Garden Blog

Pędzenie kwiatów zimą jest łatwe! Wybór 5 najlepszych roślin

Podczas ferii zimowych można udekorować swój dom czymś więcej niż tylko tradycyjnymi roślinami bożonarodzeniowymi. Jeśli zapoznasz się z procedurą pędzenia kwiatów, możesz stworzyć piękną wiosenną bajkę w środku zimy. Chcesz spróbować? Świetnie! W takim razie wspólnie ustalmy, które kwiaty najlepiej nadają się do pędzenia. Wyróżnimy 5 najlepszych i szczegółowo rozważymy każdą opcję, aby uprawa kwiatów cebulowych w domu przyniosło tylko pozytywne emocje. Teraz możesz poprawić sobie nastrój!

Wybór 5 najlepszych roślin do uprawy

Tulipany

Wielu hodowców kwiatów kojarzy rośliny cebulowe przede wszystkim z tulipanami. Od tego właśnie zaczynamy! Możesz wybierać spośród różnych gatunków. Bardzo popularne są tulipany liliokształtne, ale za najlepszą opcję uważa się proste lub wczesne tulipany strzępiaste. Jesienne kwitnienie cebulek tego typu rozpoczyna się zwykle pod koniec września lub w październiku, w zależności od oczekiwanej daty kwitnienia. Pielęgnacja w niskich temperaturach trwa od 11 do 17 tygodni. Bardziej precyzyjny termin zależy od konkretnej odmiany. Wcześniej zajmowaliśmy się najlepszymi odmianami tulipanów do pędzenia: artykuł ze zdjęciami i opisem.

Konieczne jest staranne wybranie materiału do sadzenia. Odpowiednie będą największe i w pełni zdrowe cebulki. Sadzenie jest tradycyjne: wstępnie konieczne jest oczyszczenie z łusek i namoczenie w roztworze manganu. W jednej doniczce (o średnicy około 12-15 cm) można posadzić do 4-5 cebulek. Podłoże (mieszanka ziemi ogrodowej, piasku i torfu) powinno być zdezynfekowane, dlatego lepiej użyć gotowej wersji sklepowej. Po zakończeniu sadzenia, wierzchnią warstwę ziemi należy dodatkowo posypać piaskiem, aby zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia procesów gnilnych i zabezpieczyć cebulki tulipanów przed pleśnią. Doniczkę należy przykryć i przechowywać w chłodnym miejscu (balkon, piwnica). Optymalne warunki: temperatura powietrza +5°C...+10°C i wilgotność pomiędzy 50-70%.

Około 20-25 dni przed spodziewanym początkiem kwitnienia tulipany należy obudzić, stopniowo przyzwyczajając je do cieplejszych temperatur i jaśniejszego światła.

Narcyzy

Nie wszystkie rośliny nadają się do uprawy w domu, ale żonkile to strzał w dziesiątkę! Są polem do eksperymentów. Jeśli chcesz mieć gwarantowany rezultat, wybierz odmiany o wielu kwiatach, a na pewno się nie pomylisz. Na przykład Ice Follies lub Geranium. Podobnie jak w przypadku tulipanów, należy preferować największe cebulki. Ten sam schemat dotyczy jednak tradycyjnego jesiennego sadzenia żonkili. Wysokiej jakości materiał do sadzenia daje większe szanse na dobry wynik. Należy kierować się następującymi wyznacznikami idealnej cebulki żonkila: średnica - około 5 cm i średnia waga - nie mniej niż 50 g. Jeśli kwiaty są nisko rosnące, powyższe parametry mogą być mniejsze. Okres spoczynku powinien wynosić +/- 3 miesiące. Dodaj do tego około 3 tygodnie okresu przebudzenia, a otrzymasz przybliżoną datę sadzenia.

Do uprawy nadają się prawie wszystkie pojemniki: od zwykłych drewnianych skrzynek po małe doniczki. Jest tylko jeden obowiązkowy warunek - wysokość ścianki pojemnika nie powinna przekraczać 10 cm. Upewnij się, że gleba jest luźna i żyzna. Dodaj piasek, torf lub nadmiernie wymieszany kompost. Głębokość sadzenia - około 60-70% zanurzenia cebulek w podłożu. Przechowywać przez 3 miesiące w chłodnym pomieszczeniu, a następnie stopniowo zwiększać temperaturę, doprowadzając rośliny do planowanej daty kwitnienia, która potrwa półtora tygodnia. Następnej jesieni cebulki można sadzić w otwartym terenie.

Szafirki

Wśród osób zajmujących się pędzeniem roślin, pachnące i zwykłe szafirki są na szczycie. Najlepsze odmiany dla Polski będą również odpowiednie do pędzenia, ale wcześniej konieczne jest przeprowadzenie procedur przygotowawczych. Przede wszystkim Twoim zadaniem jest wykopanie cebulek na czas. Odbywa się to w środku lata. Należy wykopać te najbardziej dojrzałe. Stopień ich dojrzałości zależy od stanu liści, które powinny być znacznie pożółkłe i wysuszone. Wykopany materiał do sadzenia należy wysłać do przechowywania w ciemnym miejscu w temperaturze pokojowej do jesieni. Ci, którzy nie chcą się bawić - po prostu kupują gotowy materiał nasadzeniowy na wybrany termin sadzenia.

