Garden Blog

Wow, jakie piękne! Idealne rośliny na pergole kwiatowe

Pnące rośliny do domku letniskowego czy prywatnego domu nigdy nie wychodzą z mody, bo to klasyka, która budzi wyjątkowo pozytywne emocje. Każdy, kto choć raz zobaczył jak wygląda pergola kwiatowa, wie, jakie to słodkie, romantyczne i inspirujące. Chcesz mieć taką samą urodę? Bez problemu! Wybierzmy wspólnie rośliny wieloletnie na pergolę, które będą pięknie utkane.

Gdzie zacząć? Właściwie musisz kupić pergolę ogrodową, która będzie podstawą przyszłego arcydzieła projektowania. Jeśli ten problem został już rozwiązany, możesz przejść do analizy zasad ogrodnictwa wertykalnego. Wcześniej pisaliśmy o najpopularniejszych roślinach pnących. Będziesz miał ogólną wiedzę, które rośliny sadzić w pobliżu ogrodzenia, a które lepiej pozwolić na projekt, żeby pergola ogrodowa wyglądała jak najlepiej. Następnie powinieneś zdecydować, co chcesz zobaczyć na końcu. Szybko rosnące rośliny nadają się do szybkich rezultatów. Jeśli chcesz piękna przez wiele lat – w związku z tym musisz kupić wieloletnią roślinę pnącą do letniego domku lub ogrodu, na podstawie zdjęcia. Naszym zadaniem jest znaczne uproszczenie Twojego wyboru. W tym celu stworzyliśmy opcje TOP-6. Wszystkie prezentowane rośliny nadają się do pergoli i będą dekoracją korzystną dla obu stron. Pergole w ogrodzie to prawdziwe piękno.

​Najlepsze rośliny pnące na pergole kwiatową

Róża pnąca

Nie pomylisz się, jeśli powiesz, że róże pnące są najpopularniejszymi roślinami kwitnącymi w Polsce. Są głównym sekretem baśniowego ogrodu i często są używane do tworzenia żywych pergol. W rzeczywistości wszystkie odmiany wspinaczkowe są odpowiednie, ale pożądane jest, aby wybrać bez kolców. To po prostu kwestia praktyczności (wykluczona jest możliwość podartego ubrania) i bezpieczeństwa, zwłaszcza jeśli na podwórku bawią się dzieci. Róże rozwijają się bardzo aktywnie, mocno otulając podporę i tworząc gęstą czapę zieleni i kwiatów o magicznym aromacie. U podstawy krzewu łodygi są grube i mocne. Na końcach - cienkie, jak węże, idące w różnych kierunkach. Dorastają do kilku metrów długości, całkowicie dekorując pergolę lub inną podporę. Pożądane jest, aby pergola nie znajdowała się w cieniu, ponieważ większość róż pnących woli żyć w słońcu.

Wilec

Jakie rośliny pnące można sadzić w kraju, jeśli weźmiemy pod uwagę mniej klasyczne opcje niż róże? Zdecydowanie, poranna chwała! To doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają czegoś do posadzenia wzdłuż ogrodzenia, a także dla tych, którzy chcą pięknie zaprojektować wysoką pergolę. To ozdobne pnącze nie myśli długo. Jest wsparcie - będzie aktywny wzrost pionowy. Pędy rozwijają się na twoich oczach, pewnie wypełniając przydzieloną im przestrzeń zieloną tablicą. Długość pnącza sięga 2 metrów lub więcej, w zależności od wybranej odmiany i warunków uprawy. Ipomoea dobrze rośnie na glebach żyznych i umiarkowanie wilgotnych. Nie lubi dużo słońca, więc jest to świetna opcja na zacienione miejsca. Niewątpliwie takie pnące rośliny wieloletnie nadają się do tapet. Musisz tylko zdecydować się na wybór koloru. Ipomoea jest dostępna w kolorze białym, fioletowym, niebieskim, pomarańczowym i innych kolorach. Możesz stworzyć oryginalną mieszankę, bawiąc się kolorami.

