Garden Blog

Najlepsze rośliny biurowe: tworzenie komfortu w miejscu pracy

Zazielenianie przestrzeni biurowej to świetny ruch mający na celu nie tylko poprawę ogólnego komfortu, ale także stworzenie pozytywnej atmosfery. W końcu, gdy wokół jest dużo roślin, łatwiej się oddycha i lepiej myśli. A ogólny nastrój wzrasta, co jest bardzo ważne dla produktywności każdego pracownika. Jeśli chcesz uczynić swoje biuro lub miejsce pracy bardziej przytulnym i żywszym pod każdym względem, powinieneś zwrócić uwagę na popularne rośliny biurowe. I nie zapominaj o kreatywnych rozwiązaniach: możesz znaleźć coś niezwykłego, czego nie mają Twoi koledzy, przyjaciele i znajomi. Poszukamy i wybierzemy razem? Świetnie! W tym artykule przeglądowym przyjrzymy się dużym roślinom biurowym i nie zaniedbamy tych małych. Dowiedzmy się, jakie są bezpretensjonalne rośliny biurowe w doniczkach i ogólnie, jakie kwiaty można sadzić w pracy, aby zmienić wnętrze w coś przytulnego i nietrywialnego jednocześnie. Będzie ciekawie i pouczająco!

Najlepsze rośliny biurowe ze zdjęciami i opisami

Aloes

Stylowa roślina biurowa, która jest bezpretensjonalna, zajmuje niewiele miejsca i nie wymaga pielęgnacji. Czy domyślasz się, o czym mówimy? Tak, to sukulenty i kaktusy! Jest ich ogromny wybór i możesz kupić to, co lubisz najbardziej. Jako jedną z opcji wybraliśmy aloes. Można na przykład kupić odmianę Cosmo, która nie tylko zdobi wnętrze, ale jest też jego pełnoprawną częścią. Wyróżnia się brakiem znaczących wymagań pielęgnacyjnych, dobrze czuje się w doniczce i dość aktywnie się rozwija. Aloes słynie ze swoich właściwości leczniczych i jest rzeczywiście wykorzystywany w przemyśle medycznym i kosmetycznym. W razie potrzeby można również użyć soku z jego elastycznych liści, ale głównym celem tej pięknej rośliny jest bezpośrednie odświeżenie przestrzeni roboczej. Zarówno wizualnie, jak i dosłownie, ponieważ aloes naprawdę ma zdolność oczyszczania powietrza.

Anturium

Kwitnące rośliny biurowe są bardzo popularne wśród koneserów pięknych wnętrz. Ciekawą opcją jest anturium, który uważany jest za kwiat szczęścia i powodzenia. Wyróżnia się specyficzną strukturą i fakturą kwiatów, które mogą być białe, żółte, różowe, czerwone - wszystko zależy od indywidualnych życzeń. Są to bardzo dekoracyjne kwiaty doniczkowe do biura, które cieszą oko równie atrakcyjnymi liśćmi o lekkim połysku. To jest dokładnie to, czego potrzebujesz do swojego biura. Roślina łączy w sobie nuty atrakcyjnej egzotyki, a jednocześnie nie jest przesadnie kapryśna. Średnio anturium osiąga około 50 cm wysokości, co oznacza, że jego wymiary są niewielkie, co oznacza, że masz całkowicie wolne ręce, jeśli chodzi o umieszczenie kwiatu.

Paproć

Jeśli masz słabo oświetlony kąt w pokoju (rozproszone światło), paproć będzie idealnym mieszkańcem. Jest coraz częściej spotykana w biurach, ponieważ jest pięknym, oryginalnym i wszechstronnym rozwiązaniem wnętrzarskim. Najczęściej umieszcza się ją w pewnej odległości od biurek. Na przykład w recepcji lub w dużych salach konferencyjnych, gdzie rozrzedza napiętą atmosferę i dodaje odrobinę luzu. Najważniejsze jest, aby nie umieszczać doniczki lub pudełka z paprocią w pobliżu grzejników lub otworów wentylacyjnych. I oczywiście nie należy zapominać o podlewaniu, ponieważ roślina ta najczęściej bardzo lubi wilgoć. Paproć od dawna uważana jest za symbol szczerości, pokory i spełniania życzeń. Jeśli jesteś na przykład specjalistą ds. HR i chcesz rozwijać się w pracy z pracownikami, to paproć z pewnością ci w tym pomoże. A przynajmniej nie zaszkodzi.

