Garden Blog

Rośliny domowe: do ogrodu na lato - które kwiaty domowe można, a których nie można przenosić na zewnątrz?

Latem wiele roślin doniczkowych chętnie przeniesie się na zewnątrz, na loggię, patio, balkon, a nawet kwietniki. Niektóre rośliny doniczkowe w wazonach można nie tylko przenieść na zewnątrz, ale nawet przesadzić na zewnątrz na lato. Wielu entuzjastów roślin domowych martwi się, że są one zbyt delikatne, aby rosnąć latem na zewnątrz. Tak, wiele z nich wymaga stworzenia odpowiednich warunków. Nauczymy Cię i powiemy, które rośliny możesz, a których nie możesz wynieść na zewnątrz. A jesienią będziesz mógł zabrać do domu wspaniałe, dobrze wyrośnięte piękności.

Przydatne wakacje: wiele roślin domowych - wypełnione zdrowiem i pięknem w ogrodzie

Większość roślin, które są uprawiane jako rośliny domowe w naszych warunkach - w ich odpowiednim klimacie - żyje w naturalnych warunkach. A latem można po prostu dać im odpocząć od sztucznych warunków w mieszkaniu i zapewnić wystarczającą ilość powietrza i światła słonecznego. Rośliny domowe potrzebują oczywiście mniej światła słonecznego niż rośliny zewnętrzne, ale potrzebują. Nawet jeśli jesteś przyzwyczajony do odpowiedniej pielęgnacji i nawożenia podczas zimy, nie możesz nie zauważyć wiosną, kiedy rośliny ogrodowe radzą sobie wyjątkowo dobrze - zwłaszcza jak ospałe są twoje ulubione rośliny domowe po zimie. Znacznie wolniej regenerują się po suchym powietrzu grzewczym i braku światła, a liście są mniejsze i jaśniejsze. Letnia przeprowadzka do domku letniskowego, ogrodu, na balkon lub patio z pewnością dobrze im zrobi.

Rośliny uprawiane na zewnątrz rekompensują brak zimowej wentylacji. Początkujący hodowcy roślin doniczkowych często nie doceniają potrzeby świeżego, wilgotnego powietrza.

Nawet najbardziej odporne na cień rośliny cierpią z powodu ciągłego braku rozproszonego światła słonecznego - bezpośredniego światła słonecznego, a nie przez szybę okienną - a ich liście stają się przebarwione, ich liście nie wykazują już charakterystycznego wzoru liści, a ich podatność na choroby wzrasta.

Często, wyjeżdżając na wieś, wiele osób martwi się, czy ich rośliny domowe będą w stanie pozostać bez regularnej opieki przez wiele tygodni. Czasami rośliny muszą zostać usunięte z parapetu i pozbawione światła, aby ziemia w doniczce dłużej utrzymywała wilgoć. Powietrze w mieszkaniu jest często tak samo suche latem, jak zimą, gdy kaloryfery są włączone. To również jest szkodliwe dla roślin domowych.

Wielu roślinom jest ciasno i brakuje im miejsca na parapecie. Korona traci swój kształt, kwiaty nie są już bujne i kolorowe, a pędy stają się sztywne.

Wszystko to można zrekompensować, wystawiając rośliny na zewnątrz w ciepłym sezonie. Ważne jest jednak, aby zrobić to prawidłowo, tak aby otrzymały dokładnie taką ilość ciepła, światła, wilgoci i słońca, jakiej potrzebuje każda roślina. Dlatego prosimy o uważne czytanie katalogów i sprawdzanie warunków uprawy. A my pokażemy Ci, jak prawidłowo dbać o rośliny domowe w ogrodzie latem.

Gdzie i jak ustawić rośliny domowe w ogrodzie latem?

W przypadku prawie wszystkich roślin domowych warunki uprawy na rabacie, w doniczce na tarasie lub w pergoli, na balkonie lub loggii będą podobne:

 • osłonięte, zaciszne miejsce, wolne od wiatru i przeciągów.
 • miejsce, które będzie osłonięte przed intensywnymi opadami deszczu. Nie umieszczaj doniczek tak, aby mogły kapać z dachu lub innego odpływu.
 • używaj solidnych wazonów lub donic i zabezpiecz je, jeśli to konieczne, aby przerośnięte rośliny nie przewróciły się podczas wietrznej pogody.
 • Upewnij się, że otwory drenażowe w dnie doniczki przepuszczają nadmiar wody i regularnie opróżniaj tace.

Gdzie latem można umieścić rośliny domowe na zewnątrz:

 • Ganek i taras.
 • Patio i obszary utwardzone.
 • Balkony i loggie.
 • Parapety zewnętrzne ze specjalnymi kratami kwiatowymi.
 • Altany, pawilony ogrodowe i pergole.
 • Pod ścianą domu lub budynku ogrodowego, ale tak, aby z donic nie kapała woda.
 • Twórz aranżacje doniczkowe wzdłuż ścieżek, uzupełniając kwietniki wazonami.
 • Kwiaty można umieścić w doniczkach, zakopać doniczki w ziemi, aby chronić je przed przegrzaniem, lub ostrożnie przesadzić rośliny z wazonów do otwartego gruntu na lato.

Których roślin doniczkowych nie należy sadzić na zewnątrz?

Zostaw w domu kwiaty, które potrzebują prawie stałej temperatury i wilgotności i nie tolerują znacznych wahań. To są fiołki afrykańskie, monstera, maranta, filodendron, storczyki, z wyjątkiem cymbidium itp.

