Garden Blog

Długowieczne piękności - najlepsze wieloletnie odmiany łubinu do ogrodu

Łubin to roślina, która swoim wyjątkowym pięknem i niezwykłymi formami kwiatostanów podbiła serca ogrodników. Te byliny ogrodowe z rodziny bobowatych zachwycają wykwintnymi kolorami i niepowtarzalnymi kształtami drobnych kwiatów. W TOP-10 znalazły się byliny o kwiatostanach gronach, które nie tylko efektownie wypełniają pionową przestrzeń w aranżacji ogrodu, ale także tworzą niesamowity klimat komfortu i piękna. W ogrodach o ograniczonej przestrzeni, na terenach miejskich lub w domach miejskich, każdy metr kwadratowy musi pracować z maksymalnym efektem dekoracyjnym. Łubin w ogrodzie to wspaniały sposób na osiągnięcie tego celu.

Wieloletni łubin – kwiat ogrodowy, który występuje zarówno w klombach miejskich, jak i w domkach letniskowych, a wszystko dlatego, że te kwiaty wieloletnie są uważane za bezpretensjonalne i mogą pozostać bez opieki ogrodnika przez długi czas. Dzięki wysokim kwiatostanom można tworzyć żywopłoty lub zielone tunele, które wyglądają bardzo efektownie i naturalnie. Dla kontrastu i kwiatowych akcentów łubin można łączyć z innymi kwiatami i roślinami, takimi jak paproć, werbena, kosmos ogrodowy czy lawenda. Pozwala to na tworzenie jasnych, wielowarstwowych kompozycji i uczynienie ogrodu bardziej dynamicznym i ciekawym. Ze względu na swoją wysokość łubin może być również stosowany jako element dominujący w dużych klombach. Na przykład można sadzić wysokie odmiany łubinu, aby stworzyć ścianę w tle, na której tle wyróżniają się inne, mniejsze kwiaty. Ogólnie rzecz biorąc, łubiny ozdobne to wielofunkcyjne rośliny, które nie tylko dodadzą ogrodowi piękna, ale także stworzą ciekawe elementy krajobrazu.

Piękno na długie lata: wybór najlepszych odmian łubinu

Jeśli chodzi o najlepsze odmiany łubinu, należy je wybrać z uwzględnieniem wielu czynników, takich jak kolor, wysokość, okres kwitnienia i inne niuanse. W tym artykule przyjrzymy się 5 najbardziej popularnym w Polsce i naszym zdaniem najlepszym odmianom łubinu: łubinu The Chatelaine, łubinu Noble Maiden, łubinu Chandelier, łubinu My Castle i łubinu The Governor, z których każdy ma swoje własne unikalne cechy. Dzięki naszemu opisowi możesz wybrać do swojego ogrodu dokładnie taki rodzaj łubinu, który ozdobi Twój krajobraz i przyniesie niezapomnianą przyjemność estetyczną.

Łubin to niezbędna roślina, która doda koloru i tekstury każdemu ogrodowi. Aby zapewnić jasne i pełne wdzięku akcenty, należy wybrać najlepsze odmiany łubinu wieloletniego.

Znana z pięknych białych kwiatów, które harmonijnie i bardzo wdzięcznie zebrane są w gęste kwiatostany na wysokich łodygach. Nic dziwnego, że nazwa odmiany jest tłumaczona jako Szlachetna młoda pani. Naprawdę bardzo elegancko prezentuje się na klombie, zwłaszcza w otoczeniu niskich zielonych roślin, które tworzą wspaniały kontrast z białymi kwiatami. Dobre zestawienia tworzą rośliny o ciemnych liściach, takie jak hosta, a nawet darń, które z wdziękiem zaakcentują i zwrócą uwagę na biały kolor kwiatów.

 • kwiaty: drobne, podobne do małych śnieżnobiałych muszelek, ułożone równomiernie jedna za drugą, bliżej wierzchołka mają zielonkawy odcień, kwiatostany dorastają do 35 cm wysokości;
 • liście: zielone, dłoniasto złożone, z ostro zakończonym końcem;
 • wysokość krzewu: maksymalnie 90 cm;
 • kwitnienie: rozpoczyna się w czerwcu i trwa kilka tygodni.

