Garden Blog

Dlaczego grubosz zrzuca liście i umiera? Wiemy, jak uratować roślinę

Grubosz lub crassula to bardzo interesująca roślina ozdobna z rodzaju sukulentów. Popularnie nazywana jest również drzewkiem pieniędzy. Czy przynosi szczęście i przyczynia się do finansowego dobrobytu? Każdy decyduje sam, ale pewne jest to, że drzewko to warto uprawiać.

Każdy, kto powie, że nie ma żadnych trudności przy uprawie grubosza, prawdopodobnie będzie kłamał, ponieważ zawsze istnieją pewne niuanse, tak jak w przypadku każdej innej rośliny. Zdarza się, że grubosz zrzuca liście. Istnieją różne przyczyny tego zjawiska. W tym artykule omówimy te najczęstsze. Powiemy, w czym może tkwić problem i co należy zrobić. Jeśli jesteś zainteresowany, przejdźmy od razu do analizy!

Zaburzony reżim podlewania grubosza

Niewłaściwe podlewanie jest jedną z najczęstszych przyczyn żółknięcia i opadania liści grubosza. Co więcej, sytuacja może się pogorszyć zarówno z powodu braku wilgoci, jak i jej nadmiaru. Niewystarczające lub przedwczesne podlewanie nie jest tak niebezpieczne, ponieważ częściowo pożółkłe i opadłe liście są najgorszą rzeczą, jaka może się przydarzyć tej roślinie. Stosunkowo łatwo jest go przywrócić, normalizując poziom wilgoci w glebie. Jednak gdy podlewanie było nadmierne przez długi czas, może stać się swego rodzaju katalizatorem zgnilizny korzeni. Po rozpoczęciu procesu bardzo trudno jest uratować roślinę. W przypadku przedwczesnej interwencji lub jej braku, drzewko pieniędzy może umrzeć.

  • Jak je uratować? Jeśli gleba jest sucha, należy ją natychmiast zwilżyć. Dopóki roślina nie zrzuci całej masy liści, sytuacji można zaradzić. Lepiej jest podlewać trochę, ale często. W przypadku nadmiaru wilgoci roślinę należy przesadzić. Może być konieczne usunięcie części zgniłych korzeni i samego drzewa, aby je uratować.

Niewłaściwy pojemnik lub miejsce dla grubosza

Czasami odpowiedź na pytanie, dlaczego liście drzewka pieniędzy odpadają, jest tak banalna, jak to tylko możliwe i leży w wyborze pojemnika. Faktem jest, że ta roślina ozdobna ma powierzchowny system korzeniowy. Oznacza to, że potrzebujesz płytkiej i jednocześnie bardzo przestronnej doniczki, aby korzenie czuły się komfortowo i mogły dostarczać składniki odżywcze do nadziemnej części grubosza. Jeśli doniczka zostanie wybrana wąska i głęboka, co jest niedopuszczalne, drzewo pieniędzy straci liście.

Lokalizacja jest również ważna dla grubosza. Nadmierna ekspozycja na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, pomimo światłolubnego charakteru rośliny, jest powodem, dla którego kwiat zrzuca liście.

  • Co robić. W przypadku pojemnika, jeśli został pierwotnie zakupiony bez powodzenia, należy kupić nowy, który spełnia wymagania. Nie należy zapominać o drenażu. Jeśli chodzi o oświetlenie, grubosz jest w porządku z permutacjami. Jeśli liście żółkną, należy umieścić doniczkę w półcieniu lub w pomieszczeniu z rozproszonym światłem. Jest to bardzo ważne latem.

Negatywne skutki temperatury powietrza

Jak już wspomniano, grubosz naprawdę dobrze radzi sobie ze zmianą lokalizacji, ale nie dotyczy to tych momentów, kiedy z zimna na gorąco, jak to mówią. Lub odwrotnie... Jednym z powodów, dla których roślina zrzuca liście jesienią, jest włączenie urządzeń grzewczych, gwałtowny skok temperatury powietrza itp. Lub odwrotnie, drzewo pieniędzy znajduje się w stosunkowo ciepłym pomieszczeniu i zostaje przeniesione na zimny balkon. Oczywiście natychmiast rozwija miękkie liście, może żółknąć i odpadać.

  • Jak ją uratować? Wystarczy unikać stresujących skutków dla rośliny, a jeśli taka sytuacja wystąpi, spróbuj znormalizować reżim temperaturowy. I pamiętaj o okresie spoczynku w zimnych porach roku. Zaleca się pozostawienie rośliny w chłodnym pomieszczeniu o temperaturze powietrza do +15°C. Bez okresu odpoczynku może być bardziej wrażliwa i bolesna.

