Garden Blog

Stylowa sansewieria: rozmnażanie i pielęgnacja w domu

Sansewieria, wężownica... Lista jest długa. I należy pamiętać, że nie jest to przepis na magiczną miksturę, ale popularne nazwy pięknej sansewierii. Prawdopodobnie o niej słyszałeś! A może nawet sam ją wyhodowałeś? Jest to nie tylko piękna roślina domowa, ale także jedna z najbardziej niewymagających i łatwych w pielęgnacji.

W tym artykule przyjrzymy się różnym aspektom uprawy sansewierii w domu, od procesów rozmnażania po praktyczne wskazówki. Czym jest roślina sansewieria i czy naprawdę łatwo jest ją pielęgnować w domu? I jak ją rozmnażać? Zaczniemy mówić wszystko po kolei już teraz!

Jak rozmnażać sansewierię?

Czy lubisz sansewierię? Rośliny domowe, które są łatwe w pielęgnacji w domu, w zasadzie nie mogą się nie podobać. A poza tym wężowiec jest strasznie piękny. Po prostu chcesz go rozmnażać! Nawiasem mówiąc, w sprzedaży są niestandardowe odmiany. Na przykład Sky Line. W wolnym czasie, należy cieszyć się różnorodnością, a teraz o reprodukcji.

Jedną z najpopularniejszych metod rozmnażania sansewierii jest użycie rozety liściowej:

 1. Wybierz zdrowy liść z dobrze rozwiniętym centralnym punktem, tak aby miał co najmniej 5-7 cm długości.

 2. Ostrożnie odetnij liść od podstawy sansewierii za pomocą ostrego narzędzia.

 3. Przed przystąpieniem do dalszych czynności odczekaj (zalecane) kilka godzin, aż odcięty liść wyschnie na powietrzu.

 4. Należy pamiętać, że niektóre rodzaje sansewierii, takie jak sansewieria cylindryczna, mogą nie nadawać się do tej metody rozmnażania.

Jak wygląda sansewieria cylindryczna? Pielęgnacja w domu jest dość powszechna - porozmawiamy o tym później. A teraz kolejna metoda rozmnażania. Podział systemu korzeniowego:

 1. Zanim zaczniesz dzielić, wyjmij roślinę z doniczki, zwracając uwagę na system korzeniowy. Staraj się go nie uszkodzić.

 2. Ostrożnie podziel system korzeniowy na kilka części, zwracając uwagę na zachowanie integralności samych korzeni.

 3. Posadź każdą część w nowej doniczce z pożywną ziemią i zwilż ją.

 4. Pamiętaj, aby wcześniej zapewnić drenaż.

Zaleca się dzielenie systemu korzeniowego wiosną lub wczesnym latem, gdy roślina aktywnie się rozwija. Jest też inna opcja - tak zwane przycinanie liści. Polega ona na zasadzeniu ściętego liścia z powrotem w glebie, aby wyhodować nowe rośliny. Magia w kilku krokach:

 1. Przygotuj doniczkę z lekką, dobrze przepuszczalną ziemią, uprzednio ją nawilżając.

 2. Odetnij niewielką część zdrowego liścia, który jest pełen soków.

 3. Wciśnij koniec odciętego liścia w ziemię na głębokość około 2 cm, zapewniając stabilność.

 4. Ubij ziemię wokół liścia i obficie go podlej.

Sadzonki liściowe to świetny sposób na uzyskanie nowych roślin przy jednoczesnym zachowaniu cech rośliny macierzystej. Jeśli przyciąga cię Sansewieria, opieka domowa, rozmnażanie i inne aspekty uprawy są ważne!

Kwiat sansewierii: pielęgnacja w domu

Na początku powiedzieliśmy, że bezpretensjonalność jest tym, co czyni Sansewierię tak wyjątkową. Pielęgnacja domowa, przesadzanie i inne zabiegi ogrodnicze nie sprawią ci żadnych trudności. Zwłaszcza jeśli przynajmniej z grubsza rozumiesz, czego potrzebuje Laurentian sansevier, Mix sansevier, three-striped sansevier lub jakakolwiek inna sansevier, którą wybrałeś. W domu należy zapewnić:

Oświetlenie. Sansevieria preferuje jasne światło, ale może przystosować się do cienia. Idealnym miejscem do umieszczenia sansewierii jest okno, na które pada rozproszone światło. Ważne jest, aby unikać bezpośredniego światła słonecznego, zwłaszcza w okresach intensywnego nasłonecznienia, aby zapobiec poparzeniom liści. Należy pamiętać, że niektóre rodzaje sansewierii, takie jak sansewieria cylindryczna, mogą lepiej radzić sobie w jaśniejszym świetle.

