Garden Blog

Najlepszy sposób przechowywania zielonego groszku: przygotowanie do zimy

Jeśli uprawiasz zielony groszek, wiesz, że jest to wieloetapowy i dość długi proces. Ale okres dojrzewania owoców jest błyskawiczny. Owszem, można zasadzić kilka partii, aby przyjemność trwała jak najdłużej, ale i tak prędzej czy później świeży groszek z warzywniaka będzie musiał się pożegnać. A może nie? Nadal skłaniamy się ku drugiej opcji i zapraszamy do wspólnego poszukiwania najskuteczniejszych sposobów na zakonserwowanie zielonego groszku w domu na zimę. Tak, aby nie stracił właściwości smakowych, wyglądał apetycznie i nadawał się do spożycia przez długi czas.

Zanim przejdziemy do części praktycznej, zastanówmy się, kiedy zbierać groszek do przechowywania na zimę. Wszystko zależy od czasu sadzenia i odpowiednio dojrzewania, co z kolei jest indywidualne dla każdej odmiany. Oznacza to, że kiedy usunąć groszek z łóżka do przechowywania - decydujesz, biorąc pod uwagę stan uprawy.

Pierwsze zbiory mogą być dość wczesne, gdy strąki są ledwo wypełnione, a ziarna są nadal płaskie i niedojrzałe. Taki groszek jest najbardziej soczysty i słodki. Spożywa się go na surowo lub dodaje do sałatek. Jeśli chcesz przygotować zielony groszek w słoikach na zimę, będziesz musiał poczekać, aż osiągnie dojrzałość biologiczną. Wyznacznikiem jest kolor liści. Tracą one swój zielony kolor i stają się lekko żółtawe lub nawet brązowe. Strąki wyglądają na pełne i gęste. Nasiona nie są już płaskie, ale okrągłe. Jest to wyraźny sygnał, że należy już pomyśleć o tym, jak szybko zebrać i zakonserwować świeży zielony groszek. Oferujemy najpopularniejsze sposoby.

Przechowywanie w zamrażarce

Czy groszek można zamrozić na zimę? Oczywiście, mrożenie to zawsze dobry pomysł. Zwłaszcza jeśli masz wystarczająco dużo miejsca w zamrażarce. Ale jak zamrozić zielony groszek na zimę? To kolejne pytanie, które wymaga szczegółowej odpowiedzi. Oferujemy 4 opcje zamrażania, a Ty już wybierasz, jak Twoim zdaniem najlepiej przechowywać groszek.

Zamrażanie w postaci surowej łuskanej. Jest to najprostsza ze wszystkich metod i jednocześnie najczęstsza. Do zamrażania w tej formie najlepiej nadają się odmiany o odważnych i gładkich nasionach. 

Zebrane plony bezpośrednio w strąkach są myte pod bieżącą wodą. Następnie należy uzbroić się w cierpliwość i ostrożnie usunąć nasiona ze strąków. Podczas tego procesu należy monitorować sytuację pod kątem uszkodzonego, robaczywego, zgniłego grochu. Zwykle jest ich bardzo mało, ale nadal stanowią pewien procent całkowitej masy.

Już całkowicie czysty produkt pozostaje po prostu rozprowadzić w workach lub pojemnikach i umieścić w zamrażarce. Zielony groszek na zimę bez sterylizacji i jakiegokolwiek innego przetwarzania okazuje się całkiem nieźle!

Zamrażanie w postaci blanszowanej. Pierwsza metoda jest dobra ze względu na swoją łatwość, ale jak pokazuje praktyka, z czasem mrożony surowy groszek nabiera lekko gorzkiego smaku. Nie zawsze, ale często... Z tego powodu niektórzy właściciele i hostessy wstępnie blanszują ziarna.

Umyty wybrany groszek umieszcza się w durszlaku lub innym pojemniku z otworami i wrzuca do wrzącej wody lekko gotowanej przez dosłownie 2-3 minuty. Następnie wyjmij produkt i natychmiast opuść go do zimnej wody. Proces doprowadzania do gotowości zatrzymuje się, groszek szybko się ochładza. Następnie piszemy mu bilet do zamrażarki.

Jeśli masz kilka ziaren, możesz równomiernie rozłożyć je na płaskiej powierzchni i zamrozić. Wtedy nie będą się sklejać i w przyszłości będzie można łatwo zebrać odpowiednią ilość ziaren. O tym, czy groszek należy ugotować przed zamrożeniem, czy zamrozić na surowo - każdy decyduje sam. Ale w postaci blanszowanej produkt zachowuje nasycenie koloru i jest mniej prawdopodobne, że będzie gorzki. To jest fakt.

Zamrażanie w strąkach. Prawdopodobnie zastanawiałeś się, czy można zamrozić zielony groszek w strąkach? Tak! Jeśli nie chcesz, aby przygotowanie zielonego groszku na zimę było czasochłonne, to zdecydowanie jest to opcja dla Ciebie.

Najlepiej jest wziąć groszek cukrowy. Na przykład Sześciotygodniowy, Ambrosia lub Telefon. Takie odmiany słyną z soczystości owoców, użyteczności i słodkiego smaku, który zachowuje się po zamrożeniu w strąkach.

