Garden Blog

18 sekretów silnych sadzonek papryki w domu

Papryka słodka, papryka ostra, papryka półostra – tak smaczna i zdrowa. Można ją uprawiać w naszym klimacie tylko przez sadzonki. Jak wyhodować doskonałe sadzonki papryki bez większych problemów i z gwarantowanym rezultatem – powiemy Ci w tym artykule.

W Internecie można znaleźć wiele porad, od tego, jak siać nasiona warzyw zgodnie z kalendarzem księżycowym, oraz inne „podstępne” sposoby. Powiemy Ci, jak uprawia się papryka w doniczkach w domu na parapecie, bez szklarni i tańców z tamburynem.

Optymalne warunki do uprawy sadzonek papryki w domu

Terminy siewu nasion papryki w celu uzyskania sadzonek

Papryka rośnie długo, nawet dłużej niż pomidory. Najwcześniejsze hybrydowe odmiany papryki zaczynają owocować 100 dni po wzejściu siewek. I odmiany - od 118 dni do 180 dni. Oznacza to, że przed sadzeniem na otwartym terenie rozsada papryki musi rosnąć na parapecie przez co najmniej 3 miesiące.

Ważne: nasiona papryki z natury potrzebują dużo czasu, aby wykiełkować. Pierwsze kiełki zaczynają pojawiać się po 8-10 dniach i kiełkują do 3 tygodni.

Kiedy sadzimy paprykę do gruntu?

Biorąc pod uwagę, że papryka jest mniej odporna na zimno niż pomidory, zwykle sadzi się ją bliżej połowy maja, kiedy pogoda będzie stabilnie ciepła:

 • ziemia powinna ogrzać się do +12°С;
 • a temperatura powietrza w nocy nie powinna spaść poniżej tego samego +12°С.

Papryka w sadzonkach dobrze stoi, nie wyrywa się, a zwłaszcza nie wyrasta, w przeciwieństwie do sadzonek pomidorów. Dlatego śmiało, można zacząć siać paprykę 20 stycznia i do końca lutego.

 • Średnio dojrzewające i późne odmiany o dużych owocach wysiewa się wcześniej.
 • Odmiany przedwczesne i drobnoowocowe można wysiewać do końca lutego, a nawet w pierwszych dniach marca. Wcześniej wchodzą w okres owocowania.

Nie ma sensu uprawiać papryki bez sadzonek – roślina nie będzie miała czasu na pełne zbiory przed jesiennym chłodem.

Kolejną bardzo ważną kwestią przy uprawie sadzonek jest to, jaką glebę wybrać?

Ziemia do papryki

Jest tu również wiele amatorskich przepisów, ale radzimy skorzystać z naszych zaleceń, a nie eksperymentować z „modnymi” metodami.

Główne właściwości gleby do uprawy sadzonek papryki:

 • Wybierz lekką glebę, która jest dobrze wzbogacona w tlen i łatwo przepuszcza wodę.
 • Wskaźniki kwasowości gleby - pH 5,5-6,5.
 • Zgodnie z właściwościami fizycznymi i mechanicznymi wybierz kruche, luźne podłoże.
 • Najłatwiej kupić gotowe podłoże „do uprawy sadzonek” w centrum ogrodniczym lub specjalistycznym dziale sklepu ogrodniczego. W większości przypadków są one wytwarzane na bazie torfu.

Ważne: unikaj ciężkich, lepkich, tłustych gleb, czarnoziemów i glin. Muszą być uzupełnione materiałami spulchniającymi – piaskiem, włóknem kokosowym, torfem, arkuszem lub darnią. W przeciwnym razie będą duże problemy z sadzonkami.

