Garden Blog

Dlaczego draceny żółkną i opadają liście: znajdź przyczyny i rozwiązania

Jasne, efektowne zielone rośliny wnoszą do naszych domów świeżość i harmonię. Na przykład draceny! Jest to jeden ze sposobów na urozmaicenie wnętrza i ożywienie pomieszczenia. Jednak gdy jej liście zaczynają żółknąć i opadać, może to być powodem do niepokoju.

W tym artykule zbadamy bardziej szczegółowo różne powody, dla których dracena może stracić swój zielony urok. Zaproponujemy konkretne, skuteczne rozwiązania w celu przywrócenia jej zdrowia. Ogólnie rzecz biorąc, omówimy wszystkie ważne punkty, od natury rośliny po zapobieganie żółknięciu liści. Zaczynamy!

Naturalne przyczyny wysychania liści draceny

Nie zawsze stan kwiatu zależy od czynników zewnętrznych. Zdarza się, że dostępna dekoracyjność jest określana przez samą naturę lub przez hodowców. Jeśli więc dracena zrzuciła liście lub stały się one żółte: co robić? Przede wszystkim nie należy samemu rozkładać rąk. Przyczyny mogą być różne:

Wiek rośliny. Z biegiem czasu draceny przechodzą naturalny proces starzenia, w którym liście żółkną. Zdarza się, że żyją przez 2 lata, po czym odpadają. Regularne przycinanie starych i chorych liści stymuluje wzrost nowych liści, utrzymując żywotność rośliny. Jest to jedna z metod odmłodzenia draceny i przedłużenia jej życia w jasnym kolorze.

Wybór odmiany. W przypadku niektórych odmian draceny na pewnym etapie rozwoju częściowe żółknięcie zielonej masy jest uważane za normę. Dlaczego końcówki liści zasychają w tym przypadku i co robić? Pozostaje tylko zaakceptować specyfikę odmian. Wybierając dracenę, należy wziąć pod uwagę jej cechy genetyczne. Nie da się uniknąć naturalnego procesu starzenia, ale zawsze można kupić odmianę dla siebie, aby nie zastanawiać się, dlaczego dracena ma żółte liście, podczas gdy powinna być zielona!

Czynniki zewnętrzne wpływające na wysychanie draceny

Czynniki zewnętrzne to wszystko, co ma bezpośredni wpływ na roślinę. Najczęstszym powodem opadania liści draceny są niedopuszczalne warunki. Na przykład:

Wilgotność powietrza. Ta kultura nie toleruje niskiej wilgotności. Jeśli w pomieszczeniu jest sucho - należy spodziewać się kłopotów z prawdopodobieństwem 100%. Nawiasem mówiąc, w takich momentach warto zastanowić się, dlaczego draceny mają wysuszone końcówki liści. Może warto zwiększyć wilgotność powietrza? To ważne także dla ludzkiego zdrowia!

Wahania temperatury. Wahania temperatury powietrza są często przyczyną opadania draceny. Nawet jeśli termometr w pomieszczeniu tylko na krótki okres czasu spadł poniżej krytycznej temperatury +16℃. Jeśli trzymasz kwiat nie w domu lub mieszkaniu, ale na balkonie (nawet jeśli jest dobrze oszklony), draceny zrzucają liście zimą właśnie z powodu zimna. 

Wilgoć. Kolejny niezupełnie oczywisty, ale obiektywny powód, dla którego dracena zrzuca liście - szybko i niespodziewanie. Jeśli wolisz postawić doniczkę z rośliną na parapecie lub blisko okna i od czasu do czasu wietrzyć pomieszczenie, to przygotuj się na to, że z powodu przeciągu kwiat zacznie chorować. Weź to pod uwagę i przenieś doniczkę do innego pomieszczenia na czas wietrzenia.

Światło słoneczne. Wydawałoby się, że co jest nie tak ze słońcem? Ale przy regularnej ekspozycji na światło ultrafioletowe kwiat może naprawdę cierpieć. Wielu doświadczonych ogrodników jest przekonanych, że stały pobyt rośliny w bezpośrednim świetle słonecznym jest głównym powodem, dla którego liście draceny w domu żółkną.

Dlaczego draceny zrzucają liście: niewłaściwe przesadzanie

Często nowicjusze w uprawie roślin pytają: Dlaczego liście draceny wysychają po udanym przesadzeniu? Co robić w takiej sytuacji? Po pierwsze, można zrozumieć, że przeszczepienie rośliny powiodło się tylko z czasem. Po drugie, nawet jeśli wydaje ci się, że wydarzenie się nie powiodło - w żadnym wypadku nie panikuj. Być może nadal trwa okres adaptacji, a później dracena wyzdrowieje.

