Garden Blog

Co powoduje pękanie kapusty: wszystkie przyczyny i przydatne wskazówki, jak zapobiec pękaniu główki kapusty

Kapusta głowiasta to cenne warzywo, które pomaga urozmaicić jadłospis. Robi się z niego sałatki, barszcz gotuje się, piecze, fermentuje. Kapusta jest bogata w potas, fosfor, błonnik i najważniejsze witaminy. Warzywo doskonale dojrzewa w Polsce i jest przechowywane przez całą zimę. Więc postanowiłeś posadzić go na łóżku, poczekaj, aż główki się zawiążą i z entuzjazmem obserwuj ich wzrost. Pewnego dnia zauważasz, jak wielka rysa rozszerza się na wylanej kolbie. Warzywo zachowuje swoje walory użytkowe, ale traci swój wygląd handlowy, nie może być długo przechowywane i między innymi może być łatwo atakowane przez gąsienice i ślimaki. Z artykułu dowiesz się, co powoduje pękanie kapusty. Przydatne wskazówki zapobiegną pękaniu kolby.

Jak podlewać kapustę?

Najważniejszym powodem, dla którego kapusta odmiany białej pęka w ogrodzie, jest nierównomierne podlewanie. Nie chodzi tylko o nadmiar wilgoci, ale także o jej brak. Idealny reżim temperaturowy to +18-22 °C. Rzadkie podlewanie kapusty uruchamia mechanizm szybkiego wzrostu liści. Najintensywniej rozwija się wewnętrzna część warzyw. Zewnętrzne liście nie wytrzymują nacisku, pojawiają się na nich pęknięcia. Każdego dnia rosną, przyciągając szkodniki.

Przydatna rada: jak często podlewać kapusty

Nawilżanie zaleca się raz w tygodniu. Na metr kwadratowy zużywa się 10-12 litrów wody. W gorącym sezonie podlewaj dwa razy częściej. W upalne dni uzupełnij ją spryskiwaniem rano i wieczorem. Glebę należy namoczyć na głębokość 30 cm. Nie powinno być długich przerw między podlewaniami. Opiekę ułatwi obecność pobliskiego zbiornika lub bliskie położenie wód gruntowych. System nawadniania kropelkowego będzie doskonałym rozwiązaniem dla zapracowanego letniego mieszkańca. Wilgoć dociera do korzeni w niewielkiej ilości i nie jest w stanie zaszkodzić.

Notatka! Jeśli dopuściłeś do długiego okresu suszy i boisz się szybkiego rozwoju po obfitym podlewaniu, użyj starej metody - częściowego uszkodzenia systemu korzeniowego. Aby to zrobić, musisz obrócić kolbę o 50-90 stopni lub posiekać korzeń łopatą.

Uprawa kapusty i siew kapusty na rozsadę

Na dojrzewanie kapusty i jej wygląd niekorzystnie wpływają gwałtowne skoki temperatur, deszcze i przedłużająca się susza. Wszystkie te przyczyny dają efekt podobny do nierównomiernego podlewania, ale są całkowicie niezależne od twoich działań.

Letni mieszkaniec nie jest w stanie wpłynąć na pogodę, ale jest w stanie zainicjować szereg działań, które uchronią kapustę przed negatywnym wpływem środowiska. O kulturę należy dbać stosownie do zmian warunków pogodowych.

Przydatna rada: jak dbać o kapustę

Współczesnemu mieszkańcowi lata nie jest trudno monitorować zmiany pogody. Wiedząc, ile deszczu spadnie w nadchodzących dniach, możesz dostosować podlewanie, nie dopuszczając do przelania lub wysuszenia łóżek. Przed rozpoczęciem długotrwałych opadów warto przykryć rzędy folią. Metoda jest skuteczna i pomaga równomiernie rosnąć kapuście, dzięki czemu nie musisz zastanawiać się, co zrobić, jeśli kapusta pęknie na łóżku.

Co ważne! Odmianę kapusty wczesnej obficie podlewamy na początku czerwca, późną w sierpniu. Wtedy będą soczyste i duże. 

Zbiór kapusty wczesnej i późnej

Sposób i czas cięcia główki kapusty, co zaskakujące, również znacząco wpływa na wygląd uprawianej kapusty. W przypadku naruszenia technologii rolniczej kolba może wyjść z pęknięciami i rozpaść się w rękach. Postępując zgodnie z prostymi zaleceniami, zbierzesz dużą i sprężystą kapustę.

Jeśli przegapisz idealny czas na czyszczenie, warzywo przejrzeje. Na pewnym etapie głowa przestaje rosnąć, a wilgoć nadal płynie. Liście już nie rosną, ale środek puchnie - kapusta pęka.

Przydatna rada: przetwarzanie i zbieranie kapusty

Konieczne jest terminowe cięcie głów, zapobiegając nadmiernemu dojrzewaniu, a w rezultacie pękaniu. Szczególnie ważne jest zwrócenie uwagi na zalecenia dotyczące wczesnych odmian. Kupując nasiona lub sadzonki, zasięgnij informacji o tempie dojrzewania rośliny i terminie zbioru. Wśród ludzi zwyczajem jest używanie kalendarza księżycowego. Stwierdza, że ​​żniwa są cięte, gdy księżyc znajduje się w wodnych znakach zodiaku (Rak, Ryby, Skorpion).

Przetwarzanie kapusty polega na spulchnianiu, ale nie wszyscy wiedzą, że kapustę trzeba obrócić. Zaleca się przeprowadzenie zabiegu 20 dni po posadzeniu w glebie. Poluzowanie nasyca korzenie tlenem, a podniesienie pomoże utrzymać pień rosnącej głowy.

Fakt! Kapustę wczesną dojrzewającą zbiera się od końca czerwca, średnią w sierpniu, a późno dojrzewającą we wrześniu.

Jak wybrać odmiany kapusty, które nie pękają?

Mieszkając w regionie, w którym upały przeplatają się z przelotnymi deszczami, wciąż można uprawiać sprężystą i piękną kapustę. Wyhodowano hybrydy, które nie pękają. Kapusta rośnie stopniowo, niezależnie od warunków klimatycznych. Będziesz mógł się nie martwić, jeśli nie zdążysz zebrać plonu na czas, ponieważ główki pozostają nienaruszone przez długi czas. Hybrydy mają te same wysokie walory smakowe i są doskonale przechowywane.

Rada! Kapusta z pęknięciami nie nadaje się do przechowywania ani sprzedaży, ale musi być wykorzystana. Warzywa zachowają walory smakowe, ożywią letnią sałatkę, przydadzą się do zimowych przetworów i marynat.Zdjęcia: Depositphotos
 
Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023