Garden Blog

Jak zwiększyć wilgotność powietrza dla roślin domowych

Uprawa roślin w pomieszczeniach może być w 100% udana tylko wtedy, gdy spełnione są wszystkie niezbędne warunki. Jednym z głównych składników sukcesu jest wilgotność powietrza. Tak, różne rośliny wymagają różnych poziomów wilgotności, ale w większości przypadków suche powietrze nie jest dobre dla niczego. Musisz więc zrozumieć tę kwestię!

Jak silny jest wpływ wilgotności powietrza na rośliny domowe? Dzisiaj porozmawiamy o wilgotności wymaganej dla roślin domowych tego lub innego gatunku. I na pewno dowiemy się, jak szybko podnieść wilgotność w domu. Obiecujemy, że będzie wiele cennych informacji!

Wpływ wilgotności na rośliny domowe

Nic na tym świecie nie może żyć bez wody. A gdy jest jej za mało, zaczynają się problemy. Z powodu braku wilgoci rośliny słabo się rozwijają, a czasami mogą częściowo lub całkowicie uschnąć. Dzieje się tak w fazie szybkiego odwodnienia, gdy kwiat nie może uzupełnić zużycia życiodajnej wilgoci.

Prawdopodobnie zauważyłeś, że rośliny domowe najbardziej cierpią w zimnych porach roku. Urządzenia grzewcze są włączone w mieszkaniu lub domu, więc powietrze staje się suche. A głównym wrogiem roślin jest regularnie działający klimatyzator: nie ma znaczenia, czy działa on w trybie ogrzewania, czy chłodzenia.

Egzotyczne gatunki roślin są najbardziej wrażliwe na zbyt suche powietrze. Na przykład różne palmy, które są naturalnie przyzwyczajone do życia w warunkach wysokiej wilgotności. To one mają najtrudniej. Jaka powinna być wilgotność w pomieszczeniu z kwiatami? W przybliżeniu następujące wartości:

  • 20% lub mniej. Tylko sukulenty i kaktusy mogą rozwijać się normalnie.

  • 30-40%. Wiele roślin zachowuje normalną aktywność życiową, ale przedstawiciele flory tropikalnej więdną, zrzucają liście itp.

  • 50-60%. Najbardziej optymalne wskaźniki dla większości gatunków.

  • 70% i więcej. Utrzymanie wilgotności powietrza na tym poziomie jest bardzo trudne i w zasadzie nie jest konieczne. Są to właściwie warunki szklarniowe. Potrzebują ich tylko egzotyczne, ciepłolubne okazy.

Jak sprawdzić, czy wilgotność w pomieszczeniu zabija rośliny?

Gdy wilgotność powietrza jest niedopuszczalna dla roślin domowych, automatycznie zamykają one swoje mikroskopijne, liczne pory, aby zatrzymać wilgoć. Jeśli dzieje się tak przez krótki czas, nie jest to nic katastrofalnego. Jeśli dzieje się to regularnie, zaczynają się problemy z zużyciem dwutlenku węgla, co prowadzi do więdnięcia zielonej masy. Można zauważyć następujące główne objawy: 

Kolor liści staje się bardziej matowy. Rośliny tracą swój naturalny połysk, próbując zatrzymać wilgoć.

Wzrost spowalnia lub zatrzymuje się. Procesy fotosyntezy są zakłócone lub nawet niemożliwe, więc wzrost jest opóźniony. Głównym zadaniem rośliny jest przetrwanie, a nie rozwój.

Roślina częściowo więdnie. W przypadku niedoboru wilgoci może wystąpić bezpośrednie więdnięcie lub objawy podobne do więdnięcia. Czasami nawet łodygi stają się brązowe.

Liście żółkną. Tak, mogą istnieć inne przyczyny żółknięcia (nadmierna ekspozycja na bezpośrednie światło słoneczne, zimno, brak składników odżywczych), ale suchość rośliny jest najważniejsza! Jak na przykład pisaliśmy wcześniej o przyczynach żółknięcia pelargonii: są to głównie zaburzenia reżimu podlewania i ogólnie problemy z wilgotnością.

Oczywiście stan roślin w pomieszczeniach jest najlepszym wskaźnikiem wilgotności. Aby wiedzieć, jak się sprawy mają, można kupić czujnik wilgotności. Będzie to dobry zakup dla Ciebie i Twoich roślin domowych.

Jak zapewnić wilgotne powietrze dla kwiatów?

Jeśli wilgotnościomierz pokazuje, że jest zbyt sucho dla roślin domowych, należy działać. Istnieje kilka sposobów na zwiększenie wilgotności roślin domowych. Wybraliśmy te najprostsze i najskuteczniejsze.

