Garden Blog

Uprawa kaktusów z nasion: szczegółowy opis procesu

Kaktusy to uniwersalna dekoracja do domu. Umieszczane są zarówno w salonach, uzupełniając wnętrze mieszkania lub domu, jak i w biurach, tworząc komfortową atmosferę pracy. Jak większość sukulentów, rośliny tego typu są maksymalnie bezpretensjonalne i potrafią przetrwać w trudnych warunkach. Nie boją się suchego powietrza, brak wody i światła słonecznego nie jest dla nich problemem. To wyjaśnia ogromną popularność kaktusów w Polsce i na całym świecie.

Wszyscy wiedzą, jak wyglądają, ale niewiele osób wie, jak wyhodować kaktusa z nasion w domu...... Czy Ty również jesteś zainteresowany tym procesem? Zapewniamy, że po przeczytaniu naszego artykułu będziesz w 100% gotowy, aby zacząć. A może uprawa kaktusów z nasion stanie się Twoim hobby? Sprawdźmy to!

Gdzie zdobyć nasiona rzadkich kaktusów i kiedy je wysiewać?

Jeśli jesteś już szczęśliwym posiadaczem dorosłego kaktusa, który kwitnie, możesz uzbroić się w cierpliwość i poczekać, aż pudełka z nasionami dojrzeją, a następnie zebrać nasiona. Powiedzmy jednak od razu, że jest to bardzo trudne.

Po pierwsze, kaktusy, a zwłaszcza rzadkie kaktusy, nie kwitną zbyt często. Owszem, można sprawić, by zakwitły, ale trzeba przestrzegać szeregu zaleceń, począwszy od wyboru odmiany, a skończywszy na praktycznych poradach.

Po drugie, nawet jeśli zakwitną, to oprócz naturalnego dojrzewania kapsułek nasiennych konieczne jest zapewnienie równoległego kwitnienia co najmniej jeszcze jednego niespokrewnionego okazu.

Po trzecie, konieczne jest ręczne zapylenie krzyżowe. Zwykle używa się do tego pędzelka. Trudne, kłopotliwe i nie fakt, że skuteczne... Dlatego większość miłośników roślin woli kupować gotowe nasiona, oszczędzając w ten sposób zarówno nerwy, jak i czas.

Jeśli chodzi o czas, w którym najlepiej sadzić kaktusy - zaleca się wysiewanie nasion na początku ciepłego okresu roku, aby godziny dzienne były długie, a temperatura powietrza wysoka. Jeśli jednak posiadasz lampę (o której powiemy dalej), możesz siać nawet zimą. Nie będzie żadnych problemów.

Jak traktować materiał nasadzeniowy do uprawy kaktusów z nasion?

W pierwszej kolejności należy zapoznać się z opiniami osób, które zajmują się kaktusami. Doświadczona osoba zawsze wie, gdzie można popełnić błąd i jak go uniknąć. Pierwszą rzeczą do zrobienia jest sprawdzenie materiału do sadzenia pod kątem przydatności do użycia. Jeśli kupiłeś od zaufanego sprzedawcy, to jakość powinna być na najwyższym poziomie. Jeśli nasiona pochodzą z innych źródeł, istnieje prawdopodobieństwo, że niektóre z nich mogą być spleśniałe. Takie okazy należy natychmiast wyrzucić. A te pięknie wyglądające należy namoczyć w manganu (słabe stężenie). Robi się to w celu dezynfekcji (zminimalizowania bólu) i obudzenia nasion.

Należy również sprawdzić, czy na nasionach nie znajdują się żadne obce cząstki. Jeśli tak, należy je usunąć. Jeśli chodzi o dezynfekcję, nadtlenek wodoru, który może służyć jako alternatywa dla manganu, dobrze radzi sobie z tym zadaniem. Możesz wziąć zwykły - ten, który jest sprzedawany w aptekach. Wystarczy dosłownie 7-10 kropli.

To od jakości materiału do sadzenia zależy przede wszystkim to, ile nasion kaktusa wykiełkuje. Jeśli zrobiłeś wszystko poprawnie, to od momentu siewu do pierwszych kiełków minie od 3-4 do 8-10 dni. Dodatkowymi czynnikami są warunki uprawy, o których powiemy później.

Co należy zrobić przed zasadzeniem nasion kaktusa?

Załóżmy, że zdecydowaliśmy się na nasiona - przygotowaliśmy własne lub kupiliśmy sprawdzony materiał do sadzenia w sklepie. Co dalej? Teraz musimy wybrać pojemnik. Jego wielkość dobieramy w zależności od ilości posiadanych nasion. Jedyny warunek: nie powinien być zbyt głęboki. Najczęstsza opcja - doniczka o wysokości 10-15 cm, nie więcej. Najbardziej ekonomiczna opcja - zwykły kubek po jogurcie lub śmietanie.

Idealnym rozwiązaniem jest pojemnik zamykany pokrywką. Podczas przesadzania sadzonki na stałe miejsce należy zwrócić uwagę, aby doniczka, pojemnik lub skrzynka odpowiadały systemowi korzeniowemu i potencjałowi wzrostu danej odmiany rośliny. Kolejnym ważnym momentem przed wysiewem nasion jest przygotowanie gleby, która powinna być dobrze przepuszczalna dla wilgoci i powietrza, lekka, luźna.

Odżywienie nie ma znaczenia. A raczej ma - powinna być minimalna. Tak, dla kaktusów absolutną normą jest uprawa w glebie ubogiej w składniki odżywcze. Zazwyczaj przygotowuje się ją na bazie piasku i dodaje tyle samo lub trochę mniej torfu + środki spulchniające.

