Garden Blog

Piękne i przytulne: wybór najlepszych roślin doniczkowych do sypialni

Człowiek może mieć skromne mieszkanie lub ogromny dom. Kilkadziesiąt metrów kwadratowych powierzchni mieszkalnej lub całe boisko do piłki nożnej... Jednak w każdym gnieździe zawsze jest specjalne pomieszczenie, które kojarzy się z relaksem, spokojem i komfortem. Tym pomieszczeniem jest sypialnia!

Wybór roślin domowych do sypialni nie jest taki łatwy... Zwłaszcza jeśli podchodzi się do tego zadania z punktu widzenia designu, estetyki, warunków życia roślin itp. Na podobnej zasadzie opracowaliśmy już TOP do łazienki i TOP do biura. A dziś mamy dla Ciebie kilka cennych wskazówek, jak dokonać właściwego wyboru do sypialni. Jesteśmy gotowi, aby od razu podzielić się kilkoma przydatnymi informacjami!

Jakie rośliny doniczkowe można, a jakich nie można trzymać w sypialni?

Wybierając kwiaty do domu, należy kierować się przede wszystkim swoim komfortem. Oczywiście od razu odrzucamy te kwiaty, na które Ty lub członkowie Twojej rodziny możecie być uczuleni. Takie rośliny domowe nigdy nie powinny być trzymane w sypialni! Wtedy wszystko jest bardziej indywidualne. Główne czynniki:

Aktywne i obfite kwitnienie. Oczywiście, gdy jest dużo kwiatów, jest to piękne. Tak, chcesz cieszyć się jasnymi pąkami. Ale... Aktywnie kwitnąca roślina wymaga bardziej aktywnej pielęgnacji. Ponadto duża liczba kwiatów oznacza dużą ilość pyłków, które mogą powodować problemy z oddychaniem w stosunkowo ograniczonej przestrzeni. Nawet jeśli nie wystąpi reakcja alergiczna.

Potrzeba światła. Do sypialni warto wybierać bezpretensjonalne rośliny domowe. Choćby z tego powodu, że w sypialni okna są najczęściej zasłonięte zasłonami. W rezultacie jest mniej naturalnego światła, a kochające słońce kwiaty mogą mieć trudności. Kochające cień rośliny domowe są znacznie bardziej odpowiednie do sypialni.

Silny zapach. Nawet jeśli lubisz atrakcyjny kwiatowy zapach, nie zalecamy stosowania silnie pachnących roślin domowych w sypialni i pokoju dziecinnym. W zimnych porach roku, gdy pomieszczenie jest mniej wentylowane, zapach będzie nadmiernie skoncentrowany. Może to powodować bóle głowy i złe samopoczucie. Kwiaty o słabym aromacie są jednak całkiem akceptowalne.

Jakie rośliny doniczkowe nadają się do sypialni?

Zdecydowaliśmy więc, czy możliwe jest trzymanie roślin doniczkowych w sypialni. Jeśli wykluczymy powyższe czynniki, wszystko jest dopuszczalne. Co więcej, obecność kwiatów w pomieszczeniach jest czasami nawet korzystna. Można wyróżnić następujące korzyści:

Oczyszczają powietrze. Rzeczywiście, istnieją rośliny domowe do sypialni, które oczyszczają powietrze! Po pierwsze, poprzez fotosyntezę wytwarzają tlen, którym oddychamy. Po drugie, zmniejszają stężenie szkodliwych substancji w powietrzu. To zdecydowanie plus!

Nawilżają powietrze. Wcześniej mówiliśmy o roślinach, które zwiększają wilgotność w przestrzeni mieszkalnej. Jest to bardzo ważne w okresie jesienno-wiosennym, kiedy działają urządzenia grzewcze. Niektóre rośliny mają zdolność regulowania rytmu dobowego. Dzięki temu można liczyć na lepszą jakość snu.

Poprawiają nastrój. Naukowcy udowodnili, że zieleń ma uspokajający wpływ na ludzi. Jeśli chcesz oddać się relaksowi w sypialni, to zieleń przynajmniej ci w tym pomoże. No i jeszcze niuans estetyczny - piękne kwiaty po prostu przyjemnie się ogląda, inspirują. Ponadto są pełnoprawnym elementem wnętrza.

Najlepsze rośliny doniczkowe do sypialni

Rozmaryn

Piękny i umiarkowanie pachnący rozmaryn to stylowe i świeże rozwiązanie do sypialni pod każdym względem. Słynie z oryginalnych liści, które wyglądają jak małe igły, i ładnych kwiatów. Zapach jest obecny, ale nie jest tak intensywny, aby miał negatywny wpływ.

Ogromną zaletą rozmarynu jest jego korzystny wpływ na stan emocjonalny człowieka. Działa uspokajająco i sprzyja komfortowemu zasypianiu. Jego właściwości dekoracyjne również są w jak najlepszym porządku. Doskonale uzupełnia nowoczesne wnętrze sypialni!

