Garden Blog

Rzodkiewki i inne warzywa – co można wyhodować w domu na kilka tygodni przed świątecznym stołem

Nasi ogrodnicy są gotowi uprawiać pyszne warzywa w domu o każdej porze roku. W przeddzień Wielkanocy szczególnie chcesz zadowolić siebie i swoich bliskich świeżymi witaminami prosto z domowego ogródka. Co można uprawiać za kilka tygodni przed Wielkanocą?

Uprawiamy zioła i kiełki

Jeśli jeszcze nie uprawiasz kiełków, zdecydowanie spróbuj. Nawet jeśli do świąt zostało już tylko kilka dni, zdążysz zaopatrzyć się w kiełki rzodkiewki, musztardy, kapusty, rzeżuchy itd. W tym celu lepiej jest kupić specjalne mikrozielone nasiona dobrej jakości o wysokiej zdolności kiełkowania. Uprawa ziół na kiełki to najłatwiejszy i najszybszy sposób na zdobycie zielonych witamin przed Wielkanocą. Wszystko, czego potrzebujesz to niskie płaskie pojemniki, nasiona warzyw, kilka ręczników papierowych i woda. Przeczytaj o tym, jak wyhodować kiełki w specjalnej publikacji.

Tradycyjnie zwykłe warzywa są również uprawiane w domu. Warzywa ze szklarni są oczywiście również dobre. Jednak czy jej smak może się równać z sałatą, koperkiem, pietruszką, bazylią, które wyrosły na twoich oczach? Nasi specjaliści podpowiedzą krok po kroku, jak uprawiać zieleninę liściastą na parapecie zimą.

Warzywa na parapecie

Jakie warzywa można hodować na parapecie w kilka tygodni i zebrać w domu w okresie wiosennym? Czym charakteryzuje się taka uprawa? Czy to jest trudne?

Nawet początkujący ogrodnik może uprawiać warzywa w domu do Wielkanocy. W każdym razie będziesz potrzebować lampy, aby oświetlić rośliny. W innych aspektach pielęgnacja roślin jest podobna do zwykłej pielęgnacji warzyw. Więc do rzeczy.

Uprawa rzodkiewki

Rzodkiewka jest tak ulubioną rośliną warzywną wielu osób. Czy zauważyłeś, jaki świąteczny nastrój nadaje wielkanocnemu stołowi? Chcesz od razu wyhodować ją na parapecie i cieszyć się nią przez całą wiosnę? Następnie przeczytaj, jak szybko i łatwo uprawiać rzodkiewki w domu. Do uprawy potrzebujesz:

  • Szeroki, płytki pojemnik o wysokości boku 10-15 cm. Konieczne jest, aby w dnie znajdowały się otwory drenażowe do odprowadzania nadmiaru wody.

  • Ziemia do sadzenia. Odpowiednie jest zwykłe gotowe uniwersalne podłoże, lekkie, bogate w wilgoć. Możesz również wziąć ziemię ogrodową, jeśli masz lekką i pożywną glebę.

  • Nasiona rzodkiewki. Wybierz odmiany i bardzo wczesne mieszańce. Szybko utworzą rośliny okopowe. Lepiej jest brać hybrydy, są one najbardziej odpowiednie do warunków wzrostu, bezpretensjonalne. Bardzo wygodnie jest używać nasion na taśmie.

  • Dodatkowe oświetlenie. Pożądane jest, aby rośliny otrzymywały dodatkowe oświetlenie przez co najmniej 8-10 godzin dziennie. Dzięki temu szybciej uzyskasz plony. Chociaż to nie jest krytyczne, rzodkiewka jest rośliną o krótkim świetle dziennym. Nie warto przesadzać. Przy nadmiarze oświetlenia roślina rzodkiewki wybija się w pędy.

Gleba do siewu powinna być umiarkowanie wilgotna. Nasiona wysiewamy w odległości 5 cm między otworami. Głębokość owijania nasion wynosi około 10 mm. Przykryj uprawy folią i umieść w ciepłym miejscu. Gdy tylko pojawią się schody, usuń ją. Ogólna temperatura wzrostu wynosi od +10 do +19°C. Dzieje się tak zwykle zimą na parapetach. Rzodkiewka jest mrozoodporna i lepiej ją niż przegrzać. Woda w razie potrzeby. Nakarm swoje rośliny dwa razy. Pierwszy raz - 10 dni po posadzeniu i ponownie za tydzień. Wygodne jest stosowanie kompletnego rozpuszczalnego w wodzie nawozu mineralnego do warzyw. Dodaj nawozy do wody do następnego podlewania. Ważne: nawozy stosuje się na mokre podłoże – suszonych roślin nie można nawozić. Zbiory rzodkiewki będą gotowe za 30-40 dni dla odmian wstępnie dojrzałych.

Podczas uprawy rzodkiewki na parapecie zimą zbiory są często nawet lepsze niż w ogrodzie. Nie ma szkodników ani nagłych wahań temperatury. Z łatwością zapewnisz roślinie odpowiednią pielęgnację.

Jak uprawiać ogórki do Wielkanocy?

Chcesz podać chrupiące aromatyczne ogórki prosto z łóżka na parapecie na stół wielkanocny? W końcu hodowanie ich w samym środku zimowego chłodu i opadów śniegu jest tak atrakcyjne. Spróbuj, a będziesz uprawiać ogórki zimą i wiosną każdego roku. Ogórki rosną szybko i już za kilka tygodni zerwiesz pierwszego ogórka, a jego świeży zapach wypełni całe mieszkanie. Podstawą sukcesu jest właściwy dobór odmian. Nie wszystkie nadają się do takiej uprawy. Niekoniecznie muszą to być odmiany do wnętrz jak na przykład Cud Balkonowy. Wybierz mieszańce partenokarpiczne, które nie wymagają zapylania, zawiązują owoce w każdych warunkach. Lepiej sadzić wczesne odmiany, wtedy pierwszy ogórek dostaniesz za 30-35 dni. Wypróbuj takie hybrydy jak Anulka F1, Hela F1, Krak F1 itd.

  • Garnek o pojemności 2 litrów lub większej wystarczy dla każdej rośliny.

  • Przygotuj lekkie, świeże podłoże odżywcze, możesz kupić gotowe z dodatkiem biohumusu.

  • Ogórki potrzebują nie tylko dodatkowego oświetlenia, ale także ciepła. Optymalna temperatura do uprawy to +23-25°C.

  • Gleba powinna być umiarkowanie wilgotna, nie podlewać, ale też nie dopuścić do wyschnięcia. Nawozić rośliny co dwa tygodnie, wygodnie jest stosować rozpuszczalne mieszanki do ogórków.

  • Nie zapomnij umieścić podpory dla winorośli ogórka, aby mogła się skręcić.

Udanych zbiorów!

Zdjęcia: Depositphotos, Nova Photo Graphik

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023