Garden Blog

Rośliny do łazienki: jak wybrać i jakie są ich zalety

Nawet jeśli nie jesteś profesjonalnym projektantem wnętrz, prawdopodobnie słyszałeś o tym, jak popularne są rośliny w łazience. W Internecie pełno jest zdjęć takich rozwiązań aranżacyjnych. Nie ma jednak zbyt wielu szczegółów na temat tego, jak określić, które rośliny można umieścić w łazience, a których nie należy. Więc kto lepiej o tym opowie niż my?

Wcześniej na blogu Garden Number One pojawił się już temat komfortu biurka w biurze. Teraz przyszła kolej na artykuł na temat: jakie rośliny mogą żyć w łazience? W materiale zwrócimy uwagę na ogólne cechy takiego wystroju i pomożemy w wyborze roślin do łazienki w mieszkaniu lub domu. Dołącz do dyskusji!

Rośliny do łazienki: jak wybrać?

Pytając o to, jakie rośliny można uprawiać w łazience, wielu właścicieli nie bierze pod uwagę głównego warunku - powierzchni pomieszczenia. Jest rzeczą oczywistą, że w małym pomieszczeniu nie będzie gdzie zaszaleć, a jeśli już, to tylko miniaturowa lub ścienna zieleń. Jeśli w łazience jest dużo miejsca, sprawdzą się nawet duże rośliny o masywnych liściach. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru zdecydowanie należy przemyśleć lokalizację i wziąć pod uwagę warunki wzrostu dla tego czy innego rodzaju zieleni pokojowej.

Jakie rośliny nadają się do łazienki? Łazienka jest zwykle bardzo wilgotna i ma minimalną ilość światła słonecznego, a czasami, w zależności od układu, nie ma go wcale. Niemniej jednak piękne rośliny nadające się do łazienki już dawno przestały być rzadkością. Jeśli chcesz, aby wystrój mieszkania był atrakcyjny, zaprojektuj go, biorąc pod uwagę, że rośliny bez światła w łazience nie będą miały problemu z istnieniem. Należy również zauważyć, że w łazience temperatura powietrza jest zwykle o 3-4 ℃ niższa niż w innych pomieszczeniach, co oznacza - jaka roślina nadaje się do łazienki? Dokładnie tak! Roślina, która nie jest zbyt ciepłolubna, może tolerować wysoką wilgotność i jest gotowa żyć w warunkach niedoboru światła słonecznego.

Jakiej pielęgnacji wymagają rośliny łazienkowe?

Nawet najbardziej bezpretensjonalne i odporne żywe rośliny do łazienki nadal wymagają pewnej opieki. Na pierwszym miejscu jest podlewanie, które odbywa się przy pierwszych oznakach suchości gleby. Konieczne jest stosowanie wody hartowanej, której temperatura jest nieco wyższa niż temperatura powietrza w pomieszczeniu. Nawożenie odbywa się zwykle w okresie wegetacji - stosuje się granulowane nawozy mineralne.  

Które rośliny rosną w łazience zbyt szybko - wymagają terminowego przesadzania. Dla nich należy wziąć większą doniczkę, aby zielona masa rozwijała się w normalnym tempie. Ze względu na szybkie zanieczyszczenie blaszek liściowych, pożądane jest ich wycieranie od czasu do czasu (biorąc pod uwagę cechy konkretnego gatunku). Jak już wspomnieliśmy, odpowiednie rośliny do łazienki mogą przetrwać bez światła, ale jeśli chcesz być wybredny, możesz umieścić dodatkowe źródła sztucznego rozjaśniania.

Aby zrozumieć, jakie rośliny można trzymać w łazience, przyjrzyjmy się niektórym opcjom na wizualnym przykładzie. Oto kilka rozwiązań:

Guzmania

Jeśli nie wiesz, jakie rośliny umieścić w łazience, wybierz coś z rodziny bromeliowatych. Guzmania to świetna opcja! Jest ona krewną ananasa, a nawet bardzo go przypomina. Południowe pochodzenie guzmanii determinuje jej zamiłowanie do ciepła i wysokiej wilgotności, więc rośliny domowe w tego typu łazience czują się najbardziej komfortowo. Doniczkę można nawet umieścić w pobliżu prysznica, bez najmniejszego ryzyka uszkodzenia kwiatu.  

Niemniej jednak nadmierne podlewanie gleby negatywnie wpływa na dekoracyjność guzmanii. Podlewanie powinno być częste, ale niewielkie. Roślina słynie z jasnych, płonących kwiatów. Liście są mięsiste i dość duże, chociaż ogólnie guzmania jest bardzo zwarta.

