Garden Blog

Nisko rosnące kwiaty na małe rabaty

Najważniejszą rzeczą w uprawie kwiatów nie jest to, ile miejsca masz do dyspozycji, ale jak je zaprojektujesz. Nawet mały kwietnik może wyglądać wspaniale, jeśli wybierzesz odpowiednie rośliny ozdobne i pięknie je połączysz. A co jest do tego potrzebne? Oczywiście nisko rosnące kwiaty, których zdjęcia i nazwy znajdziesz w naszym artykule.

Tak, dzisiaj chcemy porozmawiać o projektowaniu małych obszarów, w których główne role będą odgrywać nisko rosnące odmiany kwiatów na rabaty - kwitnące, bardzo dekoracyjne i po prostu urocze. W dalszej części materiału można zobaczyć zdjęcia nisko rosnących kwiatów, ich krótki opis i zalety. Wybierz swoich faworytów i napisz recenzje.


Nisko rosnące kwiaty na mały kwietnik ze zdjęciem

Aksamitki

Naszą ocenę otwieramy od nisko rosnących aksamitek o dużych kwiatach. Istnieją różne odmiany, w tym wysoko rosnące, ale zalecamy zwrócenie uwagi na te małe. Są to idealne nisko rosnące kwiaty na rabatę, które cieszą się dość dużymi kulistymi kwiatostanami. Przypominają jasne słońce, które tworzy ciepłą atmosferę.

Oprócz walorów estetycznych, aksamitki słyną z wyrazistego i niezapomnianego aromatu. Jeśli raz się w nim zakochasz, po prostu nie da się go nie lubić.

Nisko rosnące odmiany kwiatów tego typu są zwykle ograniczone do 20-30 cm wysokości. Jednocześnie średnica ich kwiatostanów może sięgać 10 cm, co wygląda po prostu bajkowo.

Kwitnienie rozpoczyna się latem i trwa do głębokiej jesieni. Nasiona można wysiewać wczesną wiosną, a pielęgnacja tak bezpretensjonalnej rośliny jednorocznej jest absolutnie łatwa.

 

Czubatka

Jeśli lubisz wykwintne, nisko rosnące odmiany kwiatów, możesz zdecydować się na czubatkę, która jest doskonałą opcją na rabatę kwiatową. W Polsce jest uprawiana jako roślina jednoroczna, ponieważ jest dość wrażliwa na mróz. Nadaje się do miniaturowych kamienistych zjeżdżalni i dekoracji przestrzeni w pobliżu sztucznego stawu.

Średnia wysokość rośliny wynosi około 25 cm. Czubatka jest zwarta i bardzo dekoracyjna. Wyróżnia się wieloma cienkimi łodygami z drobnymi ażurowymi liśćmi, które podczas kwitnienia kryją się za licznymi kwiatostanami. Występują one w różnych kolorach, od śnieżnobiałego lub niebieskiego po purpurowy, lub fioletowy.

Można ją uprawiać z nasion lub kupić sadzonki. Kwitnienie zwykle rozpoczyna się na przełomie czerwca i lipca, a kończy we wrześniu.

Roślina wykazuje najlepsze właściwości estetyczne, gdy jest uprawiana w słonecznych, otwartych przestrzeniach.

 

Cynia

Chcesz stworzyć długotrwałą kwiatową ucztę? W takim razie potrzebujesz nisko rosnących kwiatów, które kwitną przez całe lato. Cynia, znana ze swojego uroku i bezpretensjonalności, doskonale nadaje się do tej roli. Może kwitnąć bez żadnych problemów od pierwszych tygodni lata aż do października. Oczywiście długość okresu dekoracyjnego może zależeć od wybranej odmiany. Tutaj co kto lubi... W końcu różnorodność kolorów jest wprost niewyobrażalna.

Należy pamiętać, że istnieją cynie o wysokim i średnim wzroście, ale mówimy o odmianach o niskim wzroście. Ponadto wśród ogrodników popularna jest mieszanka nasion, z których wyrasta cynia karłowa. Cieszy się wspaniałymi kwiatostanami, które przypominają wielokolorowe pompony.

Możesz długo cieszyć się odcieniami czerwieni, mieniącymi się jasnymi słonecznymi akcentami, uspokajającymi białymi i kremowymi tonami. Wysokość takiej cynii jest ograniczona do 30-40 cm - najlepsze nisko rosnące kwiaty do daczy!

Dalie

Są to jedyne w swoim rodzaju dalie - nisko rosnące kwiaty rabatowe, kwitnące w najcieplejszych miesiącach roku. Mogą być dość wysokie. Wiele odmian dorasta do 1 metra lub więcej, ale są też dalie pomponowe, które wyróżniają się raczej skromnym tempem wzrostu. Można je łatwo rozpoznać na rabacie po niezwykle pięknych kwiatostanach-koszyczkach, które wydają się unosić w powietrzu.

Średnica kwiatostanów wynosi średnio 5-7 cm, co przy niewielkiej (20-30 cm) wysokości rośliny jako całości wygląda bardzo imponująco. Są to stylowe, nisko rosnące kwiaty, bezpretensjonalne i wszechstronne.

Miłośnicy eksperymentów mogą cieszyć się szeroką gamą kolorów, w tym dwukolorowych.

Ciekawą opcją są także wspaniałe dalie balkonowe. Nazwa nisko rosnących kwiatów jednorocznych w tym przypadku nie powinna wprawiać w zakłopotanie, ponieważ rośliny te dobrze rosną na otwartych rabatach.