Przygotowanie gleby do siewu nasion papryki

 • Przygotowane podłoże powinno być umiarkowanie wilgotne. Jeśli jest zbyt mokre, pozwól mu wyschnąć.
 • Dezynfekcja podłoża to ważny zabieg gwarantujący uniknięcie czarnej nogi  i innych chorób. Wiele osób naraża ziemię na działanie mrozu przez kilka dni. Jednak tej metody nie można uznać za całkowicie niezawodną. Lepiej jest stosować specjalne preparaty (fungicydy). Traktuj glebę roztworem zgodnie z instrukcją 3-4 dni przed siewem.
 • Jeśli gleba była zamarznięta, należy ją rozgrzać w upale. Powinna stać się zwykłą temperaturą pokojową. Na zimno - nie siej, nie wszystkie nasiona to wytrzymają.

W czym sadzić sadzonki: pojemniki, kasety, tabletki torfowe i kubki – czy jest różnica?

Naszym zdaniem podczas uprawy sadzonek w domu, a następnie sadzenia w otwartym terenie lub nieogrzewanych szklarniach, najlepiej jako pojemniki używać przezroczystych plastikowych kubków o pojemności 200 ml lub większej. W tym przypadku uprawa sadzonek papryki bez zbioru daje dobre i stabilne wyniki. I oszczędza czas ogrodnika, aby wykluczyć dodatkowe manipulacje.

Nie ma sensu używać tabletek torfowych do uprawy papryki i pomidorów. Korzeń sadzonek doskonale znosi przesadzanie, w przeciwieństwie do delikatnych ogórków. Dlatego nie krępuj się oszczędzać na tabletkach torfowych. Ich objętość jest wciąż zbyt mała, aby sadzonki mogły się normalnie rozwijać przed przeniesieniem na grządki.

Mówimy więc o uprawie sadzonek papryki w kubkach, bez kopania, w domu, które przygotowujemy do sadzenia w otwartym terenie w maju.

 

Przygotowujemy pojemniki do wysiewu nasion papryki

Korzystanie z takich pojemników jest bardzo wygodne:

 • pojemność 200 ml, wystarczająca, aby sadzonki czuły się komfortowo przed sadzeniem;
 • kubki można podpisać na zewnętrznej krawędzi markerem do krążków, będziesz dokładnie wiedzieć, jak zachowuje się jaka odmiana i jakie ziarno;
 • wielokrotnego użytku i kompaktowe, wygodne przechowywanie;
 • przezroczyste ściany przepuszczają światło, a sadzonka nie jest wyciągana;
 • kubki są stabilne, wygodne do eksponowania w skrzyniach i paletach na parapecie lub półce;
 • w przeciwieństwie do kasety – rośliny w kubeczkach można układać tak, aby nie były stłoczone, a na etapie kiełkowania – wystawić jedną pętlę na światło, a pozostałe zostawić w ciepłym miejscu przed schodami;
 • proste przygotowanie - wystarczy zrobić szydłem otwory drenażowe (można ułożyć kilka kubków naraz, bliżej ściany).

Kontynuujmy, z warunkami siewu –  ustaliliśmy, z podłożem i pojemnikami do uprawy – też. Czas przygotować się do siewu nasion.

Przygotowanie nasion papryki do przesiewania pod kątem rozsady

Tradycyjne nasiona papryki można wcześniej wykiełkować. A te nasiona, które kupiłeś w niesprawdzonych miejscach lub od amatorów, trzeba zdezynfekować. Pomogą ci w tym specjalne trucizny, środki grzybobójcze lub nadmanganian potasu. Pamiętaj - te kłopoty usprawiedliwią się zdrowymi i silnymi sadzonkami. Przypominamy: kupione sadzonki należy traktować profilaktycznie przed chorobami, aby przypadkowo nie zarazić ogrodu.
Nasiona papryki słodkiej, ostrej, gorzkiej, które nie wymagają traktowania, oferuje kupić hurtownia ogrodnicza Garden Number One.

 

Wysiew papryki

Krok 1. Napełnij pojemniki ziemią.

Napełniamy pojemnik ziemią do 3/4 wysokości. Nie nalewać do góry. Po lekkim uderzeniu w stół szklanką lekkim ubiciu podłoża, zajmie 2/3 wysokości.

