Garden Blog

Rośliny domowe - jak przetrwać zimę: 7 kroków do wiosny

Rośliny doniczkowe - tworzą wyjątkową przytulność i dają poczucie komfortu psychicznego i radości w domu, zwłaszcza zimą. Fitodesign wnętrz jest integralną częścią nowoczesnych pomieszczeń mieszkalnych i biurowych. Jak pomóc roślinom przetrwać zimę? Czy w domu jest za gorąco, czy za zimno? Czy brakuje im światła, zrzucają liście lub są zbyt długie, blade i słabe? Co zrobić z roślinami, które kwitną zimą? Porozmawiajmy o osobliwościach pielęgnacji roślin domowych zimą i o tym, jak zapewnić im dobre warunki, odpowiednie podlewanie i karmienie. Zrozummy, które z nich należy pielęgnować praktycznie w zwykłym trybie, a które - po prostu pozostawić w spokoju do wiosny przy minimalnym podlewaniu.

Późną jesienią i zimą wiele roślin domowych jest zestresowanych. Godziny dzienne są krótsze, słonecznych dni jest coraz mniej, grzejniki zapewniają ciepło, ale powietrze staje się zbyt suche. Co można zrobić, aby pomóc roślinom domowym przetrwać zimę?

Główne problemy związane z pielęgnacją roślin domowych zimą

Istnieje kilka czynników, które są ważne przy uprawie roślin w domu. Zimą są one szczególnie istotne i często problematyczne. Większość roślin nadal rośnie zimą, ich liście pozostają zielone, a niektóre mają okres kwitnienia w zimnych porach roku. Co należy wziąć pod uwagę?

1. Miejsce, w którym znajduje się roślina

W szczycie lata rośliny domowe są przenoszone z dala od okien wychodzących na południe, z dala od upałów. Niewiele kwiatów domowych jest w stanie wytrzymać bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Zimą wręcz przeciwnie. Lepiej jest umieścić je bliżej południowych okien. Należy uważać, aby trzymać kwiaty z dala od grzejników, kuchenek i otwartego ognia. Umieść doniczki tak, aby było między nimi wystarczająco dużo miejsca, korony były dobrze wentylowane i nie dotykały się. Liście nie powinny dotykać szyby okiennej, ponieważ jest zimna.

2. Światło

Jeśli latem wiele roślin z południowych okien jest odsuniętych od bezpośredniego światła słonecznego i ciepła, zimą większość z nich cierpi z powodu niewystarczającej ilości światła. Jeśli nie masz możliwości umieszczenia doniczek na południowym lub południowo-wschodnim oknie, będziesz musiał zorganizować dodatkowe oświetlenie za pomocą fito-lamp. Ostrożnie usuń kurz z liści, ponieważ sprawia on, że brak światła jest jeszcze większy. Jeśli nie ma miejsca na parapecie, postaw stół lub konsolę, półkę jak najbliżej światła.

Zimą wiele roślin nie ma dostępu do światła dziennego, ale są też takie, które tolerują brak światła w normalnych warunkach. Przeczytaj o 10 najlepszych roślinach domowych odpornych na niedobór światła na naszym blogu.

3. Temperatura i oświetlenie

Optymalna temperatura zimowania zależy od konkretnej rośliny. Na przykład kwitnące begonie bulwiaste mają okres spoczynku w zimie, odcinają liście i umieszczają doniczki w ciemnym pomieszczeniu o temperaturze około +10-12°C. Praktycznie nie wymagają podlewania, a tym bardziej nawożenia. Begonia ozdobna - nadal rośnie i wymaga zwykłej pielęgnacji, normalnego oświetlenia i temperatury pokojowej. Niektóre rośliny kwitną zimą. Na przykład cebulki hippeastrum posadzone w doniczkach jesienią - kwitną bujnie w styczniu-lutym-marcu i potrzebują światła i ciepła. Dobrze umyj okno, aby cząsteczki kurzu nie zasłaniały światła.

4. Mikroklimat, ruch powietrza i wilgotność

Miejsca o wysokiej wilgotności, takie jak kuchnia, nie są odpowiednie dla wszystkich roślin. Nie skorzystają one jednak na suchym powietrzu pochodzącym z urządzeń grzewczych. Kontroluj wilgotność powietrza i jeśli możesz, zainstaluj nawilżacz. Przypomnijmy, że normalna wilgotność w pomieszczeniu 50-60% jest ważna dla ludzi, zwłaszcza dla dzieci. Najprostszy sposób - wlać ekspandowaną glinę lub agroperlit do tacy, wlać wodę i pozwolić jej wsiąknąć w materiał.

Pamiętaj tylko, aby wylać nadmiar wody po 1,5-2 godzinach. Wilgoć stopniowo wyparuje z nawilżonego agroperlitu i stworzy optymalny mikroklimat. Nie umieszczaj roślin w przeciągach. Jeśli okno jest często otwierane, nie można umieszczać na nim kwiatów na zimę. Gwałtowne zmiany temperatury i przeciągi są niedopuszczalne i mogą zniszczyć rośliny.

