Notice: Undefined index: p_share in /var/www/gardennumberone.pl/catalog/model/catalog/product.php on line 29Notice: Undefined index: p_share_operacion_id in /var/www/gardennumberone.pl/catalog/model/catalog/product.php on line 30Notice: Undefined index: p_share_operacion_id in /var/www/gardennumberone.pl/catalog/model/catalog/product.php on line 33Notice: Undefined variable: new_price_p in /var/www/gardennumberone.pl/catalog/model/catalog/product.php on line 37Notice: Undefined index: p_gift in /var/www/gardennumberone.pl/catalog/model/catalog/product.php on line 39Notice: Undefined index: p_share in /var/www/gardennumberone.pl/catalog/model/catalog/product.php on line 29Notice: Undefined index: p_share_operacion_id in /var/www/gardennumberone.pl/catalog/model/catalog/product.php on line 30Notice: Undefined index: p_share_operacion_id in /var/www/gardennumberone.pl/catalog/model/catalog/product.php on line 33Notice: Undefined variable: new_price_p in /var/www/gardennumberone.pl/catalog/model/catalog/product.php on line 37Notice: Undefined index: p_gift in /var/www/gardennumberone.pl/catalog/model/catalog/product.php on line 39 Holenderska cebula dymka - główne zasady techniki rolniczej
Garden Blog

Holenderska cebula dymka - główne zasady techniki rolniczej

Jak uzyskać duże cebule z nasion, które dobrze przetrzymają zimę? Cebula na szczypior uprawia się skutecznie w zależności od jakości sadzenia cebuli i właściwej techniki rolniczej.

Sadzonki cebuli są bardzo popularne wśród naszych ogrodników wiosną i jesienią. Nawet w najmniejszym ogrodzie cebula musi być uprawiana. Sadzenie odbywa się zimą, wczesną wiosną i na początku lata. W sezonie sadzonki cebuli są po prostu bardzo poszukiwane, są sprzedawane bardzo tanio na rynkach i w sklepach. Uwaga, profesjonalni rolnicy, doświadczeni ogrodnicy – nigdy nie kupujcie sadzonek cebuli od pierwszych bestsellerów. Wielu początkujących ogrodników miało smutne doświadczenie podczas sadzenia cebuli na szczypior, ale otrzymywali zieloną cebulę, potem pędy kwiatowe, a pod koniec sezonu wykopali plon mniejszy niż to, co zasadzili. Podstawą dobrych zbiorów jest właściwy materiał do sadzenia oraz przestrzeganie technik rolniczych (czas sadzenia, rozstawa, pielęgnacja).

Sadzonki cebuli holenderskiej są kluczem do doskonałego zbioru – czerwona cebula, cebula biała, słodka i ostra

Co to jest cebula dymka? Sadzonki cebuli są uprawiane na rok przed sadzeniem. Z nasion wyrastają małe cebule – to są sadzonki cebuli dymki o wielkości 5-25 mm. Sadzi się ją zimą i wiosną następnego roku.

Dlaczego cebula wybija się w pędy, zamiast wytwarzać duże cebule? Głównym powodem jest niewłaściwe przechowywanie sadzonek cebuli przed sadzeniem. Powinna być przechowywana w określonej temperaturze, wilgotności i dobrej wentylacji. Osiągnięcie pożądanego efektu w domu jest prawie niemożliwe. Jeśli materiał do sadzenia był przechowywany bez przestrzegania reguł, a nawet zaczął kiełkować przed sadzeniem, powoduje to szybkie tworzenie strzały kwiatowej, a wzrost rośliny jest przekierowywany ze wzrostu cebulki na tworzenie nasion. Nawet jeśli strzały zostaną usunięte, zbiory takiej cebuli nie będą przechowywane przez długi czas. Lepiej jest sadzić holenderską sadzonkę do przechowywania.

