Garden Blog

Wybór doniczki dla storczyków. Szkło czy plastik: plusy i minusy dla rośliny

Idealne doniczki do storczyków - to pytanie zadają sobie początkujący miłośnicy tych kwiatów. W katalogach jest tak szeroki wybór, że można się pogubić. Obecnie można kupić podwójne przezroczyste doniczki, plastikowe i szklane, doniczki z drenażem, nieprzezroczyste, ceramiczne, gliniane, duże, małe itp. Aby dowiedzieć się, jaką doniczkę wybrać dla swoich storczyków, przyjrzyjmy się cechom ich uprawy. Wszystko jest łatwiejsze niż się wydaje na początku.

Większość storczyków, które są powszechnie uprawiane w domu, to rośliny epifityczne. Oznacza to, że w naturze rosną, przyczepiając się do kory drzew, znajdujących się w rozwidleniu dużych gałęzi. Epifity wykorzystują fotosyntezę do pozyskiwania składników odżywczych i energii do wzrostu, otrzymują wilgoć z powietrza, opadów atmosferycznych itp. Czasami mogą rosnąć w szczelinach na skalistych zboczach. Storczyki wykorzystują inne rośliny czysto mechanicznie, jako wsparcie, nie są pasożytami ani symbiontami. Wśród epifitów powszechnych w naszym kraju znane są porosty i mchy. W naturze osiedlają się wyżej i bliżej światła i ciepła. Należy pamiętać, że zagęszczone korzenie powietrzne są również aktywnie zaangażowane w fotosyntezę, podobnie jak liście. Wybór doniczki dla storczyków zależy od warunków, których rośliny te potrzebują do pomyślnego wzrostu:

 • Swobodny dostęp powietrza do korzeni i podłoża.

 • Wystarczająca ilość światła dla systemu korzeniowego.

 • Dobry drenaż, bez najmniejszej stagnacji wody.

 • Doniczka do orchidei służy między innymi jako podpora, wspiera i kieruje wzrostem części nadziemnej i systemu korzeniowego. Korzenie trzymają się podłoża i samej doniczki.

 • W suchych i gorących pomieszczeniach doniczka lub pojemnik do uprawy storczyków chroni korzenie przed wysychaniem i zapewnia dopływ składników odżywczych.

Wybór odpowiedniej doniczki zależy oczywiście od rodzaju orchidei. Phalaenopsis są najczęściej uprawiane w domu w przezroczystych i półprzezroczystych doniczkach, vanda może być uprawiana w szklanej doniczce, a epifity z pseudobulwami, takie jak cambria, mogą być uprawiane w glinianych doniczkach z perforacją. To, w jakich doniczkach sadzić i przesadzać storczyki, zależy od wielu czynników. Niektóre rodzaje storczyków są bardziej wrażliwe na dostęp powietrza do korzeni; dla nich należy wybrać doniczkę nie tylko z otworami drenażowymi w dnie, ale także z otworami w ściankach bocznych. Każdy rodzaj doniczki i sadzarki ma swoje zalety i cechy.

Rodzaje doniczek do storczyków: zalety, wady, funkcje

Największy wybór w katalogach stanowią pojemniki plastikowe. Stały się one już klasykiem do uprawy w domu.

Zalety:

 • Różnorodność kształtów i odcieni można łatwo dopasować do każdego wnętrza.

 • Przezroczyste ścianki zapewniają dostęp światła do korzeni.

 • Wewnętrzna powierzchnia jest absolutnie gładka, korzenie nie przyrastają do ścianek doniczki, łatwo ją przesadzić.

 • Plastikowa doniczka nie wychładza się, korzenie nie ulegają przechłodzeniu. Plastik z reguły słabo reaguje na wahania temperatury zewnętrznej.

 • Korzenie są wyraźnie widoczne przez ścianki, nie przeoczysz problemu.

 • Doniczka dobrze zatrzymuje wilgoć.

 • Szeroki wybór w katalogach i przystępna cena.

 • Przezroczyste doniczki są dostarczane z tacą drenażową do odprowadzania wody.

Wady:

 • Przy niewystarczającej perforacji korzenie mogą nie otrzymywać wystarczającej ilości powietrza.

 • Plastikowe doniczki są lekkie, niestabilne, a kwitnące storczyki mogą przewrócić się pod ciężarem dużych kwiatostanów.