Aloes

Nie sposób napisać artykułu o tym, jakie rośliny doniczkowe można umieścić w sypialni, nie wspominając o aloesie... Jest to roślina, która nie ma praktycznie żadnych wad, a za to mnóstwo zalet. Zacznijmy od tego, że aloes świetnie wygląda i nie wymaga regularnej pielęgnacji. A skończmy na bułeczkach w postaci przydatnych właściwości, o których zapewne wiesz.

Aloes lubi półcień, minimalne podlewanie i stabilną temperaturę pokojową. To wszystko! Wystarczy zapewnić roślinie te warunki, a otrzymamy: źródło świeżego powietrza i inspiracji na parapecie lub na komodzie w sypialni. A w razie potrzeby możesz w pełni wykorzystać żelowy sok, który jest aktywnie uwalniany z mięsistych liści.

Begonia

Trudno wyobrazić sobie roślinę doniczkową bardziej odpowiednią do sypialni niż begonia. To piękno cieszy się dużą liczbą odmian, z których wiele można zaaranżować w zacisznym kącie sypialni. Najważniejsze jest, aby chronić kwiat przed agresywnym działaniem bezpośredniego światła słonecznego. I jeśli to możliwe, spryskać go, zwłaszcza w gorącym sezonie.

Główną cechą begonii jest to, że jest w stanie oczyścić powietrze z cząstek kurzu. Nie, nadal trzeba je czyścić, ale łatwiej będzie oddychać. Roślina ma również działanie antytoksyczne i sprzyja dobremu nastrojowi. Begonia ma delikatny, subtelny aromat. Pokochasz go!

Kalanchoe

Masywne liście i delikatne kwiaty - oto Kalanchoe, dla którego drzwi do sypialni nowoczesnego człowieka są również otwarte. A dlaczego nie? Roślina wygląda po prostu luksusowo. Łączy w sobie styl i oryginalność. A tym, co przyciąga aktywnych ludzi, którzy nie chcą spędzać czasu na pielęgnacji kwiatów, jest bezpretensjonalność Kalanchoe. Wystarczy przestrzegać 5 podstawowych wskazówek dotyczących pielęgnacji, a wszystko będzie genialne!

Oprócz korzyści estetycznych, powinniśmy podkreślić te praktyczne: Kalanchoe generuje tlen 24/7. Uwalnia również specjalne substancje (z zielonej masy), które mają działanie uspokajające i mogą pomóc w walce z codziennym stresem po ciężkim dniu w pracy. Oczywiście podczas kwitnienia obecny jest również lekki aromat.

Owoce cytrusowe

Nie wiesz, które rośliny domowe nie powinny być trzymane w sypialni, a które tak? A może nie ufasz ekspertom z Internetu? Nie czytaj opinii - śmiało wybieraj rośliny cytrusowe, jeśli lubisz ich aromat i nie jesteś na nie uczulony. Wcześniej napisaliśmy artykuł o uprawie owoców cytrusowych w domu. Prawdopodobnie będzie przydatny! Istnieje nawet coś takiego jak domowe drzewko mandarynkowe.

Drzewko mandarynkowe lub cytrynowe to świetna dekoracja wnętrza sypialni. Wygląda w stylu XXI wieku. I ten aromat! Lekkie cytrusowe i ziołowe motywy w sypialni gwarantowane. A co ważne, dobrze wpływają na układ oddechowy człowieka i nie powodują bólów głowy. Wręcz przeciwnie - tonizują, działają antybakteryjnie i poprawiają nastrój. Wszystko zależy od olejków eterycznych zawartych w tych roślinach. Po co ci aromaty, skoro masz takie piękno?

Sansewieria

Kolejny przedstawiciel sukulentów na naszej liście. Na tej podstawie prawdopodobnie zrozumiałeś już, które rośliny doniczkowe można umieścić w sypialni bez żadnych wątpliwości. Sansewieria jest bardzo wszechstronna pod względem lokalizacji w pomieszczeniu. Można ją umieścić zarówno bezpośrednio przy oknie, jak i w rogu, gdzie bezpośrednie światło słoneczne w ogóle nie pada.

Podobnie jak inne sukulenty, sansewieria jest w stanie wzbogacić powietrze w tlen, a jednocześnie zmniejszyć stężenie benzenu i formaldehydu, które nie są najbardziej korzystnymi substancjami dla ludzkiego zdrowia. Ale to nie wszystko: roślina ta może pochłaniać nieprzyjemne zapachy, tworząc komfortowy mikroklimat w sypialni. Jeśli jesteś zainteresowany pielęgnacją i rozmnażaniem sansewierii, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Zdjęcia: Depositphotos

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023