Garden Blog

Kwiaty dla leniwych: 5 niewymagających bylin ogrodowych

Wieloletnie kwiaty bez kłopotów - czy to prawda? Czy można je uprawiać bez poświęcania dużo czasu i wysiłku? Początkujący w ogrodnictwie prawie zawsze zadają takie pytania. W tym artykule postaramy się nie tylko znaleźć odpowiedzi, ale podać konkretny przykład, które rośliny nie wymagają częstej pielęgnacji. Dowiesz się, który kwiat jest najbardziej odpowiedni dla początkujących.

Redaktorzy Garden Number One opracowali listę najpopularniejszych, bezpretensjonalnych, wieloletnich roślin kwiatowych do Twojego ogrodu. Oczywiście nasz TOP nie jest ostatnią instancją, bo naprawdę jest w czym wybierać. Jednak czytając ten artykuł, prawdopodobnie zainspirujesz się i spojrzysz na piękne rośliny wieloletnie do ogrodu lub klombu. Poznajmy nasze piękności - kwitnące byliny do ogrodu!

Mówiąc o tym, które rośliny nie wymagają pielęgnacji, nie sposób nie wspomnieć przede wszystkim o kwiatku, który nazywa się echinacea (jeżówka purpurowa). Wyróżnia się kolorowymi kwiatostanami-koszykami, które dumnie wznoszą się na dość długich, lekko szorstkich łodygach z naprzemiennymi liśćmi. Są to rośliny najmniej wymagające pod względem sadzenia i pielęgnacji: równie dobrze rosną na stanowiskach nasłonecznionych lub lekko zacienionych. Nawet w glebie niezbyt zasobnej w składniki pokarmowe wykazują doskonałą dekoracyjność, a jeśli nawozimy co najmniej 2 razy w sezonie, to luksus jest zapewniony.
 
Uwaga! Echinacea to roślina lecznicza od dawna stosowana w leczeniu różnych chorób: od przeziębienia po migreny. Oprócz tego, że jest bardzo dekoracyjny, można go bezpiecznie umieścić na liście bezpretensjonalnych bylin do ogrodu.
 
 

Płomyk

 
Jeśli weźmiemy pod uwagę rośliny mało wymagające dla gleby, floksy zajmują czołowe pozycje. Rosną na prawie każdej glebie. Wykazują doskonałą dekoracyjność zarówno w półcieniu, jak i w otwartym słońcu. Jeśli chcesz najbardziej bujnego, ognistego kwitnienia, wskazane jest sadzenie roślin ogrodowych w nasłonecznionych obszarach, a także dodanie odrobiny materii organicznej i superfosfatu. Kolor kwiatów jest różnorodny: od białego i niebieskiego po różowy i czerwony, a także aromat! Subtelne nuty miodu poprawiają nastrój. Są to w pełni rośliny dla leniwych, bo nie potrzebują nawet schronienia na zimę.

Uwaga! Floks (płomyk wiechowaty) należy podlewać tylko wtedy, gdy ziemia znacznie wyschnie i w żadnym wypadku nie należy używać zimnej wody w upale.
 

Aster

​Jakie kwiaty są łatwe w pielęgnacji, a jednocześnie magicznie piękne? Oczywiście są to astry, które zasłużenie nazywane są królowymi wieloletniego ogrodu. Odmian jest tak wiele, że każdy ogrodnik z łatwością może uzyskać niewymagające kwiaty w kwietniku, dobierając je według indywidualnych wymagań dotyczących okresu kwitnienia, koloru itp. Dla dobrej dekoracyjności tych roślin wymagane jest jedynie systematyczne podlewanie i nawożenie. Skład gleby nie jest zbyt ważny, ale glina jest priorytetem. Z reguły są to kwiaty idealne dla leniwych ogrodników, bo na pielęgnację w sezonie poświęca się dosłownie kilka godzin. Nasiona astrów możesz znaleźć w katalogu, który oferuje hurtownia ogrodnicza Garden Number One.

Uwaga! Astry są bardzo odporne na więdnięcie i pocięte mogą stać w wazonie przez 1,5-2 tygodnie, zachowując świeży wygląd. Czyż nie jest to idealna bezpretensjonalna bylina do ogrodu?
 
 

Piękność o drobnych kwiatach zebranych w kwiatostany piramidalne, wiechowe lub rombowe w zależności od gatunku. Jeśli chodzi o okres kwitnienia, istnieją wczesne, środkowe lub późne astilby, więc wybierasz nie tylko bezpretensjonalne kwiaty do ogrodu, ale także odmianę. Dobra dekoracyjność jest gwarantowana na prawie każdym rodzaju gleby, z wyjątkiem gleb wyjątkowo słabych. W każdym razie brak składników odżywczych rekompensują nawozy mineralne – to kilka minut roboty. Przed rozpoczęciem kwitnienia należy zastosować nawozy potasowe, a po - fosforowe. Tawułka w ogrodzie jest prawdziwą ozdobą.

Uwaga! Astilba jest odporna na zimno i choroby, ale źle znosi suszę, dlatego w gorącym sezonie podlewanie powinno być bardziej obfite.
 

Krwawnik

Ten kwiat, znany wielu od dzieciństwa, ujawnia się z nowej strony - dekoracyjna i lecznicza wspaniałość! Geranium jest uważany za jedną z najbardziej przyjaznych bylin, ponieważ dobrze dogaduje się z ostróżką, astilbą, anemonem, kocimiętką, szałwią itp. Nie boją się przeciągów, tolerują brak wilgoci w ziemi i brak światła ultrafioletowego. Nawet jeśli kwiaty i liście krwawnika trochę zwiędły na słońcu, po pierwszym podlewaniu wracają do zdrowia. Może spokojnie rosnąć na niezbyt żyznych glebach, także piaszczystych. Czy to nie są najbardziej wymagające rośliny kwitnące?

Uwaga! Krwawnik ma tendencję do aktywnego samosiewu, czemu można zapobiec poprzez terminowe usuwanie kwiatostanów.
 
 

Zdjęcia: Depositphotos, Nova Photo Graphik ​ 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023