Podlewanie. Ta roślina z rodziny sukulentów nie wymaga częstego podlewania. Pozwól glebie wyschnąć między podlewaniami, aby uniknąć nadmiernej wilgoci i gnicia korzeni. Należy pamiętać, że podmokła gleba może prowadzić do poważnych problemów, więc lepiej nie ryzykować... W zależności od pory roku częstotliwość podlewania może się różnić, ale ogólnie rzecz biorąc, latem zwykle potrzeba więcej wilgoci niż zimą. Jest to prawidłowość.

Temperatura i wilgotność powietrza. Sansewieria to roślina odporna na różne temperatury. Optymalna temperatura dla większości gatunków wynosi 18-24 stopni Celsjusza, co sprawia, że nadają się one do standardowych warunków pokojowych. Wysoka wilgotność nie jest krytyczna dla sansewierii. Jeśli śledzisz naszego bloga, przeczytałeś artykuł o TOP 10 roślinach do fitoprojektowania. Wężowiec jest jednym z nich. Problemem może być jednak przesuszenie. Nie zaleca się umieszczania sansewierii w pobliżu źródeł ciepła. Staraj się trzymać grzejniki z dala, aby uniknąć przegrzania.

Przesadzanie. Jeśli chcesz mieć piękną sansewierię, pielęgnacja, przesadzanie i rozmnażanie to trzy filary, na których opiera się domowa uprawa. Przesadzaj sansewierię w razie potrzeby, zwykle co 2-3 lata.

Odpowiedni czas na przesadzanie to wiosna, kiedy roślina aktywnie rośnie.

Użyj lekkiej mieszanki soczystej gleby z dodatkiem piasku lub perlitu, aby zapewnić dobrą zdolność drenażu. Podczas przesadzania można podzielić system korzeniowy. Pamiętasz, rozmawialiśmy o tym?

Karmienie. Wiosną i jesienią nawożenie przeprowadza się raz na miesiąc/półtora miesiąca, a latem - dwa razy w miesiącu. Jeśli chodzi o nawożenie zimą, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale w większości przypadków ta opcja nie jest praktykowana. Podczas karmienia odmian barwnych stosuje się preparaty o minimalnej zawartości azotu. W przypadku zielonych sansewierii odpowiednie są zwykłe uniwersalne kompleksy mineralne. 

Sansewieria w domu: najpopularniejsze pytania

Prawdopodobnie nadal masz pytania dotyczące tego luksusowego kwiatu, które chciałbyś zadać. Spróbujmy je przewidzieć i odpowiedzieć na nie z wyprzedzeniem. Oto 5 najczęściej zadawanych pytań:

Gdzie należy umieścić sansewierię? Idealne jest umieszczenie sansewierii w jasnym miejscu, które otrzymuje rozproszone światło. Ważne jest, aby unikać bezpośredniego światła słonecznego, zwłaszcza w okresach intensywnego nasłonecznienia, aby zapobiec poparzeniom liści. Sansevieria jest przystosowana do różnych warunków oświetleniowych, ale najlepsze rezultaty osiąga się w świetle rozproszonym.

Czego nie lubi Sansevieria? Sansevieria nie lubi nadmiernej wilgoci i zalanych korzeni. Unikaj podlewania gleby, zwłaszcza w zimnych porach roku, gdy roślina nie rośnie aktywnie. Niskie temperatury poniżej 10 stopni Celsjusza również mogą być szkodliwe dla Sansewierii. Właściwy reżim podlewania i umiarkowane temperatury przyczyniają się do zdrowia i długowieczności sansewierii.

Jak prawidłowo podlewać sansewierię? Sansevieria preferuje umiarkowany reżim podlewania. Podlewaj, gdy wierzchnia warstwa gleby jest sucha. Unikaj stagnacji wody w glebie, ponieważ może to prowadzić do gnicia korzeni.

Jak często sansevieria choruje? Właściwie niezbyt często. Głównym problemem jest gnicie korzeni, ale można go uniknąć przy odpowiedniej pielęgnacji. W przypadku stwierdzenia objawów należy przeprowadzić ostrożny przeszczep. Regularne staranne inspekcje pomogą zidentyfikować problem na wczesnym etapie, co uprości leczenie.

Czy są jakieś szkodniki sansewierii? Prawdopodobieństwo inwazji szkodników w domu lub mieszkaniu jest minimalne. W przypadku mszyc lub roztoczy należy stosować naturalne środki owadobójcze lub roztwór wody z mydłem. Również w tym przypadku regularne inspekcje pomogą wykryć obecność szkodników na wczesnym etapie.

Postępując zgodnie z zaleceniami dotyczącymi rozmnażania i pielęgnacji sansewierii, możesz stworzyć zielony zakątek w swoim domu, który zachwyci Cię pięknem i inspiracją. Życzymy udanej uprawy!

Zdjęcia: Depositphotos

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023