Garden Blog

Piękne rośliny do wiszących donic

Czy lubisz eksperymentować z zagospodarowaniem pokoju lub patio? W takim razie prawdopodobnie używałeś lub planujesz używać roślin do wiszących donic. Ich zalety są oczywiste: oszczędzają tzw. poziomą przestrzeń i przyczyniają się do stworzenia bajecznej atmosfery.

Początkujący hodowcy kwiatów często pytają, jakie rośliny doniczkowe można sadzić w wiszących donicach? W rzeczywistości fantazja nie powinna być ograniczona i możesz wypróbować różne opcje. Prędzej czy później znajdziesz dokładnie to, co lubisz najbardziej. Jednak oczywiście najbardziej popularne są zwarte rośliny ampeliczne, które są bardzo dekoracyjne. Właśnie o tych kwiatach chcemy opowiedzieć na blogu. Dziś wspólnie z Tobą wybierzemy najlepsze rośliny do doniczek wiszących, które można trzymać w mieszkaniu lub na ulicy.


Rośliny do wiszących doniczek do mieszkania i na podwórko


Begonia

Do sadzenia w wiszącej doniczce rozważamy ampelowe begonie. Są bardzo popularne, ponieważ równie dobrze rosną zarówno na otwartym słońcu, jak i w pomieszczeniach. Często można je spotkać na balkonach i bezpośrednio w mieszkaniach wieżowców. Roślina charakteryzuje się opadającymi łodygami i różnorodnymi kolorami kwiatów: białymi, różowymi, czerwonymi i innymi. Same kwiaty doniczkowe są bardzo urocze, są pojedyncze lub zebrane w kwiatostany. Begonia ampelowa ma bardzo ładne liście, których kolor i kształt zależy od wybranego gatunku. Roślina uwielbia dobre oświetlenie, ale nie toleruje stałej ekspozycji na słońce, dlatego preferuje światło rozproszone i regularne podlewanie, aby podłoże było lekko wilgotne, ale nie podmokłe. W naszym katalogu znajdziesz liczne odmiany begonii.

Ciekawy fakt! Nasiona begonii są uważane za jedne z najmniejszych wśród wszystkich ozdobnych roślin kwiatowych.

Fuksja

Kolejną ozdobą domu lub mieszkania jest fuksja, która zachwyca różnorodnością kolorów i kształtów. Te najładniejsze kwiaty doniczkowe wyglądają jak wykwintne baletnice. W pomieszczeniach fuksja jest często uprawiana na wschodnich lub północnych parapetach okiennych, ale praktykowane jest również sadzenie w wiszących donicach, które są umieszczane w pobliżu okien. Roślina uwielbia dużo światła słonecznego, kocha przestrzeń i świeże powietrze, dlatego latem, gdy w mieszkaniu robi się trochę duszno, wskazane jest zabranie fuksji na balkon, aby mogła normalnie oddychać i dobrze się bawić efekt dekoracyjny. Zwróć uwagę na fakt, że ekspozycja na bezpośrednie światło słoneczne dla tego kwiatu powinna być ograniczona. Od lunchu do wieczora pożądany jest półcień. Fuksja na balkon to świetny pomysł!

Ciekawy fakt! Po kwitnieniu fuksja nabiera owoców, z których część jest wykorzystywana w kuchni eksperymentalnej.

Ipomea - Wilec

Popularną i ukochaną opcją przez wielu hodowców kwiatów jest poranna chwała w wiszącej donicy! U ludzi roślina ta jest również nazywana powojem. Ipomeę można spotkać znacznie częściej na otwartej przestrzeni, ale praktykowana jest również uprawa w domu lub mieszkaniu. Kwiat bardziej nadaje się do przestronnych pomieszczeń, w których może wędrować w 100% pod względem wzrostu. Przyczynia się do realizacji najbardziej oryginalnych pomysłów projektowych, aktywnie rozwijając i rozpuszczając swoje długie pędy, które pięknie zwisają. Ma dużo liści, jest bardzo jasny, przyjemny w dotyku. Ale maksymalny luksus pojawia się podczas kwitnienia - obfitość kwiatów w kształcie lejka jest naprawdę hipnotyzująca. Należy pamiętać, że podczas uprawy powoju w pomieszczeniu należy zapewnić ochronę przed przeciągami, stały dopływ światła i okresowe zraszanie wodą.