Rośliny te są zbyt wrażliwe na zmiany temperatury i światła. Uważa się, że inne rośliny domowe można stopniowo aklimatyzować do warunków zewnętrznych, nawet fikusy, które często reagują na zmiany warunków uprawy po prostu zrzucając liście. Zaleca się uważne przeczytanie naszych zaleceń i zapoznanie się z uprawą każdej rośliny domowej przed wysłaniem jej do ogrodu. Przeciwwskazania do przeprowadzki:

 • Rośliny, które zostały zakupione w szklarni lub centrum ogrodniczym mniej niż miesiąc temu.
 • Rośliny, które zostały przesadzone mniej niż 2-3 tygodnie temu.
 • Kwiaty, które nie tolerują przeciągów lub nawet krótkotrwałych spadków temperatury w zakresie od +16 do 18°C.
 • Choroby i inwazje szkodników.
 • Bardzo młode rośliny i niedawno ukorzenione sadzonki.

Które rośliny doniczkowe można wynieść na zewnątrz?

Rośliny subtropikalne, tropikalne, górskie, a nawet pustynne nadają się do letniego ogrodu. Twoja babcia prawdopodobnie sadziła w ogrodzie na lato żyworódkę, aloes, hippeastrum, a nawet kaktusy opuncji

Większość roślin z grupy cytrusów będzie cieszyć się przebywaniem na zewnątrz tego lata. Niezależnie od tego, czy uprawiasz rośliny na parapecie, w oranżerii czy szklarni, rośliny doniczkowe, takie jak granat, azalia, palmy, róża sudańska (hibiskus), bluszcz, dracena, araukaria, jukka i inne można przenieść do ogrodu.

Ozdobne rośliny zielne o liściach i kwiatach, które będą lepiej rosły po letnich wakacjach w ogrodzie, obejmują bugenwille, pelargonie, niecierpek, poinsecje, anturium itp.

I ta grupa roślin może być nie tylko umieszczona na zewnątrz w doniczce, ale na lato w ogóle przesadzona w otwartym terenie - karłowate róże tarasowe i krawężnikowe, które rosną zimą w wazonie w domu, szparagi, cyklamen, abutilon, pieprz ozdobny, hippeastrum, paproć, difenbachia, banan itp.

Storczyki też można umieścić na zewnątrz. Storczyk Phalaenopsis można umieścić w cieniu przy otwartym oknie. Mówi się, że Phalaenopsis dobrze radzą sobie w miękkim cieniu, gdzie jest światło, ale tylko rozproszone, gdy są sadzone w specjalnym podłożu w pobliżu sztucznych stawów i pod bardzo ścisłym nadzorem, staranną opieką i podlewaniem. Jest to jednak rozwiązanie dla doświadczonych florystów.

Rośliny domowe w ogrodzie: sadzenie i pielęgnacja - najważniejsze wskazówki

Miejsca, w których rano jest tylko delikatne słońce, a w południe tylko rozproszone światło, są bardziej odpowiednie do umieszczenia. W jakiej odległości od siebie należy sadzić rośliny? Rośliny powinny być rozmieszczone zgodnie z rozmiarem korony; nie powinny się tłoczyć. Pelargonie i kaktusy najlepiej sadzić po słonecznej stronie. Ważne: roślin domowych nie należy sadzić po gorącej stronie ogrodu. Na początek umieść doniczki w cieniu drzew lub budynków po stronie wschodniej, lub północno-wschodniej.

Uważnie przeczytaj opisy w naszym katalogu dotyczące najlepszych warunków dla każdej rośliny.

Podlewanie należy uzależnić od opadów. Jeśli gleba jest umiarkowanie wilgotna, dodatkowe podlewanie nie jest konieczne. W przypadku obfitych opadów deszczu, gdy istnieje ryzyko nadmiernego podlewania, doniczki należy przykryć wodoodporną szmatką na czas opadów. Wskazane jest, aby nad miejscem, w którym rośliny domowe są umieszczane na zewnątrz, znajdowała się niewielka wiata, którą w razie potrzeby można łatwo przykryć folią.

Przygotowanie do wakacji - hartowanie roślin

Zmiany warunków dla roślin domowych nie powinny być gwałtowne. Należy je stopniowo hartować i przyzwyczajać do warunków zewnętrznych. Gdy temperatura jest stabilna i nawet w nocy nie spada poniżej +16-18°C, doniczki należy umieścić w zacienionym miejscu. Początkowo na 2-3 godziny, a następnie przenieść je do środka, po kilku dniach na 5-7 godzin, następnie na cały dzień, a następnie pozostawić na noc. Czy to trudne? Jeśli przeniosłeś wszystkie rośliny domowe do domku i nie ma możliwości częstego wnoszenia doniczek do domu, aby stopniowo hartować kwiaty - umieść je w chronionym miejscu, w cieniu, pod ścianą domu, która zapewni im ciepło w nocy. Pozostaw je tam na 4-7 dni. Następnie można umieścić doniczki lub wykonać sadzenie w stałym miejscu.

Utrzymuj zwykłe i zalecane warunki dla każdej rośliny. Nawozić specjalnym nawozem. Uważaj na oznaki choroby lub uszkodzenia przez owady - używaj preparatów ogrodniczych.

Gdy noce stają się chłodniejsze - pod koniec sierpnia lub września, w zależności od pogody - nadchodzi czas, aby rośliny domowe wróciły do domu. Lepiej zabrać je wcześniej, niż narażać je na ryzyko hipotermii.

W przypadku roślin, które zostały posadzone na zewnątrz - wybierz większe doniczki niż poprzednie. Nie tylko ich korony rozrosną się latem, ale także ich system korzeniowy. Ostrożnie wyjmij roślinę z bryłą korzeniową i umieść ją z powrotem w doniczce; przytnij przerośnięte korzenie. Zobaczysz, o ile silniejsze i piękniejsze będą Twoje rośliny domowe po lecie spędzonym w ogrodzie.

Zdjęcia: Depositphotos 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023