Garden Blog

Storczyki zimą: odpowiednia pielęgnacja, aby rośliny kwitły - sekrety i wskazówki

Storczyki tworzą wyjątkową atmosferę w domu. Te tropikalne rośliny są jednocześnie luksusowe i radosne, delikatne i odporne. Wiele gatunków storczyków kwitnie przez długi czas w zimnych porach roku. Zimą można kupić kwitnące storczyki, takie jak phalaenopsis, w sklepie internetowym. Ich duże, jaskrawo ubarwione kwiaty wydają się dodawać światła i słońca do krótkich, pochmurnych dni. Okres kwitnienia większości storczyków jest jednym z najdłuższych wśród ozdobnych roślin kwitnących. Od powstania pierwszego kwiatu w kwiatostanie do ostatniego, u niektórych gatunków i odmian, może minąć nawet 2 miesiące. 

Storczyki są roślinami ciepłolubnymi, dlatego zimą wymagają szczególnej opieki. Konieczne jest zrobienie wszystkiego poprawnie, aby storczyki kwitły, a w następnym sezonie stworzyć komfortowe warunki dla roślin. Zimowa agrotechnika znacznie różni się od letniej. W przyszłości porozmawiamy o gatunkach hybrydowych i odmianach storczyków, które są specjalnie tworzone przez hodowców i uprawiane w specjalnych szkółkach do warunków domowych.

Dobrą wiadomością jest to, że niższe temperatury powietrza i krótsze godziny dzienne są dla wielu gatunków storczyków sygnałem do przygotowania się do kwitnienia. Na hybrydowych phalaenopsis łodygi kwiatowe mogą pojawić się już w połowie zimy. Należy wcześniej opasać szypułki, aby nie złamały się podczas kwitnienia. Przymocuj szypułkę do podpory w kilku miejscach, ostatnie miejsce mocowania - pod pierwszym kwiatem. Wówczas cały kwiatostan będzie pięknie opadał, wyglądał jak u orchidei Cali i nie złamie się, a wszystkie kwiaty będą widoczne. Należy pamiętać, że łodygi kwiatowe są zawsze skierowane w stronę źródła światła. Niektóre gatunki kwitną również w pierwszej lub drugiej dekadzie stycznia. Jednocześnie istnieje wiele storczyków, które mają okres uśpienia w zimie.

Zimowa pielęgnacja storczyków

Dla wielu nowicjuszy jest objawieniem, że zimowa pielęgnacja zarówno ciepłolubnych, jak i odpornych na zimno storczyków jest mniej więcej taka sama. Zarówno rośliny kwitnące, jak i te, które weszły w okres spoczynku, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Jak dbać o storczyki zimą? Przede wszystkim wszystkie rośliny potrzebują świeżego powietrza, bez duszności i zastoju wilgoci, ale należy unikać przeciągów. Wietrz pomieszczenie nawet w mroźną pogodę, ale trzymaj rośliny z dala od otwartych okien i strumieni zimnego powietrza.

Gdzie powinny stać storczyki zimą?

Rośliny świetnie czują się na parapecie. Upewnij się, że parapet nie jest zimny, a przez szczeliny nie wpada mroźne powietrze. Zimą może być zbyt zimno na oknie, gdy pogoda jest wietrzna. Aby chronić storczyki, umieść wazony na kawałku styropianu jako poduszce i przykryj nim rośliny od strony szyby. W przypadku silnych mrozów lepiej na jakiś czas usunąć storczyki z parapetu. Upewnij się, że liście nie dotykają zimnej szyby.

Oświetlenie storczyków zimą

Światłolubne storczyki potrzebują dużo światła. Dlatego idealnie jest zapewnić im dodatkowe światło zimą. Zwłaszcza jeśli rośliny mieszkają na północnym oknie. Użyj specjalnych fitolampów lub zwykłych lamp światła dziennego. Odległość od lampy do rośliny powinna wynosić od 20 cm, ale nie więcej niż 30 cm, wtedy wystarczą lampy Led o mocy 7-8 W (żarówki 60 W). Przy takim oświetleniu storczyki można umieścić na zimę w dowolnym dogodnym miejscu, nawet z dala od okna. Wystarczająca ilość światła pomaga roślinom normalnie rozwijać się zimą i kwitnąć. Oświetlenie włącza się od października do kwietnia.

  • Ważne: jeśli brakuje światła, storczyki nie mogą w pełni zawiązać pąków kwiatowych. Jeśli liście są matowe, blade i wyciągnięte, zdecydowanie brakuje światła.

Jaką minimalną temperaturę mogą tolerować storczyki?

Zimą komfortowa temperatura dla roślin wynosi od +15°C do +24°C, optymalnie od +18°C do 22°C.

