Garden Blog

Rośliny domowe o czarnych liściach i kwiatach: piękno w czerni!

Doświadczonego ogrodnika trudno czymkolwiek zaskoczyć. Prawda? Jednak dzisiaj spróbujemy to zrobić. Zapraszamy do przyłączenia się do nas w świecie najbardziej tajemniczych i niezwykłych roślin domowych. Tak, dobrze trafiłeś: dokonamy przeglądu najlepszych roślin o czarnych liściach i kwitnieniu. Natura jest tak ułożona, że całkowicie czarne (w najbardziej bezpośredniej interpretacji tego koloru) rośliny w zasadzie nie istnieją. Istnieją jednak rośliny, które są tak bliskie czerni, jak to tylko możliwe!

Wcześniej pisaliśmy już o modnych i tajemniczych mieszkańcach ogrodów. Teraz porozmawiajmy o mieszkańcach domów i mieszkań. Specjalnie dla czytelników bloga Garden Number One stworzyliśmy wyjątkowy TOP-6, który obejmuje rośliny domowe o czarnych liściach i kwiatach. Dowiesz się nie tylko, jakie są kwiaty w czarnym kolorze, ale także możesz podkraść ciekawe rozwiązania do wystroju mieszkania.

Rośliny domowe o czarnych liściach i kwiatach

Calla - Kalla Odessa 

Czarne kwiaty w doniczce - to coś niesamowitego! Możesz sam stworzyć takie piękno, sadząc kalię Odessa. Jej nie mniej szykowną alternatywą jest Black Diamond, ale my skupiamy się na odmianie Odessa. Wyróżnia się ona niesamowitą szlachetnością i stanowi swego rodzaju egzotykę wśród standardowych kwiatów pokojowych.  

Głęboki, atrakcyjny, inspirujący habitus rośliny nie pozostawia nikogo obojętnym. Liście w tym przypadku są zielone, ale kwiaty są ciemnofioletowe, mieniące się odcieniami bogatego bordowego wina. A na pewnym etapie kwitnienia stają się prawie czarne! A wszystko to wygląda absolutnie magicznie. Zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że rozmiar kwiatów jest bardzo imponujący: do 15 cm wysokości i do 8 cm średnicy.  

Termin ciągłego kwitnienia może sięgać nawet całego miesiąca. Taka kalia może z łatwością urozmaicić znane środowisko. A co najważniejsze - pielęgnacja jest tak prosta, jak w przypadku zwykłychkalii, które są uprawiane w doniczce w domu.

Frizea Cathy Violet

Wspaniały kwiat wewnętrzny z rodziny Bromeliowatych. Wnosi do pomieszczenia bajkowy nastrój i niewysłowiony klimat tropików. Prawdopodobnie na świecie istnieje więcej czarnych roślin, ale niewiele z nich może konkurować z tą w mistrzostwie zachwytu. 

Egzotyka kwiatu zawsze wysuwa się na pierwszy plan, a główną atrakcją są długie szypułki z kolczastymi kwiatostanami, które wystają z masy liści niczym zabawne koguciki. Kwiaty są prawie czarne. Widoczne są na nich ciemnofioletowe odcienie. Liście są zielone, ale także mienią się ciemniejszymi akcentami w szczytowym momencie dekoracji rośliny.

Jeśli chodzi o rozmiar, ta frizea nie jest zbyt wysoka: dorasta do 35-45 cm. Gwarantuje długie kwitnienie przy nieskomplikowanej pielęgnacji. Dobrze czuje się w standardowych warunkach pokojowych, rozwijając się w zwykłej doniczce. Najważniejsze jest podlewanie w odpowiednim czasie i upewnienie się, że temperatura gleby nie spada poniżej +18°C.

Gloksynia Violacea

Czarne kwiaty w pomieszczeniach mogą być dość miniaturowe. Dobrym przykładem jest ta odmiana gloksynii, która jest uprawiana w domu w Polsce i cieszy się dekoracyjnością przez cały rok.  

Roślina jest naprawdę niewielka, jak na standardy innych wyższych i masywniejszych wazonów. Maksymalna wysokość rzadko przekracza 20-25 cm, ale mimo to jest atrakcyjnie bujna. Kwitnienie jest regularne i bardzo wyraziste. Wyobraź sobie: jednocześnie może pojawić się od 10 do 20 pąków, z których każdy systematycznie się otwiera, osiągając średnicę od 7 do 10 cm.  

