Garden Blog

Żurawina ogrodowa: jak zachować jagody na zimę i przygotować preparaty witaminowe

Żurawina ogrodowa to bogate w witaminy owoce, które są tradycyjnie konserwowane na zimę. Odmiany sadzonek żurawiny ogrodowej mogą przynieść znaczne plony. Plantacje tej popularnej jagody, z dobrą agrotechniką, hojnie zapewniają ogrodnikom zapas witamin na cały zimny sezon.

Cranberry, jak nazywa się ją w krajach anglojęzycznych, może konkurować z najlepszymi multiwitaminami pod względem bogactwa składników odżywczych. Żurawina zawiera witaminę A, witaminy z grupy B, potas, dużo witaminy C i inne przydatne substancje. Mors żurawinowy - tradycyjny napój leczniczy, który może nie tylko tonizować ciało i wzmacniać odporność, ale także normalizować poziom cholesterolu, aktywować tarczycę, serce, działa dobrze na przewód pokarmowy i tak dalej. Korzyści z żurawiny są powszechnie znane.

Aby z powodzeniem uprawiać żurawinę, należy przestrzegać kilku zasad

Żurawina jest pięknym, wiecznie zielonym, niskim krzewem gęsto pokrytym małymi, błyszczącymi liśćmi. Jesienią, gdy nadchodzi czas zbiorów, na każdej gałązce dojrzewa masa jaskrawoczerwonych jagód.

  • Sadzonki będą dobrze rosły tylko na kwaśnych, wilgotnych glebach.
  • Na glebach obojętnych - w miejscach sadzenia należy dodać kwaśny torf, iglasty spadek.
  • Konieczne jest monitorowanie podlewania, gleba powinna być umiarkowanie wilgotna przez cały czas.
  • Sadzonki żurawiny w pojemnikach można sadzić przez cały sezon, nawet latem.
  • Żurawina ogrodowa - mała roślina, może być uprawiana w wazonach i doniczkach. Do sadzenia nadaje się gotowe podłoże. Należy stosować nawóz do gleb kwaśnych, odpowiednie są mieszanki mineralne do rododendronów i wrzosów.

Krzewy żurawiny w ogrodzie szybko tworzą ciągły szmaragdowy dywan o wysokości do 50 cm, z łodygowymi pędami wysadzanymi czerwonymi jagodami. Kwiaty są różowe lub czerwonawe i kwitną od kwietnia do lipca. Owoce zbiera się od września do przymrozków. Jagody można zbierać spod śniegu, są dobrze zachowane nawet podczas mrozów. Przeczytaj więcej o uprawie żurawiny w ogrodzie na blogu.

 

 

Żurawina na zimę: jak konserwować, jakie preparaty witaminowe przygotować

1

Świeża żurawina bez cukru

 

Świeża żurawina może być dobrze przechowywana w piwnicy lub lodówce przez ponad miesiąc. Aby to zrobić, należy zebrać jagody przed mrozem, wybrać wszystkie uszkodzone lub pomarszczone. Świeżą żurawinę można po prostu wsypać do słoików lub innych czystych pojemników. Innym sposobem przechowywania jest zalanie jagód zimną przegotowaną wodą i umieszczenie ich w chłodnym miejscu. W przypadku tej metody może pojawić się kwaśny smak. Aby tego uniknąć - do wody dodaj 1 łyżkę cukru na 1 kg jagód i szczyptę soli, możesz dodać przyprawy, goździki, cynamon i inne.

2

Mrożona żurawina

 

Najwygodniejszym i najłatwiejszym sposobem przechowywania żurawiny zimą jest mrożenie. Mrożona żurawina może być używana do przygotowywania musów, kompotów, sosów i nadzień do ciast. Wiele osób preferuje tę metodę przechowywania jagód bez cukru. Zamrażaj małe torebki, ponieważ smak staje się mniej intensywny, a witaminy są tracone podczas ponownego zamrażania.
 

3

Jagody przetarte z cukrem

Wiele łasuchów preferuje tę metodę przechowywania. Tarcie jagód z cukrem bez obróbki cieplnej to dobry sposób na zachowanie witamin w żurawinie na zimę. W tym celu rozdrabnia się ją blenderem i miesza z cukrem w proporcji 1 kg na 1,5-2 kg cukru. Jak przechowywać żurawinę ucieraną z cukrem bez gotowania? Wystarczy przechowywać ją w lodówce przez kilka miesięcy.

 

4

Suszona żurawina

Jagody należy zebrać, umyć i osuszyć na ręczniku. Następnie umieszcza się je w jednej warstwie w suszarce (dehydratorze). Uważa się, że w tej metodzie przechowywania część witamin jest tracona, ale cały zestaw mikroelementów zostaje zachowany. Suszone jagody są smaczne i nadają się do kompotów itp. Można je przechowywać po prostu w papierowych torebkach. Można je przechowywać po prostu w papierowych torebkach w temperaturze pokojowej. W przypadku dłuższego przechowywania, ponad rok, lepiej jest umieścić je w słoikach, które są szczelnie zamknięte lub w hermetycznych torebkach w zamrażarce.
 

5

Żurawina w cukrze pudrze

Sposób na niezwykłe domowe cukierki ze świeżych jagód. Aby to zrobić, na 1 kg jagód weź 2 białka i 1 kg cukru pudru. Białka są lekko ubijane, aby nie były już rozciągnięte, ale nadal pozostawały płynne. Wymieszaj żurawinę z białkami, włóż do durszlaka, odcedź nadmiar. Następnie każdą jagodę dobrze obtoczyć w cukrze pudrze, aż powstanie solidny cukrowy kokon.
 

6

Dżem

1 kg czystych jagód wlewa się około 700-800 g cukru i pozostawia na kilka godzin, aby pojawił się sok. Następnie gotować do gotowości przez około 40 minut. Można dodać cynamon lub łyżkę kakao w proszku. Wlać do czystych słoików. Dżem można przechowywać w temperaturze pokojowej.

Żurawina jest cennym i smacznym owocem, a przechowywanie jej na zimę jest równie łatwe, jak jej uprawa.

Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023