Garden Blog

Siew w listopadzie: najlepsze rośliny jednoroczne do sadzenia przed zimą

Sezon ogrodniczy dobiega końca, ale nie oznacza to, że można się zrelaksować. Nie, nie, doświadczeni ogrodnicy wiedzą, że w listopadzie jest jeszcze trochę do zrobienia i że rok kalendarzowy powinien zakończyć się na wysokim poziomie.

Standardowe listopadowe obowiązki obejmują sadzenie jednorocznych roślin ozdobnych. Innymi słowy, zimowy siew kwiatów w listopadzie. Po pierwsze, ma to na celu wygospodarowanie cennego czasu na wiosnę. Po drugie, ma to wiele zalet: wcześniejszy wschód słońca na wiosnę, a tym samym wcześniejsze kwitnienie, a także zwiększona odporność roślin, które przetrwały zimę.

Problem polega na tym, że nie wszystkie rośliny jednoroczne nadają się do siewu zimowego. Przy wyborze należy dokładnie rozważyć optymalny czas sadzenia. Jeśli zastanawiasz się, jakie kwiaty posadzić w listopadzie na rozsadę, ten artykuł jest dla Ciebie. Oferujemy TOP-6 roślin z Garden Number One. 

Ostróżka

Czy nadszedł już listopad? Wysiew kwiatów do rozsad, które wymagają stratyfikacji (tzw. schłodzenia) można rozpocząć bez wahania! Ostróżka to jedna z roślin nadających się do wysiewu późną jesienią, a nawet wczesną zimą.

Materiał nasadzeniowy nie boi się zimna, ale ze względu na narażenie na ujemne temperatury istnieje zwiększone prawdopodobieństwo mutacji danej odmiany. Nie zawsze tak jest, ale nadal zdarzają się sytuacje, w których początkowo deklarowane różowe lub karmazynowe delphinium kończy się kwitnieniem liliowymi, lub niebieskimi kwiatami. Oznacza to, że po wysianiu przed zimą kolor roślin czasami zmienia się, zbliżając się do naturalnych odcieni. Ogrodnicy często kupują mieszankę karłowatych rocznych ostróżek.

Zaleca się zakończenie sadzenia przed nadejściem silnych mrozów, aby ziemia nie zamarzła. W Polsce najkorzystniejszym okresem do siewu zimowego ostróżki są ostatnie tygodnie jesieni - około 20 listopada. Wystarczy umieścić nasiona w rowkach i lekko posypać je na wierzchu. Można użyć próchnicy lub torfu. Ogólnie rzecz biorąc, delphiniumy to wspaniałe kwiaty. Są wysokie, z luksusowymi kwiatostanami w kształcie świec. Dorastają do 150-200 cm wysokości i zachwycają różnorodną paletą kolorów.

Godecja 

Nie wszystkie kwiaty sadzone w listopadzie dla sadzonek mogą pochwalić się tak niesamowitym efektem dekoracyjnym, jak godecja. Roślina ta wyróżnia się umiarkowanie rozłożystym krzewem, na którym w okresie kwitnienia pojawiają się liczne kwiaty w kształcie miseczek. W połączeniu z podłużnymi liśćmi wyglądają idealnie! Dostępne są różne kolory: różowy, fioletowy, liliowy, łososiowy i inne.

Tradycyjnie w Polsce godecja jest uprawiana jako roślina jednoroczna, którą sadzi się wiosną, ale praktykuje się również sadzenie kwiatów do sadzonek w listopadzie. Można ją sadzić w otwartym terenie w miejscu, które jest planowane jako stały dom dla rośliny, lub na tymczasowym podłożu do hodowli.

Ważne jest, aby wybrać odpowiednie miejsce dla tej rośliny - nigdy nie sadzić jej na nizinie, w przeciwnym razie mogą wystąpić problemy z nadmierną wilgocią nagromadzoną w wyniku topnienia śniegu na wiosnę. Ponadto na niewielkim wzniesieniu słońce zapewni lepsze nagrzewanie się godecji, a ona to uwielbia. Wskazane jest wcześniejsze przygotowanie grządki. Jeśli planujesz sadzenie pod koniec listopada, możesz zacząć przekopywać glebę i normalizować jej skład, stosując nawóz lub torf na początku listopada.

Nagietek

Odporny na zimno nagietek powinien znaleźć się w artykule, w którym pojawia się pytanie, jakie kwiaty sadzić na sadzonki w listopadzie. Naprawdę wykazuje wysoką wytrzymałość i nie boi się złej pogody. Co więcej, należy go wysiewać późną jesienią, kiedy temperatura powietrza jest stale niska. Jeśli pospieszysz się z siewem zimą, nasiona nagietka mogą obudzić się jesienią. Nic dobrego z tego nie wyniknie.

Uważa się, że normalna temperatura powietrza dla listopadowego siewu nagietka wynosi średnio około zera stopni. Oznacza to, że w nocy mogą występować lekkie przymrozki, a w ciągu dnia temperatury dodatnie. Nagietek jest bardzo niezwykły z estetycznego punktu widzenia, a także użyteczny. Jest stosowany w wielu przepisach ludowych.

