Garden Blog

Fikus - bezpretensjonalny i wyrazisty: zasady uprawy, zalecenia dotyczące pielęgnacji

Fikus domowy to jedna z najbardziej bezpretensjonalnych, wyrazistych i wszechstronnych roślin domowych. Wszystkie gatunki fikusów mają skórzaste, gęste, błyszczące lub półmatowe liście. Korony fikusów można kształtować, a pnie i gałęzie można przeplatać. W centrach ogrodniczych można kupić fikusy o różnych wzorach. Figowce są również często wręczane jako prezenty, zwłaszcza jeśli życzysz swoim przyjaciołom szczęścia rodzinnego i przytulnego domu.

Jest to najlepszy prawdziwy prezent dla tych, którzy po prostu kochają rośliny domowe, ale nie wiedzą jak i nie chcą wdawać się w skomplikowany proces pielęgnacji. Figowiec jest dość odporny i pozwoli ci uczyć się na błędach.

Wszystkie odmiany fikusa - wyglądają reprezentacyjnie i harmonijnie łączą się z niemal każdym stylem wnętrz: od przytulnego domowego salonu i kiczu babci po hi-tech lub loft, w nowoczesnym biurze lub projekcie mieszkaniowym.

Jednak nadal jest to żywa roślina, więc może podlegać kaprysom, a nawet ostro reagować na kategorycznie niewłaściwą pielęgnację, może upuszczać liście, żółknąć, łysieć, przestać rosnąć itp. Początkujący hodowcy kwiatów są tym zdenerwowani i zdziwieni. Jak uratować fikusa? Jak dbać o roślinę w zimnych i ciepłych porach roku? Jak odnowić i przywrócić roślinę, jeśli straciła liście? Mamy do czynienia z ekspertami Garden Number One, w większości przypadków - wszystko można naprawić.

Różne rodzaje fikusów wewnętrznych: cechy, różnice, tajemnice opieki

Różnorodność fikusów często stawia amatorów w ślepym zaułku. Jest ich tak wiele, że można udekorować cały dom, wybrać zarówno duże rośliny podłogowe, jak i kompaktowe na parapet, a nawet mini na biurko w biurze. Najczęściej w domu uprawia się kilka najbardziej odpornych i pięknych gatunków.

  • Figowiec elastica - roślina o dużych owalnych skórzastych liściach ze spiczastym końcem. Jak mawiano, taki figowiec był w każdym przyzwoitym domu. Istnieją odmiany o ciemnozielonych liściach i są różnorodne, to znaczy z podziałami wzdłuż krawędzi liścia - żółte, jaśniejsze zielone, kremowo-białe, różowawe i tak dalej. Są to odmiany odporne i bezpretensjonalne, kształt korony można formować. Na przykład uszczypnij wierzchołek, a roślina zacznie się rozgałęziać, tworząc wielopniowy krzew. Wysokość Elastica Robusta może osiągnąć 150-200 cm. Jest to jeden z największych i najbardziej wyrazistych gatunków. Aby taki fikus wyglądał źle lub nawet zrzucił liście, trzeba go torturować. Są dość tolerancyjne na brak światła i podlewania.

Jak o niego dbać: nie toleruje nadmiernego podlewania, stagnacji wody i przeciągów. Jeśli figowiec zrzucił liście, należy przeanalizować, co zmieniło się w warunkach uprawy. Roślina była wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych w ciepłym sezonie? W zimnej - była na przeciągu, liście dotykały zimnej szyby okiennej? Podlewanie powinno być optymalne, lepiej podlewać niż regularnie przelewać. Oczywiście, jeśli zrezygnujesz z podlewania na kilka tygodni w gorącym pomieszczeniu, fikus nie będzie z tego zadowolony. Chociaż im bardziej dojrzała i większa roślina, tym dłużej wytrzyma i łatwiej się zregeneruje.

  • Figowiec Benjamin (Ficus benjamina) - gatunek ten nazywany jest drobnolistnym. Chociaż wszystko jest względne, a jego liście nie są małe, tylko mniejsze niż u innych grup figowców. Ficus benjamina ma gęsto rozgałęzioną koronę, z wieloma rozgałęziającymi się pniami. Są one plastyczne i elastyczne, często splecione i tworzą niezwykłe formy wielopniowe. Odmiany mogą znacznie różnić się wysokością. Nisko rosnące i zwarte około 50 cm, wysoko rosnące - do 200 cm. Korona łatwo toleruje przycinanie, daje dodatkowe rozgałęzienia, dzięki czemu można nadać jej pożądany kształt i rozmiar za pomocą przycinania lub pozostawić do swobodnego wzrostu.  Aby uformować krzew, należy uszczypnąć wierzchołek głównego pędu młodej rośliny. Jeśli chcesz uzyskać drzewo lub krzew, najpierw pozwól roślinie uformować główny pień, a następnie uformuj koronę na szczycie.

