Garden Blog

Mają liście - nie potrzebują kwiatów: najlepsze byliny o pięknych liściach

Gdybyś miał wybierać między pięknie kwitnącą rośliną a rośliną o pięknym kształcie, którą byś wybrał? Zaryzykowalibyśmy przypuszczenie, że pierwsza opcja jest ci bliższa. To prawda - większość ogrodników najpierw szuka roślin gwarantujących atrakcyjne kwitnienie, a dopiero potem wybiera spośród innych opcji. Wyzwanie przyjęte, jak to mówią!

Dziś na blogu Garden Number One postaramy się przełamać stereotyp i udowodnić, że byliny o pięknych liściach wcale nie są gorsze, a czasem nawet lepsze od bylin o pięknych kwiatach. Dla obrazowego porównania wybraliśmy do ogrodu oryginalne byliny o pięknych liściach - niesamowitą szóstkę. Co z tego wyszło? Przyjrzyjmy się wspólnie!


Najlepsze byliny o pięknych liściach

Funkia

Zaczynamy szukać bylin ogrodowych o dużych liściach i od razu zatrzymujemy się na słynnej i dość popularnej wśród projektantów krajobrazu funkię. Występuje w różnych typach. Na szczycie są hybrydowe i wysoko rosnące. Wyróżniają się hosty olbrzymie, które rozrywają fora tematyczne w Internecie, gdzie cenione są byliny o ozdobnych liściach. Ukorzenione rozłożyste rozety wyglądają naprawdę imponująco, tworząc klimat bajkowych zarośli. Większość odmian ma szerokie, gęste, skórzaste liście. Najczęściej są one zielone lub mieniące się odcieniami zieleni, ale zdarzają się też bardziej egzotyczne warianty: hosta żółta, hosta niebieska, a nawet hosta kameleon. Oprócz walorów estetycznych warto podkreślić imponującą wytrzymałość host, które godnie znoszą wilgoć, a jednocześnie krótkotrwała susza nie będzie dla nich krytycznym problemem. Lubią rosnąć w cieniu i łatwo się rozmnażają klasyczną metodą podziału krzewu. Oznacza to, że w ciągu zaledwie kilku lat z jednej hosty można stworzyć cały ogród.

Coleus

Kontynuujmy temat... Wizualnie przypomina pokrzywę, która trafiła na tropikalną wyspę i przeszła znaczną modernizację. Kształt liści jest rzeczywiście podobny do pokrzywy, ale ich kolorystyka jest czymś, co warto zobaczyć! Różnorodnością kolorów można cieszyć się sadząc mieszankę koleus. Otrzymasz oryginalną mieszankę zieleni, żółci, czerwieni, fioletu, buraka, burgunda i innych odcieni. Jeśli szukasz bylin kwiatowych o cętkowanych liściach, jest to bardzo dobra opcja. Jedyną rzeczą, którą należy określić - wieloletni coleus w Polsce ze względu na wysoką wrażliwość na warunki klimatyczne jest uprawiany jako roślina jednoroczna w ogrodzie, ale w pomieszczeniach jako roślina wieloletnia. Roślinę wraz z nadejściem niskich temperatur można przenieść z ulicy do domu. Najpopularniejsze są odmiany o dużych liściach, a wysokość przeciętnego koleusa wynosi od 30 cm do 50 cm. Jeśli chodzi o kwitnienie, to występuje, ale jest bardzo nieestetyczne. Lepiej jest od razu odciąć kwiaty, aby nie zabierały składników odżywczych wspaniałym liściom.

Żurawki

Chcesz cieszyć się delikatnością mozaiki liści? W takim razie potrzebujesz żurawki, która jest różnorodną byliną i jedną z najbardziej spektakularnych w naszym rankingu. Należy do rodziny rozchodników i przy wszystkich podobieństwach do swoich krewnych, nadal ma wiele podstawowych cech. I to właśnie z nich słynie! To wyjątkowe zjawisko, gdy jedna roślina łączy w sobie byliny o bordowych liściach, byliny o liliowych liściach, a nawet byliny o ciemnych liściach, w zależności od wybranej odmiany. Różnorodność w katalogu żurawek  jest naprawdę poza skalą. Przede wszystkim wyróżniają się wykwintne odmiany o dużych rzeźbionych liściach. Odmiany o mistrzowskim wyglądzie, których liście mają mozaikowe wzory i wyraziste krawędzie. No i prawdziwie szokująca treść: podczas wegetacji żurawki mogą zmieniać swój kolor pod wpływem czynników zewnętrznych. Dekoracyjność rośliny zostaje zachowana nawet po zakończeniu sezonu. Nawet zimą jaskrawe kolory żurawek  mogą prześwitywać przez śnieżną biel. Gdzie jeszcze widziałeś tak piękne byliny o barwnych liściach?