Jaki jest okres przyzwyczajania się do nowej gleby? Na to przeznaczamy około 2 tygodni. Jeśli minęło więcej czasu, a stan rośliny pogarsza się, należy przeanalizować, jakie błędy zostały popełnione:

Nadmiernie nawodniona gleba. Pomimo faktu, że roślina preferuje wilgoć, nadmierna jej ilość w glebie jest niekorzystną sytuacją.

Zbyt ciężka gleba. Jeśli gleba została pobrana z podwórka/ogrodu/polu, istnieje duże ryzyko, że jest nie tylko zainfekowana chorobami, ale ze względu na swoje właściwości jest niedopuszczalna do uprawy takich roślin. Dlaczego draceny żółkną i w końcu opadają z nich liście? Pytanie jest retoryczne...

Podczas przesadzania doniczka może być również nieprawidłowo dobrana. Albo system korzeniowy jest uszkodzony. W pierwszym przypadku należy kupić doniczkę dopasowaną do wielkości rośliny. W drugim przypadku stymulatory wzrostu pomogą uratować sytuację, ale nie gwarantują tego.

Dlaczego draceny wysychają, a liście żółkną: niewłaściwa pielęgnacja

Wielu problemów można uniknąć, poświęcając roślinie uwagę i troskę. Nie chcesz zastanawiać się, dlaczego liście draceny zżółkły? W takim razie skup się na poniższych błędach:

Nadmierne podlewanie. Przy częstym i obfitym podlewaniu nie tylko liście żółkną, ale także roślina staje się słaba, a ostatecznie może obumrzeć. Z powodu zbyt częstego i intensywnego podlewania rozpoczynają się procesy gnicia. W takim przypadku należy natychmiast wyjąć kwiat z doniczki, oczyścić system korzeniowy i przesadzić, zapewniając normalne podlewanie.

Niedobór składników odżywczych. Tak, z powodu niewystarczającej ilości nawozu liście mogą stracić swój naturalny zielony kolor. Dlaczego draceny żółkną, gdy są dokarmiane? Zdarza się, że ogrodnik nieprawidłowo dobiera skład mineralny. Jest to również kwestia, którą należy wziąć pod uwagę. Aby uniknąć problemów z dokarmianiem, lepiej zaopatrzyć się w profesjonalne nawozy. 

Choroby i szkodniki. Przy niewłaściwej lub nieuważnej pielęgnacji draceny zawsze cierpią. Choroby i leczenie to ważna kwestia, która wymaga szybkiej reakcji. Ważne jest, aby udzielić roślinie pierwszej pomocy: użyć fungicydów. Czasami choroby draceny, plamy na liściach, żółte kręgi powstają w wyniku inwazji szkodników. Najczęstsze: przędziorek, wełnowce, owsiki. Jeśli zidentyfikowałeś wroga, powinieneś natychmiast kupić środek zaradczy, w przeciwnym razie sytuacja tylko się pogorszy.

Aby zapobiec żółknięciu liści: środki zapobiegawcze

W końcu zrozumieliśmy, co lubi dracena. Pielęgnacja w domu, choroby, inne problemy - rozwiązane. Wiemy już, co powoduje żółknięcie draceny, jak podlewać, karmić i leczyć liście. Zdjęcie rośliny również widać. Czego brakuje? 

Właśnie tego! Zapobieganie zawsze nam pomaga.

Unikaj nadmiernego podlewania gleby. Podlewaj umiarkowanie - raz na 5-7 dni, tak aby gleba była lekko wilgotna, nie sucha, ale nie bagnista.

Spryskiwać codziennie. Jeśli na zewnątrz jest gorąco (mówimy o okresie letnim), spryskiwanie wodą bardzo pomaga dracenie. Używaj wody o temperaturze pokojowej, najlepiej nie z kranu, czyli niechlorowanej.

Stwórz optymalne warunki. Chodzi o oświetlenie (rozproszone światło), temperaturę powietrza w pomieszczeniu i terminową wymianę podłoża.

Karmimy w odpowiednim czasie i wystarczająco. Intensywność karmienia zależy od pory roku: latem można 1-2 razy w miesiącu, jesienią rzadziej, a zimą redukujemy do zera.

Okresowo sprawdzaj roślinę. Jeśli zależy nam na dodatkowej ochronie przed szkodliwymi bakteriami, to w miarę możliwości przynajmniej raz w sezonie należy traktować draceny roztworem manganu. Można też użyć czegoś alternatywnego - innych roztworów antybakteryjnych przygotowanych w domu lub kupionych w sklepie.

Zdjęcia: Depositphotos

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023