Garden Blog

Fiołki afrykańskie - rozmnażanie przez sadzonki liściowe: jak wyhodować Saintpaulias z liścia

Fiołki to jedne z najpopularniejszych roślin domowych. Saintpaulia s lub fiołki afrykańskie są fascynująco piękne. Hodowcy kochają je tak bardzo, że tworzą nowe odmiany. Nawet ci, którzy są całkowicie obojętni na fiołki, prędzej czy później i tak je kupują, skuszeni perłowymi kwiatami, barwnymi liśćmi i falistymi brzegami liści. Czasami jednak udaje się zdobyć tylko jeden liść pożądanej odmiany. Jak go ukorzenić i wyhodować nowy kwitnący krzew?

Rozmnażanie fiołków to prosty proces. Oczywiście istnieje wiele osobliwości, o których opowiemy. Jednak nawet początkujący poradzi sobie z uprawą fiołków.


Metody rozmnażania fiołków: liść, sadzonki, szypułka

Jak wyhodować fiołka? Aby to zrobić, należy pobrać jedną z części dorosłej rośliny. Można to zrobić na kilka sposobów:

  • Ukorzenianie przez liść.
  • Rozmnażanie przez część liścia, fragment bez ogonka.
  • Ukorzenianie przez ujęcie boczne.
  • Ukorzenianie przez szypułkę.

W ten sposób można rozmnażać fiołka w domu. Rozważmy każdą metodę krok po kroku. Zacznijmy od dwóch najłatwiejszych sposobów rozmnażania sadzonek liściowych.

Jak wybrać odpowiedni liść?

W sklepie liście są ułożone w rzędach. Do ukorzeniania lepiej jest wziąć liść z drugiego lub trzeciego rzędu. Są to najsilniejsze i najbardziej energiczne liście, które dadzą kilka dobrych dzieci. Młodsze liście z górnych rzędów również dobrze się ukorzeniają. Jednak usuwanie takich liści bardziej szkodzi krzewowi i znacznie zakłóca jego efekt dekoracyjny. Po ukorzenieniu młody liść będzie przez pewien czas dorastał do rozmiarów dorosłego osobnika. I dopiero wtedy zacznie rosnąć nowa roślina. Stare dolne liście są najczęściej używane przez amatorów do rozmnażania. Ich usunięcie prawie nie zmienia wyglądu dorosłego fiołka. Takie liście są również odpowiednie, jeśli nie oddały zbyt wielu składników odżywczych. Często dają one mniej potomstwa niż liście z drugiego lub trzeciego poziomu.

Należy wybierać liście zdrowe, bez uszkodzeń i plam, zielone i soczyste.

Jak pobrać liść fiołka do rozmnażania?

Czy wybrałeś już najbardziej soczysty i najpiękniejszy liść? Dobrze. Teraz weź ostry, czysty nóż ogrodniczy lub ostrze. Odetnij kawałek liścia. Skróć cięcie tak, aby przed liściem pozostało 1,5-2 cm. Wykonaj cięcie pod kątem 45°. Skracanie nie jest konieczne. Jednak krótsze sadzonki lepiej trzymają się w ziemi podczas sadzenia, a dłuższe będą musiały być dodatkowo podparte wykałaczką lub patyczkiem.

Nie spiesz się, pozwól liściowi lekko wyschnąć przez maksymalnie 5-10 minut, tak aby cięcie było pokryte folią. Wskazane jest potraktowanie nacięcia ziołowymi środkami przyspieszającymi tworzenie korzeni.

Rozmnażanie fiołków przez liście podczas ukorzeniania w glebie

Jest to najczęstszy, najwygodniejszy i najskuteczniejszy sposób rozmnażania fiołków z liści. W dobrym podłożu ryzyko gnicia sadzonki jest minimalne. Jak zasadzić liść fiołka:

  • Przygotuj małe doniczki o pojemności 100-150 ml i średnicy 5-6 cm. Jeśli używasz przystosowanych pojemników, pamiętaj o wykonaniu otworów drenażowych.

  • Użyj dobrego podłoża dla fiołków. Można też przygotować mieszankę lekkiego torfu wysokiego, perlitu lub wermikulitu. Tabletki torfowe są doskonałe.

  • Posadź sadzonkę w umiarkowanie wilgotnym podłożu, zakopując ją na głębokość nie większą niż 1 cm. Lekko dociśnij glebę, aby liść stał stabilnie w doniczce.

  • Jak długo trzeba czekać, aby liść fiołka wydał potomstwo? Może być konieczne odczekanie do 2 miesięcy. Jest to normalne zjawisko. W optymalnych warunkach liście rodzą dziecko w ciągu 30-40 dni.

  • Jak długo trwa wyrastanie fiołka z liścia? Minie około czterech miesięcy, zanim młoda roślina utworzy dobrą rozetę.

  • Przykryj sadzonkę folią, jak w szklarni. Wystarczy umieścić doniczki w torbie i od czasu do czasu wietrzyć. Upewnij się, że gleba jest umiarkowanie wilgotna.

Jeśli w trakcie tego procesu liść zacznie więdnąć i tracić turgor, co należy zrobić? Ostrożnie wyjmij go z gleby i umieść w lekko ciepłej wodzie na krótki czas. Gdy liść jest wilgotny, należy pozwolić mu wyschnąć, a następnie posadzić go ponownie. Kiedy pojawią się kiełki, nie spiesz się z ich sadzeniem, zanim nie będą miały 2-3 par liści. Następnie sadzi się je w osobnych doniczkach i ponownie przykrywa folią, aż do pełnego ukorzenienia.

