Garden Blog

Rośliny domowe: 10 najlepszych roślin odpornych na światło do fitoprojektu

Rośliny domowe tworzą szczególne poczucie przytulności i komfortu w domu. Fitoprojektowanie jest zawsze na czasie, żywe rośliny są używane nie tylko na parapetach i nasłonecznionych miejscach. Kwiaty chce się umieścić i w ciemnym korytarzu, i w odległym kącie salonu lub przedpokoju, w łazience, a nawet w toalecie. We wnętrzach biurowych rośliny mogą stworzyć dobry mikroklimat, komfort psychiczny. Nie ma miejsca na kwiaty bliżej oświetlonych parapetów? Brak okien w ogóle? Ciemny kącik chcesz ozdobić roślinami?

Istnieją rośliny domowe, które dobrze tolerują brak światła, bezpretensjonalne i wyraziste. Są idealne zarówno do wnętrz mieszkalnych, jak i budynków użyteczności publicznej, łatwe w pielęgnacji. Podpowiemy Ci, jak wybrać odpowiednie rośliny, które pozostaną piękne i nie sprawią Ci kłopotów.

Jak radzić sobie ze światłem w pomieszczeniach bez okien i ciemnych zakamarkach?

To, że niektóre rośliny domowe tolerują brak naturalnego światła, nie oznacza, że mogą rosnąć w całkowitej ciemności. Nawet najbardziej odporne na cień rośliny w pomieszczeniach bez okien wymagają doświetlenia. Aby rośliny wyglądały jak najbardziej dekoracyjnie, okresowo zamieniaj wazony stojące przy sztucznym świetle z tymi, które rosną w półcieniu i od czasu do czasu widzą naturalne światło. W ten sposób rośliny odpoczną od życia w ciemności i zregenerują się.

Rośliny domowe do słabo oświetlonych pomieszczeń

Bluszcz

Sadzonki bluszczu - kompaktowe odmiany będą dobrze rosły w domu. Oczywiście, aby błyszczące liście bluszczu wyglądały wystarczająco dekoracyjnie, należy zorganizować dodatkowe oświetlenie. Ta kędzierzawa roślina może oplatać niewielką ścianę lub rosnąć bluszcz na podporze.

Niskie, kompaktowe odmiany dobrze wyglądają w wiszących doniczkach z opadającymi pędami. Bluszcz dobrze radzi sobie również w kuchni, jeśli wilgotność powietrza jest wysoka.

 
 

Język teściowej lub sansevieria

Nowoczesne odmiany sansevierii są wyraziste i efektowne. Są to jedne z najbardziej dekoracyjnych roślin. Istnieją wysokie, duże odmiany, które świetnie wyglądają w wazonie podłogowym. Są też małe sansevierie - z jasnożółtą obwódką na krawędzi, są odmiany pstrokate, unikalne z cylindrycznymi liśćmi, miniaturowe, kompaktowe o wyrazistej strukturze. Te wyjątkowe rośliny wyglądają harmonijnie w każdym pomieszczeniu. Jeśli nie wiesz, jak dbać o rośliny domowe i nie lubisz się nimi zajmować, sansewieria jest właśnie dla Ciebie. Dzięki niewielkiej ilości nawozu do roślin domowych i regularnemu, umiarkowanemu podlewaniu, sansewieria będzie wyglądać pięknie.

Difenbachia

Jedna z najpopularniejszych roślin, która będzie dobrze rosła w odległym rogu pokoju. Istnieją duże i wysokie odmiany o wysokości do 120 cm, a także odmiany kompaktowe o wysokości do 40 cm. Liście są wyraziste i mogą pozostać piękne nawet przy braku światła, a jeśli raz zapomnisz o podlaniu, z łatwością przetrwa.
 
 

Zamiokulkas

Jedną z ulubionych nowoczesnych roślin domowych projektantów jest Zamiokulkas. To jeden z najtrwalszych i najpiękniejszych kwiatów do wnętrz. Jego długie, złożone liście są gęste, błyszczące, wyraziste. A jednocześnie są gotowe przetrwać brak światła i rzadkie podlewanie. Jeśli chcesz umieścić zamiokulkas w stosunkowo ciemnym miejscu, zalecamy zakup rośliny o odpowiedniej wielkości. Ponieważ w ciemności będzie rosnąć bardzo wolno.

Zielistka

Ta roślina tradycyjnie zdobi wnętrza. Idealna do łazienek, toalet i kuchni, lubi wysoką wilgotność. Krzew wypuszcza dużo bocznych rozet na długich łodygach, dzięki czemu zielistka dobrze prezentuje się w wiszących doniczkach. Roślina toleruje wahania temperatury, brak światła i przerwy w podlewaniu.
 
 
 

Sukulenty

Sukulenty to najbardziej bezpretensjonalne rośliny do dekoracji wnętrz. Wymagają minimalnego podlewania, a przy odrobinie dodatkowego światła sukulenty będą pięknie wyglądać, rosnąć, a nawet kwitnąć. Jest to bardzo zróżnicowana grupa roślin. Wśród sukulentów można wybierać spośród dużych agaw do 70-100 cm i miniaturowych lithopsów o wysokości 3-5 cm.
 

Kaktusy

Są to również sukulenty. Opuncja figowa, Rebutia, Espostoia itp. - są całkowicie bezpretensjonalne i mogą rosnąć w pomieszczeniu bez okien z niewielką ilością światła. Ważne jest, aby sadzić je w lekko osuszonym podłożu dla kaktusów. Wymagają bardzo umiarkowanego podlewania. Większość kaktusów jest miniaturowa i doskonale nadaje się do aranżacji stołowych. Jeśli zależy Ci na dużych, wyrazistych akcentach, wybierz kaktusy do wnętrz, takie jak Echinocactus Grusonii, który ma około 70 cm wysokości i do 60 cm średnicy. Cerceus jest wysoki, żebrowany, do pionowych akcentów i całkowicie bezpretensjonalny.
 
 

Aloes

Kolejna grupa sukulentów znana zarówno z wysokich właściwości ozdobnych, jak i leczniczych. Aloes przetrwa przy niewielkiej ilości światła i umiarkowanym podlewaniu. Jedyne, czego nie lubi, to przeciągi. Aloes ma mięsiste, zielone liście. Istnieją odmiany z kolcami wzdłuż krawędzi, lub o gładkich, równych krawędziach, których liście są ułożone w rozety o nietypowej strukturze. Zwróć uwagę na różnorodne odmiany ze srebrną tabliczką. W przypadku większych przestrzeni wybierz duże odmiany.
 

Storczyk

Storczyki mają reputację egzotycznych i kapryśnych roślin. W rzeczywistości grupa phalaenopsis jest bezpretensjonalna i będzie kwitnąć nawet przy sztucznym oświetleniu. Sadzonki storczyków można kupić nawet do niedostatecznie oświetlonych miejsc. Ich pielęgnacja jest stosunkowo łatwa, a luksusowe kwitnienie zapewni odpowiednie nawożenie nawozami do storczyków.
 
 

Grubosz

Ulubiony przez wszystkich Grubosz lub drzewo pieniędzy świetnie wygląda we wnętrzach. W katalogu można kupić nowoczesne gatunki i odmiany od dużych 60-70 cm do miniaturowych. Są też bardzo oryginalne. 

Większość sukulentów - lepiej kupić od razu rozmiar potrzebny do wnętrz. Rośliny są kompaktowe, rosną powoli i wymagają niewielkiej lub żadnej opieki. Mamy szeroki wybór.

Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023