Garden Blog

Hippeastrum: dlaczego nie pojawiają się pąki - 10 wskazówek, jak sprawić, by rośliny cebulowe bujnie kwitły

Zmęczony zimą? Chcesz tropikalnej feerii barw? Koniecznie posadź cebulki amarylisów. W szare i mroźne zimowe dni ich luksusowe pąki stworzą świąteczną atmosferę w domu, a jasne kwiaty będą świecić jak odrobina domowego słońca. Po posadzeniu profesjonalnych cebulek po raz pierwszy, kwitną one doskonale, dając potężne łodygi kwiatowe z ogromnymi pąkami. Jednak w przyszłości początkujący, gdy rosną w domu, czasami mają trudności. Dlaczego hippeastrum nie kwitnie? Dlaczego wypuszcza tylko liście? Jak sprawić, by żarówka ponownie zakwitła? Te i wiele innych pytań dotyczących problemów z kwitnieniem, amatorzy zadają naszym konsultantom.

Kiedy kupujesz cebulki hippeastrum w markowym sklepie internetowym, są one uprawiane i przechowywane w optymalnych warunkach, więc zawsze kwitną idealnie po posadzeniu. Ale jeśli kupisz rośliny w przypadkowym miejscu, a z dalszą uprawą w domu - pojawiają się liczne pytania dlaczego nie kwitnie? i jak to zrobić?. Sekret bujnego kwitnienia - we właściwej pielęgnacji. Spośród wszystkich kwitnących cebulek w domu najłatwiejszym sposobem na rozkwit jest zrobienie hippeastrum.

Czasami mylone są hippeastrum i amarylis, są też pozbawieni skrupułów sprzedawcy. Rośliny te mają różne warunki uprawy i okresy kwitnienia. Często pytanie "dlaczego amarylis nie kwitnie" jest zadawane w odniesieniu do hippeastrum. Dlatego zacznijmy od podstaw. Jak odróżnić nowoczesne hippeastrum, jak nazywa się je w fanklubach, od nieco przestarzałych amarylisów?

Hippeastrum to rośliny o ogromnych kwiatach. Skromność przejawiają jedynie w rozmiarze doniczki, która powinna być niewielka, zaledwie 3-4 cm większa niż średnica cebulki. Poza tym hippeastrum są tropikalnie luksusowe. Cebulki mają do 10 cm średnicy i przyjemnie się je trzyma. Nowoczesne hippeastrum jest wyjątkowe w swoim rodzaju. Kwitnie zimą i wiosną. Co sezon pojawiają się nowe odmiany i hybrydy hippeastrum - to świetna okazja do stworzenia wyjątkowej kolekcji. Trochę łaciny. Hippeastrum ma ponad 90 pięknych gatunków, odmian, mieszańców. Amarylis tylko 2 gatunki. Amarylis jest krewnym Hippeastrum, są z tej samej rodziny, nie jest tak luksusowy i kwitnie zwykle latem. Dość często kwitnąca roślina cebulowa zwana - amarylis, która rosła na parapetach nawet naszych babć. Kiedy hodowcy kwiatów stały się dostępne duże cebule hippeastrum, z luksusowymi kwiatami - wielu bezwładnie nadal nazywać je nazwą bardziej skromnego krewnego. Zgodnie z tym zakorzenionym błędem, w katalogach często pisze się cebulki amarylisa. Hippeastrum ma duże kwiaty o średnicy do 20 cm, mogą być pełne i proste, kolory - ogromna różnorodność, od dwukolorowych i cętkowanych do monochromatycznych, na płatkach mogą występować kontrastujące pociągnięcia i plamki. Mogą też występować łagodne przejścia kolorów, delikatne i subtelne. U amarylisów kwiaty są znacznie skromniejsze, żółto-pomarańczowe i znacznie mniejsze. Hippiastrum ma do 4 dużych kwiatów w kwiatostanie i potężne liście, szerokie, do 80 cm długości, błyszczące, podczas gdy amarylis ma mniej długie i matowe liście. Hippeastrum to jedna z najlepszych roślin cebulowych na zimowe i wiosenne święta. Jeśli chcesz zadowolić swoich bliskich luksusowym kwiatem, przeczytaj, jak wyhodować żywy bukiet.

Jak prawidłowo sadzić hippeastrum - podstawowe zalecenia

Wśród ogrodników warzywnych często dochodzi do sporów na temat tego, co lepiej traktować w piwnicy. Istnieje pewien odsetek osób, które uważają, że wapno jest obowiązkowym środkiem zapobiegawczym. Wystarczy użyć go 1 raz w sezonie, dokładnie jesienią, przed przechowywaniem zbiorów. Wapno jest tym, czym można oczyścić piwnicę z pleśni. Zabija patogeny i zapewnia długotrwały efekt, który utrzymuje się do następnego sezonu.

Bielenie ścian, sufitu i innych powierzchni w piwnicy - jest to jakościowa dezynfekcja, a ponadto normalizacja wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Dlatego można rozważyć tę metodę również jako opcję niż leczenie piwnicy przed wilgocią, tak aby warzywa leżały w komfortowych dla nich warunkach. Nie powinno być żadnych szczególnych trudności w stosowaniu wapna.

