Garden Blog

Bazylia - śródziemnomorski aromat i delikatny smak: ostre zioło i świetna przyprawa

Bazylia to piękna korzenna i aromatyczna kultura, która na stałe zagościła już w nowoczesnych ogrodach i na kuchennych parapetach. Jak prawidłowo wyhodować różne rodzaje bazylii z nasion, jakie są odmiany, jak uprawiać smaczną zieleninę przez cały rok – odpowiedź w naszym artykule. 

Bazylia to piękna roślina ogrodowa, smaczna i pachnąca. Pachnąca zielona bazylia to nieodłączna przyprawa kuchni śródziemnomorskiej. Polskie smakosze cenią tę roślinę za wyjątkowy, niepowtarzalny smak, łagodny aromat, właściwości użytkowe, a nawet lecznicze. Jednak oczywiście najlepsza bazylia jest z własnej uprawy! Bazylia tworzy bardzo dekoracyjny jednoroczny rozłożysty krzew. U różnych gatunków i odmian liście mogą różnić się kolorem od szerokich, błyszczących zielonych i dużych purpurowych, do lekko owłosionych, małych, wąskich z postrzępioną krawędzią. Liście mogą być nawet dwukolorowe, zielono-fioletowe, czerwono-fioletowe albo jednego koloru - czerwona bazylia, bazylia fioletowa. Wysokość rośliny wynosi od 20 cm do 60 cm. Różne odmiany różnią się smakiem i aromatem. Wyraźny, wyrafinowany, delikatny i tak pyszny aromat bazylii sprawia, że ​​jest ona niezastąpiona w ogrodzie, uprawiana jest w szklarniach i klombach, donicach na tarasach oraz w doniczkach w kuchni przez cały rok.

W środku lata na krzakach pojawiają się małe, ale bardzo pachnące kwiaty. W tym czasie zbieranie bazylii daje najbardziej pachnące liście, których zapach zachowuje się po wysuszeniu. Kwiaty przyciągają do ogrodu pożyteczne owady, dlatego bazylię sadzi się w szklarniach i w pobliżu roślin warzywnych, które potrzebują zapylania przez pszczoły. Posadzona obok pomidorów i papryki bazylia może poprawić ich smak i przyspieszyć dojrzewanie.

Aby wyhodować dobry plon zielonej bazylii, wybierz przytulne, słoneczne miejsca z dobrą żyzną glebą na łóżka. Jest to ciepłolubna roślina warzywna, nie lubi zimnych wiatrów, przeciągów i nie toleruje mrozu. Prawdziwi ogrodnicy nie ograniczają się do jednego rodzaju bazylii, uprawiają różne odmiany, które znacznie różnią się smakiem i aromatem. 

Rodzaje i odmiany bazylii

W naszych ogrodach możesz uprawiać takie odmiany bazylii:

  • Bazylia kamforowa, która ma szczególnie intensywny aromat, nazywana jest pachnącą lub zwyczajną. Są to duże krzewy o fioletowych lub zielonych szerokich liściach. Jest najczęściej używany jako świeża zielenina.
  • Bazylia cynamonowa, nazywana jest również meksykańską, jej liście mają pikantny zapach cynamonu. Wysokość 50-60 cm, w doniczkach około 45 cm.
  • Bazylia cytrynowa, drugie imię to tajska. Wysokość do 35 cm, liście mają delikatny zapach skórki cytryny. Jeden z najlepszych gatunków do uprawy na parapetach.

Odmiany różnią się odcieniami aromatów o odcieniu ciepłym (jak cynamon) i zimnym (jak cytryna). Są też bazylie o aromacie karmelowym lub waniliowym. Stosowane są w kuchni, do likierów i wermutów. Anyż i cytryna doskonale nadają się do dań rybnych, papryka czy goździki - do mięs. Odmiany o liściach fioletowych mają bogatszy i gęstszy aromat, dlatego taka bazylia jest popularna w kuchni kaukaskiej, a odmiany zielone o łagodnym aromacie popularne są w kuchni śródziemnomorskiej. Oczywiście istnieją odmiany wczesne, średnio późne i późne. Nie ma szczególnej różnicy w uprawie między gatunkami.

Cechy uprawy nasion bazylii

Bazylia to roślina dość łatwa w pielęgnacji. Najważniejsze jest, aby wybrać dla niej dobre miejsce i nie oszczędzać kompostu ani próchnicy podczas przygotowywania łóżek.

Terminy siewu bazylii w otwartym terenie i uprawa z nasion w domu

Bazylia może być uprawiana z nasion na dwa sposoby, przez sadzonki lub bezpośrednio wysiewana w ogrodzie, ale jest oczywiście bardziej niezawodna z sadzonkami. Sadzenie można wykonać 40-50 dni po wysianiu nasion. Dlatego czas siewu należy obliczyć na podstawie czasu ogrzania gleby do co najmniej +15°C wiosną na grządkach lub w szklarniach. Jeśli możesz zapewnić roślinom światło podczas uprawy na parapecie, możesz uprawiać bazylię przez cały rok z nasion.

Przygotowanie nasion bazylii do siewu

Nasiona bazylii są dość duże, są wygodne do kiełkowania i siewu. Aby nasiona wykiełkowały jednocześnie, szybko i harmonijnie, zalecamy ich wcześniejsze namoczenie w naturalnym stymulatorze.

Siew i uprawa bazylii

Nasiona pogłębiamy o 1 cm, przy bardziej powierzchownym wysiewie mogą pozostać w czapce z klap nasiennych. Sadzonki można wysiewać gęsto w łóżkach, a następnie pikować. Jednak wygodniej jest siać w rzędach lub w oddzielnych pojemnikach, a następnie przerzedzać uprawy. Pozostaw 3-5 cm między roślinami na początku wzrostu, 10-15 cm w miarę wzrostu, od 25 do 50 cm między dorosłymi roślinami, w zależności od wielkości krzewu.

Najkorzystniejsze warunki do uprawy bazylii:

  • Gleby: najlepsze będą lekkie gleby piaszczyste wzbogacone próchnicą lub kompostem, nawozami mineralnymi.
  • Oświetlenie: bazylia jest bardzo ciepłolubna, potrzebuje dużo słońca, rozproszone światło nadaje się do odmian o dużych liściach. Niskie drobne liście - można sadzić w pełnym słońcu.

Pielęgnacja bazylii

Po posadzeniu w grządkach lub doniczkach należy stale podlewać, utrzymując umiarkowaną wilgotność, aż do wykształcenia się systemu korzeniowego. Dorosłe rośliny - w razie potrzeby. Pierwsze karmienie przeprowadza się 2 tygodnie po posadzeniu, następnie przy złożonych nawozach raz w miesiącu odpowiednia jest Gilea Vegetation. Aby uzyskać lepsze pielenie, miesiąc po posadzeniu możesz uszczypnąć górę.

Zdjęcia: Depositphotos, Nova Photo Graphik

 

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023