Ciekawy fakt! Anglicy nazywają Ipomeę Morning Glory co tłumaczy się jako poranna wspaniałość: wynika to z faktu, że kwiaty chwały poranka kwitną rano.

Werbena

Jeśli wybierzesz rośliny ampelowe do wieszania doniczek na ulicy, to pierwszą rzeczą, na którą musisz zwrócić uwagę, jest werbena, która ma silne rozgałęzienie i wizualnie przypomina bardzo dekoracyjną kulę kwiatową. Kształt rośliny i kolor kwiatów zależy od wybranej odmiany. To samo dotyczy liści, które są przeważnie przeciwne i mają wydłużony, postrzępiony kształt. Zielona część rośliny zwykle ma lekkie pokwitanie. Kwiaty w kształcie goździków o średnicy dochodzą od 5 do 10 cm i zachwycają przyjemnym zapachem. Okres kwitnienia werbeny ampelowej jest dość długi (od wiosny do jesieni), więc na pewno będziesz miał czas, aby cieszyć się wszystkimi zaletami rośliny. Kwiat werbena to prawdziwy cud!

Ciekawy fakt! Pomimo faktu, że werbena preferuje glebę gliniastą, może normalnie rozwijać się i kwitnąć w prawie każdym składzie gleby.

Bakopa

Czas na oryginalne rozwiązania! Bakopa pomaga je urzeczywistnić, co wybierają miłośnicy roślin, którzy chcą bez większego kłopotu urozmaicić przestrzeń swojego tarasu lub ogrodu. Bakopa ampelowa wygląda niesamowicie pięknie w wiszącej doniczce lub koszu. Ten rosnący format pozwala jej w pełni ujawnić efekt dekoracyjny, prostując dość długie pędy (do 100-150 cm długości). Roślina ma dobre ulistnienie: liście oliwkowozielone, drobne, gęsto rozmieszczone. Kwitnienie tej kultury ozdobnej odbywa się osobliwymi falami: pąki otwierają się i opadają, a na ich miejsce pojawia się nowa partia, dzięki czemu obecność kwiatów jest zapewniona przez prawie cały sezon, aż do pierwszych przymrozków. Możesz w sąsiednich doniczkach posadzić wilec.

Ciekawy fakt! Bakopa znajduje się na liście głównych roślin medycyny ajurwedyjskiej, gdzie nazywana jest brahmi i uważana jest za źródło energii życiowej.

 

Lobelia

Uwielbia słońce, a jednocześnie jest bardzo odporny na cień. Dobrze znosi suszę i nie choruje, gdy gleba jest podmokła. To luksusowa lobelia, którą możesz bezpiecznie, a nawet potrzebować, zapisać w najlepszych roślinach do wiszących donic! Jest przedstawicielem rodziny dzwonowatych, co jest dość logiczne. Wystarczy spojrzeć na jej przepiękne kwiaty, które naprawdę przypominają dzwony. Ich kolor może być dowolny, od klasycznych odcieni bieli lub błękitu po bardziej ekstrawagancki fiolet. Z powodzeniem swoją funkcję spełniają również drobne błyszczące listki, które zapewniają dodatkową dekoracyjność przez cały sezon. Ampelowa lobelia uwielbia średniej wielkości wiszące donice. Jeśli pojemność jest duża, możesz sadzić kilka kopii jednocześnie.