 • Wzornictwo i kształt nie są zbyt zróżnicowane, często luksusowy wygląd kwitnących storczyków podkreśla zwyczajność plastikowych doniczek.

Aby zrekompensować niedociągnięcia, można po prostu kupić wiszące, stołowe lub podłogowe doniczki do storczyków i umieścić plastikową doniczkę w ozdobnej, ciężkiej donicy. Należy pamiętać, że między perforowanymi ściankami doniczki a doniczką-skrytką powinna znajdować się szczelina umożliwiająca dostęp powietrza.

Podwójne przezroczyste doniczki do orchidei

Posiadają wszystkie zalety doniczek plastikowych. Wśród nowoczesnych pojemników, podwójne doniczki są nazywane najbardziej poprawnymi. Są one wykonane w taki sposób, że jedna mniejsza doniczka jest zagnieżdżona w drugiej większej. Pomiędzy nimi jest swobodny dostęp powietrza do korzeni. Podwójne dno zapewnia doskonały drenaż i wilgotność powietrza w strefie korzeniowej. Można je umieszczać w ozdobnych doniczkach.

Doniczka z drenażem dla storczyków

Doniczki z systemem drenażowym są najczęściej prezentowane w katalogach w wersji plastikowej. Mogą być podwójne, w przeciwieństwie do poprzednich, mają jeden pojemnik z perforowanymi ściankami umieszczony w drugim, z solidnymi ściankami i otworami drenażowymi w podniesionym dnie. Dno wewnętrznego pojemnika spoczywa na wybrzuszeniu w dnie. Rezultatem jest wgłębienie, w którym może gromadzić się nadmiar wilgoci, a korzenie w ogóle go nie dotykają.

Inną opcją jest doniczka, w której środek dna jest mocno podniesiony. Można je wykorzystać jako sadzarkę, czyli włożyć do środka przezroczystą plastikową doniczkę na orchideę. Można też wylać materiał drenażowy na dno do poziomu półki, użyć keramzytu, agroperlitu, wermikulitu itp. Następnie orchideę sadzi się w podłożu. Nadmiar wody spływa w dół i nasącza wypełniacz, a następnie oddaje go roślinie w razie potrzeby. Niewątpliwą zaletą doniczek z drenażem jest to, że nawet początkujący w uprawie storczyków z powodzeniem wyhodują tego egzotyka. Konstrukcja doniczki niweluje błędy związane z podlewaniem: w przypadku przepełnienia woda spłynie poniżej korzeni, w przypadku niedopełnienia odparuje od spodu i zapewni odpowiedni poziom wilgotności.

Szklane doniczki do storczyków

Większość pytań dotyczy szklanych pojemników z pogrubionym dnem i solidnymi ściankami bez perforacji.

Zalety:

 • Szklane pojemniki są z pewnością stylowe i wyglądają harmonijnie we wnętrzu.

 • Szeroki zakres rozmiarów od małych do dużych.

 • Dobre oświetlenie rośliny.

Wady:

 • Brak otworów drenażowych do odprowadzania wody.

 • Solidne ściany powodują wysoką wilgotność.

Według tych, którzy lubią uprawiać storczyki w szkle, metoda ta nadaje się do uprawy w pomieszczeniach o bardzo niskiej wilgotności powietrza. Problem braku otworów do odprowadzania wody można rozwiązać za pomocą grubej warstwy materiału drenażowego, keramzytu, kamieni dekoracyjnych, gruboziarnistego piasku itp.

Gliniane doniczki do storczyków

Gliniane doniczki są częściej używane jako donice, aby zapewnić stabilność kwitnącym i dużym roślinom. Według opinii, miłośnicy storczyków mają doświadczenie w sadzeniu phalaenopsis w takich pojemnikach.

Plusy:

 • Materiał jest porowaty, przepuszcza powietrze, oddycha.

 • Są otwory drenażowe, glina dobrze wysycha i nie ma stagnacji wilgoci.

 • Glina dobrze rozprowadza wilgoć w całej objętości doniczki i podłoża, powoli uwalnia ją do korzeni i utrzymuje mikroklimat.

 • Ciężkie doniczki są stabilne, nawet kwitnąca orchidea z wysokimi szypułkami się nie przewróci.

Wady:

 • Grube ścianki doniczki bardzo nagrzewają się na słońcu lub od grzejników, co zwiększa parowanie wilgoci.

