Garden Blog

Są równie piękne zarówno latem, jak i zimą: 6 zimozielonych roślin ozdobnych do ogrodu zimowego

Rośliny zimozielone są bardzo popularne wśród projektantów krajobrazu. Pozwalają rysować obraz projektu przez długi czas, bez rozpoczynania od określonego sezonu. Uwaga: nie mówimy tutaj o drzewach iglastych, ale tylko o zimozielonych roślinach liściastych, co znacznie utrudnia zadanie, ponieważ jest ich stosunkowo niewiele. Ale specjalnie dla Ciebie redaktorzy Garden Number One starali się wybrać najpiękniejsze rośliny do ogrodu zimą. Dlatego zapraszamy czytelników naszego bloga do skorzystania z zalet każdej z opcji i wybrania najlepszych roślin zimozielonych.


6 najlepszych roślin zimozielonych do ogrodu zimowego


Trzmielina fortunea

Współczesny rynek ogrodniczy oferuje wiele odmian trzmieliny. Ponieważ jednak skupiamy się na roślinach zimozielonych do ogrodu zimą, zalecamy wybór trzmieliny fortunea. Przez cały rok zachowuje on swój urok, jedynie nieznacznie zmieniając kolor liści pod wpływem określonych czynników klimatycznych. Na przykład możesz zobaczyć, jak wraz z nadejściem zimowych mrozów srebrno-zielone liście zmieniają się w jasnoczerwone odcienie.

Drzewo Fortunea nie rośnie wysoko. Cieszy się kompaktowym pokrojem, dzięki czemu najczęściej jest wykorzystywany jako atrakcyjny solista na projektowanym terenie. Roślina może być również oryginalnym dodatkiem do wyższych drzew lub ozdobą ścian, ogrodzeń itp. Zimą atrakcyjność dekoracyjna pozostaje na bardzo wysokim poziomie. Zimozielone rośliny liściaste tego typu pięknie kontrastują z białym śniegiem, wypełniając pustkę w ogrodzie.

Irga

Jeśli szukasz wiecznie zielonej rośliny ozdobnej o dużych kwiatach i ładnych owocach, to zdecydowanie jest to irga. Istnieją różne gatunki i odmiany. Miłośnicy wyrafinowanego projektowania ogrodów powinni zdecydowanie przyjrzeć się Horizontalis - według standardów innych roślin jest to bardzo mała irga pod względem wzrostu. Jest uważana za roślinę okrywową, która jest w stanie tworzyć dość długie poziome pędy, osiągające 120-150 cm długości.

Irga jest często wykorzystywana do tworzenia żywopłotów, sadzonych w gęstym układzie. Do takich celów bardziej odpowiednie są odmiany Coral Beauty lub Queen of Carpets. Wyróżniają się gęsto ułożonymi ciemnozielonymi liśćmi, z których uzyskuje się pełnoprawną ścianę. Roślina wygląda wspaniale podczas kwitnienia i staje się jeszcze bardziej spektakularna po owocowaniu. Gdy krzewy pokrywają się jaskrawoczerwonymi jagodami, pojawia się prawdziwie świąteczna atmosfera, która doskonale pasuje do mroźnych zimowych dni. Dzięki doskonałej mrozoodporności irga z powodzeniem przetrwa mroźne okresy, a ponadto jest łatwa w formowaniu.

Bukszpan

Każdą roślinę ozdobną o zimozielonych liściach można umieścić w dowolnym zakątku podwórka lub ogrodu, a jeśli chodzi o bukszpan, nie ma słów, aby opisać, jak jest piękny. Najpopularniejszy jest bukszpan wiecznie zielony, który spełnia najwyższe wymagania projektantów. W czasie, gdy wiele innych roślin zimozielonych traci bogactwo swoich liści zimą, ten bukszpan pozostaje tak samo jasny. Korzystnie wyróżnia się wśród otaczającej go szarości, dlatego jest jednym z najlepiej sprzedających się bukszpanów.

Ten bukszpan można z łatwością wykorzystać do aranżacji ogrodów w stylu francuskim, dekoracji przedogródków, tworzenia wanien i wielu innych zastosowań. Dzięki masowemu sadzeniu w rzędzie można uzyskać dobry żywopłot: gęsty, schludny, umiarkowanie wysoki. Zimozielone mrozoodporne krzewy tego typu wyglądają nie mniej skutecznie niż tasiemce. Zwłaszcza jeśli dbasz o ich koronę: kształtuj ją, przeprowadzaj przycinanie sanitarne na czas. Możesz stworzyć pełnoprawne zielone kule, kostki lub inne kształty, które zagwarantują bajeczny nastrój zimą.