Choroby grubosza

O chorobach... Drzewo pieniędzy rzadko choruje, ale jeśli gdzieś popełniono błąd w opiece lub istnieje kompleks drobnych niedoskonałości, poszczególne okazy mogą zachorować. Do najczęstszych chorób należy zgnilizna korzeni i łodyg, a także srebrzysta płytka nazębna. Jak reaguje drzewko? Na liściach pojawiają się plamy, zmienia się nasycenie koloru liści, zmniejsza się soczystość itp.

  • Co należy zrobić? Każdy przypadek należy rozpatrywać osobno. Na przykład srebrna powłoka może teoretycznie zniknąć sama. Najważniejsze jest ograniczenie podlewania, aby gleba nieco wyschła. Należy stale monitorować roślinę i dynamikę choroby. W przypadku zgnilizny łodyg i korzeni wszystko jest znacznie bardziej skomplikowane. Możesz i powinieneś wypróbować specjalistyczne produkty, ale w większości przypadków musisz częściowo usunąć korzenie i łodygę. Jeśli zareagujesz w odpowiednim czasie, roślina zostanie uratowana i przywrócona.

Inwazja szkodników

Zdarza się również, że liście grubosza żółkną z powodu ingerencji z zewnątrz. Czasami zaczyna rosnąć robak korzeniowy, który nie jest tak łatwy do wykrycia. Z wyjątkiem bezpośredniego przeszczepu. Brzydka powłoka na łodygach i liściach może wskazywać na obecność wełnowca.

Dość często roślina jest atakowana przez owady łuskowate. Przesuszone powietrze w pomieszczeniach jest jednym z czynników, które powodują pojawienie się przędziorków, przez co zielona masa traci swój estetyczny wygląd. Często przędziorki powodują opadanie liści. Co pozostaje do zrobienia? Tylko działać!

  • Jak ją uratować? W przypadku znalezienia korzeniowca należy przepłukać system korzeniowy ciepłą wodą i potraktować go preparatem przeznaczonym do zabijania szkodników krwiopijnych i stawonogów. To samo leczenie jest odpowiednie dla roślin cierpiących na wełnowce. Alternatywnie, środki ludowe w postaci naparów z czosnku lub wódki są odpowiednie do leczenia grubych liści.
  • Owad łuskowy wymaga bardziej skrupulatnego traktowania. Najpierw należy zebrać go jak najwięcej ręcznie. Następnie należy przygotować roztwór mydła i umyć nim zieloną masę drzewka pieniędzy. Następnie zwykłą ciepłą wodą. Na koniec należy użyć wysokiej jakości środka owadobójczego. Aby zwalczyć przędziorki, usuń wszystkie zainfekowane liście. A następnie ta sama kombinacja: woda z mydłem + środek owadobójczy. Więcej informacji na temat ratowania roślin przed przędziorkami można znaleźć na blogu Garden Number One.

Nadmierne nawożenie

To nieoczywisty powód, dla którego grubosz zrzuca liście, ale zdecydowanie warto o nim wspomnieć. Wielu miłośników roślin tak bardzo kocha swoją florę, że są gotowi zapewnić jej najlepsze warunki i... czasami mogą przesadzić. Jeśli stosujesz dużo nawozów mineralnych i robisz to zbyt często, uruchamiasz procesy zakwaszania i zasalania gleby, które mogą powodować odpowiednio gnicie systemu korzeniowego i żółknięcie liści. Jeśli w ogóle nic nie karmisz, to również nie jest najlepsza opcja. Trzeba znaleźć złoty środek.

Pamiętaj. Jeśli w glebie występuje nadmiar minerałów, pomocne będzie przesadzenie rośliny do nowej gleby. Sensowne jest dodanie odrobiny węgla drzewnego jako środka zapobiegającego gniciu korzeni. Ogólnie rzecz biorąc, należy używać specjalnych nawozów dla sukulentów. Zawsze należy przestrzegać zaleceń producenta dotyczących dawkowania.

Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023
Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką ochrony prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz ją w każdym momencie wycofać lub ponowić na GardenNumberOne w zakładce Ustawienia plików cookies. Wycofanie jej nie wpływa na legalność uprzedniego przetwarzania. Polityka prywatnosci i Cookies Garden Number One