Garden Blog

Najpiękniejsze żółte kwiaty kwitnące przez całe lato

Za mało jasnych kolorów w życiu codziennym? Chcesz odmienić przestrzeń wokół swojego domu? Chcesz rozweselić siebie, sąsiadów i gości swojego przytulnego gniazdka? Żółte kwiaty w ogrodzie to uniwersalne rozwiązanie, które gwarantuje wiele pozytywnych, słonecznych emocji. To żółte wieloletnie kwiaty, które nawet w pochmurny dzień tworzą świąteczną atmosferę, mimowolnie wywołując szczery uśmiech na twarzy ogrodnika. Żółty kolor sam w sobie ma korzystny wpływ na stan emocjonalny człowieka, a połączenie jasnego koloru z ładnymi kształtami to prawdziwy strzał w dziesiątkę.

Specjalnie dla Ciebie chcemy wyróżnić żółte najpiękniejsze kwiaty ze zdjęciami i nazwami. Przedstawiamy TOP-9 według rankingu Garden Number One. Jeśli czegoś z listy nie ma w Twoim ogrodzie lub na tarasie, to czas się zainspirować i uzupełnić braki kwiatowe. U nas łatwo kupisz cebulki kwiatów i różne cebulki kwiatowe.


Najpiękniejsze żółte kwiaty ze zdjęciem

Irys

Ocenę zaczynamy od wielobocznych, niezwykłych, ekstrawaganckich irysów. Masz całkowitą rację, występują w szerokiej gamie kolorystycznej, ale żółte okazy wyróżniają się z tłumu i przekonują, że są najpiękniejszymi bylinami ogrodowymi o żółtych kwiatach. Czy tak jest? Każdy sam decyduje, ale nie można spierać się ze wspaniałymi właściwościami dekoracyjnymi tej kultury jako całości i każdego gatunku osobno.

Wśród roślin karłowatych można wybrać irys karłowy Pumila. Jeśli lubicie irysy syberyjskie, to odmiana Butter and Sugar, mieniąca się urokliwymi odcieniami żółci, będzie zdecydowanym faworytem. Najpopularniejsze irysy to brodate, a wśród nich są też żółte piękności. Zachwycają długim kwitnieniem w pierwszej połowie lata, zamieniając ogród w żółtą bajkę.

Petunia

Żółte kwiaty na lato są różne: pionowe, okrywowe, ampułkowe ... W rzeczywistości rolę każdej z proponowanych opcji może pełnić petunia, która wyróżnia się różnorodnością kształtów i cieszy się kolorami. Oczywiście najbardziej spektakularne i jasne są gigantyczne żółte petunie. Jednak to tylko zdaniem redaktorów Garden Number One. Możesz wybrać dowolną odmianę o żółtej barwie i cieszyć się głębią odcieni w swoim ogrodzie, na podwórku czy na tarasie.

Petunia urzeka zdolnością do nieprzerwanego kwitnienia przez prawie całe lato. Aby to zrobić, nie musi zwracać zbytniej uwagi: wystarczy umiarkowane podlewanie i okresowe opatrunki. Ogólnie rzecz biorąc, jest to bezpretensjonalny i bardzo klimatyczny kwiat. Wiele żółtych bylin będzie zazdrosnych!

Dalie

Dalia to roślina, która należy do rodziny astrowatych (Asteraceae) i pochodzi z Meksyku, gdzie występuje naturalnie. Żółta dalia charakteryzuje się dużymi, pełnymi kwiatami o intensywnym, soczystym kolorze żółtym. Letnie kwiaty mogą mieć różne kształty – kuliste, płaskie, stożkowate lub pomponowe. Odmiany dalii różnią się również rozmiarem kwiatów i wysokością roślin. Niektóre odmiany mogą osiągać nawet 1,5 metra wysokości. Ta roślina jest popularna w ogrodach i aranżacjach kwiatowych ze względu na swoje piękno i efektowny wygląd. Kwitnie zwykle od lata do jesieni, tworząc spektakularne kolorowe grupy kwiatów. Dalie są również często wykorzystywane jako kwiaty cięte, dodając uroku bukietom i aranżacjom. Żółta dalia preferuje słoneczne stanowisko i żyzną, przepuszczalną glebę.

Wymaga regularnego podlewania, zwłaszcza w okresie suszy. Może być także konieczne zapewnienie podpór dla wyższych odmian, aby zapobiec ich przewróceniu się pod wpływem wiatru. Dalie można rozmnażać z nasion lub przez podział kłączy.

Słonecznik

Kolejnym słońcem w ogrodzie jest ozdobny słonecznik. Jest nieco poza grupą wcześniej proponowanych opcji, przede wszystkim dlatego, że ma dość imponujące rozmiary. Jest to roślina jednoroczna, która dorasta do 2 metrów wysokości, a czasem więcej, w zależności od wybranej odmiany. Zasadniczo można wziąć pod uwagę nie tylko okazy ozdobne, ale także zwykłe - te, które są uprawiane specjalnie do zbioru nasion.

Ich właściwości estetyczne również stoją na dość wysokim poziomie. Jednak projektanci krajobrazu nadal wybierają słonecznik dekoracyjny, używając go jako dobrze umiejscowionego akcentu w swoich kompozycjach. Takie rośliny wyglądają najbardziej stosownie i spektakularnie, gdy są sadzone w pobliżu płotów winorośli, obok drewnianych konstrukcji i domów urządzonych w tradycyjnym polskim stylu.

Aksamitka

Są to urocze żółte kwiaty do ogrodu, na rabaty lub do uprawy w pojemnikach. W internecie można znaleźć zdjęcia wszelkiego rodzaju kompozycji, w których centrum znajdują się aksamitki.

