Garden Blog

Agrotechnika uprawy ogórków: jak zorganizować zielony przenośnik taśmowy

Ogórek to jeden z przedstawicieli rodziny dyniowatych, który doskonale czuje się nie tylko w otwartym lub zamkniętym gruncie, ale także na parapetach miejskich mieszkań. Jest jedną z najstarszych roślin warzywnych - znany był już około 6 tysięcy lat temu. Zawiera do 97% wody, błonnik, karoten, witaminy z grupy B, PP, C, dużą ilość potasu i magnezu, co stanowi o jego wartości jako produktu spożywczego, leczniczego i kosmetycznego. Niedojrzałe młode owoce są wykorzystywane w żywności do świeżej konsumpcji i marynowania, które można uzyskać prawie przez cały rok. Agrotechnika uprawy ogórka jest dostępna nawet dla początkujących ogrodników, a nowoczesne odmiany hybrydowe dają niezmiennie wysokie plony o dobrych właściwościach.

Termin i specyfika siewu ogórków

Większość ogrodników uprawia ogórki, wysiewając je podczas upałów. Pierwsze chrupiące korniszony można uzyskać pod koniec czerwca - na początku lipca. Istnieje jednak wiele sposobów na zapewnienie rodzinie wcześniejszych zbiorów. Oto niektóre z nich:

  • uprawa w szklarni: jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem ogrzewanego pomieszczenia z dobrym sztucznym oświetleniem, możesz uzyskać zbiory ogórków nieprzerwanie przez cały rok, odnawiając rośliny;
  • cieplarnia: aby przyspieszyć zbiory o 2-3 tygodnie, nasiona wysiewa się w kwietniu - na początku maja w specjalnie przygotowanej cieplarni, którą przykrywa się folią lub agrowłókniną. Po ustąpieniu zagrożenia mrozem izolacja jest usuwana, a ogórki nadal rosną w otwartym terenie;
  • przez sadzonki: agronomia uprawy ogórków w ten sposób polega na wysiewie nasion ogórka w oddzielnych kubkach. Można wziąć plastikowe, ale lepiej jest użyć specjalnych wykonanych ze sprasowanego torfu lub papieru, aby następnie posadzić rośliny w ziemi, nie uszkadzając systemu korzeniowego. W zależności od terminu siewu, pierwsze chrupiące korniszony uzyskuje się wczesnym latem.

Przygotowanie gleby i pielęgnacja roślin

Ogórki preferują lekką, pożywną i dobrze przepuszczalną glebę. Najważniejsze jest, aby gleba była wystarczająco ciepła - w zimnej glebie wzrost zostanie zatrzymany, a rośliny mogą umrzeć. W tym celu stosuje się specjalne podniesione grządki, w których świeży obornik lub słoma zmieszana z obornikiem kurzym jest zakopywana pod wierzchnią warstwą żyznej gleby, uwalniając ciepło w procesie przegrzewania.

Pielęgnacja ogórków polega na zwalczaniu chwastów i podlewaniu. Aby uniknąć chwastów, stosuje się ściółkowanie lub materiał pokrywający. Pomoże to również chronić glebę przed wysychaniem i podniesie jej temperaturę. Ogórki należy podlewać ciepłą wodą pod korzeń, polewając liście. Najwygodniej jest stosować nawadnianie kropelkowe. Poluzowanie gleby wokół dorosłej rośliny nie jest zalecane, aby nie uszkodzić korzeni znajdujących się na powierzchni. Ogórki lubią być karmione materią organiczną przygotowaną przez trawienie zielonych roślin.

 

Środki ochrony ogórka przed chorobami i szkodnikami

Pomimo faktu, że hodowcy opracowali nowe odmiany ogórków odporne na choroby, niekorzystne warunki środowiskowe i pogodowe mogą powodować uszkodzenia roślin przez różne patogeny:

  • szara pleśń: pojawienie się mokrych plam na liściach i łodygach, a także puszystego nalotu na owocach. Szybko gnijące pleśnie atakują zdrowe części ogórków;
  • mączniak rzekomy: liście i łodygi pokrywają się białym nalotem, który może prowadzić do obumarcia całej rzęsy;
  • biała zgnilizna: nadmierna wilgoć i słaba wentylacja prowadzą do rozprzestrzeniania się grzybni, powodując gnicie różnych części rośliny;
  • zgnilizna korzeni: wpływa na łodygę rośliny, co powoduje jej śmierć;
  • zwykła mozaika: pojawienie się plam o różnej intensywności koloru, z powodu których liście ogórków stają się pofałdowane, a owoce pokryte są obrzękiem;
  • plamistość oliwkowa: gnijące owrzodzenia, których pojawienie się wywołuje zimne podlewanie i przeciągi.

Techniki uprawy ogórka obejmują zaprawianie i dezynfekcję nasion, gleby i narzędzi ogrodniczych specjalnymi roztworami, umiarkowane podlewanie ciepłą wodą i cyrkulację świeżego powietrza.

Wśród szkodników najczęściej występują przędziorki (z powodu suchego powietrza), mączliki szklarniowe i mszyce melonowe (rozprzestrzeniające się na chwastach). W ramach walki dotknięte części roślin są niszczone i traktowane środkami owadobójczymi.

Wysokiej jakości nasiona, które zostały poddane niezbędnej obróbce, a także produkty do pielęgnacji roślin, można kupić w sklepie internetowym Garden Number One.

Zdjęcia: Depositphotos

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023