 

Brunera

Byliny ogrodowe o dużych liściach zawsze były, są i będą ulubieńcami architektów krajobrazu, ponieważ są wszechstronnym rozwiązaniem do dekoracji przestrzeni. Brunera jest jedną z najlepszych roślin pod tym względem. Zachwycają zmiennością kształtów i kolorów, zapewniając ogromną liczbę odcieni dużych i bujnych liści do wyboru. Jeśli wcześniej brunery były czymś w rodzaju podziemia w świecie projektowania krajobrazu, to teraz każdy ogrodnik może kupić sadzonki. Najpopularniejsza jest brunera wielkolistna. Istnieją standardowe odmiany o ciemnozielonych liściach, są odmiany barwne, a także z wzorami, a nawet białą obwódką. Brunera kwitnie całkiem pięknie, ale nadal główną zaletą tej kultury wyraźnie nie są kwiaty. Bylina o dużych liściach, której zdjęcie można zobaczyć na naszej stronie internetowej, doskonale wpisuje się w nowoczesne koncepcje uszlachetniania terenów przydomowych. Co ciekawe, pod koniec okresu kwitnienia liście systematycznie więdną, ale pod koniec lata powstają nowe liście, które są w stanie zachować dekoracyjność nawet do mrozów.

 

Rodgersja

Nadszedł czas, aby zwrócić uwagę na niezwykle byliny o barwnych liściach. Zdjęcia z nazwami w tym przypadku również są bardzo nietrywialne, dlatego lepiej zapisać artykuł w zakładkach, aby później nie zapomnieć, jak nazywa się dana roślina. A mówimy o rodgersji i jej najpopularniejszych odmianach. Na przykład odmiana Chocolate Wings, wyróżniająca się wyjątkowym czekoladowo-bordowym kolorem liści, które wyglądają jak ogromne pióra egzotycznego ptaka. Albo Braunlaub, której liście ukazują wszystkie kolory jesieni. Rodgersja jest dość duża, może osiągnąć wysokość człowieka. Lubi rosnąć w zacienionym miejscu, gdzie utrzymywana jest umiarkowana wilgotność gleby. Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie odmiany rodgersji są dobre na swój sposób. Fani spektakularnych roślin mogą znaleźć zarówno klasyczne warianty z bujnymi zielonymi liśćmi, jak i coś bardziej ozdobnego i wyrazistego. Wiele odmian, podobnie jak w przypadku żurawek, ma tę szczególną cechę, że nieznacznie zmienia kolor liści w miarę upływu sezonu.

 

Miodunka

Zakończmy przegląd naszych bylin. Piękne liście sprawiają, że zwracamy uwagę na pulmonarię lub, jak jest popularnie nazywana miodunka. Jest to interesująca roślina zielna, która słynie z luksusowych, jajowato-lancetowatych liści. Pod względem kształtu, niezależnie od wybranej odmiany, są one w przybliżeniu takie same, ale pod względem koloru mogą się znacznie różnić. Istnieją odmiany o liściach jednobarwnych i wielobarwnych. Istnieją odmiany z paskami na liściach, a niektóre z wyrazistym cętkowaniem. Ogólnie rzecz biorąc, trzeba to zobaczyć! Ponadto miosunka kwitnie bardzo atrakcyjnie, dodając bonus do już pięknych liści, które zachowują swoją dekoracyjność przez cały okres wegetacyjny. Dopiero wraz z nadejściem pierwszych przymrozków i pierwszego śniegu rozpoczynają się nieodwracalne procesy. Miodunka preferuje miejsca częściowo zacienione, lubi chłód, nie przepada za miejscami nasłonecznionymi. W normalnych warunkach rośnie dość aktywnie, ostatecznie tworząc dość gęstą pokrywę. Nawiasem mówiąc, niektóre odmiany są doskonałymi bylinami okrywowymi o srebrzystych liściach. Jeśli sadzi się ich dużo - około 10 sztuk na metr kwadratowy.

 

Zdjęcia: Depositphotos, Nova Photo Graphik

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023