Jak wyhodować fiołka z liści w wodzie

Ta metoda jest często stosowana. Jeśli dostałeś liść na wystawie lub od znajomych, a nie masz pod ręką żadnych doniczek ani podłoża, umieść sadzonkę w wodzie.

Najlepiej, jeśli znajdziesz mały pojemnik z wąską szyjką. Jednak może to być szklanka, małe plastikowe pudełko itp. Wlej przegotowaną wodę. Aby zapobiec gniciu sadzonki, wrzuć na dno tabletkę węgla aktywowanego. Aby przyspieszyć ukorzenianie, można przygotować roztwór środka ukorzeniającego. Opuść liść tak, aby sadzonka znajdowała się w wodzie, ale sam liść jej nie dotykał. Umieść kubek z dala od bezpośredniego światła słonecznego w ciepłym miejscu bez przeciągów. W razie potrzeby dolewaj wody. Gdy fioletowy liść rozwinie korzenie, po 2-4 tygodniach ostrożnie umieść sadzonkę z rozwiniętymi korzeniami w podłożu.

 

Jak wyhodować fiołka z liścia bez ogonka, nawet z fragmentu?

Czy łodyga liścia odłamała się? Czy łodyga i część liścia zaczęły się psuć i gnić w wodzie? To nic takiego. Możesz wyhodować fiołka z małego kawałka blaszki liściowej. Usuń wszystkie uszkodzone części ostrym nożem. Następnie przetnij liść między żyłkami, tak aby pozostały nienaruszone. To właśnie z bocznych żyłek wyrosną dzieci. Istnieje kilka sposobów cięcia liści. Najważniejsze jest to, aby każdy fragment miał co najmniej jedną nienaruszoną żyłkę. Jeśli chcesz zrobić liść z ogonkiem, pozostaw górną część liścia i wytnij nowy ogonek ze środkowej żyły. Pozostaw plasterki na kawałkach liści do wyschnięcia na kilka minut i rozpocznij sadzenie. Sadzić fragmenty tak, aby odcięta część żyły znajdowała się blisko ziemi. Głębokość sadzenia wynosi do 1 cm. Możesz po prostu zakopać w ziemi dolną część liścia bez ogonka. Możesz również zasadzić górną lub dolną połowę.

Jak ukorzenić nowego fiołka z ujęcia bocznego?

Co to są ujęcia? Są to małe rozety potomne, które wyrastają między liśćmi dorosłego fiołka. Jeśli nie są potrzebne do rozmnażania, są po prostu usuwane, aby zachować efekt dekoracyjny rośliny. Są szczególnie cenne w przypadku fiołków chimera, ponieważ nie rozmnażają się przez liście. Co zrobić z ujęciamu fiołków? Najpierw należy poczekać, aż pęd będzie miał 3-4 liście. Następnie należy ostrożnie oddzielić go od rośliny macierzystej. Użyj czubka noża lub nożyczek do paznokci. Posadź w podłożu, lekko pogłęb podstawę wylotu i przykryj go przezroczystą torbą jak szklarnię. Roślina ta zakorzeni się i wyda kwiaty w ciągu kilku miesięcy.

Jak ukorzenić odmianę fiołka z łodygi kwiatowej

Fiołki można również rozmnażać z łodyg kwiatowych. Wybierz kwitnącą szypułkę z najbardziej charakterystycznymi i dużymi kwiatami. Usuń wszystkie kwiaty i pąki. Pozostaw małe liście pod pierwszym kwiatem i przylistki. Skróć łodygę do 1-1,5 cm. Ukorzenić w podłożu dla fiołków. Podczas sadzenia pogłębić do poziomu listków lub pierwszego rozwidlenia. Z czasem w okolicy listków pojawią się drobne pędy. Jest to długi proces i wiele sadzonek umiera. Jednak jeśli masz kilka pięknych fiołków, dlaczego nie spróbować? Zawsze jest jakaś szansa. Użyj stymulantów ukorzeniania.

Jak sadzić fiołka bez korzeni, ukorzeniając wierzchołki fiołków

Przy niewłaściwej pielęgnacji fiołek może całkowicie stracić korzenie, ale nadal zachować rozetę liści. Można ją ponownie ukorzenić. W ten sposób można również odmłodzić stare fiołki. Usuń wszelkie uszkodzone obszary, jeśli takie istnieją. Jeśli rozeta zwiędła z braku wilgoci, opuść ją do lekko ciepłej wody, aby przywrócić równowagę wodną. Lekko ją osusz. Potraktuj podstawę rozety stymulantami korzeni. Następnie umieść rozetę na powierzchni fioletowego podłoża i lekko dociśnij. W przypadku rozmnażania młodych fiołków można odciąć górną część rozety i ukorzenić ją w ten sam sposób.

Oczywiście okres wiosenny jest najbardziej odpowiedni do rozmnażania. Liście i pędy szybciej się ukorzeniają i dają więcej potomstwa. Jednak fiołki mogą rozmnażać się całkiem dobrze o każdej porze roku. Zapewnij im umiarkowane ciepło, wilgotność i dobre światło dla rosnących dzieci. 

Zdjęcia: Depositphotos 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023