Garden Blog

Jak sprawić, by kaktus zakwitł: wskazówki dotyczące wyboru odmiany i praktyczne zalecenia dotyczące pielęgnacji

Dlaczego mój kaktus nie kwitnie? Pierwszym pytaniem, jakie zadają ogrodnicy amatorzy zajmujący się sukulentami, jest uprawa kaktusów. Odpowiedź może leżeć w tym, że gatunek ten nie wytwarza kwiatów w warunkach domowych. Dla bezpieczeństwa możesz kupić roślinę już z kwiatostanami, ale niewłaściwa pielęgnacja doprowadzi do tego, że nowe pąki przestaną się tworzyć. W tym artykule przeanalizujemy odmiany gatunków kwitnących i optymalne warunki aktywnego rozwoju. W naszym katalogu znajdziesz dużo odmian, które oferuje nasza hurtownia ogrodnicza Garden Number One.

Rodzaje kaktusów: które kwitną, a które nie kwitną w domu

Kaktusa nie można pomylić z inną rośliną. Głównym asortymentem (80%) prezentowanym na naszym rynku są odmiany podgatunku cereus - te same kulki i cylindry z kolcami. Można spotkać także kaktusy opuncji – rośliny o małych soczystych liściach i kolcach glochidiów. Są najciekawsze kaktusy - przedstawiciele gatunku o klasycznie rozwiniętym ulistnieniu - nadkwasowy.

 • Mammilarie wyróżniają się kolorowymi kwiatami i łatwością pielęgnacji: wydłużona kwitnie na biało, kolczasta kwitnie na różowo.
 • Astrofytum zachwyci Cię miękkim, żółtym pojedynczym pąkiem od ósmego do dziesiątego roku życia.
 • Echinopsis ma duże różowe/czerwone/białe kwiaty.
 • Jeśli twoje kaktusy na parapecie kwitną zimą z żółto-pomarańczowymi pąkami, najprawdopodobniej masz hatiory.

Do nietypowych dla tego gatunku odmian należą ripsalidopsis i zygocactus (choinka), które wyróżniają się długimi, płaskimi pędami i długotrwałym obfitym kwitnieniem.

W naturze wszystkie kaktusy tworzą pąki, ale jeśli uprawiasz kaktusy w doniczkach, to podgatunki leśne klasyfikuje się jako podgatunki niekwitnące. Wyróżniają się gęstym białym puchem i złotymi kolcami. Ponadto istnieje wiele odmian, w których pąki kwiatowe układane są już w starszym wieku.

Zwróć uwagę! Te zalecenia pomogą Ci zobaczyć rozkwit nawet pejotlu. Aby to zrobić, warto wiedzieć, że kaktus tworzy pąki już od trzeciego lub czwartego roku w maju-wrześniu i w tym czasie wymaga bardziej regularnego podlewania.

Jak pojawiają się kwiaty na kaktusie

Przyjrzyjmy się najpilniejszym kwestiom związanym z kwitnieniem popularnego sukulentu:

 • Jak się dowiedzieć, że kaktus kwitnie? To łatwo zrobić. Bliżej końcówki stopniowo tworzy się szypułka lub prawdziwy pączek. Zwykle zajmuje to kilka tygodni.
 • Ile czasu zajmie zakwitnięcie kaktusa? Nowo posadzone rośliny wypuszczą pierwsze pąki po dwóch do trzech latach, ale wiele zależy od warunków uprawy.

Jak kwitnie kaktus? Dlaczego kaktus kwitnie przez jeden dzień? Wielkokwiatowe echinopsis faktycznie w pełni otwierają pąki tylko przez jeden dzień i na taki widok warto czekać! Roślina poświęca wiele wysiłku na tworzenie łodygi i kwiatostanu. Pąki ammilarii również otwierają się na jeden dzień, ale kwitnienie trwa dłużej ze względu na ciągłą zmianę kwiatostanów gwiaździstych.