Pielęgnacja: Aby dobrze rosnąć, odmiany Ficus Benjamin potrzebują dużo światła. Pod względem warunków uprawy jest bardziej wymagający niż poprzednia grupa. Jeśli liście żółkną i zaczynają opadać, należy zwrócić uwagę na zasady pielęgnacji. W czasie upałów powinna być osłonięta przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, tak aby światło było rozproszone. Nie toleruje również gwałtownych zmian temperatury, dlatego należy chronić ją przed przeciągami, w przeciwnym razie może zrzucić liście. Ponownie, latem należy trzymać go w rozproszonym półcieniu, uważając na bezpośrednie światło słoneczne.

  • Ficus deltoidea to gatunek o małych, skórzastych, gęstych liściach o bardzo nietypowym kształcie. Liść raczej zwęża się niż rozszerza w kierunku podstawy. Ficus deltoidea jest ozdobiony przez większość roku małymi, okrągłymi owocami. Są one niejadalne, ale nadają krzewowi oryginalny, ozdobny wygląd. Korona jest bujna i rozgałęziona. Po przycięciu można uformować kątem lub drzewo.

Pielęgnacja: Ten rodzaj figowca jest stosunkowo bezpretensjonalny. Może bezpiecznie rosnąć w niezwykle szerokim zakresie temperatur od 15-16 ° C w zimnych porach roku do +30 ° C w lecie. Figowiec w kształcie delty zwykle wytrzymuje nawet gwałtowne wahania temperatury, a liście nie opadają. Ale przeciągi są dla niego przeciwwskazane - żółknie i zrzuca liście. Jeśli często przesuszasz i przelewasz fikusa - może również zareagować kategorycznym protestem, liście zaczną opadać. Co robić? Dostosuj reżim podlewania, tak aby podłoże było umiarkowanie wilgotne, a korona stopniowo się zregeneruje. Przy suchym powietrzu, szczególnie zimą - raz w tygodniu zwilżyć liście z opryskiwacza samą wodą. Latem można dodać płynny nawóz, np. nawóz dla roślin o ozdobnych liściach.

  • Figowiec lirowaty to roślina o dużych liściach. Jako roślina domowa Ficus lyrata jest jednopiennym drzewem, które może osiągnąć wysokość 200 cm lub więcej. Rośnie dość szybko, do 25 cm na sezon. Liście są duże i nietypowo ukształtowane, przypominające odwrócone skrzypce, szeroko okrągłe, o średnicy do 25-30 cm, mogą osiągać 50 cm u dorosłych roślin. Blaszka liściowa jest gęsta, sztywna, z wyraźnym żyłkowaniem jaśniejszym niż sam liść. Krawędź jest falista.

Pielęgnacja: Ten fikus do uprawy w pomieszczeniach może być uprawiany nawet przez początkujących. Będzie dobrze rosnąć w szerokim zakresie temperatur od +18°C do +35°C. Miejsce powinno być jasne. Latem lepiej jednak chronić roślinę przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, aby na liściach nie pojawiły się oparzenia słoneczne. Jak podlewać? Nie przelewać, poczekać, aż wierzchnia warstwa ziemi wyschnie, a następnie dobrze podlać i oczywiście usunąć nadmiar wody z tacy. Aby roślina wyglądała jak najbardziej dekoracyjnie, należy raz w tygodniu, zwłaszcza zimą, przecierać liście wilgotną szmatką, aby miały więcej światła i nie wysychały, gdy wilgotność jest niska. Zalecamy przywiązanie pnia do podpory, aby utrzymać go w pozycji pionowej.

Jak uprawiać figowiec w domu: podstawowe zalecenia - pytania i odpowiedzi

Większość domowych fikusów po prostu nie wymaga specjalnej opieki. Istnieje jednak kilka osobliwości, o których warto wiedzieć, aby fikus rósł bez problemów.

Jeśli niedawno kupiłeś nowego fikusa, to przede wszystkim musisz dać roślinie możliwość przystosowania się do warunków domowych. W końcu wcześniej rosła w warunkach profesjonalnej szklarni, potem podróżowała, potem stała w sklepie, ogólnie rzecz biorąc, poddana pewnemu stresowi. Okres adaptacji trwa od 2-3 tygodni dla młodej rośliny i do 2-3 miesięcy - jeśli kupiłeś dużą roślinę w doniczce. Po raz kolejny przypominamy, że rośliny należy kupować w wyspecjalizowanych sklepach, gdzie przed sprzedażą zapewnia się im najbardziej odpowiednie warunki.

Jakiej doniczki potrzebuje figowiec?