Jak uprawiać cebulę na szczypior – zalety sadzonek cebuli holenderskiej, które oferuje hurtownia ogrodnicza Garden Number One:

  • Optymalny rozmiar cebulki. Czy uważasz, że im większa sadzonka, tym lepiej? Albo im mniejsze, tym więcej kawałków idzie na wagę i to dobrze? Mylisz się. Kaliber materiału sadzeniowego jest mniejszy niż 10 mm – daje późniejszy plon o większych rozmiarach, przy siewie zimowym może gorzej przetrwać zimę, a przy siewie wiosennym – może cierpieć z powodu późnych przymrozków. Cebulki większe niż 21 mm są podatne na tworzenie się strzałek. Idealny kaliber sadzonki cebuli ma rozmiar 10-21. Jest to rodzaj materiału do sadzenia, który doświadczeni ogrodnicy, amatorzy i profesjonaliści kupują do uprawy dużych cebul.
  • Przechowywanie sadzonek cebuli w warunkach profesjonalnego magazynu. Holenderskie cebulki są składowane we własnych magazynach przed wysyłką do klientów. Gwarantuje to dobre ukorzenienie się, zrównoważony wzrost i tworzenie dużych cebul. Przed sadzeniem cebule można przechowywać w temperaturze pokojowej w suchym miejscu.
  • Sadzenie wysokiej jakości sadzonek cebuli pozwala uzyskać wysokiej jakości cebule w krótkim czasie.
  • Jakość holenderskiej cebuli jest niezawodna, ten rodzaj materiału do sadzenia jest lepszy zarówno dla biznesu, jak i dla tych ogrodników, którzy nie chcą tracić czasu i uzyskać dużej cebuli handlowej. Wysokiej jakości cebula-sadzonka – suche, mocne cebule, które nie wykiełkowały, bez plam i uszkodzeń.
  • Nowoczesne odmiany cebuli w naszym katalogu nie mają tendencji do wybijania w pędy i tworzą dobre cebulki nawet z błędami w technice rolniczej.

Uprawa cebuli dymki

Warunki uprawy cebuli – gleba i oświetlenie. Cebula w ogrodzie jest dość mało wymagająca, wystarczy każda ziemia ogrodowa, odsączona, bez nadmiaru wody. Jak przygotować cebulę dymkę do sadzenia? Warto przestrzegać niektórych warunków.

Ważne: świeżej materii organicznej nie można umieszczać pod cebulą. Preferowane są słoneczne miejsca do uprawy lub lekki półcień.

Kiedy sadzić cebulę dymkę? Sadzenie cebuli na szczypior odbywa się zarówno wiosną, jak i jesienią. Zaczynają sadzić cebule od października. Jednak lepiej skupić się nie na kalendarzu, ale na pogodzie. Konieczne jest wybranie takich terminów, aby cebulki miały czas na zakorzenienie, ale nie zaczęły kiełkować. Aby to zrobić, należy je sadzić 15-20 dni przed nadejściem ujemnych temperatur. Wiosną sadzenie odbywa się, gdy ziemia nagrzewa się do + 8-10 ° C, krótkotrwałe przymrozki cebuli nie są straszne. Nie należy sadzić, gdy ziemia jest jeszcze zimna, ponieważ prowokuje to cebulę do strzelania.

Rozstawa i szczegóły sadzenia sadzonek cebuli. Jak głęboko sadzić cebulę dymkę? Podczas sadzenia w otwartym terenie cebulki należy pogłębić o 7-10 cm. Jak sadzić cebulę dymkę? Robi się to w odległości 8-12 cm, w zależności od odmiany, rozstawa między rzędami ma wynosić – 20-25 cm.

Karmienie, podlewanie, pielęgnacja, zbieranie. Duże cebule będą rosły przy stałym umiarkowanym podlewaniu, nawożeniu nawozami mineralnymi. Ważne: nie można nawozić świeżą materią organiczną i dać się ponieść nawozom azotowym. Okres zbioru zależy od odmiany i wynosi od 90 do 130 dni. Podczas sadzenia jesienią – zbiory odbywają się o 20-30 dni wcześniej. O gotowości do zbioru decyduje kolor pióra, kiedy zaczyna się masowe żółknięcie – czas zacząć.

Trudno jest znaleźć bardziej bogatą w witaminy i użyteczną roślinę warzywną niż cebula. Stosowany jest we wszystkich kuchniach świata. Nowoczesna różnorodność odmian cebuli czerwonej, białej, słodkiej, półostrej zaspokoi najbardziej wyrafinowany gust. Jest to roślina prosta w uprawie. Jeśli zastosujesz się do naszych rad dotyczących technik rolniczych i posadzisz wysokiej jakości sadzonki cebuli, będziesz cieszyć się zarówno uprawą, jak i degustacją cebuli!


Zdjęcia: Depositphotos

 
Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023
Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką ochrony prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz ją w każdym momencie wycofać lub ponowić na GardenNumberOne w zakładce Ustawienia plików cookies. Wycofanie jej nie wpływa na legalność uprzedniego przetwarzania. Polityka prywatnosci i Cookies Garden Number One