Możesz wysłać do zamrażarki całkowicie surowy groszek lub blanszować go w strąkach - tak jak opisano w poprzednim bloku. Ci, którzy nie boją się skomplikowanej pracy - dodatkowo odcinają końcówkę każdego strąka i usuwają podłużnie ułożone włókna.

Mrożenie w foremkach. Przechowywanie groszku w domu może stać się małą sztuką kulinarną. Wystarczą standardowe foremki do lodu. Wypełnia się je wyjętymi ze strąków i wstępnie umytymi ziarnami. Następnie wypełnia się je do góry zwykłą wodą i zanurza w zamrażarce. Gdy zawartość foremek jest całkowicie zamrożona - można je wyjąć i przenieść do torebek lub pojemników, a foremki można ponownie wykorzystać do nowej partii.

Prawdziwi smakosze zamiast wody używają wstępnie ugotowanego bulionu według ulubionego przepisu. Zimą warto wyjąć tylko 2-3 kostki - i podstawa obfitej zupy gotowa!

Okres przydatności do spożycia mrożonego groszku, niezależnie od metody, wynosi 6-9 miesięcy. Oznacza to, że z pewnością wytrzyma do następnego sezonu! Dla własnej wygody możesz oznaczyć torebki produktem, wskazując datę zamrożenia.

Przechowywanie w formie marynowanej i konserwowej

Jak przechować groszek na zimę, jeśli nie masz zamrażarki lub jest ona zbyt mała? W końcu chcesz zjeść swój ulubiony produkt? W takim przypadku zaopatrz się w słoiki i odrobinę cierpliwości. Wybierz najlepszy sposób.

Proste konserwowanie. Zielony groszek w puszkach na zimę okazuje się w sam raz! Musisz wybrać najpiękniejsze całe ziarna i dokładnie je umyć. Już czysty produkt należy gotować przez 20 minut od momentu zagotowania wody. Nie przykrywaj garnka ani żadnego innego pojemnika, w którym gotujesz pokrywką.

Następnie należy spuścić wodę i rozprowadzić groszek w sterylnym szklanym pojemniku. Równolegle przygotowuje się marynatę: 1/2 cukru, 1/2 łyżeczki soli, 2 łyżki octu stołowego na 0,5 litra wody.

Zalewamy groszek marynatą tak, aby powstała szczelina o grubości około 1 cm. Pozostaje zwinąć słoiki, poczekać na całkowite ochłodzenie i wysłać do przechowywania w ciemnym chłodnym miejscu. Jest to prosty przepis na gotowanie zielonego groszku na zimę, który będzie odpowiedni nawet dla początkujących.

Kiszenie groszku. Najlepiej jest brać groszek o średniej dojrzałości, gdy nie jest już miękki, ale nie jest zbyt twardy. Taki groszek będzie najbardziej soczysty.

Procedury przygotowawcze są standardowe: wybierz, umyj, spuść wodę, przechodząc przez sito. Następnie należy blanszować groszek (wrzucić do wrzącej wody na 5-10 minut, a następnie ostro do zimnej wody i pozostawić do całkowitego ostygnięcia).

Równolegle przygotować marynatę: 1 łyżeczka soli i cukru na 0,5 litra wody. Marynata nie powinna się zagotować. Dosłownie natychmiast, jak tylko się zagotuje - dodajemy łyżeczkę octu i zdejmujemy z kuchenki. Nie czekając na ostygnięcie, zalewamy słoiki wcześniej zblanszowanym groszkiem. Należy je zwinąć i odwrócić. W zimnych porach roku jeden taki słoik to świetny dodatek do dań lub sałatek.

Sałatka na bazie groszku i kalafiora. Ale przecież sałatkę można przygotować od razu, żeby później nie musieć się o nią martwić, prawda? Technologia przechowywania groszku konserwowego z innymi produktami jest bardzo prosta. Istnieje wiele przepisów. My proponujemy oryginalny: z kalafiorem.

Przygotowanie i blanszowanie - dokładnie jak w poprzednim bloku. Dodatkowo należy uprażyć kminek na suchej patelni i dodać odrobinę musztardy. Gdy smaki się rozwiną - dodać więcej oleju słonecznikowego, a następnie podsmażyć na nim.

Prześlij na patelnię groszek, podzielony na małe kawałki kalafior (należy go również wcześniej zblanszować, ale oddzielnie od groszku). Po lekkim smażeniu patelnia jest wypełniona wodą do góry. Konieczne jest doprowadzenie do wrzenia.

Równolegle przygotować sterylne słoiki lub inne szklane pojemniki. Napełnij je i sterylizuj przez 15-20 minut. Pozostaje ostatni akcent - zwinąć pokrywkę.

Jak widać, groszek jest produktem uniwersalnym. Możesz zamrażać, konserwować, robić skręty z innymi warzywami. W postaci obranego groszku lub w strąkach przechowywanie jest najłatwiejsze, a jeśli lubisz konserwować, możesz eksperymentować. Aby uzyskać wysokiej jakości groszek, należy zapewnić odpowiednie warunki przechowywania. Jeśli jest to produkt w puszce, należy trzymać go z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Jeśli jest zamrożony, temperatura powinna być stabilna, tak aby groszek nie rozmrażał się sytuacyjnie.

Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023