5. Podlewanie roślin domowych zimą - objętość i częstotliwość

To właśnie podlewanie zimą jest z jakiegoś powodu bardzo zagadkowe dla początkujących. Jaki jest właściwy sposób podlewania roślin domowych zimą? Rośliny, które mają okres spoczynku - bulwiaste, cebulowe, zimujące w chłodnych pomieszczeniach - praktycznie nie wymagają podlewania. Gleba nie powinna zbytnio wysychać, ale powinna pozostać tylko lekko wilgotna, więc podlewanie nie jest konieczne. Jesienią i wiosną, w okresie, gdy w domu jest już chłodno, ale ogrzewanie nie zostało jeszcze włączone lub wyłączone - ważne jest, aby nie przepełniać roślin. W tym czasie parowanie jest bardzo małe, ponieważ temperatura powietrza jest niska do +15-16 ° C, a na parapetach jeszcze niższa. Następnie, po włączeniu urządzeń grzewczych, temperatura w pomieszczeniu wzrasta, powietrze staje się znacznie bardziej suche, następuje intensywne odparowywanie wilgoci przez liście - należy zwiększyć podlewanie roślin domowych. Zorientuj się, w jaki sposób wysycha górna warstwa gleby, wysycha o 1-2 cm - woda. Po wyłączeniu ogrzewania temperatura spada i zmniejsza się parowanie wilgoci przez liście. W tym czasie podlewanie jest ponownie ograniczone. Woda do podlewania powinna być ciepła, a nie zimna jak woda z kranu.

Ważne: nadmiar wilgoci może spowodować pojawienie się pleśni. Jak pozbyć się pleśni na roślinach domowych - przeczytaj blog.

6. Nawożenie - co, jak, ile i czym?

Czy rośliny domowe można nawozić zimą? Zasilaj rośliny domowe, które nadal rosną i kwitną. Należy to robić mniej aktywnie niż wiosną i latem. Rośliny w stanie spoczynku nie powinny być w ogóle nawożone.

Przeczytaj więcej o tym, jak nawozić rośliny doniczkowe zimą na blogu. Jakie rośliny domowe kwitną zimą? Zwykle zimą kwitną fiołki, dla których istnieje specjalna mieszanka do karmienia.

Ważne: zimą lepiej jest niedokarmiać niż przekarmiać. Karmienie wznawia się, gdy nowe młode pędy zaczynają pojawiać się na roślinach domowych po zimie.

7. Przechłodzenie i przegrzanie

Z jednej strony rośliny domowe dobrze znoszą chłód zimy. Jednak nadal mogą występować przeciągi na parapecie i zimne promieniowanie z szyby. Dlatego ważne jest, aby sprawdzić, czy sama doniczka nie jest zbyt zimna, zwłaszcza jeśli jest ceramiczna.

Co zrobić, jeśli roślina jest zimna? Warto owinąć ją folią lub postawić na podstawce z tektury falistej lub styropianu. Można umieścić pod paletą - inną odwróconą, stworzy to dodatkową warstwę powietrza, a grudka ziemi pozostanie cieplejsza. Jednocześnie upewnij się, że grzejniki nie przegrzewają parapetu, a ziemia nie wysycha. Wilgotna, przegrzana gleba może prowadzić do gnicia korzeni i chorób grzybiczych.

Zimowa pielęgnacja roślin domowych: pytania i odpowiedzi

Skąd mam wiedzieć, czy roślina nie otrzymuje wystarczającej ilości światła?

Dlaczego liście roślin domowych żółkną zimą? Przyjrzyj się roślinie, jeśli nowe liście są blade, nowe młode liście są małe i słabe, jednym z powodów jest brak światła. Jeśli kolor liści nie jest jednolity, z jaśniejszymi obszarami, bladymi krawędziami - jest to również brak światła. Co robić? Przesuń doniczki bliżej okna lub kup fitolampy.

Bezpretensjonalne rośliny odporne na brak światła

Często hodowcy kwiatów po prostu nie mają miejsca z wystarczającą ilością światła. Możesz wybrać fitokompozycję roślin domowych, które są odporne na brak światła. Przykładem mogą być sukulenty, opuncja, zamiokulkas i inne.

Czy szkodniki mogą pojawić się na roślinach domowych zimą?

Zimą, z powodu urządzeń grzewczych, powietrze jest suche, w wielu pomieszczeniach - gorące. W takich warunkach przędziorek pojawia się najczęściej na kwiatach domowych. Czym opryskiwać rośliny domowe zimą?

Jak uchronić rośliny przed przędziorkami - podpowiadają nasi eksperci. Muszka grzybowa, wciornastki i inne szkodniki są również uciążliwe dla roślin - przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, jak ratować rośliny domowe.

Czy rośliny domowe można przesadzać zimą?

Zgodnie z klasyczną pielęgnacją - niepożądane. Ale jeśli naprawdę musisz, spróbuj przenieść roślinę do nowej doniczki, aby zachować bryłę korzeniową, aby się nie rozpadła. Przy ostrożnym przesadzaniu - roślina będzie minimalnie traumatyzowana i nie będzie narażona na silny stres.

Pielęgnacja roślin zimą nie jest skomplikowana, a zwierzęta przetrwają do wiosny. Wystarczy postępować zgodnie z naszymi zaleceniami. Niektóre rośliny można przenieść do ogrodu na lato.

Zdjęcia: Depositphotos 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023
Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką ochrony prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz ją w każdym momencie wycofać lub ponowić na GardenNumberOne w zakładce Ustawienia plików cookies. Wycofanie jej nie wpływa na legalność uprzedniego przetwarzania. Polityka prywatnosci i Cookies Garden Number One