Istnieje wiele różnych doniczek i pojemników dla roślin, najważniejsze jest, aby podczas przesadzania fikusa wybrać doniczkę, która jest większa od poprzedniej o 2-3 cm dla małych odmian, 5-7 dla średnich krzewów i 10-12 cm dla dużych roślin. Należy pamiętać, że fikus lubi rosnąć w płytkich pojemnikach, jego wysokość powinna być tylko nieznacznie większa niż szerokość. Nie warto kupować doniczki na wyrost. Figowiec lepiej czuje się w ciasnej doniczce niż w zbyt dużej.

Jakiej gleby potrzebuje figowiec?

Figowiec do dobrego wzrostu potrzebuje luźnej, przepuszczającej wilgoć i powietrze gleby. Odpowiednie będzie na przykład podłoże dla roślin ozdobnych i liściastych. Jest wysoce porowate, ma optymalny poziom kwasowości, zawiera zrównoważony skład nawozów organicznych i mineralnych na początku wzrostu.

Kiedy i jak często przesadzać figowce?

Po okresie adaptacji ostrożnie usuń roślinę z bryłą ziemi i przesadź ją do nowej doniczki. Usuń ziemię, która łatwo odpadnie od korzeni i dodaj świeże podłoże. Nie zakopuj rośliny głębiej niż rosła w poprzedniej doniczce. Lepiej jest, jeśli szyjka korzenia znajduje się nawet nieco powyżej poziomu gruntu. W przyszłości przesadzanie odbywa się nie częściej niż raz w roku, gdy korzenie wypełnią wazon. Jeśli w otworach drenażowych widać masę korzeni - nadszedł czas. Wcześniej - nie jest to konieczne.

Oświetlenie. Gdzie umieścić figowca?

W ciepłym sezonie lepiej jest odsunąć fikusa od okna, od bezpośredniego światła słonecznego lub zrobić cień. Wystarczy przymocować arkusz białego papieru do szyby, aby rozproszyć światło. W przeciwnym razie roślina ulegnie poparzeniom słonecznym i zostanie silnie przegrzana.

W zimnych porach roku przesuń doniczki bliżej okna, aby rośliny otrzymały więcej światła.

Jeśli masz fikusa w miejscu, w którym światło nie jest wystarczające, musisz użyć dodatkowego oświetlenia za pomocą fito-lamp. Optymalny tryb to 8-10 godzin światła dziennie. Przy znacznym braku światła - wzrost spowalnia, korona staje się rzadka, liście opadają najpierw wewnątrz korony, a następnie z końców pędów.

Jak podlewać figowiec?

Podlewanie powinno być umiarkowane. Wierzchnia warstwa wyschnięta o 1-1,5 cm - woda. Mocne przesuszenie rośliny nie jest konieczne, ale lepiej podlać niż przelać. Zimą należy upewnić się, że woda do podlewania ma temperaturę pokojową, a nie zimną. Jak kąpać fikusa - lepiej wcale. Jeśli liście są mocno zakurzone, delikatnie przetrzyj je wilgotną szmatką. Rośliny o małych liściach można kąpać tak, aby woda nie wlewała się do doniczki. Ostrożnie przechyl doniczkę prawie do pozycji poziomej i spłucz koronę z prysznica. Jeśli ziemia nadal jest nadmiernie podlewana - pozwól jej dobrze spłynąć do tacy i wylej nadmiar, ile się pojawi. Stojąca woda jest niedopuszczalna.

Dokarmianie i odnawianie ziemi doniczkowej

Figowce nie lubią być głodzone lub przekarmiane. Źle znoszą niedobór lub nadmiar nawozów i mogą nawet zrzucać liście. Dlatego lepiej jest stosować zbilansowany nawóz dla fikusów. Zimą fikusy nie mają okresu spoczynku, więc nadal należy je karmić, ale już innym nawozem do zimowego nawożenia roślin domowych. Wiele pytań dotyczy tak zwanego domowego karmienia, ale nie jest to najlepsza opcja.

Wymiana gleby na świeżą, wzbogaconą o podstawowe składniki odżywcze i pierwiastki śladowe - również karmienie. Jak to zrobić? Podczas przesadzania - po prostu dodaj więcej ziemi do wolnych przestrzeni w doniczce. Jeśli nie planujesz przesadzania rośliny - po prostu ostrożnie usuń górną warstwę i wypełnij ją nową ziemią. Zalecamy specjalne zrównoważone podłoże dla palm i figowców.

Przycinanie

Wiosną można przeprowadzić przycinanie formujące. W razie potrzeby skróć gałęzie. Zazwyczaj figowiec sam tworzy harmonijną koronę i nie wymaga specjalnego przycinania.

Jak leczyć figowca

Przy odpowiedniej pielęgnacji figowiec prawie nigdy nie choruje. Ze szkodników, w suchym powietrzu i cieple, mogą pojawić się przędziorki.

Figowiec nie lubi się przemieszczać, nawet w obrębie mieszkania, dlatego nie znajduje się na liście roślin domowych, które można przenieść do ogrodu na lato.

Zdjęcia: Depositphotos

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023