Garden Blog

Są lepsze niż jakiekolwiek perfumy: najbardziej pachnące rośliny kwitnące

O gustach się nie dyskutuje... Każdy ma swoje ulubione kwiaty ozdobne, ulubione kształty i zapachy. Niektórzy lubią jaskrawą różnorodność odcieni, podczas gdy inni wolą monotonię. Są fani roślin, które w ogóle nie pachną, i są prawdziwi wielbiciele bogatych zapachów.  

Nasz dzisiejszy artykuł jest przeznaczony dla tych ogrodników, którzy chcą znaleźć najbardziej pachnące kwiaty do ogrodu, do domku lub na bukiet. Przeanalizowaliśmy różne gatunki i odmiany - znaleźliśmy dla Ciebie 6 najlepszych faworytów. Obiecujemy, że pokochasz te pachnące kwiaty na rabacie lub jako dekorację podwórka. Wybierz i ciesz się!


Najbardziej pachnące kwiaty ze zdjęciami i opisami


Konwalia

Jeśli masz zacieniony obszar w ogrodzie lub chcesz wypełnić przestrzeń w pobliżu jakiegoś budynku, konwalia to świetny wybór! Kwiat ten jest uważany za narodowy symbol Finlandii i jest bardzo popularny w Polsce. 

W rzeczywistości trudno jest znaleźć bardziej pachnące kwiaty wieloletnie niż konwalia! Pomimo skromnych rozmiarów (rzadko przekraczają 20-30 cm wysokości), zapach rozprzestrzenia się maksymalnie nasycony i wielowymiarowy. Czasami można się dziwić, jak takie małe śnieżnobiałe dzwoneczki potrafią tak silnie pachnieć....

Kwiaty są z natury bardzo interesujące. Są one przymocowane do stosunkowo długich zielonych łodyg wystających z szeregu błyszczących liści. Co wspaniałe: konwalie nie wymagają specjalnej pielęgnacji. I bardzo szybko się rozmnażają. Konieczne może być nawet wykonanie specjalnego ogrodzenia, aby zapobiec spontanicznemu rozmnażaniu się tej wspaniałej rośliny w ogrodzie.

Jaśmin

Czy zauważyłeś kwiatowe chmury, które wydzielają odurzający zapach? To musi być jaśmin! Dzięki pracom selekcyjnym obecnie dostępne są dziesiątki odmian, które różnią się kształtem kwiatów: małe i duże, proste i pełne. Wielkość krzewów również jest różna: od nisko rosnących do prawdziwych zielonych fontann o wysokości 2-3 metrów.

Czy są to najpiękniejsze i najbardziej pachnące kwiaty? Całkiem możliwe! Nawiasem mówiąc, kolor kwiatów jest nie tylko śnieżnobiały, ale także delikatnie kremowy. Zapach jest zawsze niesamowity... Owszem, może różnić się niuansami i odcieniami, ale na pewno dominują w nim atrakcyjne motywy orientalne. 

Jaśmin ma najwyższe stężenie olejków eterycznych. Są one ekstrahowane i wykorzystywane w różnych sferach działalności człowieka - od kosmetyków po aromaterapię. Można jednak po prostu zasadzić roślinę w ogrodzie i cieszyć się bajecznym kwiatem o nie mniej magicznym aromacie, który zyskuje maksymalną intensywność wieczorem.

Smagliczka

Kontynuujemy nasze poszukiwania najbardziej pachnących kwiatów ogrodowych i zatrzymujemy się przy alyssum - bardzo interesującej roślinie! Gdzieniegdzie niedoceniana, ale w Polsce cieszy się powszechną sympatią. Ze względu na swój charakter, jest to dość prosta w uprawie roślina jednoroczna, z którą nie będzie problemów nawet dla początkujących.

Aby wyhodować te pachnące rośliny do ogrodu, nasiona sadzi się zarówno w otwartym terenie, jak i z wyprzedzeniem na sadzonkach. Główny okres kwitnienia przypada na lato. Co ciekawe, płatki kwiatów są dość wytrzymałe i z czasem powiększają się, stanowiąc smakołyk dla pszczół i innych zapylaczy. 