 

Aster

Eleganckie rośliny na rabaty i sadzonki to astry, które zaskoczą łatwością uprawy i imponującą urodą. Występują w formie alpejskiej, igiełkowej, piwoniowej i karłowej. Każdy z popularnych gatunków ma swoje zalety, dzięki czemu można bezpiecznie wybrać dowolną odmianę i cieszyć się kwiatowym blaskiem przez długi okres sezonu.

Jeśli chodzi o rozmiar, astry igiełkowe będą przeważnie wyższe. W przypadku kompaktowych rabat kwiatowych doskonałym rozwiązaniem są astry alpejskie lub odmiany karłowate,  które są uważane za łatwe w uprawie rośliny jednoroczne.

Ich wzrost z reguły zatrzymuje się na wysokości 30-40 cm. Kwitnienie jest zawsze bujne, jasne i spektakularne. Czas trwania - od 1 do 2 miesięcy, począwszy od ostatnich tygodni lata. Kwiatostany - średnica koszy może wynosić od 4 do 8 cm. Mają lekki, przyjemny zapach.

 

Ubiorek

Nisko rosnące kwiaty ogrodowe mogą być tak samo świąteczne i niezapomniane, jak ich wyższe odpowiedniki. Dowodem na to jest ubiorek, który zapewnia pachnącą kwiatową rozkosz przez wiele miesięcy. Występuje w kolorze różowym, purpurowym, fioletowym itp. Bez względu na to, którą odmianę wybierzesz, niezwykle trudno ją przeoczyć. I z pewnością ogrodnik ma przewagę, gdy kupuje mieszankę nasion, otrzymując wszystko na raz.

Roślina wyróżnia się parasolowatymi kwiatostanami, które składają się z dużej liczby pojedynczych małych kwiatów. Kolor jest dość cętkowany, przyciągający wzrok, przyciągający uwagę na rabacie.

Ubiorek charakteryzuje się gładkimi łodygami z małymi i dość ładnymi lancetowatymi liśćmi, ale są one prawie niewidoczne u szczytu dekoracyjności, gdy są prawie całkowicie pokryte czapeczką kwiatów.

Wysokość nisko rosnącego iberysa wynosi około 35-40 cm. Jest łatwa w uprawie z nasion. Może być wykorzystywana do tworzenia oryginalnych bukietów.

 

Nasturcja

Istnieją w naszym rankingu i nisko rosnące kwiaty, które kwitną przez całe lato. Zdjęcie mówi nam, że jest to nasturcja, wyrafinowana roślina jednoroczna, która lubi pokazywać swoje ładne i bardzo pachnące kwiaty.

W przypadku niewielkiego kwietnika odpowiednia jest mieszanka nisko rosnących odmian, gwarantująca obfitość jasnych kolorów i świąteczny nastrój. Kwiatostany mogą być proste, półfaliste lub pełne, ale w każdym przypadku wyglądają bardzo schludnie i estetycznie.

Ich średnia średnica wynosi 4-5 cm. Ogólny obraz odpowiednio uzupełniają ciemnozielone liście o okrągłym kształcie tarczy. Charakteryzują się one lekką woskową patyną. Nawet w szczytowym okresie wzrostu wysokość tej nasturcji nie przekracza 40-45 cm. Są to idealne, nisko rosnące kwiaty rabatowe, które można również wykorzystać do dekoracji pierwszych rzędów rabat kwiatowych.

Okres kwitnienia trwa około 3 miesięcy. Zwykle rozpoczyna się w czerwcu i może zakończyć się nawet we wrześniu/październiku.

Maczek

Pierwszy plan kwietnika to jego wizytówka, która zawsze robi piorunujące wrażenie dzięki kwiatu maczek. Ta niezwykle dekoracyjna roślina może uzupełnić i skutecznie przekształcić kolekcję różnych roślin jednorocznych.

Wygląda jak zwarty krzew o wysokości nieprzekraczającej 30-40 cm. Charakteryzuje się głęboko wciętymi, szaro-zielonymi liśćmi. Jednak jego główną wartością są bujne kwiatostany, które mają średnicę 7-8 cm.

Wybór kolorów jest dość imponujący, więc każdy ogrodnik może zaspokoić indywidualne preferencje. Szczyt dekoracyjności trwa bardzo długo (2-4 miesiące), co wynika z unikalnej cechy tego kwiatu. Każdy pojedynczy pąk zanika w mniej niż tydzień, ale kwiaty stale się zmieniają, co daje efekt ciągłego kwitnienia od połowy lata do wczesnej jesieni. Szykowne kwiaty rabatowe (potwierdzają to zdjęcia) - nisko rosnące, wyraziste, oryginalne!

 

Lobelia

Wciąż niezdecydowany, które nisko rosnące rośliny kwitnące wybrać? Nazwy i zdjęcia roślin z naszego rankingu nie pomogły? W takim razie nadszedł czas, aby wyjść na prostą. Poznaj lobelię! Może być ampelowa, a niektóre odmiany rosną jak mata, ale zwracamy uwagę na lobelię wyprostowaną, która u szczytu dekoracyjności tworzy niesamowicie piękne kwitnące kule o średnicy około 20-25 cm.

Istnieje wiele kwiatów, z których wszystkie są miniaturowe - nie więcej niż 1 cm średnicy. Ich liczby po prostu nie da się policzyć.

Okres aktywnego kwitnienia rozpoczyna się w czerwcu, a kończy wraz z nadejściem jesiennych chłodów. Taka roślina jest w 100% odpowiednia do zaprojektowania małego klombu, kompaktowej rabaty lub alpejskiej zjeżdżalni.

Kupując mieszankę nasion, można uzyskać wielobarwny kwiatowy cud: wykwintne połączenie jasnych odcieni i inspirujących kształtów. Czyż nie jest to prawdziwe święto ogrodników?

Zdjęcia: Depositphotos, Nova Photo Graphik

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023