Najprostszą opcją jest zamówienie podłoża razem z nasionami, aby nie płacić dodatkowo za dostawę. Można wziąć standardowe lub oryginalne z ozdobnymi kamieniami. Gdy wszystko jest gotowe, przechodzimy do tego, jak zasadzić kaktusa z nasion. Teraz zaczyna się zabawa!

Jak wysiewać nasiona kaktusa?

Sadzenie nasion kaktusa w domu jest procesem wieloetapowym. W pojemniku, doniczce, kubku lub innym pojemniku, który wybrałeś do uprawy, musisz wykonać warstwę drenażową. Dla niego odpowiednie są małe kamyki, połamane cegły i wszystkie tego typu rzeczy. Grubość warstwy wynosi dosłownie kilka centymetrów. Następna jest warstwa gleby. Powinna być co najmniej 2-3 razy grubsza. Pomiędzy nią a górnym punktem pojemnika powinna być przerwa na palec.

Gdy gleba jest gotowa - przepuszczamy przez nią ciepłą (wcześniej przegotowaną) wodę, za pomocą której nie tylko nawilżamy podłoże, ale także tworzymy komfortową temperaturę dla materiału do sadzenia. Następnie czekamy, aż gleba trochę wyschnie. Możemy rozpocząć sadzenie!

Naszym zadaniem jest wykonanie zgrabnych mini bruzd o głębokości około 1 cm. Jeśli sadzisz w rzędach, odstępy między nimi powinny wynosić 2 cm. Nie jest konieczne przykrywanie wierzchu ziemią.

Osobliwością tej kultury jest to, że materiał sadzeniowy kiełkuje na wierzchu warstwy gleby, tylko w kontakcie z nią. Wszystko, co jest potrzebne, to równomierne rozpylenie wody o temperaturze pokojowej nad sadzeniem (za pomocą dyszy rozpylającej, w żadnym wypadku nie wylewając strumienia), a następnie przykrycie pojemnika.

Jakie warunki są niezbędne do kiełkowania nasion?

Jak omówiliśmy we wcześniejszym bloku, kiełkowanie nasion kaktusa jest dość szybkie. Najczęściej w ciągu pierwszego tygodnia. Ale aby tak się stało, musisz zapewnić przynajmniej minimalne warunki. Najważniejsze jest oświetlenie! Jeśli okres sadzenia przypadł na lato, można ograniczyć się do naturalnego światła generowanego przez słońce.

Latem godziny dzienne są długie, to wystarczy. We wszystkich innych porach roku pożądane jest stosowanie fitolampów światła dziennego. Są one dostępne w domenie publicznej, można je kupić w Internecie. Źródło światła jest zawieszone na wysokości około pół metra nad uprawami. Jest to bardzo dobry bodziec do kiełkowania.

Podobnie jak temperatura powietrza. Idealnie powinna ona wynosić co najmniej +25°C. Jeśli mniej, pojawienie się kiełków będzie późniejsze. Jeśli więcej - można liczyć na wczesne kiełkowanie.

W chłodnych pomieszczeniach, aby zapewnić optymalną temperaturę powietrza, należy stosować specjalne urządzenia grzewcze. Ta sama lampa daje określone ciepło. Opcjonalnie - można umieścić kubki/pojemniki z kaktusami w pobliżu źródeł ciepła. Na przykład w pobliżu kaloryfera lub grzejnika. Najwyższa temperatura w domu lub mieszkaniu z reguły panuje w kuchni. A profesjonaliści w uprawie kaktusów używają regulowanych grzejników.

Jak uprawiać kaktusy z nasion: jakiej pielęgnacji potrzebują?

Terminowa i prawidłowa pielęgnacja ma ogromny wpływ na wzrost kaktusa z nasion. Gdy zauważymy pierwsze kiełki - pojemnik można otworzyć w celu przewietrzenia. Początkowo dostęp powietrza z zewnątrz powinien być ściśle ograniczony - dosłownie kilka minut trzymamy otwarte kubki lub pojemniki i zamykamy je.

Z każdym dniem czas wietrzenia wydłuża się. A całkowicie pozbyć się pokrywki lub folii można dopiero w momencie, gdy pojawią się pierwsze pełnoprawne kolce.

Ważnym punktem jest nawilżanie gleby. Jeśli uważasz, że nie możesz w ogóle podlewać, ponieważ są to kaktusy, jesteś w błędzie, ponieważ na wczesnym etapie kultura nadal potrzebuje umiarkowanej wilgoci. Duża ilość wody nie jest konieczna, w przeciwnym razie rozpoczną się procesy gnilne. Podlewaj po trochu, gdy ziemia wyschnie. Ponownie, używamy tylko drobno rozproszonego atomizera lub nawet pipety, upuszczając wodę pod konkretną miniaturową roślinę.

Wiesz już, jak prawidłowo posadzić nasiona kaktusa i dać im drogę do życia, a w trakcie uprawy będziesz w stanie odpowiedzieć na pytanie, ile kaktusów rośnie z nasion. Wszystko zależy od uwagi, jaką im poświęcisz i od indywidualnych cech wybranej odmiany.

Z ogólnych zaleceń można wyróżnić stosowanie specjalnego nawozu dla kaktusów. Stosuje się go w bardzo małych ilościach, a efekt jest zauważalny - zapewnione jest dobre tempo wzrostu i wytrzymałość roślin.

Przesadzanie młodych kaktusów do pełnych doniczek powinno nastąpić po około 100 dniach od rozpoczęcia uprawy, ale to już inna historia.

Zdjęcia: Depositphotos

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023