 • Brak dostępu światła do korzeni z boków.

 • W zimnych porach roku donica znacznie się ochładza w pobliżu luźno zamkniętego okna, co prowadzi do hipotermii korzeni.

 • Korzenie wydają się przyssane do szorstkich glinianych ścian doniczki. A podczas przesadzania będziesz musiał je złamać, aby usunąć rośliny.

 • Z czasem na ściankach pojawiają się sole z wody i nawozów.

Wybieraj doniczki wykonane z jasnej gliny, aby się nie przegrzewały. Storczyki mogą również rosnąć w nieprzezroczystej doniczce, ale należy być przygotowanym na to, że korzenie powietrzne szybko uciekną na powierzchnię podłoża.

Doniczki ceramiczne dla storczyków

Czy mogę przesadzić orchideę do ceramicznej doniczki? Tak, można. Ceramika ma zalety naczyń glinianych. Asortyment doniczek do storczyków jest dość szeroki.

Zalety:

 • Oprócz zalet gliny, korzenie orchidei nie przyrastają do gładkich, szkliwionych ścianek doniczki.

 • Ścianki dobrze zatrzymują wilgoć.

 • Są otwory drenażowe.

Wady:

 • Dostęp światła do korzeni jest tylko od góry.

 • Grube ściany są zimne, co może prowadzić do hipotermii korzeni. Lepiej nie trzymać storczyków w doniczkach ceramicznych na parapecie zimą.

Należy pamiętać, że storczyki wymagają specjalnych doniczek ceramicznych, nie tylko z otworami drenażowymi w dnie, ale także z otworami bocznymi.

Jak wybrać odpowiedni rozmiar doniczki, cechy sadzenia

Jak duża powinna być doniczka do orchidei? Najpopularniejsze storczyki Phalaenopsis do uprawy w domu zaleca się przesadzać do pojemników w zależności od wielkości systemu korzeniowego. Duże doniczki są używane do sadzenia dwóch lub trzech storczyków w jednym pojemniku. W przypadku sadzenia w zbyt dużych pojemnikach, w podłożu pozbawionym korzeni rozwija się patogenna mikroflora, zgnilizna itp. Czy muszę przesadzić orchideę do większej doniczki? Storczyki nie wymagają corocznego przesadzania tylko wtedy, gdy roślina jest wyraźnie ciasna. Zwykle podczas przesadzania należy wziąć doniczkę o 1-1,5 cm większą niż system korzeniowy. Podczas przesadzania użyj stymulatora korzeni dla storczyków.

Jeśli roślina jest uszkodzona, cierpi na choroby, zgniłe korzenie są odcinane, traktowane fungicydem do storczyków i sadzone w doniczce o odpowiedniej wielkości - blisko ziemi. Pomoże to storczykowi szybciej się zregenerować. Nadmierna ilość podłoża może powodować zastój wilgoci. Używaj tylko specjalnego podłoża dla różnych grup storczyków. Możesz użyć specjalnej kory do storczyków. Odpowiednia gleba jest niezbędna do pomyślnego wzrostu i kwitnienia, powinna być bardzo lekka i zrównoważona. W przypadku storczyków lądowych należy użyć innego podłoża.

Jak podlewać storczyki doniczkowe? Jedną z metod podlewania jest zanurzanie rośliny wraz z doniczką w pojemniku z wodą raz w tygodniu, ewentualnie z dodatkiem specjalnych nawozów. Następnie wodę pozostawia się do całkowitego odsączenia, a doniczkę odstawia na stałe miejsce na podstawce. Innym sposobem jest stopniowe podlewanie roślin, unikając zalania wodą. Miej oko na tacę - usuwaj wodę, która spływa. Dlaczego orchidea poci się w doniczce? Jest to nadmiar wilgoci, który zbiera się na wewnętrznej powierzchni. Jest to normalne zjawisko. Oznacza to, że nie trzeba teraz podlewać orchidei, ponieważ wilgotność jest wysoka. Do kompleksowej pielęgnacji zalecamy zakup zestawu do storczyków, który zawiera nawozy, lek do zapobiegania i leczenia chorób. 

Wybierz doniczki do orchidei, które zapewniają warunki zbliżone do tych zalecanych dla każdego rodzaju orchidei. Jednak nie martw się, rośliny te są dość elastyczne i potrafią się dostosować.

Zdjęcia: Depositphotos 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023