Garden Blog

Czosnek zimowy: co zrobić, jeśli jesienne nasadzenia wykiełkowały przed nadejściem mrozów?

Chcesz uszczypnąć delikatne soczyste pióra prosto z ogrodu na stół przed Wielkanocą, a w czerwcu zebrać duże główki - zrób sadzenie czosnku zimowego jesienią. Pod koniec sezonu zakup i sadzenie dobrego czosnku pod zimę jest jednym z planowanych zadań większości ogrodników warzywnych. Nawet ci, którzy nie przepadają za grządkami, koniecznie potkną się przynajmniej o kilka rzędów. Naprawdę nie biegaj za każdym razem na rynek po wiązkę młodego czosnku, kiedy na wiosnę tak bardzo chcesz witamin tu i teraz.

Nowoczesne odmiany sadzenia czosnku, z dużymi zębami, różnymi odcieniami smaku od bardziej pikantnych do słodkich i pikantnych - motywuje do nadania czosnkowi zimowemu jeszcze więcej miejsca w ogrodzie. W końcu chcesz wypróbować odmiany z dużymi białymi główkami, z niebieskawymi i z różowymi.

Wszystko, co musisz zrobić, to prawidłowo posadzić czosnek ozimy. Istnieją jednak warunki pogodowe, w których czosnek kiełkuje wcześnie, nawet przed nadejściem mrozów, nawet jeśli wszystko zostało wykonane poprawnie. Dlaczego tak się dzieje i co z tym zrobić?

Czosnek ozimy wykiełkował przed mrozem: dlaczego wcześnie i co z tym zrobić

Zimowy czosnek, który wykiełkował w niewłaściwym czasie, późną jesienią, nawet przed nadejściem mrozów - denerwuje ogrodników. Jak źle to wygląda? I czy to taki problem? Zrozummy, dlaczego czosnek kiełkuje wcześnie, jakie błędy w sadzeniu mogą do tego prowadzić i jak prawidłowo sadzić czosnek zimowy, aby uniknąć przedwczesnego kiełkowania, jak zminimalizować szkody.

Dlaczego czosnek w ogóle przedwcześnie kiełkuje?

  • Zbyt wczesne sadzenie

Nie spiesz się. Klimat się zmienia, a jesień jest cieplejsza i bardziej długotrwała. Dlatego nie należy kierować się kalendarzem, ale pogodą i prognozą długoterminową. Sadzenie czosnku zimowego nazywa się sadzeniem ozimym. Tę grupę odmian sadzi się jesienią, aby ząbki ukorzeniły się, przezimowały i wystartowały wiosną, gdy tylko zrobi się wystarczająco ciepło.

Kiedy? 2-3 tygodnie przed mrozem. W tym czasie mają po prostu czas na rozwój korzeni, a część nadziemna będzie nadal spać. W tym celu potrzebna jest stabilna chłodna pogoda, gdy temperatury w ciągu dnia wahają się już w granicach +5-10 ° C, a ziemia jest nadal miękka, zimna, ale nie zaczęła zamarzać.

  • Ciepła pogoda późną jesienią

Wysokie temperatury w ciągu dnia w październiku i listopadzie mogą sprzyjać wczesnemu kiełkowaniu czosnku. Chociaż godziny dzienne zostały znacznie skrócone, bezpośrednie słońce ogrzewa ziemię tak bardzo, że czosnek może się zdezorientować. Ciepło wywołuje fałszywy początek wzrostu - a grządki zaczynają się zielenić dosłownie na naszych oczach, pojawiają się kiełki czosnku ozimego.

  • Nieprawidłowa głębokość sadzenia

Czosnek należy sadzić na określonej głębokości, nie mniejszej niż 3-krotność wysokości ząbka. Nie zapomnij posadzić ząbków pionowo, głową do góry, dołem - w dół, w skrajnych przypadkach - na boki, prawda? Przy płytkim sadzeniu, nawet w chłodną jesień - górna warstwa gleby znacznie się nagrzewa, co spowoduje kiełkowanie czosnku.

  • Zły wybór miejsca sadzenia i złe przygotowanie podłoża

Jeśli gleba jest zbyt gęsta, a nie wystarczająco luźna, korzenie czosnku nie będą się dobrze rozwijać. Zęby, które są słabo ukorzenione, nie tylko wcześnie wykiełkują, ale także ucierpią z powodu mrozu. Słaby drenaż, stojąca woda - również negatywnie wpływają na nasadzenia zimowe. Unikaj sadzenia w miejscach, gdzie woda odpływa i stagnuje, gdzie stale spływa z dachu itp.

  • Nadmiar nawozów azotowych

Nadmiar nawozów azotowych jest szkodliwy dla czosnku nawet wiosną, a jeszcze bardziej jesienią. Nadmiar azotu w glebie powoduje wczesne kiełkowanie.