Początek pędzenia przypada zwykle na wrzesień-październik. Przy wyborze pojemnika najważniejsze są niskie ściany i obecność otworów drenażowych. Nawiasem mówiąc, można tworzyć kompozycje łączone, sadząc muscari z wyższymi żonkilami i tulipanami, ale w tym przypadku cebulki muscari powinny być wyższe w stosunku do poziomu zanurzenia cebulek tulipanów i żonkili.

Początkowe dojrzewanie jest ważne dla szafirków. Powinny być przechowywane w chłodnym, ale nie zimnym pomieszczeniu przez dosłownie 2-3 tygodnie. Najlepiej, aby temperatura wynosiła około +15°C. Następnie przez 10-12 tygodni temperatura przechowywania powinna wynosić +5°C...+8°C. Małe rośliny cebulowe do tego typu uprawy zwykle wytwarzają małe pędy. Należy o nie dbać, podlewając je wodą o temperaturze zbliżonej do temperatury pokojowej. Następnie należy stopniowo przenosić je do ciepłych pomieszczeń, a po 2 do 4 tygodniach będą cieszyć się pierwszym kwitnieniem.

Krokus

W przypadku krokusów należy zwrócić uwagę na cebulki popularnych odmian kwitnących. Zalecane są okazy o dużych kwiatach. Przede wszystkim są to hybrydy holenderskie. Jeśli sam przygotowujesz materiał do sadzenia, zwróć uwagę na takie czynniki: obecność pęknięć, uszkodzeń mechanicznych, zgniłych części. Żadne z powyższych nie powinno być nieodłącznym elementem cebulek. Idealna cebulka jest gęsta, umiarkowanie twarda, bez płytki nazębnej.

Wysokość optymalnego pojemnika wynosi 10-12 cm. Średnica doniczki może być dowolna. Wszystko zależy od skali sadzenia. Jeśli chcesz posadzić wiele roślin, wystarczą szerokie skrzynki. Standardowa doniczka o średnicy 15-20 cm wystarczy na 5-7 krokusów.

Ważna uwaga - podczas sadzenia należy umieścić cebulki tak, aby nie stykały się ze sobą i nie dotykały ścianek pojemników. Jako środek zapobiegawczy warto namoczyć materiał nasadzeniowy w środku grzybobójczym przed zanurzeniem w podłożu.

Warstwa drenażowa jest niezbędna do dobrego pędzenia. Zawartość składników odżywczych w podłożu nie jest ważna, ponieważ zapas składników odżywczych jest już zawarty w samych cebulkach krokusów. Oczywiście tylko wtedy, gdy zostały prawidłowo wyhodowane, wykopane i przechowywane w odpowiednich warunkach. Głębokość sadzenia wynosi około 2-3 cm. Od tego momentu rozpoczyna się pędzenie roślin cebulowych, które są wysyłane na około 3 miesiące do zimnego i ciemnego pomieszczenia. Warunki są takie same jak w przypadku tulipanów. Gdy pędy urosną 1,5-2,5 cm, można rozpocząć ocieplanie. Wilgotność powietrza jest utrzymywana poprzez systematyczne zraszanie roślin.

Hiacynty

Istnieje opinia, że hiacynty są najbardziej odpowiednimi kwiatami do uprawy. Nawet jeśli popełnisz drobne błędy agronomiczne, w najgorszym przypadku kwitnienie będzie późniejsze lub mniej intensywne, ale na pewno nastąpi. Wśród cebulek należy wybierać duże cebulki o średnicy około 5 cm: gęste, pełne soku, bez żadnych nietypowych plam. Z wyborem odmian na pewno nie będzie problemu! Możesz kupić dowolną z opcji do pędzenia w doniczkach.

Rozmiar przeciętnej doniczki to zazwyczaj 10-12 cm średnicy i około 8-10 cm wysokości. Jeśli chcesz eksperymentować z kombinacją hiacyntów lub tworzyć kompozycje z innymi roślinami cebulowymi, lepiej jest wziąć płytkie, ale szerokie pudełka. Obecność otworów do drenażu jest obowiązkowa, ponieważ nadmiar wilgoci musi zniknąć. Podłoże jest wykonane na bazie torfu z górnej warstwy i z dodatkiem piasku w stosunku 3 do 1. Jako dodatek stosuje się mąkę dolomitową i keramzyt (spód). Głębokość sadzenia jest minimalna. Cebulki powinny być zanurzone tak, aby około 1/3 wystawała z gleby.

Hiacynty ukorzeniają się przez 11-14 tygodni w stabilnej niskiej temperaturze +4°C...+7°C. Ważne jest, aby zapewnić im minimalną ilość światła (można przykryć je papierowym lub kartonowym kapturem). Nie należy zapominać o utrzymywaniu lekko wilgotnej gleby. Gdy rośliny osiągną 2 cm wysokości (około 3 miesiące po posadzeniu), można zacząć stopniowo przyzwyczajać je do jaśniejszego światła i wyższych temperatur. Wkrótce rozpocznie się kwitnienie, które rozjaśni zimowe dni.

Zdjęcia: Depositphotos, Nova Photo Graphik

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023