Ligustr

Wszechstronne i bardzo odporne zimozielone ozdobne rośliny kwitnące są zawsze poszukiwane, więc popyt na ligustr nie maleje z roku na rok. Ta roślina jest przykładem tego, jak piękne mogą być kwiaty tej fantastycznej rośliny. Ponadto są one źródłem bardzo atrakcyjnego zapachu. Szczyt dekoracyjności jest dość długi i przypada na szczyt sezonu. Co ciekawe, ligustr nie wymaga częstej pielęgnacji i może obejść się bez zwiększonej uwagi ze strony ogrodnika.

Roślina jest w 100% przystosowana do warunków klimatycznych w Polsce i gwarantuje festiwal jasnozielonych kolorów przez cały sezon. Ligustr charakteryzuje się gęstą koroną z dużą liczbą małych liści. Przedstawiciele tej kultury są często wykorzystywani do kształtowania krajobrazu zarówno dużych ogrodów i parków, jak i małych dziedzińców. Wielkość konkretnej rośliny zależy od odmiany. Zwykle są to raczej rozłożyste krzewy, które mogą osiągać kilka metrów wysokości, ale można je kształtować, kontrolując w ten sposób wzrost. Zimą ligustr wygląda kolorowo pod śnieżną czapą. Żywopłot jest po prostu wspaniały!

Ognik Szkarłatny

Interesują Cię najbardziej spektakularne rośliny zimozielone do ogrodu? Zdjęcie pięknego ognika jest do Twojej dyspozycji! To luksusowy krzew, który najkorzystniej prezentuje się na otwartej przestrzeni w wersji solo. Nie mniej często jest używany do uszlachetniania osobistych działek, jest sadzony bezpośrednio w pobliżu wiejskich domów lub domków letniskowych. Roślina rozwija się dość aktywnie, otaczając swoimi pędami ściany budynków lub ogrodzeń.

Ognik Szkarłatny to przede wszystkim oryginalny styl i różnorodność, dzięki czemu można bezpiecznie eksperymentować z jej uprawą i projektowaniem własnego podwórka lub ogrodu. Kultura ta wyróżnia się ładnymi zielonymi liśćmi, ale jej główną cechą są owoce, które płoną z pasją. Są pomarańczowe, pomarańczowo-czerwone lub szkarłatne. Zimą takie piękno jest jak powiew świeżego powietrza wśród szarości bez twarzy. Niewątpliwą zaletą ognika jest jego wysoka wytrzymałość, dzięki której zimozielone rośliny ozdobne tego typu zyskały dużą popularność wśród prawdziwych estetów. Nawet zimą, gdy występują silne mrozy i opady śniegu, pyracantha zachowuje wizualną świeżość i utrzymuje wysoki poziom atrakcyjności.

Ostrokrzew

Kończymy nasze poszukiwania zimozielonych roślin ozdobnych do ogrodu, a ostatnim przystankiem na dziś jest ostrokrzew. Jest to bardzo interesująca kultura, która cieszy się szeroką gamą gatunków. Wszystkie ostrokrzewy, bez wyjątku, są mrozoodporne, ale niektóre okazy mogą lekko przemarzać podczas silnych mrozów i potrzebują schronienia na zimę. Jeśli chcesz odmiany, która jest w 100% niezależna od warunków pogodowych, to zdecydowanie jest to ostrokrzew Alaska, który jest równie piękny przez cały rok.

W polskim klimacie większość ostrokrzewów kwitnie w maju. Widok jest bardzo inspirujący: rośliny pokryte są małymi białymi i mlecznymi kwiatami, które wydzielają lekko słodki aromat. Jeśli mówimy o ostrokrzewie, jego owoce dojrzewają wczesną jesienią. Owoce wyglądają jak zwykłe małe czerwone jagody. Mogą pozostać na krzewie przez całą zimę, dodatkowo urozmaicając wystrój ogrodu. Różne malwy mają różne rozmiary. Są niskie krzewy i są prawdziwe olbrzymy. Korona jest zwykle asymetryczna i raczej rozgałęziona, ale można ją kształtować. Dzięki prostej pielęgnacji zwykły ostrokrzew można przekształcić w pełnoprawne dzieło sztuki, które zachwyci Cię srebrzystozielonymi liśćmi i jaskrawoczerwonymi owocami zimą.

Zdjęcia: Depositphotos 

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023