Palety z wodą

Jest to dość powszechna metoda wśród ludzi. Jej istotą jest umieszczenie palet z wodą (czasami używa się kamyków lub keramzytu o wysokiej wilgotności). W rezultacie wilgoć powinna odparować i nasycić rośliny. W rzeczywistości wszystko działa dokładnie tak, jak w teorii. Ale wydajność nie jest tak wysoka, jak byśmy chcieli. W eksperymentach przeprowadzonych przez doświadczonych ogrodników stwierdzono, że wilgotność powietrza na wysokości ponad 10 cm nad paletą wzrasta zaledwie o kilka procent. Owszem, jest to jakiś wynik, ale niezbyt znaczący.

Opryskiwanie roślin

Tak!!! Można zwiększyć wilgotność roślin w pomieszczeniach, spryskując je. Proces ten wygląda następująco: za pomocą opryskiwacza wytwarza się mgiełkę drobnych cząsteczek wody. Mgiełka ta osiada na roślinach i zamienia się w pojedyncze kropelki. Jeśli pomieszczenie jest bardzo suche, woda szybko wyparuje - nawet szybciej niż zostanie wchłonięta przez liście. W rezultacie wilgotność w pomieszczeniu zdecydowanie wzrośnie, ale aby utrzymać normalny stan roślin w ten sposób, konieczne jest regularne spryskiwanie.

Florarium

Ta metoda jest najskuteczniejsza, ale nie każdy z niej korzysta. Wymaga ona specjalnego pojemnika lub, prościej mówiąc, akwarium. Rośliny są tam przenoszone. Na dnie warto umieścić więcej mokrych kamieni. Nawet bez wody wilgotność będzie wysoka. Ponadto można ją regulować, zamykając lub otwierając florarium. Po zamknięciu wilgotność powietrza może osiągnąć 90% lub więcej. Wadą jest zwiększone prawdopodobieństwo rozwoju grzybów, ale ogólnie rzecz biorąc, jeśli będziesz uważnie obserwować florarium, nie będzie żadnych problemów. Koniecznie zwróć uwagę na tę metodę, jeśli masz okazję ją wdrożyć. Zarówno praktyczna, jak i piękna!

Grupowanie roślin

Nigdy nie należy lekceważyć wpływu roślin domowych na wilgotność powietrza. Zwłaszcza jeśli są one prawidłowo pogrupowane w florarium lub nawet w normalnym środowisku domowym. Działa to w następujący sposób: gdy duża liczba roślin znajduje się blisko siebie, współczynnik odparowanej wilgoci wzrasta. W rzeczywistości jest to wysiłek zespołowy, gdy każda roślina z osobna i wszystkie razem generują wystarczającą ilość wilgoci dla własnego życia. Wspierają się nawzajem i zapobiegają więdnięciu. Najbardziej oczywisty efekt jest wtedy, gdy jest wiele roślin, a pomieszczenie jest małe. Jakie rośliny doniczkowe zwiększają wilgotność? Całkiem sporo! Na przykład: paproć, która ostatnio stała się bardzo modną dekoracją wnętrz, a także sansevieria, która jest sukulentem, lub niektóre rodzaje bluszczu, które są uprawiane w domu.

Nawilżacz powietrza

Cóż, to prawdziwy must-have dla nowoczesnego człowieka. Zimą nawilżacz oszczędza 100%! Dobrze, że w Internecie jest ogromny wybór takich urządzeń. Cena dla każdego portfela. Można też dobrać funkcjonalność, głośność i moc do swoich potrzeb. Zalecamy zwrócenie uwagi na następujące cechy: poziom hałasu podczas pracy, możliwość pracy autonomicznej i automatyczne wyłączanie. Istnieją 2 główne typy nawilżaczy:

  • Ultradźwiękowe. Działa w oparciu o fale ultradźwiękowe, które są całkowicie niewidoczne i niezauważalne. Dzięki nim zamienia wodę w mikroskopijne cząsteczki, które tworzą chmury mgiełki. Można kupić modele z małym zbiornikiem, jeśli pomieszczenie jest niewielkie. A jeśli powierzchnia domu lub mieszkania, w którym znajdują się rośliny, jest duża, potrzebne będą nawilżacze wolumetryczne. Alternatywnie, można umieścić kilka z nich w różnych pomieszczeniach jednocześnie.

  • Odparowujące. Działa poprzez zasysanie suchego powietrza i przepuszczanie go przez specjalny wbudowany filtr. Niektóre modele są wyposażone w małe dyski, które obracają się w wodzie. Zwykle są to wkłady antybakteryjne. Wydajność takiego nawilżacza jest wysoka, a obsługa dość wygodna.

Możesz także zdecydować się na klasykę = weź ceramiczne nawilżacze. Aby zwiększyć wilgotność powietrza, są one umieszczane na urządzeniach grzewczych. W każdym razie, gdy masz nawilżacz, nie potrzebujesz miernika wilgotności dla roślin domowych. Nie musisz martwić się o zdrowie swoich roślin i własny komfort. Koniec z niepotrzebną suchością!

Zdjęcia: Depositphotos 

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023