Garden Blog

Byliny na balkon: 9 roślin, które mogą zimować w doniczce

Jeśli masz balkon, znajdziesz wazony! Wielu ludzi w Polsce kieruje się taką logiką. A co, jeśli zimą na balkonie rosną nie tylko rośliny domowe, ale także te, które w ciepłym sezonie z powodzeniem rosły na zewnątrz? Pomysł jest super. Jednak tylko po to, aby zrozumieć, jak utrzymać byliny zimą w domu? Aby to zrobić, będziesz naturalnie potrzebował balkonu lub loggii. Od razu mówimy, że powinny być one przynajmniej minimalnie izolowane i koniecznie przeszklone, aby stworzyć normalne warunki do zimowania bylin w doniczce.

Następnie wystarczy przenieść wybrane rośliny i podlewać je zgodnie z potrzebami uprawy. Jeśli zrobisz to dobrze, będziesz mieć piękno przez cały rok. Od wiosny do jesieni na podwórku, a zimą na balkonie. Jakie rośliny mogą rosnąć w doniczce zimą? Oferujemy 9 najlepszych, według Garden Number One.


9 roślin, które mogą zimować w doniczce


Pieris Japoński

Która bylina trafi na balkon jako pierwsza? Jest to stylowy i oryginalny pieris, charakteryzujący się wspaniałymi błyszczącymi liśćmi, które na początku rozwoju mogą mienić się cieplejszymi kolorami. Jest po prostu stworzony do uprawy w pojemnikach przez cały sezon, a nawet w pomieszczeniach zimą. Na przykład pieris White Cascade u szczytu swojej dekoracyjnej mocy wytwarza luksusowe kwiatostany, które przypominają konwalie, ale są wielokrotnie bardziej spektakularne.

Nawet zimą pieris nie traci swojego uroku. Liście wyglądają świeżo, soczyście i tworzą atmosferę lata. Roślina może spokojnie przetrwać na zewnątrz nawet w warunkach silnych polskich mrozów, ale w cieplejszym pomieszczeniu zachowuje swój urok. Dorosły krzew rośnie około 10-15 cm rocznie, a średnia wysokość osiąga około 120-150 cm, więc doniczka powinna być duża.

Juka

Na przykładzie juki filamentosa można zrozumieć, jak przechowywać rośliny w doniczkach zimą i cieszyć się ich uprawą. Faktem jest, że gatunek juki o nazwie Filamentosa jest w 100% przystosowany do życia w różnych pojemnikach (pojemnikach, doniczkach, wazonach ogrodowych itp.). Agrotechnika uprawy wyróżnia się prostotą i nieskomplikowaniem, więc takie byliny kwiatowe na balkon są jak najbardziej odpowiednie.

Juka osiąga średnio 60-80 cm wysokości, wyróżniając się spośród innych roślin dość dużymi, sztywnymi i długimi liśćmi, które tworzą wyrazistą i gęstą rozetę. Mogą mienić się odcieniami niebieskiego, a nawet srebrnymi akcentami, ale głównym kolorem jest bogata zieleń. Wysoka szypułka wyróżnia się spektakularnie, niczym drapacz chmur w środku mini dżungli. Juka może służyć jako dekoracja ogrodu zimowego lub rosnąć na balkonie w zimnych porach roku. Wybierz jedną z tych opcji.

Wrzosiec

Jeśli jesteś początkującym florystą i nie do końca wiesz, jak utrzymać byliny zimą w mieszkaniu, możesz poćwiczyć na wrzoścu, który nie stawi specjalnych wymagań co do pielęgnacji. Bez problemu rośnie w doniczkach, a zimowanie dla tej rośliny nie jest trudne. Może zimować na mrozie (w otwartym gruncie) lub w pomieszczeniach, zachowując walory dekoracyjne.

Roślina jest bardzo ładna: krzew zwykle nie jest wysoki (ok. 30-40 cm), ale bardzo reprezentacyjny, charakteryzujący się pięknym rozgałęzieniem i ulistnieniem. Każdy pojedynczy listek ma kształt igły i osiąga 1 cm długości, ale wszystkie razem tworzą ciekawą zieloną kompozycję. Kwiaty odmiany Erika słyną ze swojej bujności. Kwiatostany składają się z dużej liczby miniaturowych różyczek. Dominują kolory malinowo-różowe i śnieżnobiałokremowe. Odmiany wrzośca są dość zróżnicowane.

Sedum

Jeśli kiedykolwiek interesowałeś się rozchodnikiem (alternatywna nazwa - sedum), wiesz, jak wiele jest odmian tej rośliny. Wszystkie są piękne i mają swoje zalety, ale ponieważ mówimy o tym, jak utrzymać byliny zimą, powinieneś wybrać rozchodnik pospolity lub rozchodnik wybitny. Są one bardziej przystosowane do uprawy w pojemnikach na balkonie.

Z natury rozchodniki to bezpretensjonalne sukulenty, które potrafią utrzymać wysoki poziom dekoracyjności przez cały rok. Charakteryzują się spektakularnym ulistnieniem. Większość odmian wykazuje bardzo interesujące kwitnienie. Jeśli mówimy o najpopularniejszym rozchodniku, jego kwiatostany mają kształt kalafiora lub brokułów. Wysokość rośliny zależy od wybranej odmiany: istnieją rośliny wysokie, średnie, niskie, a nawet okrywowe.

