie śledź prognozę pogody. W razie potrzeby dodatkowo przykryj sadzonki pomidorów nie tylko na otwartym terenie, ale także w szklarni. Zwykle sadzonki sadzi się w łóżkach nie wcześniej niż w drugiej dekadzie maja. Jednak to nie to samo z roku na rok. Bywa, że ​​nawet pod koniec kwietnia jest już bardzo ciepło, a zdarza się, że nocne przymrozki utrzymują się aż do początku czerwca.

Polecamy: temperatura gleby jest zwykle taka sama jak temperatura wody w najbliższym dużym zbiorniku wodnym. Na przykład temperatura wody w Wiśle jest publikowana na stronach internetowych z prognozami pogody. Jeśli w twoim jeziorze lub rzece zaczęły głośno rechotać żaby, oznacza to, że woda wystarczająco się nagrzała. Rozpoczynają się ich zabawy małżeńskie, a ogrodnicy sadzą kochające ciepło sadzonki pomidorów.

2. Charakterystyka sadzonek pomidorów do sadzenia

  • Pierwsze pytanie, które zadają początkujący, brzmi: jakie powinny być sadzonki pomidorów przed sadzeniem? Kiedy pikować pomidory? Jeśli sam wyhodowałeś sadzonki w doniczkach torfowych lub plastikowych, optymalny wiek roślin do przesadzania do gleby wynosi od 45 do 65 dni, licząc od sadzonek. Są to już dobrze rozwinięte rośliny z 4-6 prawdziwymi liśćmi. Sadzonki pomidorów do sadzenia w kubkach z zamkniętym systemem korzeniowym można kupić w centrach ogrodniczych. Zwykle w sprzedaży są dobre, niezawodne odmiany. Do sadzenia najlepiej nadają się sadzonki pojemnikowe.
  • Jeśli zdecydujesz się kupić sadzonki z otwartymi korzeniami na rynku bądź ostrożny. Musisz dowiedzieć się dokładnie, jak nazywa się dana odmiana i jakie są jej cechy, czy jest to wysoki krzew (nieokreślony), czy niski, regularny. Od tego zależeć będzie wybór miejsca i schemat lądowania. Wysokie odmiany wymagają obowiązkowej podwiązki. Po podjęciu decyzji o rodzaju sadzonki zwróć uwagę na korzenie. Powinien być dobrze rozwinięty, niezbyt zniszczony. Ponieważ widok kwiatów, a nawet zalążni na takiej sadzonce nie jest atrakcyjny – unikaj takiego zakupu. Najpierw sadzonki muszą dobrze ukorzenić się po posadzeniu, a dopiero potem uformować owocowe frędzle. W przeciwnym razie roślina będzie słaba, a zbiory będą niewielkie.
  • Sadzonki krzaczastych nisko rosnących odmian pomidorów w czasie sadzenia – mocne i krępe, wysokie – mogą być bardziej wydłużone, długie. Liście powinny być zdrowe, intensywnie zielone, nie blade, nie żółtawe, bez plam.

 

3. Przygotowanie sadzonek pomidorów do sadzenia

Przed sadzeniem trzymaj rośliny w lekko zacienionym miejscu. Nie można go postawić w pełnym słońcu. Jeśli masz sadzonkę pomidora z otwartym korzeniem, spróbuj ją jak najszybciej posadzić. W sytuacji, gdy trzeba przechować sadzonki przez kilka dni – wystarczy umieścić je w wodzie, tak aby korzenie i dolna część łodygi były zanurzone. Sadzonki w pojemnikach czekają idealnie tak długo, jak to konieczne przed sadzeniem, najważniejsze jest ich regularne podlewanie.

Hartowanie sadzonek

Co najmniej 10-15 dni przed sadzeniem sadzonki w pomieszczeniach i szklarniach zaczynają twardnieć. Celem jest przyzwyczajenie roślin do światła słonecznego, światła ultrafioletowego i wahań temperatury powietrza. W tym celu pojemniki wyjmuje się na otwarte słońce lub otwiera okna na 1-2 godziny. Dzień później – jeszcze kilka godzin dłużej. I tak aż do całego dnia. Następnie zostawiają sadzonki na zewnątrz na wieczór i przynoszą je do domu na noc. Potem zostawiają to na noc. W ten sposób roślina przyzwyczaja się do nocnych temperatur na otwartym terenie. Podlewanie pomidorów też jest ważne – podlewaj je umiarkowanie, przykryj rośliny na czas deszczu lub przenieś je do domu, aby zapobiec zalaniu wodą. Dobrze utwardzona sadzonka o ciemnozielonych gęstych liściach i mocnej sprężystej łodydze.

Traktowanie stymulantami

Aby sadzonki lepiej znosiły twardnienie, zalecamy traktowanie fitostymulantami. Aby uzyskać lepsze ukorzenienie się, aktywny wzrost systemu korzeniowego, należy traktować sadzonki stymulantami tworzenia korzeni.