Haworthia

Jakie kwiaty powinny znaleźć się w biurze? Oczywiście tylko te, które przynoszą szczęście. Haworthia jest właśnie taką rośliną, a przy okazji należy do sukulentów. Według powszechnego przekonania jest w stanie pochłaniać negatywną energię i odwrotnie - oddawać pozytywną, co jest bardzo potrzebne każdemu pracownikowi biurowemu, a tym bardziej menedżerowi. Haworthia występuje w różnych rozmiarach, ale ogólnie jest kompaktowa i bardzo dobrze wygląda w ozdobnej doniczce. Całkowita wysokość nie przekracza 10 cm. Świetne rozwiązanie na biurko (na przykład w pobliżu laptopa). Haworthię można postawić na półce lub regale, na którym eksponowane są inne rośliny biurowe, których zdjęcia można zobaczyć.

Bromelia

Jeśli Twoim priorytetem jest roślina biurowa o dużych liściach, to bromelia jest dobrym wyborem, ponieważ oddaje egzotyczne piękno i sprawia, że każde pomieszczenie gra zupełnie niebanalnymi kolorami. Piękne liście zebrane są w podstawową rozetę, a kwiatostany są przeważnie płaskie. Korzystnie wyróżniają się wśród zielonej masy ze względu na swój jaskrawy kolor (żółty, pomarańczowy, fioletowy lub inny, w zależności od wybranej odmiany). Przeciętna vriezia dorasta do około 40-50 cm. Kwiat doskonale czuje się w normalnej temperaturze pokojowej i regularnym podlewaniu. Są to dość bezpretensjonalne kwiaty do biura. A jeśli wierzyć praktyce feng shui, to oprócz wszystkiego innego, roślina ta przynosi również szczęście: towarzyszy udanej karierze jej właściciela.

Hibiskus

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, który kwiat najlepiej trzymać w pracy? Przede wszystkim ten, który wywołuje pozytywne emocje i maluje biurową rutynę w jasnych kolorach. Hibiskus doskonale nadaje się do tego zadania. Jest bardzo atrakcyjny, a gdy kwitnie, trudno znaleźć mu równego. Jest tylko jeden problem - prawdopodobieństwo, że pracownicy będą odrywać się od pracy, by robić piękne zdjęcia roślinie, jest bardzo wysokie. Hibiskus wymaga dużo miejsca, ponieważ roślina jest zarówno wysoka, jak i duża. Zaleca się umieszczenie go w pobliżu okna wychodzącego na południe. Należy go regularnie podlewać, aby zapobiec wysychaniu gleby. Dobrym pomysłem jest również okresowe dokarmianie. Są to bardzo praktyczne i wszechstronne rośliny do biura: bezpretensjonalne, bardzo dekoracyjne i wyraziste.

Palma

Bez względu na to, w jakim stylu urządzone jest Twoje biuro, palma idealnie wpasuje się w jego wnętrze. Nie ma co do tego wątpliwości. Jeśli wcześniej nie hodowałeś egzotycznych roślin, możesz zwrócić uwagę na bezpretensjonalne palmy do biura. Najpopularniejszą z nich jest Washingtonia, która słynie z dużych liści w kształcie wachlarza. Z natury jest to roślina tropikalna, więc bardzo trudno jest uzyskać kwitnienie w Polsce, nawet w warunkach wewnętrznych, chociaż zdarzają się cuda. Jednak nawet bez kwitnienia ta palma wygląda po prostu wspaniale. Może dorastać do 2-3 metrów wysokości. Najlepiej czuje się w specjalnym podłożu palmowym. Pełni funkcję krajobrazową i przyciąga uwagę odwiedzających biuro. Najczęściej jest umieszczana do dekoracji przedniej części.

Drzewo cytrusowe

Kończymy naszą listę na najbardziej pozytywnej cytrusowej nucie i zapraszamy do poczucia jasnego mandarynkowego nastroju. Mini-drzewko z egzotycznych owoców w biurze - co ty na to? Zalety takiego rozwiązania są oczywiste: ciekawy wystrój, świeżość i atrakcyjny aromat. Wszystko to tylko przyczynia się do dobrego nastroju pracowników biurowych. Karłowate drzewko pełni przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Może być uprawiane w doniczce na parapecie, a gdy trochę podrośnie, można je umieścić na podłodze. Zajmuje minimalną przestrzeń i wymaga niewielkiej konserwacji. Owszem, mandarynek w biurze raczej nie zbierzesz, ale żniwa uśmiechów i pogodnego nastroju gwarantowane!

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023
Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką ochrony prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz ją w każdym momencie wycofać lub ponowić na GardenNumberOne w zakładce Ustawienia plików cookies. Wycofanie jej nie wpływa na legalność uprzedniego przetwarzania. Polityka prywatnosci i Cookies Garden Number One