Kwiaty mienią się kombinacją głębokich fioletowych, ciemnoniebieskich i prawie czarnych odcieni. Tworzą ładną czapkę, która prawie całkowicie zakrywa liście. Same liście są również bardzo dekoracyjne - ciemnozielone i stosunkowo duże, ale schodzą na dalszy plan, ustępując aksamitnym kwiatom miejsca na piedestale piękna. Jeśli chodzi o okres spoczynku i inne osobliwości opieki nad gloksyniami, informacje znajdują się w osobnym artykule.

Storczyk Cancun

Jak nazywa się kwiat o czarnych liściach? Storczyk Cancun! Tak, można zauważyć, że liście nie są w 100% czarne, bardziej ciemnozielone, ale jednak... Ten kolor pozwala wyróżnić się wśród roślin o jaśniejszych liściach. Cóż, jeszcze jeden powód, aby dodać tego phalaenopsisa do naszej oceny - bajeczne kwitnienie!

Taka piękna orchidea to pełnoprawny żywy bukiet. Można go bezpiecznie podarować jako prezent i umieścić w domu jako dekorację wnętrza. Jego duże, bujne i bardzo jasne kwiaty wprawiają w słoneczny nastrój. Gwarantują ciekawą grę kontrastów z czarnymi łodygami i ciemnozielonymi liśćmi, których długość sięga niekiedy nawet 15 cm, a szerokość przekracza 5-7 cm. 

Tempo wzrostu tego storczyka jest niewielkie - średnio około 35-45 cm. Pielęgnacja jest prosta, nie wymaga specjalnej wiedzy i wysiłku. Jeśli będziesz przestrzegać podstawowych zasad, kwitnący Cancun będzie nie mniej atrakcyjny niż na zdjęciu, a ciemnozielone, prawie czarne liście będą zachwycać swoją egzotyką.

Anturium Black Love 

Jak nazywa się kwiat, który zmienia kolor swoich liści i pąków? Anturium Black Love! Naprawdę imponuje swoją wyjątkową zdolnością do zmiany koloru w miarę upływu sezonu.  

Liście są jasnozielone na początku sezonu wegetacyjnego, ale stopniowo nabierają ciemniejszych odcieni. To samo dotyczy kwiatów. Gdy tylko się uformują, mają połyskujące beżowo-brązowe odcienie, ale z czasem stają się czekoladowo-brązowe, a następnie prawie całkowicie czarne. Kształt pąków i liści tworzy dodatkowe otoczenie. Są one spiczaste, w kształcie serca. Charakteryzują się błyszczącym połyskiem, co dodatkowo przyciąga uwagę do tej wspaniałej rośliny domowej.  

Wysokość przeciętnego anturium uprawianego w doniczce wynosi około 40-50 cm. Biorąc pod uwagę stosunkowo skromne rozmiary rośliny, średnica kwiatów (7-10 cm) wygląda bardzo solidnie. Co ciekawe, anturium kwitnie niemal przez cały rok, ale tylko w standardowej temperaturze pokojowej. Jeśli pomieszczenie jest chłodne, łodygi kwiatowe są słabo uformowane.

Hibiskus Juno

Rośliny domowe o czarnych liściach są niezwykle rzadkie. Jeśli chcesz zdobyć takie piękno, powinieneś zwrócić uwagę na hibiskusa Juno. Wyróżnia się on wśród większości swoich ogrodowych krewniaków w doniczce, które najczęściej mają jasnozielone lub ciemnozielone liście. Ten ma ciemnozielone liście, które są bliskie czerni.

Hibiskus ten gwarantuje atmosferę romantyzmu i spokoju. Idealnie nadaje się do dekoracji szerokich parapetów, balkonów i loggii. Dorasta do 50-70 cm wysokości i tworzy dość bujny krzew, dla którego ważne jest dobranie odpowiedniej doniczki.

Wartość dekoracyjna rośliny nie ogranicza się do wspaniałych ciemnozielonych, prawie czarnych liści, ponieważ w szczycie sezonu roślina zyskuje niezwykle urocze karmazynowo-różowe kwiaty. Nawiasem mówiąc, w miarę rozwoju stają się one również ciemniejsze w środku. Średnica jednego kwiatu może osiągnąć 12-14 cm, a w sumie tworzą spektakularną czapkę.

Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023