Ochrona przed chorobami i szkodnikami

Niezbędnym etapem przygotowania sadzonek pomidorów do sadzenia jest ochrona przed szkodnikami, takimi jak mączlik i inne. i od chorób. Po przesadzeniu rośliny doświadczają stresu, przez co stają się podatne na choroby. Kilka godzin przed sadzeniem sadzonki należy podlać mieszanką ogólnoustrojowego fungicydu i insektycydu. Umieść sadzonkę z otwartym korzeniem w roztworze.

4. Stanowisko

Łóżka pomidorowe są zwykle przygotowywane z wyprzedzeniem, wyrównywane i oznaczane dziury. Ziemia powinna być luźna, osuszona, średnio żyzna, uprawiana glina piaszczysta lub glina jest odpowiednia. Humus stosuje się jesienią pod kopanie, wiosną nie należy stosować świeżej i na wpół przegniłej materii organicznej. Wiosną stosuje się nawozów azotowych lub złożone nawozy. Pomidory to rośliny bardzo ciepłolubne, dlatego potrzebują dużo słońca i ciepła. Do sadzenia wybierz słoneczne i osłonięte od przeciągów obszary.

 

5. Rozstawa przy sadzeniu

Tutaj amatorzy również mają wiele pytań. Jaki jest schemat sadzenia pomidorów w otwartym terenie? W jakiej odległości sadzić pomidory w szklarni? Wszystko zależy od tego, jakie pomidory uprawiasz. Na przykład nisko rosnące małe zwarte krzewy Briscolino F1 lub Kibitz – można sadzić w odległości 30 cm, a duże krzewy Torbey F1 od 50 cm. Wysoki De-Barao, przy odpowiednim przycinaniu, można sadzić w odległości 40 cm, a krzew liściasty odmiany Bawole Serce – potrzebujesz trochę więcej miejsca od 55 cm.

W przypadku wysokich odmian natychmiast zapewniona jest możliwość podwiązki, sadzonki sadzi się w jednym rzędzie wzdłuż kraty lub umieszcza się kołki w pobliżu każdego krzaka między rzędami 70-80 cm.

Nisko rosnące krzewy można sadzić po prostu w rzędach, pozostawiając między nimi co najmniej 60 cm. Istnieje rozstawa sadzenia w podwójnych rzędach, gdy krzewy sadzi się w dwóch paskach w kolejności schodkowej, w odległości 40-50 cm, rzędy – od 80 cm.

6. Uprawa pomidorów

Jak uprawiać pomidory? Co należy włożyć do dołek podczas sadzenia pomidorów? To pytanie jest jednym z najpopularniejszych. Kiedy dobre złożone nawozy nie były dostępne, w dołki wrzucano wszystko, od skorupek jaj po łupiny cebuli. Nie ma tego dużo, delikatnie mówiąc. Lepiej jest umieścić garść kompostu ogrodowego, trochę kompletnego nawozu mineralnego w każdym otworze, dobrze wymieszać z glebą i obficie podlać. Jeśli chodzi o przesadzanie pomidorów, to podczas tego rozsadę  sadzi się nieco głębiej, niż rosły w pojemniku. Jeśli masz rośliny z otwartymi korzeniami, posadź je pod samymi liśćmi. Przerośniętą, wydłużoną, zbyt wysoką sadzonkę umieszcza się pniem w otworze pod kątem, a nie pionowo. Cechą szczególną pomidorów jest zdolność do tworzenia dodatkowych korzeni z zielonej łodygi. Głębokie sadzenie skutkuje silniejszym systemem korzeniowym.

Najlepsze do sadzenia są oczywiście sadzonki pojemnikowe. Ostrożnie wyjmij roślinę wraz z bryłą z kubka, opuść do otworów, przykryj ziemią i podlej. Jeśli wyhodowałeś sadzonki w doniczkach torfowych, są one po prostu opuszczane do dołków, a doniczki do rozsady pomidorów nie trzeba usuwać. Przy takim sadzeniu pomidory bardzo szybko przystosowują się i zaczynają rosnąć w nowym miejscu, ich korzenie nie są uszkodzone.

Przeczytaj blog o tym, jak uprawiać pomidory, dbać o krzewy w sezonie w szklarni i na otwartym terenie. Prawidłowa pielęgnacja pomidorów jest bardzo ważna – staraj się unikać typowych błędów  w jej czasie. Nie bądź zbyt entuzjastycznie nastawiony do stosowania nawozów, w przeciwnym razie pomidory zaczną kształtować duże liście i zamiast owoców. Unikaj również niedoborów składników odżywczych, używaj specjalnych nawozów do pomidorów i papryki. Terminowo przeprowadzaj zabiegi profilaktyczne przeciw chorobom, aby zbiory były stabilne i smaczne.

 

 


Zdjęcia: Depositphotos

 
Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023