Bukszpa

Jakie rośliny żyją zimą i zachwycają wspaniałym pięknem ozdobnym? Oczywiście jest to bukszpan! Jest spektakularny zawsze i wszędzie, nawet na balkonie w mroźne dni. Większość odmian charakteryzuje się zwartym pokrojem. Ich liście nie tracą bujnego koloru nawet zimą, dzięki czemu wokół rośliny roztacza się aureola świeżości. Do uprawy balkonowej najlepiej wybrać bukszpan chiński - ten o małych liściach. Bukszpan Suffruticosa jest bardzo popularny jako odmiana pojemnikowa.

Przy minimalnej pielęgnacji można uzyskać wspaniałą roślinę przez cały rok. Osobliwością bukszpanu jest to, że rośnie dość wolno (nie wszystkie odmiany, ale wiele), dzięki czemu utrzymuje porządek i nie wymaga częstej interwencji nożyc. Owszem, strzyżenie przyczynia się do zwiększenia atrakcyjności rośliny, ale powinno być wykonywane rzadko, tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

Żurawka

To piękno jest królową projektowania krajobrazu i jest wykorzystywane w najbardziej nietrywialnych kompozycjach dekoracyjnych. W ostatnich latach zaczęło pojawiać się wiele oryginalnych hybryd, więc ogrodnicy mogą wybrać najbardziej niezwykłe odmiany żurawki do uprawy domowej. Na balkonie zimą z pewnością znajdzie swoje miejsce.

Przeciętne żurawki są niskie, około 30-40 cm wysokości, biorąc pod uwagę szypułkę, która zwykle wznosi się nieco ponad szereg liści. Mówiąc o liściach: są one główną atrakcją tej kultury dekoracyjnej. Są nie tylko zielone, ale także fioletowe i szkarłatne, fioletowo-różowe i inne, w zależności od wybranej odmiany. Zwykle wyróżniają się błyszczącą powierzchnią i wyraźnymi żyłkami, które tworzą dodatkowe otoczenie. Jeśli chodzi o kwitnienieniu żurawki, są to pędzelkowate kwiatostany utworzone z delikatnych mini-kwiatów. Cóż za wspaniałość!

Trzmielina

Wiecznie zielona bylina jest zawsze piękna. Zwłaszcza, gdy jest tak wdzięczna jak trzmielina, która może występować w wielu różnych rozmiarach i kształtach. Istnieją kilkumetrowe olbrzymy, których nie da się wyciągnąć na balkon, ale są też dość kompaktowe rośliny o średnim lub niskim wzroście do 1 metra, które idealnie wpasują się we wnętrze skromnego pokoju.

Różnorodność odmian jest po prostu imponująca! Można kupić trzmieliny o standardowych monochromatycznych liściach lub bardziej ekstrawaganckich, barwnych, które jesienią nabierają największej wyrazistości. Uprawa takiej rośliny w pojemniku na balkonie nie jest trudna, ponieważ potrzeba opieki jest minimalna. Głównym zadaniem ogrodnika jest cieszenie się atrakcyjnością kory brzozy.

Wrzos

Wśród wrzosów nie znajdziesz gigantów, ponieważ absolutnie wszyscy przedstawiciele tej kultury są ograniczeni do standardowych 50-70 cm wysokości. Wrzos do pojemnika to idealna opcja. Większość odmian kwitnie od późnego lata lub wczesnej jesieni do pierwszych przymrozków, ale jeśli odpowiednio wcześnie przeniesiesz roślinę do pomieszczenia, możesz przedłużyć okres kwitnienia. Jeśli chodzi o kolor, istnieją okazy na każdy gust. Każdy miłośnik roślin może zaspokoić swoje preferencje estetyczne.

Zaletą większości wrzosów są wiecznie zielone, drobne liście. Wyglądają jak blaszki lub łuski. Jest ich wiele i wszystkie mają głęboki zielony kolor, który tylko nieznacznie zmienia się pod wpływem czynników zewnętrznych w środowisku.

Drzewa iglaste

To ostatni punkt w naszym rankingu - rodzaj bonusu, sugerujący nie jedną konkretną roślinę, ale całą grupę. Z roku na rok coraz popularniejsze stają się iglaki w pojemnikach, które można uprawiać nie tylko na zewnątrz, ale także w pomieszczeniach.

Iglaki nie boją się zimy. Częściowo zachowują swoje walory dekoracyjne i można je pozostawić w ogrodzie lub na podwórku, ale pomysł przeniesienia niepowtarzalnego sosnowego aromatu do domu jest w 100% uzasadniony. Najważniejsze jest, aby wybrać odpowiednią odmianę, przystosowaną do uprawy w pojemnikach, dlatego przy zakupie należy zawsze zwracać uwagę na cechy charakterystyczne. Co więcej, w sprzedaży dostępne są nawet specjalne świąteczne iglaki doniczkowe, które idealnie wpisują się w noworoczną, świąteczną atmosferę i mogą z łatwością zamieszkać na balkonie lub w innym chłodnym pomieszczeniu.

Zdjęcia: Depositphotos, Nova Photo Graphik

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023