  • Nadmiar wilgoci

Przy wystarczającej ilości jesiennych deszczy, jeśli ziemia jest umiarkowanie wilgotna, nie jest konieczne celowe podlewanie grządek, zwłaszcza wodą o temperaturze wyższej niż temperatura gleby. Spowoduje to kiełkowanie części nadziemnej.

Co zrobić, aby zapobiec kiełkowaniu czosnku jesienią?

  • Wybór najlepszego czasu na sadzenie

Spójrz na prognozę i na 3 tygodnie przed nocnymi temperaturami zbliżonymi do ujemnych - rozpocznij sadzenie. Korzenie uformują się, ale ząbki nie wyrosną na powierzchnię.

  • Głębokie sadzenie

Dobrze posadzony czosnek zimowy ma duże ząbki. Dlatego należy sadzić je na głębokości około 6-7 cm. Należy pamiętać, że na lekkich glinach, które szybko zamarzają i tracą wilgoć - głębokość sadzenia zwiększa się o 2 cm. Na ciężkich, gęstych glinach i czarnoziemach - zmniejszyć. Minimalna głębokość sadzenia wynosi 5 cm.

  • Ściółkowanie i przykrywanie grządek

Jeśli po chłodnym okresie jesień nagle postanowiła dać nam ciepłe, słoneczne dni - ściółkuj nasadzenia opadłymi liśćmi. Spowolni to proces ocieplenia w ciągu dnia, a jeśli nadejdą wczesne przymrozki - wręcz przeciwnie, nie pozwoli glebie zamarznąć, zanim czosnek się zakorzeni.

  • Właściwe nawożenie

Możesz ściółkować łóżka kompostem, tylko całkowicie sfermentowanym. Nie ma w nim dużo azotu. Przygotowując grządki, dodaj do miejsc sadzenia mieszanki potasowo-fosforowe, superfosfat itp. Sprzyjają one ukorzenianiu się zębów jesienią i tworzeniu dużych główek w następnym sezonie.

Dlaczego czosnek kiełkuje i inne błędy w uprawie

Czosnek zimowy i wiosenny

Jesienią jest to czosnek zimowy, który jest sadzony pod zimą. Nie daj się zmylić. Jeśli posadzisz czosnek wiosenny, nie będzie on przydatny, po prostu umrze. Aby nie zgadywać, jaki rodzaj czosnku posiadasz - po prostu kup markowy. Kupiłeś odmianę, ale zgubiłeś etykiety - zastanów się nad głową. W czosnku zimowym - ząbki są duże i znajdują się w jednym rzędzie wokół reszty łodygi-kwiatu. Wiosną - ząbki są mniejsze, ułożone w 2-3 rzędach i nie ma w ogóle centralnej łodygi. Jest więc pręt - roślina jesienią, nie - wiosną.

Schemat sadzenia czosnku zimowego

Jeśli sadzić ząbki zbyt gęsto, to jesienią nie będzie problemu, ale wiosną - tak. Przy dobrej pielęgnacji rośliny będą wystarczająco duże, a jeśli lub będą blisko, doprowadzi to do tego, że czosnek będzie chory, cierpi na niedobór składników odżywczych, głowa będzie mała. Dlatego minimalna odległość między zębami w rzędzie - od 15-20 cm, między rzędami - od 30-35 cm.

Nie należy dusić czosnku w rękach

Co bardzo ważne, nie należy wciskać ząbków na siłę podczas sadzenia. Może to spowodować ich uraz i uszkodzenie warstwy ochronnej. Sadzić tylko całe ząbki. Demontuj główkę tylko przed sadzeniem, nie rób tego z wyprzedzeniem, tydzień, a tym bardziej miesiąc. Nie miałeś czasu na przygotowanie grządek, ziemia ubita po ulewnych deszczach - użyj specjalnej sadzarki, dobrej kielni do sadzenia ze skalą pomiarową, aby określić optymalną głębokość sadzenia.

Prekursory czosnku

Istnieje ogólna zasada płodozmianu - nie należy sadzić roślin z tej samej grupy. Na przykład pomidory nie są sadzone po innych psiankowatych - bakłażanach, papryce. Czosnku nie należy sadzić po cebuli. Dlaczego nie? Mają wiele wspólnych chorób i szkodników.

Najlepszymi poprzednikami czosnku sadzonego zimą są dynia, rośliny strączkowe, psiankowate, czyli cukinia, bakłażany, fasola, koniczyna, ogórki i inne.

Niepożądane, ale bardzo potrzebne - można zrobić łóżka na czosnek zimowy po marchwi, ziemniakach, selerze korzeniowym i pietruszce korzeniowej.

Dobrzy sąsiedzi dla czosnku - truskawki, można sadzić zęby wzdłuż grządki jagodowej.

Zdjęcia: Depositphotos 

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023