Specjalna, namiętna odmiana, która nieprzypadkowo znalazła się na liście najlepszych odmian łubinu ze względu na swoją barwę. Wygląda świetnie w połączeniu z innymi roślinami o różnej wysokości, które podkreślą bogate czerwone kwiaty. To kolejny doskonały przedstawiciel wieloletniego łubinu, który kocha słońce, dlatego ważne jest, aby nie pomylić się z miejscem sadzenia. Jeśli wybierzesz odpowiednią roślinę, łubin może stać się główną ozdobą Twojego ogrodu, a sadzenie łubinu będzie dla ciebie radością.

 • kwiaty: ta odmiana łubinu ma jaskrawoczerwone kwiaty, zebrane w dość wysokie kwiatostany do 40 cm;
 • liście: mają kolor ciemnozielony, dość grube, co czyni je dość dekoracyjnymi;
 • wysokość: dorasta do 90 cm;
 • kwitnienie: od czerwca do lipca.

Kolejna doskonała odmiana łubinu wieloletniego o kremowo-żółtych kwiatach osadzonych na wysokich łodygach. Ta odmiana łubinu świetnie prezentuje się zarówno w sadzeniu pojedynczo, jak i w grupach z innymi roślinami, takimi jak echinacea i rudbekia. Jeśli z powodzeniem wybierzesz niebieskiego sąsiada, możesz stworzyć patriotyczną kompozycję, która uzupełni listę najlepszych opcji dekoracji żółto-niebieskiego klombu. Kłącza łubinu tej odmiany to prawdziwy skarb!

 • kwiaty: jasne, cytrynowożółte, pojedyncze kwiaty mają ciemniejszy odcień, kwiatostany są dość gęste i wysokie, do 35 cm wys.;
 • liście: mają dekoracyjny kształt podobny do palmy, składający się głównie z dziewięciu liści;
 • wzrost: może osiągnąć 80-90 cm;
 • kwitnienie: czerwiec-lipiec.

Jedna z najpiękniejszych bylin o różowych kwiatach, zgrabnie zebranych w wysokie słupkowe kwiatostany, osadzone na wysokiej, smukłej łodydze. Łubin Chatelaine to bardzo popularna wśród ogrodników odmiana łubinu ze względu na atrakcyjny wygląd i wysoką mrozoodporność, dzięki czemu może być doskonałym wyborem do wszelkich kompozycji kwiatowych w aranżacji ogrodów.

 • kwiaty: jasnoróżowe, są małe białe akcenty, kwiatostany – do 35 cm;
 • liście: zielone, niezbyt gęsto ułożone na długim ogonku, co ułatwia dostrzeżenie pięknej budowy każdego z nich;
 • wysokość: do 90 cm;
 • kwitnienie: w ciągu 2-3 tygodni od czerwca.

Odmiana należy do najwyższych wśród łubinów wieloletnich, jej łodygi dochodzą do 1 m. Kwiatostany zachwycają grą kolorów: od nasyconego bzu do delikatnego błękitu. Różni się gęstym ulistnieniem i rozłożystą formą. Jedną z cech tej odmiany jest to, że jej kwitnienie może trwać do dwóch tygodni dłużej niż większość innych. Dzięki temu może być stosowany jako stały element dekoracyjny w ogrodzie. Ponadto ta odmiana łubinu jest bardzo odporna na szkodniki i choroby, co czyni ją jeszcze bardziej popularną.

 • kwiaty: różne odcienie niebieskiego z jasnobiałymi oczkami, zebrane w gęste piramidalne kwiatostany;
 • liście: jasnozielone, do 8 cm długości, wierzchołki spiczaste;
 • wysokość: do 80-100 cm;
 • kwitnienie: początek czerwca, trwa do miesiąca.

Zdjęcia: Depositphotos, Nova Photo Graphik

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023