Do czego można porównać smagliczkę? Zdalnie przypomina kwiatostany floksa wiechowatego, ale ogólnie jest to wspaniały dywan kwiatów. Każdy kwiatostan jest jak pełny bukiet.  A każdy kwiat jest samowystarczalnym źródłem niesamowitych zapachów. Wielbiciele alyssum słodkiego mówią, że ten zapach trudno z czymś pomylić. Jest wyjątkowy! Nie będziemy nawet próbować się spierać ...

Glicynia

Od krzewów i nisko rosnących kwiatów przejdźmy do niezwykle czarującej liany - glicynii! Jeśli wybierzesz gatunki i odmiany do projektowania ogrodu, możesz stworzyć imponująco piękne kompozycje. Służy do ozdabiania pionowych konstrukcji. Z niej powstają kwitnące łuki i wiele innych arcydzieł. Pędy rośliny mogą rozwijać się w różnych kierunkach: nie tylko pionowo, ale także poziomo. Oplatają kraty, ogrodzenia, ściany domów itp.

Najpopularniejsze odmiany: śnieżnobiała i fioletowa. Kwiaty mają tendencję do dość szybkiego opadania pod koniec kwitnienia, od czego trudno oderwać wzrok. Okres kwitnienia przypada na koniec maja i początek czerwca. Pachnące kwiaty do ogrodu ujawniają 100% swojego wyrafinowania. 

Przy całej wysokiej dekoracyjności tej liany, zasady agrotechniki są dość proste i dostępne dla każdego. Przy odrobinie uwagi poświęconej roślinie z pewnością uda się wyhodować pełnowartościową lianę, która przypomina winorośl, a jej kwiatostany - wielobarwne fajerwerki. A co najważniejsze - zapach. Naprawdę nie ma sobie równych!

Gardenia

Jak nazywa się kwiat o silnym zapachu, który jest wiecznie zielony i pochodzi z tropików? Ach, tak, to gardenia! Biorąc pod uwagę ciepłolubny charakter kwiatu, uprawa odbywa się głównie w trybie pokojowym. Jednak zręczni ogrodnicy praktykują i sadzą w ogrodzie w ciepłym okresie roku z możliwością przeniesienia go do domu na zimę. Jak kto lubi.

Gardenie słyną z woskowych, gęstych kwiatów. W większości przypadków są one śnieżnobiałe. Roślina preferuje glebę bogatą w minerały. Lubi wilgotną glebę i dużo światła słonecznego. Opieka nad kwiatem będzie musiała, ale wynik wysiłków ogrodniczych - warto.

Można długo dyskutować na temat tego, jakie kwiaty pachną najlepiej, ale zapach gardenii - nie da się przekazać słowami. Nie jest zbyt nachalny, umiarkowanie intensywny i po prostu niezapomniany. Oryginalność i intensywność zapachu przypadła do gustu także perfumiarzom, którzy wykorzystują go jako bazę dla wielu perfumeryjnych arcydzieł, także tych o światowej renomie.

Lilia

Które kwiaty pachną bardziej niż lilie? Niewiele... Prawdziwi miłośnicy lilii śmiało powiedzą, że jest to najbardziej pachnący kwiat na świecie. Trudno się z tym nie zgodzić, ponieważ nowoczesne hybrydy naprawdę imponują różnorodnością bogatych, orientalnych, delikatnych i słodkich zapachów.

Przeciętna lilia ma kwiaty o średnicy około 7-10 cm. Nie są tak duże, ale stężenie zapachu jest tak wysokie, jak to tylko możliwe. Najbardziej preferowane pod względem intensywności zapachu są odmiany azjatyckie. Nawiasem mówiąc, prawie szybciej niż wszystkie inne gatunki osiągają szczyt dekoracyjności.

Odmiany orientalne to szczyt atrakcyjności! Pokochasz orientalną lilię pełną Magic Star - ma wspaniały zapach. I wygląda bezkonkurencyjnie. Nie mniej wspaniała jest orientalna lilia Salmon Star. W zasadzie można by je wyliczać bardzo długo. Dlatego zapraszamy do zapoznania się z klasyfikacją i cechami odmian. 

Mamy nadzieję, że odkryłeś kilka bylin i najbardziej pachnących kwiatów jednorocznych do ogrodu. Nowe spojrzenie na ozdobny krzew jaśminu. Zauważyłeś też wspaniałą glicynię. Ale jest o wiele więcej pachnących roślin do odkrycia - napisz swoje recenzje i podziel się swoimi ulubionymi!

Zdjęcia: Depositphotos 

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023