Ciekawy fakt! W ciągu wielu lat badań nad lobelią naukowcy odkryli w roślinie około 40 przydatnych substancji, które pomagają w walce z przeziębieniem i chorobami wirusowymi.

Nasturcja

Nadal szukamy najpiękniejszych roślin do wiszących doniczek! Uliczne nasturcje odpowiadają nam jak najbardziej! Wybieramy najlepsze odmiany, sadzimy i cieszymy się przepychem kwiatów przez cały sezon. Ten trawiasty cud kwitnie do późnej jesieni, kiedy zaczynają szczypać pierwsze przymrozki. Kwiaty, które mogą być proste lub pełne, mają nieregularny kształt, przypominający nieco lejek. Kolor: pomarańczowy, żółty lub czerwony. Jeśli chcesz, możesz kupić mieszankę. Liście są zaokrąglone i mają wydłużone ogonki. Dzięki dość długim i rozgałęzionym pędom nasturcja uprawiana w wiszącej doniczce tworzy kolorowy wodospad, idealny do kształtowania krajobrazu i dekoracji letniego tarasu lub patio.

Ciekawy fakt! Nasturcja w ogrodzie pełni nie tylko funkcję dekoracyjną, ale także ochronną, ponieważ aromat jej kwiatów odstrasza szkodniki, takie jak mączliki i mszyce.

Petunia

Ulubieńcem profesjonalnych projektantów i zwykłych ogrodników jest petunia! Jej popularność nie słabnie od dziesięcioleci. Co więcej, popyt na kwiat tylko rośnie, ponieważ pojawiają się nowe unikalne hybrydy. Ilość interesujących odmian mierzona jest w setkach, a technika uprawy jest dość prosta. Z tego powodu petunie są zawsze na wierzchołkach, zwłaszcza ampelowe, które idealnie nadają się do uprawy w wiszących donicach. Gwarantuje świąteczny nastrój przez całe lato i pierwszą połowę jesieni. Niezwykłe kwiaty w kształcie lejka są podwójne i proste. Niektóre mają luksusowy zapach, a niektóre nie wydzielają żadnego zapachu. Każdy może wybrać petunię według własnego uznania.

Ciekawy fakt! Łodygi petunii pokryte są małymi włoskami, które przyklejają do siebie małe owady, a rozkładając się, wchłaniają składniki odżywcze, więc w pewnym sensie można je uznać za owadożerne.

Dichondra

Ta opcja różni się nieco od wszystkich wcześniej proponowanych, ponieważ dichondra nie będzie w stanie zadowolić cię jasnym, obfitym kwitnieniem. Nie, kwiaty będą pojawiać się okresowo, ale nie są kolorowe. Zwykle - mało zauważalne, nawet trochę przyćmione. Główną zaletą rośliny są bajecznie piękne liście, które zastępują wszelkie kwitnienie. Liściaste rzęsy pięknie wypadają z doniczek, tworząc żywe fale. Możesz stworzyć luksusowy szmaragdowy wodospad lub srebrny. Małe listki znajdują się na całej długości rzęs, bawiąc się w słońcu. Ich średnica wynosi zwykle od 1 cm do 2,5 cm, nazywane są również monetami. Ampelowa dichondra w wiszących doniczkach rośnie raczej wolno, a długość rzęs rzadko przekracza 100 cm, przy zachowaniu ogólnej zwartości.

Ciekawy fakt! Dichondra zaczęła zdobywać popularność w dekoracyjnej architekturze krajobrazu dopiero w XXI wieku, kiedy stała się prawdziwym hitem wśród projektantów, a wcześniej była uważana bardziej za chwast.

Zdjęcia: Depositphotos, Nova Photo Graphik

 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023
Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką ochrony prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz ją w każdym momencie wycofać lub ponowić na GardenNumberOne w zakładce Ustawienia plików cookies. Wycofanie jej nie wpływa na legalność uprzedniego przetwarzania. Polityka prywatnosci i Cookies Garden Number One