Garden Blog

Pleśń w doniczce: jak uratować kiełki i kwiaty doniczkowe?

Pleśń pojawiająca się w doniczkowych roślinach domowych i pojemnikach z sadzonkami powoduje poważne problemy podczas uprawy. Różne rodzaje pleśni mogą pojawiać się w roślinach domowych, wpływając na nasiona, młode kiełki i rosnące sadzonki. Dlaczego grzyby pleśniowe kiełkują na ziemi w doniczkach w wazonie i skąd się biorą na zdrowych roślinach? Biała, żółta, czarna i inne rodzaje pleśni mogą pojawić się w doniczkach. Zarodniki są przenoszone przez wiatr, unoszą się w powietrzu, a gdy znajdą się w sprzyjającym środowisku, zaczynają aktywnie kiełkować. Pleśń wygląda jak puszysty nalot na ziemi, nasionach, łodygach i liściach. Nie należy mylić go z tak zwanym łojem. Jest to białawy lub żółtawy słony nalot. Pojawia się, ponieważ z podłoża lub podczas podlewania roztworem nawozu - sole pozostają na powierzchni i wysychają, tworząc szumowinę.

Dlaczego w doniczkach pojawia się pleśń?

1. Słaba jakość ciężkiej gleby

Rośliny domowe i sadzonki rosną w sztucznych warunkach, przy ograniczonej objętości gleby, często nadmiernym podlewaniu i wysokich temperaturach powietrza. Takie warunki wymagają stosowania dobrej jakości podłoży roślinnych o specyficznych właściwościach do sadzenia. Przynoszenie do domu ziemi z ogrodu, warzywniaka, a tym bardziej z grządki na zewnątrz jest wątpliwą decyzją. Prawdopodobnie jest ona zanieczyszczona zarodnikami grzybów, które kiełkują w cieple i wilgoci, infekują glebę i, jeśli są silnie zainfekowane, zabijają rośliny.

Co robić?

Usuń wierzchnią warstwę spleśniałej gleby i zastąp ją świeżym podłożem dobrej jakości. Upewnij się, że gleba jest luźna, aby powietrze mogło łatwo dotrzeć do korzeni roślin. Upewnij się, że ziemia do sadzonek jest luźna, aby woda i powietrze mogły przez nią łatwo przepływać i aby korzenie roślin miały do niej dostęp. Z drugiej strony, gleba ogrodowa jest zwykle znacznie gęstsza i nieodpowiednia dla roślin domowych i sadzonek.

2. Wilgotność i temperatura powietrza

Pleśń może wystąpić, gdy wilgotność gleby przekracza 80%, a wilgotność powietrza przekracza 90%. Problemy mogą wystąpić z powodu systematycznego nadmiernego podlewania gleby, słabego drenażu, zatkanych otworów drenażowych w doniczce. Przy wysokich temperaturach i słabej wentylacji grzybnia pleśniowa zaczyna kiełkować przez wysiane nasiona, kiełkuje i może powodować poważne uszkodzenia dojrzałych roślin.

Co robić?

Podlewać rośliny z umiarem, sprawdzać i czyścić otwory drenażowe w doniczce, wylewać nadmiar wody z podstawki. Regularnie wietrzyć pomieszczenie, aby wilgotne powietrze nie stagnowało w obszarach wzrostu roślin domowych, ale unikać przeciągów.

3. Niedobór światła i promieniowania UV

Światło słoneczne i ultrafioletowe działają jak naturalny środek dezynfekujący podłoże w doniczkach i wazonach. Rośliny, którym brakuje światła, stają się słabe i bardziej podatne na uszkodzenia przez pleśń.

Co mogę zrobić?

Zimą staraj się umieszczać kwiaty w pomieszczeniach na dobrze oświetlonym parapecie. Zapewnij sadzonkom i młodym roślinom dodatkowe światło.

Jak pozbyć się pleśni w doniczkach

Przy pierwszych oznakach białego nalotu na podłożu należy natychmiast podjąć działania. Jeśli inwazja jest niewielka, może wystarczyć środek na pleśń na bazie biologicznej. Delikatnie podlej podłoże roztworem.

Jeśli chcesz niezawodnie chronić rośliny domowe i sadzonki przed pleśnią, zalecamy stosowanie Fondazolu i innych fungicydów w przypadku porażenia pędów roślin i sadzonek. Aby zapobiec pleśni w glebie - należy wcześniej potraktować glebę środkiem grzybobójczym przed sadzeniem i przesadzaniem. Wysiej nasiona dla sadzonek.

Ważne: zalecamy kupowanie markowych nasion. Gwarantujemy, że przejdą one kontrolę fitosanitarną. Nasiona domowej roboty i marketowe z torebek niewiadomego pochodzenia - należy zaprawić środkami ochronnymi.

Oczywiście środki zapobiegawcze przeciwko grzybom pleśniowym, które całkowicie zapobiegną pojawianiu się białych puszystych narośli w doniczkach i wazonach.

Domowe sposoby na pleśń - skuteczne i szkodliwe

Najbardziej skutecznymi i niezawodnymi środkami zapobiegania i leczenia są specjalne preparaty. Czasami jednak pomocne mogą być również środki ludowe. Chociaż wiele z tych środków najlepiej stosować tylko do leczenia wstępnego, jeśli masz poważną infekcję, nie pomogą one i nie przyniosą trwałego efektu.

Manganitsa

Podlewaj rośliny domowe raz w miesiącu roztworem nadmanganianu potasu jako środek zapobiegawczy. Roztwór powinien mieć słaby, delikatny różowy kolor, ponieważ silniejsze rozcieńczenie grozi poparzeniem systemu korzeniowego.

Węgiel aktywny

Rozgnieć kilka tabletek węgla aktywnego na proszek. Ostrożnie usuń pleśń z powierzchni gleby, usuń również wszelkie uszkodzone części rośliny. Wymieszaj węgiel z niewielką ilością świeżej, czystej ziemi. Następnie przykryj powierzchnię ziemi w doniczce warstwą węgla aktywnego o grubości 1-2 mm. Węgiel zaadsorbuje nadmiar wilgoci z powierzchni.

Nadtlenek wodoru

Rozcieńczyć 1 część nadtlenku wodoru (3%) w 10 częściach wody i delikatnie spryskać glebę rano i wieczorem. Uważaj, aby nie dostać się na samą roślinę, ponieważ roztwór może uszkodzić jej zielone części.

Ocet jabłkowy

Przepisy ludowe zalecają stosowanie octu jabłkowego, przygotowując roztwór z 1 łyżki stołowej octu i 2 litrów wody. Według ekspertów ta metoda jest raczej wątpliwa, ponieważ zmieni poziom kwasowości podłoża w doniczkach i wazonach. Jeśli podłoże jest zbyt kwaśne, większość roślin domowych nie będzie się prawidłowo rozwijać.

Zalecenie stosowania sody oczyszczonej jest również wątpliwe, ponieważ roztwór może zmienić równowagę kwasowo-zasadową gleby.

Zdjęcia: Depositphotos 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023