Krok 2. Wykonujemy dołki do siewu.

Grzbietem długopisu lub ołówka wykonaj zagłębienie w ziemi o długości 7–10 mm. Możesz zrobić 2-3 dołki do siania z marginesem. Następnie posadź nadmiar lub po prostu uszczypnij. Pożądane jest, aby wszystkie otwory miały tę samą głębokość – wtedy schody będą bardziej jednolite.

Krok 3. Wrzuć nasiona w dołki.

Umieść 1 nasiono w każdym otworze. Jeśli nasiona są niedrogie, to 2 szt. dla ubezpieczenia. Jeśli wcześniej wykiełkowałeś nasiona, staraj się nie przesadzać, aby korzeń nie stał się zbyt długi, trudno będzie ci zasiać bez uszkodzenia.

Krok 4. Zawijamy nasiona.

Od zewnętrznej strony kubka na poziomie gleby lekko ściśnij kubek i stuknij nim trochę o stół - to wszystko, twoje ziarno jest owinięte.

Krok 5. Podlewamy sadzonki.

Woda do nawadniania nie powinna być zimna +20°С - +30°С. Woda z kranu - odstaw na 1-2 dni. Lepiej jest wziąć miękką wodę. Zwilżyć całą powierzchnię podłoża, nie wlewać tylko w róg. Użyj opryskiwacza.

Krok 6. Okrywamy rośliny, aby zachować wilgoć.

Po ułożeniu szklanek w paletach lub skrzyniach przykryj je folią, kulką lub szkłem. 20 kubków można umieścić w zwykłym plastikowym pudełku.

Krok 7. Zapewnij roślinom ciepło.

Dopóki nasiona nie wykiełkują, potrzebują dużo ciepła, ale nie potrzebują światła. Papryka czerwona potrzebuje do kiełkowania temperatury +24°С - +26°С. Są bardziej wrażliwe na ciepło niż nasiona pomidorów. Jeśli jest za zimno, na schody można czekać cały miesiąc. Rozważ to.

Krok 8. Wietrzenie i podlewanie sadzonek.

Pozwól ziemi oddychać każdego dnia - usuń folię, strząśnij kondensat. Upewnij się, że gleba jest umiarkowanie wilgotna, użyj opryskiwacza do równomiernego podlewania. Jeśli jest sucho, twarda skorupa nasion może nie mieć wystarczającej ilości wilgoci do kiełkowania lub na sadzonkach pozostanie czapka, która jest dość trudna do usunięcia. W przypadku przepełnienia nasiona mogą gnić.

Uprawa papryki

Krok 9. Pielęgnujemy pierwsze kiełki.

Na tym etapie ważne jest jedno – gdy tylko pojawi się kiełek, przenieś pojemnik na jasny parapet. Resztę pozostaw w ogniu aż do schodów. Papryka jest mniej podatna na wyrywanie sadzonek niż pomidory, ale staraj się też nie przegapić papryki.

Krok 10. Przenieś sadzonki na jasny parapet.

W przeciwieństwie do pomidorów, które można umieścić na parapecie razem z całym pudełkiem, gdy wyrosną, papryki należy umieszczać w miarę kiełkowania. W przeciwnym razie, gdy temperatura spadnie, ich zejście zajmie dużo czasu. I ryzykujesz zdobycie roślin z różnicą wieku o miesiąc.

Krok 11. Odpowiednia temperatura i podlewanie sadzonek.

Podczas gdy sadzonki rozwijają liście liścieni, utrzymuj temperaturę co najmniej +15°С. Przypomnijmy: papryka jest dużo bardziej wrażliwa na temperaturę niż na brak światła. Jeśli jest im zimno, rozwijają się bardzo powoli. Zwykle na domowych parapetach temperatura jest w sam raz przy dobrych oknach.

Jak pielęgnować paprykę

Krok 12. Czy potrzebne jest dodatkowe oświetlenie?