Wybielanie odbywa się ręcznie (wymagana jest specjalna szczotka lub pędzel). Wcześniej należy usunąć wszystkie niepotrzebne rzeczy z piwnicy, zaczynając od produktów, a kończąc na pudełkach, wiadrach itp. Użycie maski i rękawic jest w 100% uzasadnione. Jeśli chodzi o proporcje, stosunek wapna do wody wynosi około 1 do 3 lub 1 do 4. Otrzymasz nasycony roztwór - to, co potraktować ściany w piwnicy na zimę, będzie właściwą decyzją.

Czy kwasy borowy i solny są skutecznymi środkami przeciwko pleśni?

Okres sadzenia i daty kwitnienia

Cebulki należy sadzić od października do końca kwietnia. A hippeastrum kwitnie odpowiednio od grudnia do końca czerwca. Zwykle kwitnienie następuje po 2,5-3 miesiącach. Czasami początkujący martwią się, dlaczego hippeastrum nie kwitnie, ale jest po prostu za wcześnie. Bądź cierpliwy i jeśli sadzisz cebulkę po raz pierwszy, skup się na tych terminach.

Cechy kwitnienia

Gdy pojawi się pęd kwiatowy, upewnij się, że doniczka jest stabilna. Wysokość łodygi kwiatowej może osiągnąć 50-60 cm, a kwiaty mają ponad 20 cm średnicy, z 4 pąkami na każdym. Są ciężkie i lekka doniczka może się przewrócić. Wygodne jest umieszczenie doniczki z cebulką w ciężkiej doniczce. Pożądane jest, aby na etapie początku formowania się łodyg kwiatowych i pąków nie spadały i nie łamały się. Może to zakłócić cykl życia hippeastrum i wpłynąć na następne kwitnienie. Kwiaty pozostają piękne przez kilka tygodni. Pędy z otwartymi kwiatami można przyciąć do wazonu. Jak długo kwitnie hippeastrum? Okres kwitnienia zimowego jest dłuższy niż okres kwitnienia wiosenno-letniego i trwa do 8-10 tygodni.

Jak przedłużyć kwitnienie

Aby Twój dom lśnił jasnymi kolorami wspaniałych kwiatów przez całą zimę, zalecamy zakup kilku cebulek hippeastrum i sadzenie ich w odstępie od 10 dni do 2 tygodni. Do czasu sadzenia cebulki należy przechowywać w temperaturze ~+5°C. Możesz stworzyć kilka kwitnących kompozycji w specjalnych potrójnych doniczkach.

Sadzenie i wybór podłoża

Ziemia powinna być lekka, zdrenowana, o lekkim składzie. Można użyć gotowej mieszanki gleby. Do sadzenia cebulek hippeastrum odpowiednie jest podłoże na bazie włókna kokosowego, jeśli go używasz, to miesiąc po posadzeniu dodaj nawozy wodne przy każdym podlewaniu w okresie aktywnego wzrostu i kwitnienia. Ważne jest, aby woda w żaden sposób nie stagnowała w strefie korzeniowej, prowokuje to choroby, które mogą być przyczyną tego, że hippeastrum nie kwitnie lub daje słabe łodygi kwiatowe. Wierzchołek cebulki i punkt wzrostu powinny znajdować się co najmniej 3-4 cm nad poziomem gruntu, tj. powinny wystawać z ziemi na około jedną trzecią wysokości. Jeśli pogłębisz cebulkę, zakopiesz ją po uszy, może to być przyczyną tego, że hippeastrum nie daje strzały, nie kwitnie w domu. Na dnie doniczki należy umieścić materiał drenażowy, agroperlit, keramzyt itp.

Okres spoczynku

Jest to bardzo ważny okres w życiu rośliny. Co zrobić z hippeastrum po kwitnieniu? Po pierwsze, nie należy przycinać łodyg kwiatowych ani liści, dopóki całkowicie nie zwiędną. Pozwól im żółknąć i blaknąć po opadnięciu kwiatów. Składniki odżywcze z nich wracają do cebulki. Liście po kwitnieniu również żółkną, czasem wszystkie, czasem tylko częściowo. Optymalnie - umieścić roślinę w zacienionym miejscu i obniżyć temperaturę do +8-12 ° C. W domu pożądane jest przynajmniej zacienienie rośliny, na przykład agrowłokniną  i umieszczenie jej na zimnym parapecie lub w piwnicy, jeśli to możliwe. Podlewanie zmniejsza się stopniowo. Na początku raz w tygodniu, raz na dwa, potem nawet rzadziej, ale nie przesuszać cebulek. Po około 3 miesiącach podlewanie zostaje wznowione, a temperatura wzrasta, rozpoczyna się nowy cykl wzrostu.