Dziś ogrodnikom oferowane są niewymiarowe, wysokie, a nawet gigantyczne aksamitki - liczba odmian może zaspokoić najśmielsze prośby. Kolor jest przeważnie pomarańczowy, ale można łatwo wybrać wyłącznie żółte opcje.

Rośliny te pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną. Ich wyjątkowy bogaty aromat odstrasza szkodniki, dlatego różne odmiany aksamitek można sadzić w ogrodzie zarówno dla urody, jak i jako środek zapobiegawczy mający na celu ochronę innych roślin. Jeśli nadal nie jesteś fanem aksamitek, to te piękności idą do Ciebie!

Nagietek

Żółty nagietek ma charakterystyczne, promieniste kwiaty o intensywnym, soczystym kolorze żółtym. Kwiaty składają się z kilku warstw delikatnych płatków, tworząc efektowny koszyczek. Roślina osiąga zwykle wysokość od 30 do 60 centymetrów, choć istnieją również odmiany o większym lub mniejszym wzroście. Nagietek jest ceniony nie tylko ze względu na swoje estetyczne walory, ale także ze względu na swoje właściwości lecznicze. Jego kwiaty zawierają substancje takie jak flawonoidy, karotenoidy i olejki eteryczne, które wykazują działanie przeciwzapalne, antyseptyczne i gojące. W tradycyjnej medycynie nagietek jest wykorzystywany w leczeniu drobnych ran, oparzeń, stanów zapalnych skóry i łagodzenia podrażnień.

Żółty nagietek jest łatwy w uprawie i może być uprawiany zarówno w ogrodzie, jak i w doniczkach. Preferuje słoneczne stanowisko i dobrze drenowaną glebę. Roślina jest dość odporna na suszę, ale wymaga regularnego podlewania. Kwitnie przez większość lata, a kwiaty można obcinać do użytku w bukietach. Warto wspomnieć, że oprócz swoich właściwości leczniczych, żółty nagietek przyciąga również owady zapylające, co czyni go cennym elementem dla różnych gatunków owadów i dla ogrodowej różnorodności.

Rudbekia

Jednym z najpopularniejszych kwiatów w naszym rankingu i ogólnie w Polsce jest rudbekia. Może być nieodłącznie związany z różnymi kolorami, ale najczęstszym jest żółty. W polskich ogrodach uprawia się głównie rozciętą rudbekię, która wyróżnia się czarnym środkiem. Średnia wysokość przedstawicieli tej kultury wynosi 50-70 cm, szczyt kwitnienia przypada na drugą połowę lata.

Okres największej dekoracyjności można przedłużyć, usuwając na czas zwiędłe kwiatostany, ale nawet po kwitnieniu rośliny te wyglądają całkiem przyzwoicie i nie psują ogólnego obrazu ogrodu. Rudbekia jest łatwa w rozmnażaniu: zarówno przez podział, jak i z nasion. Opieka nad nią sprowadza się do standardowych procedur, a jeśli zadowolisz kwiat górnym opatrunkiem, wynik może przekroczyć nawet najbardziej obiecujące oczekiwania.

Aster

Żółty aster jest ceniony zarówno ze względu na swoje dekoracyjne walory, jak i na swoje znaczenie dla ekosystemu. Zapewnia schronienie i pożywienie dla owadów zapylających, co przyczynia się do utrzymania zdrowej populacji tych istotnych dla naszej przyrody stworzeń.

Kwiaty żółtego astra mają charakterystyczną strukturę koszyczka, składającego się z wielu drobnych kwiatków zebranych w jednym centralnym dysku. Kwiaty tworzą gęste, piękne baldachy lub baldachogrona, które przyciągają uwagę owadów zapylających, takich jak pszczoły i motyle. Żółty aster kwitnie zazwyczaj jesienią, dodając koloru i życia do ogrodu w tym późnym okresie. Roślina preferuje słoneczne lub półcieniste stanowiska i glebę o dobrym drenażu. Jest łatwy w uprawie i może być doskonałym uzupełnieniem ogrodu, klombów czy pojemników. Wysokość żółtego astra może się różnić w zależności od odmiany, od kilkudziesięciu centymetrów do nawet kilku metrów.

Paciorecznik

Żółty paciorecznik posiada długie, sztywne łodygi, które mogą osiągać wysokość od 60 do 150 centymetrów. Liście są mieczowate, zielone i gęsto rozmieszczone wzdłuż łodygi. Kwiaty żółtego paciorecznika są duże i charakteryzują się sześcioma płatkami o intensywnym żółtym kolorze. Kwitnie zwykle w maju i czerwcu, tworząc efektowne skupiska kolorowych kwiatów na tle zielonych liści.

Roślina ta preferuje stanowiska wilgotne i słoneczne, ale jest także odporna na częściowy cień. Żółty paciorecznik dobrze radzi sobie w glebach wilgotnych i bagnistych, dlatego często spotykany jest w pobliżu stawów, strumieni i brzegów rzek. Jest też rośliną, która może oczyszczać wodę, absorbuje substancje odżywcze i pomaga w filtrowaniu zanieczyszczeń.

Żółty paciorecznik jest rośliną o wartości przyrodniczej i estetycznej. Jego kwiaty przyciągają pszczoły, motyle i inne owady zapylające, co przyczynia się do zachowania zdrowej populacji owadów. Ponadto, paciorecznik jest często sadzony jako roślina ozdobna w oczkach wodnych i ogrodach wodnych, dodając koloru i uroku tym obszarom.

Zdjęcia: Depositphotos, Nova Photo Graphik 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023