Jeśli spojrzeć na roślinę z perspektywy agronomicznej, nie ma w niej nic skomplikowanego. Pielęgnacja jest tak prosta, jak to tylko możliwe. Można się nawet bez niej obejść. Nagietek jest dość niezależny i żyje w kwietniku bez ingerencji ogrodnika. A jeśli nie zrywa się kwiatów, pozostawiając je na roślinie, nagietek z powodzeniem rozmnaża się przez samosiew. Podczas sztucznego siewu zimą w nowym miejscu uwzględnia się preferencje uprawy: pożywną, luźną glebę o stałej umiarkowanej wilgotności.

Aster jednoroczny 

Oczywiście to od Ciebie i tylko od Ciebie zależy, jakie kwiaty zasiać w listopadzie na sadzonki, ale od ekspertów ze strony internetowej Garden NUmber One nie możemy nie polecić rocznego asteru. Innymi i bardziej poprawnymi słowami jest to chiński kalistephus, ale ludzie zwykle mówią aster roczny.

Jest to najbardziej bezpretensjonalna i długo kwitnąca roślina, która wygląda naprawdę wspaniale na rabacie kwiatowej. Kolor kwiatów waha się od białego i różowego do liliowego i fioletowego. Mieszanki jednorocznych astrów są dość popularne. Kultura preferuje glebę o neutralnej kwasowości. Musi być osuszona, żyzna i niezbyt wilgotna. Dobre oświetlenie stanowiska jest bardzo pożądane.

Zalecamy wysiew astrów jednorocznych późną jesienią lub nawet wczesną zimą, kiedy panują już stałe mrozy, a prognozy pogody nie przewidują powrotu wysokich temperatur powietrza. Są to świetne kwiaty na rozsady: listopad/grudzień to doskonały czas na ich sadzenie, kiedy nie trzeba się martwić, że nasiona wykiełkują jesienią, a roślina obumrze.

Płomek Drummonda 

Jeśli lubisz jasne i kolorowe rośliny, to pytanie o to, co zasiać na sadzonki w listopadzie, nie powinno być w ogóle pytaniem, ponieważ odpowiedź jest oczywista. Jest to zdecydowanie floks roczny Drummond! Charakteryzuje się on zwiększonym rozgałęzieniem, co sprawia, że krzewy wyglądają dość potężnie.

Nie są tak wysokie jak większość floksów. Ich wysokość rzadko przekracza 50 cm, w przeciwieństwie do najlepszych odmian floksów wiechowatych. Ulistnienie (zielone ostrza z jasną okrywą) jest proste, ale dekoracyjne. Ale kwiaty w kształcie gwiazdy to zupełnie inna historia. To prawdziwy splendor. To jest bajka!

Podczas sadzenia zimą należy koniecznie wziąć pod uwagę światłolubny charakter kultury. Lepiej jest mieć miejsce na lekkim wzniesieniu lub, w skrajnych przypadkach, na równinie. Najważniejsze jest, aby nie było stagnacji wody, w przeciwnym razie roślinie trudno będzie pokazać wszystkie swoje walory dekoracyjne. W październiku lub na początku listopada można rozpocząć przygotowywanie grządki, a siew bezpośredni przeprowadza się 10 lub 20 listopada, gdy ziemia jest lekko zamarznięta. Biorąc jednak pod uwagę ciepłą jesień w Polsce w ostatnich latach, bez problemu można siać nawet w grudniu.

Maczek Kalifornijski

Wśród początkujących ogrodników często pojawia się pytanie: jakie kwiaty sadzi się na sadzonki w listopadzie? Doświadczeni ogrodnicy mogą polecić różne rośliny, a maczek jest prawdopodobnie jedną z najczęściej polecanych opcji. Wiele osób uważa, że sadzenie jej późną jesienią jest lepsze niż wiosną. Nie próbujemy nawet polemizować z tą opinią.

Maczek kalifornijski uwielbia światło słoneczne, dlatego zaleca się sadzenie jej na otwartej przestrzeni. Nasiona pewnie przetrwają zimę w ziemi i zaczną aktywnie rozwijać się wiosną. Stosunkowo szybko pojawiają się pełnoprawne rośliny, które ze względu na swój charakter mogą być rozgałęzione i rozprzestrzeniające się po ziemi lub zwarte i krzaczaste. Wizualnie przypomina mak. Dlatego też nazywana jest również makiem kalifornijskim (pochodzenie i pokrój).

Z zewnątrz wydaje się, że jest to delikatna, krucha roślina, ale jej wytrzymałość jest bardzo dobra. Zazwyczaj przedstawiciele tej kultury osiągają wysokość 30-50 cm. Kwiaty mają interesujący wygląd: mogą być zarówno proste, jak i pełne. Standardowym kolorem jest pomarańczowy, ale istnieją też inne odmiany.

Zdjęcia: Depositphotos, Nova Photo Graphik

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023
Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką ochrony prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz ją w każdym momencie wycofać lub ponowić na GardenNumberOne w zakładce Ustawienia plików cookies. Wycofanie jej nie wpływa na legalność uprzedniego przetwarzania. Polityka prywatnosci i Cookies Garden Number One