Garden Blog

Czy begonie i gloksynie potrzebują okresu spoczynku w zimie?

Czy najładniejsze kwiaty doniczkowe potrzebują odpoczynku zimą? Begonie bulwiaste i gloksynie kwitną obficie i jasno, ich bujne kwiaty przypominają goździki, róże, piwonie i żonkile. Taka dekoracyjna wspaniałość otwiera przed kwiaciarniami szerokie możliwości w projektowaniu ich dziedzińców i klombów. Rośliny te spektakularnie prezentują się w zacienionych zakamarkach ogrodu, dodając im jasnych kolorów. Aktywnie kwitną na terenach otwartych od czerwca do września, a w miejscach chronionych przed mrozem - od późnej wiosny do późnej jesieni.

Takie piękno świata kwiatów jak begonia i gloksynia wymagają starannego traktowania. Jeszcze nie tak dawno niektórzy ogrodnicy nie wiedzieli, że rośliny te zrzucają liście na zimę i przeżywają zimę w postaci bulw. Z tego powodu wiele kwiatów zostało wyrzuconych do kosza. Teraz jest inaczej, bo prawie każdy ogrodnik wie, że begonie i gloksynie potrzebują zimowego odpoczynku. Aby rośliny pomyślnie przeczekały ten czas i zakwitły wiosną, należy przestrzegać pewnych zasad przechowywania.

Przygotowanie roślin doniczkowych do zimy

Sadzonki gloksynii i bulwy begonii z reguły przestrzegają własnego harmonogramu odpoczynku i snu. Jesienią kwitnienie staje się słabsze, po czym całkowicie zatrzymuje się. Proces ten potwierdza prawidłową kolejność, w jakiej begonie i gloksynie przechodzą w okres tymczasowego spoczynku. Aby im nie przeszkadzać, należy zaprzestać karmienia i stopniowo ograniczać podlewanie. Mając wystarczająco dużo czasu na przygotowanie się do snu, roślina łatwo przechodzi w stan spoczynku.

Po kwitnieniu rośliny stopniowo zaczynają więdnąć. Liście żółkną, wysychają, część nadziemna obumiera, a wszystkie składniki odżywcze trafiają do bulwy. Proces ten odbywa się na przełomie września i października. Po uschnięciu liści należy je przyciąć, aby zapobiec pojawieniu się patogennych grzybów i infekcji części bulwiastej. Po jednym lub dwóch tygodniach bulwa jest ostrożnie wykopywana łopatą, lub widelcem ogrodowym, oczyszczana z zanieczyszczeń, a zamrożone łodygi są cięte na wysokość nie większą niż 3 centymetry. Następnie roślina jest suszona w wentylowanym pomieszczeniu przez około dwa tygodnie, a następnie usuwana jest pozostała gleba.

Niektóre gloksynie mogą kwitnąć również jesienią, więc dla nich przygotowanie do snu jest szczególnie ważne. Warto zauważyć, że w okresie spoczynku ważne jest nie tylko utrzymanie zdrowych bulw begonii i gloksynii do wiosny, ale także ich zabezpieczenie przed wczesnym przebudzeniem i wzrostem pędów. Optymalny czas wychodzenia ze snu dla dorosłych roślin to luty, dla młodych koniec stycznia.

 

Jak przechowywać bulwy begonii i gloksynii w okresie spoczynku?

Każdy doświadczony ogrodnik stosuje swoją, wielokrotnie sprawdzoną metodę przechowywania cebulek kwiatowych. Z reguły stosuje się następujące metody:

  • Przechowywanie bulw roślin w doniczkach lub skrzyniach wypełnionych torfem i piaskiem w ciemnym, chłodnym miejscu. Temperatura korzystna dla okresu spoczynku gloksynii i begonii to + 10 - 13 °C. Podlewanie powinno być umiarkowane (nie więcej niż 1-2 razy w miesiącu). Jednocześnie należy stosować wodę o temperaturze pokojowej i nie moczyć samych bulw.
  • Umieść rośliny w workach wypełnionych trocinami, mchem lub podłożem. Ponieważ pod koniec zimy nadal będziesz musiał usunąć bulwy begonii lub gloksynii z doniczki do dalszego sadzenia, proces ten można przeprowadzić jesienią. Do tego będziesz potrzebować plastikowej torby z zamkiem błyskawicznym. Bulwę wyjętą z doniczki i oczyszczoną z resztek gleby umieszcza się w niej, zamyka i pozostawia w chłodnym miejscu na zimowanie. Raz w miesiącu podłoże spryskuje się wodą. Możesz również umieścić torbę z bulwami w części warzywnej lodówki, gdzie będą spokojnie istnieć do końca okresu odpoczynku bez podlewania.

Należy zaznaczyć, że młodą begonię lub gloksynię wyhodowaną z nasion pozostawia się na zimę w doniczce i oszczędnie podlewa. Nie należy go zbytnio niepokoić, aby słaba bulwa nie obumarła w okresie zimowym.

 

Uprawa i pielęgnacja roślin doniczkowych po okresie spoczynku

Już pod koniec stycznia lub na początku lutego można spodziewać się pojawienia się nowych pędów rośliny. Lepiej jest przesadzić bulwę, która obudziła się po śnie, do doniczki ze świeżą ziemią na takiej głębokości, aby była na poziomie ziemi lub nieco nad nią. Podlewanie powinno być początkowo umiarkowane, aby zapobiec gniciu, ze stopniowym wzrostem podczas intensywnego przebudzenia rośliny. W tym okresie nie należy stymulować wzrostu dodatkowych pędów (wystarczą 3-4), aby nie przemęczyć kwiatu. Im zdrowsza bulwa, tym wspanialsza roślina zakwitnie wiosną.

Jeśli dopiero zamierzasz założyć gloksynie i begonie w swoim ogrodzie, możesz kupić ich nasiona w sklepie ogrodniczym Garden Number One. Katalog przedstawia duży asortyment odmian tych roślin, które staną się prawdziwą ozdobą Twojej działki. Na stronie internetowej można również znaleźć wiele przydatnych informacji na temat pielęgnacji kwiatów. Korzystając z naszych dobrych rad, sprawisz, że Twój kwietnik będzie bujny i jasny od kwietnia do listopada!

 

 

 

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023