Rozsada papryki (w przeciwieństwie do sadzonek pomidora) w pierwszej fazie rozwoju rosną powoli. Nie jest szczególnie wyciągany, najpierw buduje system korzeniowy. Dlatego możesz całkowicie obejść się bez podświetlenia. A zanim sadzonki intensywnie zwiększą masę liści, za burtą będzie wystarczająco dużo słońca.

Krok 13. Obróć sadzonki o 180°.

Rośliny przyciągają światło słoneczne, dlatego raz dziennie należy je obrócić o 180°, aby harmonijnie się rozwijały.

Krok 14. Kiedy i jak stosować pogłówny opatrunek na sadzonki papryki?

Kiedy roślina wykształci 2-3 prawdziwe liście, można przystąpić do karmienia. Nie daj się ponieść nawozom preferującym azot, w przeciwnym razie rośliny będą słabe i długie. Polecamy rozpuszczalne w wodzie złożone nawozy mineralne. Dodaj nawozy do wody do nawadniania, w rozcieńczeniu 3-4 razy mniejszym niż zalecane. Lepiej jest cały czas karmić trochę niż cały czas 2-3 razy w miesiącu.

Sadzonki papryki są dość mało wymagające, wtedy z przyjemnością patrzymy, jak nasza papryka rośnie i się wzmacnia!

Jak sprawić, by sadzonki papryki były jeszcze lepsze

Krok 15. Jeśli niektóre nasiona nie wykiełkowały, ostrożnie posadź zapasowe kiełki.

Na wszelki wypadek – sialiśmy z rezerwą.

Krok 16. Uprawiamy ten potężniejszy system korzeniowy.

Pamiętaj, że wsypaliśmy ziemię do szklanek w 2/3. Od połowy lub końca marca ziemię wokół pnia należy wypełnić do samej góry pojemnika. Pozostaw około 5 mm na wygodne podlewanie. Roślina zacznie rozwijać dodatkowy system korzeniowy w zakopanej części pnia. Zdziwisz się, jak ciasno korzenie zajmą cały pojemnik. Czy widzieliście kiedyś tak doskonały korzeń w sadzonce ze sklepu? Aby sadzonki były jeszcze potężniejsze, przeszczep je na duże siatki o pojemności 500 ml, jeśli pozwala na to miejsce na parapecie. W celu lepszego ukorzeniania się rośliny należy podlewać preparatem ukorzeniającym. W ten sposób posadzisz już kwitnące sadzonki.

Krok 17. Cieniowanie i podlewanie sadzonek dorosłej papryki.

W przeciwieństwie do pomidorów pieprz ma gęstsze i błyszczące liście. Nie odparowuje tak dużej ilości wilgoci. Jednak jeśli widzisz, że podlewanie raz dziennie to za mało, podlewaj dwa razy - rano i wieczorem. Możesz zasłonić okna białym papierem - rozproszy to bezpośrednie światło słoneczne. Chociaż oczywiście wystarczy jedno podlewanie dziennie, a bezpośrednie słońce nie szkodzi papryce.

Krok 18. 10-15 dni przed sadzeniem – utwardź sadzonki.

Wynieś sadzonki papryki na otwarte światło słoneczne, aby przyzwyczaiły się do ultrafioletu, którego nie przepuszcza szyba. Pomoże to uniknąć poparzeń podczas sadzenia na łóżkach. Przyzwyczajamy też rośliny do niskich temperatur i wiatru. Na początku wystawiamy je na 2-3 godziny dziennie, później stopniowo wydłużamy czas i doprowadzamy je do całodobowego przebywania na balkonie lub tarasie. Oczywiście, jeśli istnieje zagrożenie nocnymi przymrozkami, sadzonki zostaw na noc na parapecie.

Tak wyrosły nasze sadzonki papryki - mocne i zdrowe, z potężnym systemem korzeniowym, który pozwoli nam uzyskać doskonałe zbiory zarówno w deszczu, jak i w upale!

Życzymy obfitych plonów!


Zdjęcia: Depositphotos

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023