Co zrobić, żeby kaktus zakwitł: jak przesadzać i czym nawozić

Kaktus jest piękny sam w sobie, ale jeśli masz kaktus z kwiatem, to nie można oderwać od niego wzroku. Dlatego tak czekamy na pojawienie się pąków. Sukulenty różnią się od roślin liściastych nie tylko wyglądem, ale także charakterem. Powodem, dla którego może nie zakwitnąć, jest zwykły (choć może to zabrzmieć dziwnie) egoizm, który nastaje, jeśli uprawa kaktusów jest prawidłowa. Jeśli roślina ma regularne podlewanie, dużo składników odżywczych, ciepłe miejsce i obszerną doniczkę, może nie tworzyć pąków, ale żyć dla siebie. Natura zaprogramowała kaktusa na zachowanie, które pozwala mu rozmnażać się w ekstremalnych warunkach, więc nadmierna pielęgnacja może być szkodliwa, ale stworzenie trudniejszych warunków wręcz przeciwnie, doprowadzi do długo oczekiwanego kwitnienia.

Pielęgnacja kaktusów, żeby kwitły:

 • miejsce, na którym rosną kaktusy w domu, ma być dobrze oświetlone, ale ripsalidopsis może wytrzymać półcień;
 • gleba - odpowiednia jest gotowa mieszanka lub przygotowana niezależnie z gleby ogrodowej (zdezynfekowanej) i piasku w równych proporcjach;
 • podlewanie – wiosną i latem mieszaninę gleby umiarkowanie nawilża się co trzy dni, zimą zabieg ogranicza się do jednego podlewania co dwa–trzy tygodnie, ale intensywna wilgoć w okresie zimowania doprowadzi do gnicia korzeni;
 • karmienie - ten punkt budzi wiele kontrowersji: niektórzy eksperci uważają, że ziemia powinna pozostać uboga, inni opowiadają się za koniecznością żywienia minerałami. Można nawozić specjalnym składem od końca marca do września (uprawy pustynne otrzymują o połowę mniej nawozu niż gatunki tropikalne);
 • sen zimowy to okres odpoczynku występujący w zimnych porach roku, niezbędny do odpoczynku i tworzenia pąków kwiatowych. Różne rodzaje sukulentów mają własną temperaturę snu: escobaria i neobesia wolą odpoczywać w temperaturze 0°C, rebutia i astrophytum - +8-10°C, mammillaria i echinopsis - +12-15°C.

Znalezienie chłodnego miejsca w ciepłym mieszkaniu może być trudne, ale można je wynieść na zamknięty balkon lub ustawić na północnym oknie. Ale po przebudzeniu, a zwłaszcza w momencie kwitnienia, lepiej nie dotykać rośliny. Doniczki nie da się przesunąć nawet o milimetr. Ale po kwitnieniu warto przesadzić, używając doniczki tylko o 1 cm większej od poprzedniej i zawsze z otworami drenażowymi.

Zwróć uwagę! Nawet jeśli wydaje Ci się, że zimą gleba pod kaktusem bardzo przeschła, nie zwiększaj częstotliwości podlewania. Roślina śpi i nie potrzebuje nadmiaru wilgoci.

Kaktus zakwitł: znaki

Właściwa pielęgnacja kaktusa do kwitnienia wcale nie jest trudna. Szczególnie przyjemnie jest uświadomić sobie, że roślina kwitnąca to dobry znak. Jeśli wśród cierni pojawi się czułość i piękno, jest to pewny znak rychłego małżeństwa lub radosnego wydarzenia.

Znaki związane z kolorem kwiatów kaktusa:

 • biały na wesele;
 • czerwony dla namiętnego romansu;
 • żółty dla nowego członka rodziny lub krewnych.

Wniosek: Twoje oczekiwania dotyczące zakwitu sukulentów w pomieszczeniach będą uzasadnione, jeśli zamówisz odpowiedni podgatunek, utrzymasz optymalny poziom oświetlenia/wilgotności/temperatury i będziesz cierpliwy. Na pewno ci się uda!

Zdjęcia: Depositphotos 

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023