Aloes

Jakie rośliny można trzymać w łazience bez okien? Oczywiście, że aloes! Opcja korzystna dla obu stron, która cieszy się łatwą pielęgnacją i dobrą wartością dekoracyjną. To prawdziwy klasyk do pomieszczeń o wysokiej wilgotności. W przypadku aloesu istnieją nawet przeciwwskazania dotyczące nadmiernego nasłonecznienia. Jednak nie myśl, że całkowicie ciemne pomieszczenie to idealne warunki. Nie, jeśli istnieje możliwość dostępu światła, należy ją wykorzystać, zapewniając w ten sposób normalne warunki do rozwoju rośliny.

Częste podlewanie aloesu nie jest konieczne. Ten dekoracyjny kwiat wewnętrzny preferuje duże odstępy czasu, aby gleba miała czas trochę wyschnąć. W ten sposób zmniejsza się prawdopodobieństwo gnicia systemu korzeniowego. Nawiasem mówiąc, oprócz estetycznego wyglądu, liście tego samego aloesu mają właściwości lecznicze, ale to już inna historia.

Dracaena

Czy są jakieś rośliny szparagowe do łazienki bez okna? Powiesz, że nie, odejdziesz i nigdy nie dowiesz się, że takie rośliny nadal mogą rosnąć w łazience. Jednym z odpowiednich przedstawicieli szparagów jest dracena, która ma bardzo atrakcyjny pokrój przypominający palmę. Woli rosnąć z dala od bezpośredniego światła słonecznego. A pamiętamy, jakie rośliny rosną w łazience, prawda? Tak, to właśnie te!

Oprócz tolerancji na cień, dracena charakteryzuje się zamiłowaniem do wysokiej wilgotności powietrza. Do udanej uprawy niezbędne jest systematyczne podlewanie. Niezwykle pożądane jest sezonowe nawożenie. Jeśli użyjesz zestawu do palm i draceny, nie będzie problemu z niedoborem składników odżywczych do aktywnego wzrostu.

Paproć 

Wokół paproci krąży tak wiele legend, że wielu projektantów przez długi czas nie zastanawia się, jakie rośliny można umieścić w łazience - po prostu weź i umieść tylko paproć. Dlaczego? I naprawdę piękne, tajemnicze, trochę nawet mistyczne wygląda cały ten biznes! Liście są grube i długie, jak żywe wachlarze. Dzięki nim pomieszczenie wypełnia się tlenem, a wnętrze nabiera dodatkowego uroku.

Aby paproć nie cierpiała w łazience, ale rosła normalnie i cieszyła się swoim pięknem, wystarczy zapewnić jej minimalną pielęgnację, składającą się z 3 punktów. Pierwszym punktem jest początkowe sadzenie w dużej, obszernej doniczce. Drugi - upewnij się, że wykonałeś drenaż. Trzeci - upewnij się, że ziemia była umiarkowanie wilgotna, a rozproszone światło przynajmniej od czasu do czasu, ale nadal padało na liście paproci. Roślina odwdzięczy się swoim dekoracyjnym wyglądem.

Widliczka

Jakie inne rośliny świetnie czują się w łazience? Możemy zdecydowanie zasugerować najlepszą opcję - Selaginella. Jest wizualnie i biologicznie podobna pod wieloma względami do wspomnianej już paproci, ale ma jeszcze bardziej spektakularny wygląd. Jest to opinia wielu fanów domowego zielonego wystroju, a co Ty na to? Czy dla Ciebie wygląda jak gałązka igieł? I rzeczywiście! I takie podobieństwo również występuje. Liście rośliny wywołują bezpośrednie skojarzenia z igłami sosnowymi.

Widliczka tworzy atmosferę prehistorycznego tropikalnego mini-lasu, co jest bardzo cenne na ograniczonym obszarze. Wpływa na zazielenienie wnętrza, dodając przestrzeni żywych kolorów. Zarówno wizualnie, jak i naturalnie - oddycha się znacznie łatwiej. Nawiasem mówiąc, Selaginella potrzebuje 70-80% wilgotności do normalnego rozwoju, tak jak w łazience. Uwielbia też cień!

Kalatea

Czy w Twojej łazience panuje wilgotność na poziomie 80-90%? Czy jest ona również wystarczająco ciepła i przytulna? W takim razie kalatea przychodzi do Ciebie! Z przyjemnością się zadomowi i będzie mogła pochwalić się wszystkim, za co jest kochana. Mianowicie jej duże, bardzo dekoracyjne liście, które charakteryzują się wyrazistymi żyłkami. Jak wspaniale prezentuje się na tle nowoczesnego wnętrza łazienki!

Kalatea idealnie sprawdza się, gdy do pomieszczenia wpadają pośrednie promienie światła, które zapewniają częściowe oświetlenie. Ważne jest, aby nie występowały nagłe skoki temperatury powietrza, dlatego zimą warto zachować ostrożność w korzystaniu z podgrzewaczy do ręczników i innych urządzeń grzewczych. Do podlewania ważne jest, aby używać niezimnej, wcześniej hartowanej wody, a do karmienia - specjalnego nawozu. Potem pozostanie już tylko cieszyć się zielonym pięknem!

Zdjęcia: Depositphotos

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023