  • Ważne: to właśnie wahania temperatur w dzień i w nocy dają niektórym odmianom storczyków sygnał, że nadszedł czas na tworzenie pąków kwiatowych. Dlatego też, jeśli chcesz, aby Twoja roślina zakwitła, stwórz różnicę temperatur między dniem a nocą wynoszącą 5-6°C. Jesienią można po prostu lekko otworzyć okno w nocy. Należy uważać, aby zimą temperatura dla storczyków nie spadła poniżej +15°C. Jeśli nadal jest trochę zimno, rośliny przykrywa się plastikowym kapturem. Należy zrobić otwory, aby wilgoć nie skraplała się na liściach.

Jak często należy podlewać orchideę zimą?

Podlewanie zimą jest ograniczone do minimum. Na przykład Cattleye nie są w ogóle podlewane w okresie spoczynku. Jednocześnie należy kontrolować wilgotność powietrza. Ile razy w tygodniu podlewać storczyki zimą? W tym okresie lepiej nie podlewać roślin, ale je kąpać. Aby to zrobić, raz na półtora tygodnia doniczkę przenosi się z okna do ciepłego pomieszczenia, na przykład w łazience, opuszcza do lekko ciepłej wody na kilka minut, pozwala wodzie całkowicie spłynąć i pozostawia w ciepłym pomieszczeniu na jeden dzień. I dopiero wtedy ponownie umieścić na parapecie.

  • Ważne: im niższa temperatura, tym rzadsze podlewanie. Nie stawiaj mokrych roślin od razu na parapecie, temperatura wilgotnego podłoża w zimnym powietrzu staje się jeszcze niższa, co może prowadzić do hipotermii systemu korzeniowego. Cattleye zimą są w stanie spoczynku i nie rozwijają się, więc praktycznie nie są podlewane, ale wilgotność powietrza - powinna być optymalna.

Optymalna wilgotność dla storczyków

Powinna wynosić od 50%. W sezonie grzewczym spada ona o połowę. Jest to szkodliwe nie tylko dla storczyków, ale także dla ludzi. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest użycie specjalnego nawilżacza. Suche powietrze prowadzi do tego, że młode liście zwijają się, a korzenie powietrzne całkowicie przestają rosnąć. Jeśli nie ma nawilżacza, należy zaopatrzyć się w szerokie płytkie tace, wlać do nich duże kamyki, wlać wodę i umieścić doniczki na górze, można na siatce. Woda nie powinna dotykać korzeni. W ten sposób poziom wilgotności będzie wystarczająco wysoki.

  • Ważne: nie spryskuj storczyków zimą na liściach.

Nawożenie storczyków zimą

W okresie spoczynku zimowego dla roślin niekwitnących, nawozy do storczyków nie są w ogóle stosowane. Te, które nadal rosną i kwitną zimą, zasila się nawozem raz na 2-3 tygodnie, zmniejszając zalecane stężenie 4-5 razy.

Przesadzanie storczyków zimą

Nie jest przeprowadzane. Jeśli roślina jest zdrowa, lepiej nie dotykać jej aż do wiosny. Orchideę można przesadzić zimą w przypadku choroby.

Choroby i szkodniki phalaenopsis

Jeśli powietrze jest suche, storczyki mogą zostać zaatakowane przez przędziorki. Konieczne będzie potraktowanie roślin preparatami przeciwko roztoczom i patogenom.

  • Ważne: roztwór do spryskiwania musi być bardzo ciepły. W żadnym wypadku woda nie powinna gromadzić się w kątach liści. Możesz użyć biopreparatów. Przeczytaj więcej o tym, jak pozbyć się przędziorków - przeczytaj publikacje. Jeśli pojawi się zgnilizna i choroby - konieczne jest pilne przeszczepienie roślin. W tym celu należy zmyć starą ziemię i przesadzić orchideę do świeżego specjalnego podłoża. W przypadku niektórych roślin lepiej jest użyć kory do storczyków. Przed sadzeniem należy przyciąć porażone korzenie i pędy do zdrowej tkanki ORAZ potraktować fungicydem, takim jak Fundazol, tylko w proszku. Przeczytaj więcej o tym, jak uratować orchideę z uszkodzonymi korzeniami - przeczytaj w specjalnym artykule.

Storczyki również wymagają specjalnych doniczek. Korzenie tych roślin są również zaangażowane w fotosyntezę, więc potrzebują wystarczającej ilości światła. Na naszym blogu nasi eksperci podpowiadają, jak wybrać odpowiednią doniczkę dla storczyków.

Większość storczyków przeżywa zimę i kwitnie dobrze rok po roku. Im lepsza kondycja rośliny, tym większe kwiaty, a silne dorosłe rośliny mogą wytwarzać dwie lub więcej łodyg kwiatowych. Te bujne kwiaty wyglądają wspaniale i z nawiązką pokrywają koszty związane z pielęgnacją storczyków zimą.

Zdjęcia: Depositphotos 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023