Powojnik

Łatwy w uprawie i gwarantujący wysoką dekoracyjność przy niskiej zachorowalności - to powojnik, który zasłużenie nazywany jest bezpretensjonalnym luksusem w ogrodzie. Wystarczy spojrzeć na różnorodność odmian, a zrozumiesz, jak ozdobić pergolę na zewnątrz. Ogrodowe rośliny pnące tego typu zapewniają aktywne rozgałęzienie i wiele ładnych kwiatów, które w zależności od wybranej odmiany mogą różnić się kształtem i kolorem. Gatunki wielkokwiatowe i pełne są popularne wśród ludzi. Uważane są za najskuteczniejsze. Wybierając jedną lub drugą opcję, należy zwrócić uwagę na grupę przycinania oraz podstawowe zasady sadzenia i pielęgnacji. Wśród powojników występują zarówno dość zwarte winorośle dorastające do 2-2,5 metra, jak i większe okazy, dzięki czemu każdy ogrodnik może dobrać rośliny do pergoli w ogrodzie w oparciu o indywidualne potrzeby.

Milin

Czas dodać trochę egzotyki do naszej listy! Campsis dobrze radzi sobie z tą rolą, co jest bezpośrednią odpowiedzią na pytanie, które rośliny pnące rosną szybko i tworzą gęsty zielony masyw. Ten kędzierzawy przystojny mężczyzna nie ma problemów z listowiem. Liści jest dużo i zawsze mają nieodłączny walor dekoracyjny, niezależnie od wybranej odmiany. Na osobne komplementy zasługują kwiaty milin, które w większości przypadków mają jasną, nasyconą barwę i wyraźny lejkowaty kształt. Nie pachną bardzo silnie, czasami ludzkie receptory węchowe w ogóle nie wyczuwają żadnego zapachu, ale dzięki obecności dużej ilości nektaru owady i motyle chętnie roją się nad tą rośliną. Osobliwością campsis jest to, że przez pierwsze 2 sezony rośnie stosunkowo wolno, ale potem daje imponujący wzrost. Liana może osiągnąć 6-7 metrów długości, pokrywając największe pergole.

Kobea

Roślina jest kędzierzawa, kwitnie, aktywnie buduje zieloną masę, pięknie uzupełnia przestrzeń krajobrazu, służy jako dekoracja wszelkich budynków, nadaje się również na pergolę. Niewątpliwie kobea zasługuje na uwagę ogrodników! Charakteryzuje się rozgałęzionymi i dość mocnymi korzeniami, co pozwala jej żerować na długich pędach. Roślinę można rozpoznać po dużych, owalnych liściach, które mają zdolność zmiany - pojawiają się takie czułki. Dzięki nim liana przywiera do podpory i idzie w górę lub wybiera inny wektor rozwoju. Wszystko zależy od wsparcia. Kwiaty są przeważnie kielichowate, podobne do wykwintnych akcesoriów dekoracyjnych, o średnicy około 6-8 cm, mogą mieć różne kolory. Jasna mieszanka jest popularna wśród kupujących. Roślina wygląda najbardziej spektakularnie w pełni lata, kiedy następuje szczyt kwitnienia. Okazuje się, że to bajkowa pergola. Najważniejsze jest to, że bardzo łatwo jest wyhodować takie piękności. Kobea uwielbia słoneczne miejsce, nie jest wymagająca pod względem składu gleby, dobrze reaguje na nawozy mineralne.

Glicynia

Wisteria są stworzone dla miłośników długotrwałej kwiatowej przyjemności. To arcydzieła pnączy: rosną szybko, są wieloletnie, tworzą nierealistycznie piękne zarośla, których kształt i wielkość można regulować. W pierwszych sezonach po posadzeniu glicynia jest mało aktywna, ale gdy tylko zostanie w pełni opanowana, nabiera witalności - w ciągu roku można liczyć na 50-100 cm wzrostu. Maksymalny rozmiar rośliny zależy od wybranej odmiany, ale przeciętna liana dorasta do 5-10 metrów. Pędy można skierować w wymaganym kierunku. Wystarczy owinąć je w kierunku wymaganym przez ogrodnika. Do pergoli, uszlachetniania altan, ozdabiania wysokich płotów i wszelkich innych projektów ogrodowych - to naprawdę idealne rośliny kędzierzawe. Kwiaty to coś kosmicznego! Latem zakwitają setki drobnych kwiatków, które tworzą kwiatostany o długości 30-60 cm, które pięknie opadają niczym kwiatowy deszcz.

Zdjęcia: Depositphotos, Nova Photo Graphik

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023