Jak często kwitną hippeastrum

W normalnych warunkach raz w roku. Ale możliwe jest osiągnięcie kwitnienia i dwa razy. Zima i okres spoczynku dla hippeastrum to czas, gdy jest sucho i chłodno. Dlatego po kwitnieniu, nie czekając na więdnięcie liści, odcina się część nadziemną. Obniża się temperaturę i zmniejsza podlewanie, a po kilku tygodniach całkowicie się je zatrzymuje. Wysuszone cebulki można umieścić bezpośrednio w doniczce. Następnie na 1-1,5 miesiąca umieszcza się w piwnicy lub lodówce w temperaturze około +5 ° C. Następnie cebulki wyjmuje się, daje dzień na ogrzanie w temperaturze pokojowej, a następnie sadzi i rozpoczyna podlewanie. Ważne: podwójny restart można wykonać tylko wtedy, gdy masz doświadczenie, doskonałą opiekę i tylko duże dorosłe cebulki o średnicy 10 cm.

Dlaczego hippeastrum nie kwitnie regularnie - 10 głównych powodów i co zrobić, aby zakwitł

Zacznijmy od tego, że hippeastrum dobrze rośnie w warunkach pokojowych. Nawet najbardziej niedoświadczeni hodowcy kwiatów mogą uzyskać doskonałe kwitnienie. Wystarczy postępować zgodnie z naszymi radami. Żarówka ma swój własny wegetatywny cykl życia i im bardziej zbliżone do naturalnych są warunki uprawy w domu, tym lepiej zakwitnie hippeastrum.

  1. Niewłaściwe warunki uprawy. Przypomnijmy, że optymalna temperatura dla aktywnego wzrostu i kwitnienia wynosi +18-25°C. Ziemia nie powinna być ani zbyt sucha, ani zbyt mokra. Unikaj umieszczania doniczki z cebulką w miejscach z przeciągiem, ponieważ kwiaty zwiędną dwa razy szybciej. Jeśli jest mało światła, cebula nie rozwinie nowych pąków kwiatowych po kwitnieniu. Najlepszym miejscem jest południowy parapet.

  2. Słabe podłoże. Jeśli ziemia jest zbyt lepka, gęsta, nieuporządkowana, woda będzie w niej stagnować, patogeny będą się namnażać - źle. Umiarkowanie wilgotną ziemię wyciśnij na dłoń, po roztarciu dłoni nie powinna się sklejać w lepką bryłę, ale rozsypywać na kilka grudek. Sprawdź, czasami gotowe podłoża są nieodpowiedniej jakości, lepiej od razu kupić u nas markowe.

  3. Brak przesadzania. Eksperci zalecają przesadzanie hippeastrum do większej doniczki co 2-3 lata. Wierzchnią warstwę gleby, około 2-4 cm, należy wymieniać na świeżą co roku po kwitnieniu.

  4. Zbyt duża doniczka może być przyczyną braku kwitnienia. Wybierz nowy wazon o 4-5 cm większy niż średnica cebulki. Odległość od krawędzi do cebulki z każdej strony - nie więcej niż 1,5-2 cm. Czy kwitnące hippeastrum można przesadzić po zakupie? Nie jest to konieczne, należy pozwolić roślinie zakwitnąć. Jeśli rozmiar doniczki nie jest wystarczająco duży - przeszczep po okresie spoczynku.

  5. Dzieci na cebulce. Z czasem na dorosłych cebulkach tworzą się małe cebulki potomne. Oddziel je podczas przesadzania, hamują one tworzenie się łodyg kwiatowych i sprawiają, że kwitnienie jest mniej bujne.

  6. Pogłębianie cebulki. Upewnij się, że cebulka znajduje się około jednej trzeciej nad poziomem gruntu. Hippeastrum nie kwitnie, gdy jest posadzone głęboko.

  7. Brak składników odżywczych. Jeśli gleba jest zubożona, nie należy spodziewać się kwitnienia. Regularnie stosuj nawóz do roślin cebulowych zgodnie z instrukcją. Ważne jest, aby nawozy były wykonywane tylko na wilgotnej glebie, przesuszone rośliny nie są karmione, aby nie spalić korzeni. Pierwsze nawożenie przeprowadza się, gdy cebulki są dobrze ukorzenione i zaczynają rosnąć. Nie wcześniej. Nie należy przekarmiać, przy nadmiarze składników odżywczych cebulka jest tłusta i nie kwitnie.

  8. Brak warunków do odpoczynku. Jeśli hippeastrum nie pójdzie spać, będzie to miało negatywny wpływ na kwitnienie.

  9. Nadmiar wilgoci, nieprawidłowe podlewanie jest jedną z głównych przyczyn problemów z kwitnieniem. Woda powinna mieć temperaturę pokojową, nie zimną. Wilgoć nie powinna dostać się na liście, w miejscu wzrostu, wewnątrz rozety, szczególnie w zimnych porach roku, może to wywołać choroby.

  10. Choroby hippeastrum. Niezdrowa roślina nie zakwitnie lub zakwitnie bardzo słabo. Jak rozpoznać problem i wyleczyć cebulkę - eksperci wyjaśniają na naszym blogu.

Wśród roślin doniczkowych piękno hippeastrum nie ma sobie równych. Nie sposób oderwać wzroku od wspaniałych kwiatów, a różnorodność odmian pozwala na odnawianie kolekcji tych luksusowych roślin co sezon.

Zdjęcia: Depositphotos, Nova Photo Graphik

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023