Garden Blog

Najpiękniejsze nocne kwiaty: nazwy i zdjęcia wspaniałych roślin

Niektórzy ludzie lubią być aktywni wczesnym rankiem. Niektórzy osiągają szczyt w środku dnia, podczas gdy inni są najbardziej produktywni wieczorem lub nawet w nocy. Podobnie jest z roślinami...

Tak, większość roślin ozdobnych woli ujawniać piękno swoich kwiatów w godzinach dziennych, ale istnieją dość rzadkie okazy, które kwitną w ciemności. To właśnie w ten sposób zwracają na siebie uwagę, wywierając hipnotyzujący wpływ na innych.

Jak więc nazywają się kwiaty kwitnące nocą? Świetny temat na artykuł! Specjalnie dla czytelników bloga Garden Number One wybraliśmy najlepsze rodzaje nocnych kwiatów - oryginalne TOP-5 z opisami i zdjęciami!

Najpiękniejsze nocne kwiaty z opisami i zdjęciami

Dziwaczek

Jeśli szukasz pachnących nocą kwiatów o ładnych liściach, warto spojrzeć w kierunku dziwaczków. Jest to popularnie zwana mirabilis, oryginalna wyprostowana roślina zielna. Liście są proste, ale zwykle bardzo jasne, sałatkowo-zielone.

Kwiaty przypominają bajeczne lejki, które przyciągają wzrok i zanurzają w atmosferze romantycznej barwności. Nie mówiąc o tym, że wyglądają zbyt nadzwyczajnie w ciągu dnia, ale wieczorem zaczyna się ich gwiezdna godzina. Około godziny 18:00-19:00 wielobarwne lejki otwierają się i rozpoczynają nocny spektakl.

Mirabilis daje różnorodność jasnych kolorów. Dzięki hodowcom można teraz kupić nocną piękność zarówno z monochromatycznymi, jak i dwukolorowymi płatkami. Dostępne są warianty białe, różowe i żółte. W każdym razie, Mirabilis to elegancki wybór dla tych, którzy kochają rośliny kwitnące nocą.

Tytoń ozdobny

A oto kolejny kwiat, który kwitnie w nocy: tytoń ozdobny! Nie jest to ten sam tytoń, którego używa się do palenia, ale jest jego dalekim krewnym. Specjalnością pachnącego tytoniu jest jego imponująca ornamentyka. I tak, te rośliny kwitną w nocy!

Roślina jest wieloletnia, zielna i dość ekstrawagancka w wyglądzie. Główną wartością kultury są kwiaty w kształcie lejka lub gwiazdy, które pojawiają się w dość dużej liczbie i tworzą hipnotyzujący zespół z zielonymi liśćmi. Nawiasem mówiąc, często zadawane jest pytanie: dlaczego kwiaty nocne są białe? W tym przypadku mogą być kremowe lub nawet karminowe.

Festiwal wieczornych kwiatów rozpoczyna się na kilka godzin przed ostatecznym zachodem słońca, kiedy słońce już powoli chowa się za niebem. Tytoń jest pachnący, ale intensywność zapachu nie jest taka sama we wszystkich odmianach. Uprawiając tę jednoroczną roślinę, warto eksperymentować z różnymi odmianami, aby znaleźć tę jedyną.

Maciejek

Wielu ogrodników pamięta mattiolę z dzieciństwa. Jest to dość popularny mieszkaniec ogrodów w Polsce. Istnieją jednak i inne odmiany, które są zapylane przez owady nocne. Oznacza to, że kwitnienie odbywa się również w nocy.

Kwiaty te są doskonałymi roślinami miododajnymi. Rozmiary i kształty roślin są dość zróżnicowane, ponieważ przez lata wyhodowano ogromną liczbę różnych odmian. Można kupić maciejek o pojedynczej łodydze lub o wielu łodygach. Można znaleźć proste lub pełne odmiany. Dostępne są różne kolory, od białego i różowego po liliowy i fioletowy.

Mattiola może również kwitnąć w ciągu dnia. Nie stanowi to dla niej problemu, ale to właśnie o zmierzchu zapach emanujący z kwiatu zwiększa się kilkukrotnie. Będziesz w 100% zadowolony z walorów dekoracyjnych rośliny, jeśli posadzisz ją w dobrze przepuszczalnej, neutralnej glebie. W miejscu z dobrym naturalnym oświetleniem.

Smagliczka

Nocne kwiaty można wymieniać długo: nazwy do zapamiętania, zdjęcia do obejrzenia, opisy do przeczytania itd. Ale czasami wystarczy jedno spotkanie, aby zdecydować się na swojego faworyta. Smagliczka zawsze robi dobre pierwsze wrażenie, a jej kwitnienie tylko utrwala początkowe pozytywne emocje.

Jeśli spojrzeć na opis botaniczny, alyssum jest półkrzewem z półdrzewiastymi pędami. Pięknie gra na wietrze z małymi szaro-zielonymi liśćmi. Mówiąc wprost: Alyssum jest przepiękne! Ponadto kwiat jest bezpretensjonalny, światłolubny i odporny na suszę. Początkujący ogrodnicy, to zdecydowanie Twój wybór! 

Możesz kupić alyssum żółte lub białe - to dwie najpopularniejsze opcje. Gwarantują one długotrwałe kwitnienie przez cały sezon. Bujne kwiatostany są wspaniałe zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem. Ich zapach staje się jednak bardziej intensywny bliżej zachodu słońca.

Ipomea

Jak nazywa się kwiat, który otwiera się w nocy i pozostaje zamknięty w jasnym świetle? Ipomea to miłośniczka cienia, ciemności i pochmurnej pogody. Wiele roślin kwitnących w nocy nie traci swojej dekoracyjnej mocy w środku jasnego dnia, ale Ipomea ma tendencję do zasypiania, gdy aktywność słońca jest zbyt wysoka.

Jest to bardzo dekoracyjna roślina, która wymaga niewielkiego wysiłku w pielęgnacji i może z łatwością rozciągnąć się do kilku metrów długości. Standardowa długość tej rośliny w Polsce wynosi 3-6 metrów. Ipomea tworzy ścisły uścisk na ogrodzeniu lub podporze, wokół której wije się jak wąż. 

Ipomea charakteryzuje się trójlistkowymi liśćmi na górze i sercowatymi listkami bliżej podstawy. Po otwarciu kwiaty ciemiężycy nocnej są dość duże. Ich średnica osiąga 8-10 cm. Roślina ma długi okres wegetacji, który kończy się około września. Ipomea wygląda najbardziej luksusowo w nasadzeniach grupowych. 

Czy wiesz, które rośliny kwitną w nocy tak spektakularnie, jak kwiaty w naszej top 5? Koniecznie napisz opinie i komentarze. Z przyjemnością zobaczymy zdjęcia kwiatów, które Wam się podobają, drodzy czytelnicy.

Zdjęcia: Depositphotos, Nova Photo Graphik

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023